Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy

Post autor: T-rex »

Cześć wszystkim.
Planowałem zmienić kolumnę z 42 na 54.
Potem wpadł pomysł kupienia gotowego aabratka.
Jednak chęć zrobienia samemu przewyższyła zdrowy rozsądek.
W ręce wpadła mi rura miedziana 76x2 w bardzo dobrej cenie 150zl/m i jak tu się nie skusić. Pan na Olx ma jeszcze dużo....
Mam dostep do palnika propan-tlen, mam nadzieje się nauczyć lutu twardego....
Pomieszczenie mnie bardzo ogranicza. Wysokość 180cm cos tam mogę podkuć coś tam w podłodze wyskrobać ale mieszkamy na mokrym terenie a piwnica i tak jest w ziemi( przy mocnych opadach nachodzi woda)
Podstawą kolumny ma być Keg 50l
moje pomysły na chlodnice
UFO- ok 40 cm rury rozciąć wzdłuż, rozklepać młotkiem na blachę a potem uformować tym samym narzędziem coś na kształt takiej głowicy???
Mam tez duża patelnie rosyjska z mosiądzu mógłbym ja wykorzystać jeśli mosiądz nie taki zły....
Thor- totalnie nie mam pomysłu, problemem wydaje mi się wiercenie tak dużej rury.
Bakakob- i tu pytanie czy przy tak dużej średnicy potrzebuje wysoka chłodnice? Czy nie wystarczy zwinąć kilka metrów rurki???? Nie wiem jak to wyliczyć....
Aabratek-sam nie wiem

Kolejny problem łączenie
Bez przeróbki Kega się nie obejdzie do tej pory miałem na gwint.... kolega radius poratował mnie nyplem do rury 42
Myśle jeszcze o rozwiązaniu od Zygmunta a raczej kupna u niego redukcji, czy to ma sens??
Myślałem o połączeniu na SMS albo t-clamp nie wiem jak to zrobic. Czy uda się to polutować.
Doczytałem na forum ze można przez mufę wtedy idealnie wszystko pasuje. Jeśli jedna mufę podzielę na 2 będzie drogo ale zawsze taniej.
Proszę pomóżcie bo głowa mi paruje. Zakup rury był spontaniczny, myślałem o tym nie powiem. Ale raczej na mniej poważnie.
promocja
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: Kòpôcz »

Kupujesz trójnik: https://allegro.pl/oferta/trojnik-miedz ... 0196298503
i robisz Thora. Ze skraplaczem trochę by trzeba pokombinować - może udałoby się z karbowanki DN10 zrobić 2 rzędy (+powrót).
Keg... Tam masz odpowiednik TC 2". Możesz spróbować zamówić TC 3" do lutu na tej rurze + redukcja z 3 na 2". Próg zalania zasypanej rury to w przybliżeniu 100W/cm², pustej to bodaj 450W/cm², więc keg bez przeróbek nie powinien robić gardła.
Inni się wypowiedzą o pracy na takim kalibrze - ja nie mam pojęcia.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: .Gacek »

A jakie destylaty lubi autor?
Może skusić się na "mega pot still'a" ?
Pozdrawiam Gacek.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: prolog1975 »

Autor pisze że pomieszczenie go ogranicza to celuje w spiryt chciał kupić Aabratka. Ale mega armata do smakówek też z tego będzie.
T-rex położysz kega to zostanie niecałe 145cm odjąć 15 cm na głowicę Thor to masz 130 do odbioru LM. Plus taki że katalizator zbędny. Teraz jeśli zrobisz OLM tak by miał 20 cm zasypu to zostanie 110 cm. Sonda termometru 30 cm od kega licząc sprężynki z Wołomina. To od punktu pomiaru do odbioru zostaje 80 cm. Trochę mało. Nie mówię że się dobrego spirytus ma tym nie zrobisz przy tej średnicy ale wymaga to więcej uwagi. Może warto skupić się na samym odbiorze LM. Popatrz tu łączenia i lutowanie miedzi z nierdzewką https://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=7298.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: rozrywek »

Zrób coś zgodnego ze swoim nickiem.
T-rex to chyba drapieżca.
Masz już rurę.
To brakuje ci zbiornika.
Minimum 100L
Powoli skompletujesz wszystko.
To średnica standardowa nie wydumka.

