Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
8marcin5
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 23 mar 2021, 08:14
Podziękował: 6 razy

Post autor: 8marcin5 »

Witam.
Mam na imię Marcin.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wyborem sprzętu i w końcu padło na pot still'a bo podobno łatwy w obsłudze, a to będzie mój początek z przygodą destylacji.
Na zdjęciu projekt tego co chce zbudować. Proszę was o ocenę, wypowiedzi, poprawki itp.
Zastanawiam się czy zamiast tej prostej chłodnicy refluks zastosować może zimne palce, albo spiralkę? Kociołek do gotowania prawdopodobnie będzie 30l keg grzany na kuchence elektrycznej. Głównie będę robił smakówki ale dobrego bimberku też się napije :D
Dzięki góry za odpowiedzi i podpowiedzi
Pozdrawiam was serdecznie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 31 mar 2021, 13:03 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: W_TG »

W sumie to wyważyłeś otwarte drzwi.
To co narysowałeś to bardziej schemat pełnowymiarowej kolumny rektyfikacyjnej niż pot stila.
Przy tej wysokości jeśli odpuścisz ten skraplacz na szczycie to będzie pot stil.
Sama rura wys. 60 cm da Ci wystarczający reflux
I zacznij się nim bawić robiąc najprostszą cukrówkę a nawet całkiem fajne wódki owocowe czy zbożowe.
Potem sobie dołóż ten skraplacz na górze, ale poprawnie wykonany, i będziesz miał całkiem fajną kolumienkę z której uzyskasz spirytus w okolicach 95-97%
Rurka fi 42 nie będzie wyjątkowo wydajna ale wystarczająca na domowe potrzeby.
Powodzenia w zabawie, a więcej informacji szukaj na forum.

A to mój mały fagot na bańce 25 l
Ryra fi 50 x 120 cm. Z dwoma odejściami na chłodnice. Zależnie co chcę uzyskać.
https://drive.google.com/file/d/115lR_Y ... sp=sharing
Ostatnio zmieniony środa, 31 mar 2021, 14:29 przez W_TG, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: Kòpôcz »

Planujesz zrobić typowego CM-a. Do tego, co chcesz gonić jak najbardziej dobry wybór. Może widziałeś/czytałeś, ale jeśli nie, to zajrzyj tu:
https://alkohole-domowe.com/forum/cm-lm ... t2945.html
Rodzaj skraplacza refluksu nie ma wielkiego znaczenia, istotne jest umiejętne nim sterowanie. Przy odrobinie wysiłku zrobisz na tym całkiem dobry bimber: https://alkohole-domowe.com/forum/jak-o ... 10969.html
Na początek spokojnie wystarczy, a może i nawet z czasem wcale nie poczujesz potrzeby wymiany jeśli zainwestujesz już teraz w rurę 54mm.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: Nowacky »

Kòpôcz pisze: Na początek spokojnie wystarczy, a może i nawet z czasem wcale nie poczujesz potrzeby wymiany jeśli zainwestujesz już teraz w rurę 54mm.
Zdecydowania się zgadzam, jeśli dopiero planujesz kupić graty do budowy, to też bym szedł w 54mm.

Co do kolumny jeśli celujesz w smakowe to tak, jeśli chcesz bimberku z posmakiem buraka to też(Chociaż przy odpowiedniej wprawie da się zrobić i bez), ale jeśli chcesz mieć dobry produkt do nalewek, to zajrzyj tutaj: https://alkohole-domowe.com/forum/buduj ... ni%20still
Tu masz projekt z głowicą grzybkową ale jest także ze skośnymi półkami.