Co ja bym zrobił mając taką rurę?
I jakby mnie ograniczała wysokość?
Pigmejkę bym zaprosił niech tańczy.
Nie rozbije baniaka bo nie sięgnie.

Teraz poważnie:
Pomyśl nad zbiornikiem szerokim.
Przeznacz to na nastawy owocowe.
Już nastawiać możesz zaraz.

Możesz równie dobrze wymienić ją na kolumnę o mniejszej również standardowej średnicy.
Może się chętny znajdzie.
I wszyscy będą zadowoleni.
Ja bym z tego ogarnął krótki destylator do strippingu.
No i nie tylko do tego.
Odbiór porządny to warto ten potencjał zagospodarować.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Ogólnie zamówiłem 2.5 m
Myślałem żeby zrobić coś na wzór kolumny Zygmunta. Wysokość 170cm.
Zależy mi na spirytusie na ta chwile. Kega zakopie w ziemi wtedy od podłogi do sufitu mam 180cm. Zbiornik 100l odpada brak kasy. Jestem dojechanym przez rząd fryzjerem...
Myśle ze thor to sprzęt uniwersalny. Zostanie tez kawałek rury do modyfikacji, z reszta rura jeszcze nie wysłana wiec jutro dopytam czy może dociąć jeszcze pół metra... niech leży nie zmarnuje się.
Ale wydaje mi się ze cześć kolumny mógłbym wykorzystać jako post still z odpowiednia przystawka czy zakończeniem.

Kurczę jeszcze w tamtym tygodniu doagadywalem aabratka z lm w destylatory.com.
A tu spontan jak zawsze, nic na to nie poradzę. To poprostu sprawia mi przyjemność.
A jak już sugerujecie post stilla to chyba byłoby najlepiej półkowa czy nie ma sensu??? To tylko wolna myśl...
W tygodniu coś rozrysuje jak widzę kolumnę.
Co myślicie o chłodnicy mosiężnej???? Mam patelnie bardzo duża która byłaby idealna na UFO
Ostatnio zmieniony piątek, 14 maja 2021, 23:35 przez T-rex, łącznie zmieniany 1 raz.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: kondon »

Jakie alkohole Cię interesują?
Ufo jest chyba trudniejsza do poprawnego zbudowania, thor łatwiejszy.

Przede wszystkim to sobie usiądź, poczytaj, przemyśl, a dopiero później kupuj cokolwiek.
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: Rebeli@nt »

Gdybym miał robić chłodnicę, to tylko miedzianą albo jeszcze lepiej z nierdzewki. Dlaczego lepsza nierdzewka? Ano chodzi opinia, że destylat na końcu swojej drogi nie powinien mieć już kontaktu z miedzią.
Jeżeli miałbym taką rurę, to bez wątpienia wykorzystałbym ją na kolumnę półkową, na pot-stilla moim zdaniem za duża, a na aabratka, no cóż musisz się najpierw zorientować, czy w miejscu w którym chcesz destylować masz na tyle mocną instalację elektryczną do zalanie tak wielkiej kolumny.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Właśnie czytam myśle i się radzę.
Jakie alkohole mnie interesują?
Tak jak pisałem spirytus. Do owocówek i zbożówek mam sprzęt, jest udostępniony w mojej galerii.
Zreszta wydaje mi się ze każda a z opcji wymienionej wyżej będzie spoko nie tylko do spirytusu.
Potrzebuje jak najniższa głowice, UFO nie wydaje mi się aż tak skomplikowane, w końcu to głowica grzybkowa. Jedyny problem jaki widzę przy tym rozwiązaniu zrobienie dwóch miedzianych „misek”.
Thora nie do końca rozumiem i wychodzi ze wcale nie jest taki niski, średnica rury plus glowica...
Najłatwiej dla mnie byłoby oprzeć się na głowicy grzybkowej, jest to prosta konstrukcja i ręka nie zadrży przy cięciu półek.

Śmiesznie bo w trakcie pisania wpadła mi do głowy pomysł z głowicą ze stali dwie dennice i glowica wg projektu akasa z białego forum.
Pokazał jak zrobić głowice puszkowa, w sumie można by było to połączyć zasada działania wydaje mi się taka sama tylko inny skraplacz.
Wtedy na kolumnę zejdzie mi załóżmy 1.5m rury 1 metr zostanie na inny projekt.
Półkowa to projekt w moim przypadku na rok dwa albo i dłużej.

Gniazdka mam już podciągnięte 2x 2kW.

A może ktoś na forum chciałby odsprzedać taka głowice???

P.s. Dziękuje wszystkim za zainteresowanie.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: .Gacek »

Rebeli@nt pisze: Dlaczego lepsza nierdzewka? Ano chodzi opinia, że destylat na końcu swojej drogi nie powinien mieć już kontaktu z miedzią.
Możesz podać jakieś źródło? Jakiś link?
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: drgranatt »

T-rex pisze:...Myśle ze thor to sprzęt uniwersalny...
Pomyśl tylko aby przy tym wyborze unieść ramiona parę stopni do góry. Ważnym też jest wykonanie prawidłowo wężownicy wewnątrz - najlepiej z rury karbowanej.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: prolog1975 »

Jak kega zakopiesz to masz180cm do wykorzystania.
Zespół OLM z głowicą wziernikiem 45cm i zostaje 135cm. Termometr 30cm od kega do odbioru 105cm to już przyzwoicie.Głowicę zrób Thora bo jest prosta. Upchniesz w niej skraplacz karbowany dn12 lub 16
Tu masz projekt godny polecenia https://alkohole-domowe.com/forum/nowa- ... ilit=Slasz
Co do miedzi warto zapytać Szlumfa wymieniał skraplacze z miedzianych na karbowane o ile pamiętam zostawały jakieś mydlane posmaki. Były też tematy że katalizator na górze kolumny powodował bóle głowy po spożyciu ale to raczej subiektywne. https://alkohole-domowe.com/forum/oczys ... 18309.html
https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... 8&start=45
Ostatnio zmieniony środa, 12 maja 2021, 12:57 przez prolog1975, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Miałem fart, rano pomyślałem zadzwonię do pana i dopytam, niech dotnie mi do 3m niech jest, jeść nie wola. A pan do mnie ze cenę złą zieńć zrobił. Wiec go przeprosiłem. (Cena miała być 190)
Ze nie jestem tak przygotowany, a pan do mnie ze gapowe trzeba płacić wyślę mi 3m.
Do sugestii się odniosę wieczorem, jestem w trasie....
Miłego dnia

Koniec ciężkiego dnia wczoraj zrobiłem 700km z dwójka dzieci i teśćmi ......
Czas na przyjemności
Rura ma być już dzisiaj. W między czasie dogadałem się ze znajomym który lubi pomoc ale nigdy zrobić za kogoś. Ma mi dotoczyć z metalu coś czym rozepcham rurę do wymiaru 76 wewnątrz. Odejdzie koszt muf. Będę mógł wlutować tri clamp albo SMS. Nie wiem co lepsze.
Jeśli chodzi o głowice to szczerze mówiąc po głowie chodzi mi Ufo. Zorientuje się jakie mogą być koszta takich dennic.
Thor z odgiętymi ramionami nie jest niska głowicą. Chce jak najmniej kopać w dół boje się o wodę w piwnicy...
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 maja 2021, 07:09 przez T-rex, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Jako ze thor mi jakoś tak nie leży, nie jest prosty w konstrukcji i wcale nie jest niski. Baranie rogi to jak 2x Aabratek plus głowica grzybkowa pod tym...
Do tego tez dodatkowy koszt trójnika.
UFO-koszta z kosmosu, chociaż myślałem nad zrobieniem prasy i samemu zrobić dennice miedziane. Jest to temat na jesienne wieczory.