Nie twierdze, że na CM nie do się zrobić dobrego trunku do nalewek ale na LM jest dużo łatwiej.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa, 31 mar 2021, 16:33 przez Nowacky, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
8marcin5
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 23 mar 2021, 08:14
Podziękował: 6 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: 8marcin5 »

Dzięki panowie za odpowiedzi. Długo myślałem nad tą kolumną ale fajnie ze wam się podoba.
Refluk planuje zrobić żeby od czasu do czasu wyprodukować coś mocniejszego.
Czyli wymiary rurek, refluks i chłodnicy Liebiega sprawdzą się? Dopytuje bo jestem w Islandii a kolega za 2 tygodnie ma mi przywieść w bagażu samolotem wszystkie elementy do poskładania tej kolumny. Jak byście coś zmienili w tym projekcie śmiało pisać
W_TG pisze: Potem sobie dołóż ten skraplacz na górze, ale poprawnie wykonany



Co masz na myśli pisząc "poprawnie wykonany"?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 kwie 2021, 08:50 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: Nowacky »

Jeśli jesteś zdecydowany na kolumnę w systemie CM to tylko osobiście rurkę 35 zmieniłbym na 28.
Ostatnio zmieniony środa, 31 mar 2021, 18:00 przez Nowacky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: Kòpôcz »

Nowacki dobrze pisze - 35 to tylko strata wody. Przy tej długości zaryzykowałbym nawet płaszcz 22 z wymuszonym wewnątrz obiegiem cyrkulacyjnym (na rurze 15 nalutowany spiralnie drut 2-2,5mm).
Gdybym miał proponować zmiany, to poza zwiększonym kalibrem do 54mm poddałbym pod rozwagę budowę modułową - zainwestowanie w złącza triclamp. Otwiera to przed Tobą możliwości różnorodnych konfiguracji sprzętu. U siebie mam takie moduły, które różnie łączę w zależności od potrzeb:
- 2 proste rury po 60cm;
- 30cm OLM,
- reflux shotgun;
- 2 puszki do aromatyzowania,
- wziernik,
- LM z chłodnicą/skraplaczem;
- moduł chłodnicy końcowej pot still;
Nie wiem ile możesz przeznaczyć na start, ale powyższy rysunek podzieliłbym przynajmniej na trzy: 2 proste rury + reflux z Liebigiem. Z czasem będziesz mógł doinwestować w inne elementy.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
8marcin5
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 23 mar 2021, 08:14
Podziękował: 6 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: 8marcin5 »

Witam ponownie. Poniżej wstawię fotki z budowy pot stilla. Rura fi 42, wysokość samej kolumny 180cm z kegiem ponad 2 metry, chłodnica liebiga 80cm z wlutowanym drutem miedzianym do wymuszenia obiegu. Wypełnienie od dołu zmywak, 0.5l sprężynek miedzianych i ponownie 6 sztuk zmywaków. Pierwsza próba zrobiona tylko do końca nie jestem zadowolony, muszę zainwestować w regulator do grzałki bo jest za mocna tzn. po zagotowaniu odłączam jedną grzałkę (mam dwie po 1500w) i gotuję dalej na jednej, ale temperatura na szczycie dochodzi do 95 C° i więcej a bimberek leci ciurkiem. Z refluksu na razie nie korzystam bo cieknie i muszę go przerobić. Czy na samym refluksie ustabilizuje temperaturę bez regulatora?
Pozdrawiam i proszę o ocenę sprzętu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 maja 2021, 09:10 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Projekt pot stilla z refluksem z prostej rurki

Post autor: Adam1070 »

8marcin5 pisze:Pierwsza próba zrobiona tylko do końca nie jestem zadowolony, muszę zainwestować w regulator do grzałki bo jest za mocna tzn. po zagotowaniu odłączam jedną grzałkę (mam dwie po 1500w) i gotuję dalej na jednej, ale temperatura na szczycie dochodzi do 95 C° i więcej a bimberek leci ciurkiem.
Zamiast odłączać jedną grzałkę spróbuj połączyć grzałki szeregowo. Zwiększy to rezystancję grzałek, a zmniejszy ich moc grzania. Pomyśl nad przełącznikiem:

1. grzałki równolegle - 3000W
2. jedna grzałka - 1500W
3. grzałki szeregowo - ok. 750W

Możliwe, że nie będziesz potrzebował regulatora. Przynajmniej nie od razu.
8marcin5 pisze:Z refluksu na razie nie korzystam bo cieknie i muszę go przerobić.
Też mam PS-a na rurze fi 42mm. Jeśli będziesz przerabiał refluks to polecam go zmniejszyć/skrócić. Swoją chłodnicę refluksu skracałem dwa razy. Obecnie ma wysokość 12cm pierwotnie miała 26cm i refluksem nie można było regulować. Zatrzymywała wszystko.
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”