Wiec pomyślałem nad hybryda aabratka i thora z dużym jeziorkiem. Tylko zastanawiam się czy jest to wykonalne i czy ma sens.
W domu mam rurkę karbowana z chłodnicy do piwa której nigdy nie używałem fi16 ok 10m i to chciałbym użyć.

W zamyśle mam zrobienie kształtu aabratka gdzie w części skośnej wlutuje drucik/blaszkę 2x1mm po całej długości aby skraplacz nie leżał na rurze tylko żeby był swobodny przepływ par.
Skraplacz byłby zwinięty podwójnie z rólki fi16.
Skraplacz miałby się łamać do pionowej kolumny nar głowice jak na rysunkach. Podałem dwie opcje. Skłaniałbym się do rozwiązania z kołnierzem.
Jesśli to ma sens to na jaka średnice redukować????
Ile metrów rurki karbowanej potrzebuje aby skraplacz był wydajny.

W trakcie wrzucania zdjęć pomyślałem ze skraplacz nie musi być wygięty w pion tylko może dojść do końca kolana.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 maja 2021, 09:45 przez T-rex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: Kòpôcz »

To nic inngo, jak coś, co ja nazywam półThorakiem. Zamiaruję jednak swójego pólThoraka zamienić na pełnego Thora - będę mógł lżej triclampy skręcać ;)
Daszek Ci niepotrzebny, zrobisz wyższy komin - zwiększysz jeziorko.
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p248459
Ostatnio zmieniony piątek, 14 maja 2021, 11:25 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: drgranatt »

T-rex pisze:Jako ze thor mi jakoś tak nie leży, nie jest prosty w konstrukcji i wcale nie jest niski. Baranie rogi to jak 2x Aabratek plus głowica grzybkowa pod tym...
Do tego tez dodatkowy koszt trójnika.
UFO-koszta z kosmosu, chociaż myślałem nad zrobieniem prasy i samemu zrobić dennice miedziane. Jest to temat na jesienne wieczory...
Zrób Aabratka i będziesz Pan zadowolony :ok:
Możesz też pomyśleć na NS.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

No i jest 506zl za rurę 3m z przesyłką.
168zl za metr. Jestem zadowolony, tylko czemu te kształtki takie drogie????

Oczywiście myślałem o głowicy NS tylko z grzybkiem jak mam w mini stillu jednak mam zbyt niskie pomieszczenie.

Jakby ktoś mógł podpowiedzieć ile metrów rurki chłodzącej potrzebuje albo inaczej jak długi skraplacz potrzebuje (podwójnie zwinięty).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: Kòpôcz »

W temacie o wydajności chłodnicy Liebiga wypowiadał się ktoś, kto umiał obliczyć wydajność chłodnic - zajrzyj tam, bo nie pamiętam kto to był.
Edyta: już mam - to był @czytam. Może Ci pomoże.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 maja 2021, 16:13 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Mała przymiarka.
Już mnie kręgosłup boli od kopania.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Nie nie. Ja kierowca.
A żeby było śmiesznie, (lubię Twoje komentarze i poczucie humoru)
Wyjechałem po teściów na 8 na dw. W-Wsch
(Wcześniej o 6 budziłem kumpla żeby mi klime nabił).
Wiec stoję z dzieciakami 3i6 lat. Teściów nie ma.... 8.15 dzwonię i pytam jak sytuacja. Wiec teściowa mi odpisuje ze wsiedli do pociągu godzinę późniejszego . A ja miałem się domyślić.....
Potem pojechaliśmy do Białegostoku na szczepienie. Przy okazji tam na miejscu zobaczyć działkę szwagra.
Z tamtąd mieliśmy jechać w gości do Mińska mazowieckiego (do ich starszego syna) i zakończyć ich podróż w okolicach Garwolina. A ja miałem wrócić do domu z dzieciakami....
Wiec ogólnie grafik napiety.
Po dojeździe do Mińska dzwonię do szwagra a ten mi odpowiada przecież mówiłem matce ze może nas nie być niech dzwoni jak ruszycie z Białegostoku.
Oczywiście jak ruszałem z Podlasia proponowałem aby zdzwoniła i się zapowiedziała. Oczywiście usłyszałem ze nie ma sensu wszystko jest dogadane.
To był naprawdę dzień świra....

A teraz wracając do tematu rury. Trochę przesadziłem. Nie zdawałem sobie sprawy ani z wagi ani ze średnicy jakoś tak inne wyobrażenie miałem.
Aabratek raczej odpada. Mam wrażenie ze może być za ciężko na bok.
Dziś zwine podwójnie skraplacz z 5m dn12 (zew 16)
I dopiero będę podejmował decyzje jak go zobaczę.
Na początek zrobię kolumnę typu LM. Zobaczę jak będzie pracować w moich warunkach. Chodzi mi tez o moc grzania mam tylko 2x 2kw. Gniazdka są podciągnięte z 2 różnych faz. Na trzeciej fazie mam lodówkę pralkę zmywarkę itd. Wiec tej używać nie mogę. Jak się okaże dupa. To przemyśle sprzedaż albo zamianę na mniejsza średnice. Tak to jest jak człowiek kupuje sercem nie rozumem.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: prolog1975 »

Duża średnica, mały kocioł, kiepska instalacja elektryczna, duże koszty wypełnienia, złącz. Nie tędy droga, średnica kolumny powinna grać z całą resztą. Zamiast przyjemności tworzenia wybrałeś usuwanie problemów. Ale szanuję wybór.
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: Rebeli@nt »

T-rex pisze:Jak się okaże dupa. To przemyśle sprzedaż albo zamianę na mniejsza średnice.
Więc pierwszy ustawiam się w kolejce po metr rury...serio

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Nie usuwam problemów tylko muszę dostosować pomieszczenie do moich potrzeb, jest to cześć hobby....
Jedyne co to mnie ten prąd zastanawia, ale podobno na 4 kW też przy tej średnicy można pracować. Ewentualnie podciągnę gniazdko i tylko w nocy będzie pracować.....
Tylko co z energetyka, oni widza ze nocą idzie duże zużycie prądu????Dlaczego taki kaliber i, rura trafiła się w promocji docelowo już dogadywałem Aabratka 60.
Dziś 6l spirytusu odbierałem 12h.
Niby w wydajność na początku 1l/h.
Niestety nie mogę sobie pozwolić na taki luxus

Dziś zwinąłem skraplacz z rurki karbowanej fi zew 16mm. Użyłem 5m, po zwinięciu ma ok 38 cm. Inaczej sobie to wyobrażałem strasznie sprężynuje. Wchodzi w rurę ale praktycznie na styk. Czytałem ze skraplacz powinien mieć trochę luzu. Wrzucę zdjęcia napiszcie proszę co o Tym sądzicie. Jeśli byłby ok to w sumie Aabratek nie będzie głupi. Jeśli thor to nie będę kupował trójnika spróbuje sam zlutowac.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: rozrywek »

Masz już pan ta rura?
Ok. Nic nie rób.
Nic nie ucinaj.
Mam pewien pomysł na to.
Rebeliant już by wziął metr.
Lutować umiesz.
Palnik w dłoń się weżmie. Kątówkę w drugą.
Się utnie. Się zrobi. Powolutku.

Jest potencjał w tym to dlaczego nie korzystać z niego.

Zdradzę tyle że chodzi o małżeństwo Cu z Ko. Da się. Trudne ale wykonalne.

Pogadamy o tym jeszcze.
Trochę pracy. Młotek dobry projekt i będzie git.

To jest jak z ożenkiem. Najpierw mówisz sakramentalne TAK. A potem się męczysz.

Mam pomysła.
I to podobnego do tego co ci siedzi w głowie.
A resztę rury odsprzedasz.

Reszta na pw. Oki?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: .Gacek »

Tak, skraplacz w głowicy powinien być luźny. Skropliny powinny bez problemu opadać na ściankę głowicy i spływać do jeziorka.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: Rebeli@nt »

Ale nie za luźny, bo pary mają zostać skroplone.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Trochę lektury i zrozumiałem o co chodzi z thorkiem.
Tak mi się bynajmniej wydaje.
Spirale skręciłem z 3.5m dn12 miała być z 4.5. Ale złe wyliczyłem sobie i metr został. Nie chce już rozwijać ponieważ już kilka razy była zwijana i rozwijana. Mam wewnętrzne przekonanie ze powinna wystarczyć. Cała chłodnica będzie miała rozstaw ramion 60cm.
Po wlutowaniu dystansu w rurę miedziana chłodnica praktycznie by nie miała kontaktu nawet z dużym jeziorkiem. Spirala ma ok 6 cm rura wewnątrz 72....

System Lm mam dwa pomysły jeden dwu etapowy jak na rysunku.
Czyli na głównej rurze wlutowany kołnierz miedziany 72x42 i w ten kołnierz wlutowana rurka 42 jeszcze nie znam długości. Przy samym talerzyku przez rurę główna odejście lm.

Natomiast spirala schowana w trójniki z ramionami.
Wtedy do pracy nakładam trójnik na rurę główną przez uszczelnienie teflonem.

Drugi pomysł który mi wpadł do głowy to trójnik jak wcześniej. Natomiast talerzyk z rurka ss wspawany w złączę tri clamp całość wlutowana w trójnik.
Jednak nie mam poszczególnych składowych trójnika i złącza wiec ciężko mi sobie wyobrazić proporcje....

Jeśli chodzi o obniżony odbiór ty chyba zdecyduje się na OVM chodzi o prostotę i zredukowanie kosztów. Przy wymianie na większy zbiornik przerobię na OLM
Napiszcie proszę co o tym sądzicie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 19 maja 2021, 11:53 przez T-rex, łącznie zmieniany 1 raz.

MastaMari
150
Posty: 168
Rejestracja: poniedziałek, 10 lut 2020, 21:47
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: MastaMari »

3.5m DN 12 spokojnie starczy, u mnie w UFO niecałe 4m DN 12 skrapla 10KW przy przepływie wody 120l/min i 55 c na wyjściu.

Jeżeli masz mozliwosc to od razu rob OLM koszta takie same jak robota z OVM a na przyszłość będzie już gotowe.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: drgranatt »

120 l/min :shock: :shock: :shock: Toż to 7200 l/h !!!!!
Chyba pomyliłeś się.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: aakk »

120l/h, kolega się pomylił. Przy 2.5kW idzie około 30l/h przy 2.7m DN12.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Witam po dłuższej przerwie.
Na ta chwile prace stanęły w miejscu jednak mam coraz więcej składowych jak i trochę zmian.
Zbiornik będzie jednak 110l wysokości 45cm
Po w kopaniu się kawałek w podłogę do starej posadzki uzyskałem około 30cm. Cala wysokość do wykorzystania to 210cm. Po odjęciu zbiornika zostaje mi 160 cm na kolumnę plus 5 cm luzu na ruchy.
I teraz moje pytanie czy jeżeli olm zabiera kilka półek to jest sens go robić? Czy lepiej jednak OVM bądź zostać przy LM????
Dodam ze sama głowica będzie miała ok 17cm czyli
143 cm zostanie na zasyp. To chyba wszystko krótko tym bardziej ze Olm tez zajmuje miejsce.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: wolan »

Czy zrobisz ovm czy olm to i tak te kilka półek pozornie stracisz. Jednak warto bo produkt z obniżonego odbioru jest lepszy :) Rób olm to nowszy system i nie kombinuj :p pod olm będziesz miał praktycznie 120cm wypełnienia. Zwiększ refluks - zmniejsz odbiór i będzie dobrze :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: Kòpôcz »

A czy produkt z obniżonego odbioru nadal będzie lepszy, jeśli pod nim nie ma wystarczającej ilości zasypu? 140cm zasypu to blisko dolnej granicy smukłości kolumny, jeśli doda OO to na pewno nie uzyska minimalnego współczynnika smukłości.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: radius »

Eee tam... Nie przesadzajmy z tą "smukłością" ;) Jeśli do rury 76 zastosuje odpowiednie wypełnienie, to nie powinno być żadnych problemów :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: wolan »

Z naszej rozmowy wynikało, że sprężyny będą plipka. To powinno dać radę, jak nie będzie mu pasować jakość(w co wątpię) zawsze może odbierać z LMa.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: aakk »

Zasyp sprężynkami ~3.8mm, henitom 7kątne albo zapytaj o takie plipka.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Czyli nie ucieknę od pracy.....
Ale jak już ja skończę to sam na niej zatańczę.
Wypełnienie będzie od plipka.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: rozrywek »

Ee tam. Tańczyć nie musisz.
Ile ci tej rury zostało?
radiusowi kawałek zostaw.

Bo mnie strasznie ciekawi co on kombajnuje.
Na cholerę mu kawałek takiej średnicy?
Nie ja jeden ciekaw jestem.


Jak go znam to znowu coś zlutuje.



Trochę się martwię o tę elektrykę.
Jak to rozwiążesz?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Elektryka już jest będzie za mało żeby zalać ale do procesu będzie ok.
Mam dwa gniazdka z dwóch oddzielnych faz. Czyli 2x2kw
Jak czytam forum to często są głosy aby grzać z mniejsza mocą np. Herbata666 się na ten temat wypowiadał. Bardziej mnie meczy myśl o rozgrzaniu zbiornika 100l niż wolniejszy odbiór. A w przyszłości możliwe ze przejdę w miejsce gdzie będę miał 3x 2kw chodź i teraz o tym myśle, może przez sile się podpiąć, tylko nie wiem jak jest z regulatorami muszę uzupełnić wiedzę. Na ta chwile prace przy kolumnie zawisły w czasie i przestrzeni. Zbiornik mam mieć na 15 lipca wiec do tego czasu muszę się ogarnąć.

Autor tematu
T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Co z tym zrobić??? Rura Cu 76

Post autor: T-rex »

Co prawda jeszcze niedokończona głowica ale już bliżej końca.
Zostało jeszcze oczyszczenie, powiercenie poszczególnych elementów i zlutowanie w całość.
Nie mam pojęcia ile będzie mieć jeziorko zbadam po zlutowaniu tri clampa. Trochę problemu miałem z lutowaniem ss z miedzią ale jest to dość proste.
Nie wolno grzać w miejscu łutu cała tajemnica.
Lutowałem łutem miękkim plus olej do łutu stali Ss.

W głowicy miałem wlutować dystanse które ogranicza kontakt chłodnicy z destylatem ale wydaje mi się ze rurka w środku sama ja przytrzyma na odpowiednim miejscu specjalnie zrobiłem zdjęcie jak wyglada zakończenie zwoju.

W między czasie zlutowałem półkę pod olm do której muszę dolutowac rurkę trochę się tego boje.
Np. Czy uda mi się wycentrować i jeszcze włożyć w ruręfi76 z kawałkiem rurki
Półka zrobiona jest z kawałka rury 54 wys 30mm z odspoi wlutowana blaszka.

Nie stety ciągły brak czasu. A jak już jest to pytanie gotować czy lutować, oba hobby w jednym pomieszczeniu….
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”