Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Moskit81 »

Eksperymentował ktoś z dużą chłodnicą samochodową z dwoma wiatrakami np Mercedes C klasa?
Grzejniki to radiator ale bez wymuszonego ruchu powietrza.
Przy dobrej wentylacji jak da radę silnik samochodowy wychłodzić to i chyba odpęd da radę.
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek, 16 kwie 2021, 16:14 przez Moskit81, łącznie zmieniany 3 razy.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

To jest tylko chłodnica od klimy, od silnika jest druga chłodnica z o wiele większymi przekrojami rur.
Pozdrawiam Gacek.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Ale takie wentylatory mają bardzo duży pobór prądu przy 12V - problem będzie z zasilaczem.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Jak chłodnica da rade to można zrobić jakieś pudło w kształcie ostrosłupa o podstawie chłodnicy i rzucić jeden wiatrak 230V, one chyba nie mają dużej mocy, oszczędność kasy. Włączał by go sterownik razem z pompką CO.
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 168
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

https://allegro.pl/oferta/skraplacz-chl ... 9122146204


ostatnio rozkminiałem nad czymś takim, myślę powinno dać radę, jeden minus rurka CU fi 8mm jak mnie pamięć nie myli

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Chyba trochę za małe, ja się boję że chłodnica samochodowa nie da rady. Ja chcę grzać max 6kW.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 kwie 2021, 20:03 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Ta... bo te chłodnice od w miarę współczesnych aut są projektowane dla silników zapewne o mocy większej niż 60KM co daje > 40kW, do tego silnik spalinowy ma sprawność pewnie góra 40% czyli z tych 40kW dostarczonych do napędu ciepła będzie z 50kW z okładem, nawet jak się uwzględni że będą inne warunki pracy to obawiam się że te 6kW przy zastosowaniu właściwego przepływu powietrza nie zrobi na takiej chłodnicy szczególnego wrażenia.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 kwie 2021, 20:33 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

arTii pisze:Ale takie wentylatory mają bardzo duży pobór prądu przy 12V - problem będzie z zasilaczem.
Zgadza się. Prąd potrzebny przy zasilaniu 13,8
Volt będzie oscylował w okolicach 8 amperów.
Pozdrawiam Gacek.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Zasilacz ATX od kompa stacjonarki dałby rade? Ze względu na ten duży prąd, podczas rozruchu pewnie jeszcze większy, raczej samochodowy wiatrak odpada, chyba żeby wymienić silnik na 230V ale to pewnie nie takie proste, obroty drgania... Raczej jakiś wentylator 230V poszukam
Czy chłodnica musi być miedziana?,(korozja aluminium)
Ostatnio zmieniony sobota, 17 kwie 2021, 03:17 przez Moskit81, łącznie zmieniany 2 razy.

Kujus
10
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 22:42
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Kujus »

Chłodnica samochodowa daje radę bardzo dobrze ale są 2 mankamenty; raz że huk powstający przy pracy wentylatora jest spory ( można próbować skręcić obroty na mniejsze ale jak już masz ciepło w pomieszczeniu czy jest upał to nie daje rady ( chłodnica od Uaza czyli duża 4 rzędowa chłodnica miedziana ) no i druga sprawa że trzeba to zasilać prostownikiem w moim przypadku Bester 25 Amper , a wiatrak ciągnoł około 10-15 A , i podziękowałem temu układowi i dałem grzejniki i pompkę która ledwo słychać a nie wentylator co przypomina odrzutowiec

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Moskit81 pisze:Zasilacz ATX od kompa stacjonarki dałby rade?
Te zasilacze na 12V mają raczej niewielki prąd, większość mocy idzie na liniach 5V.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Wpadł mi pomysł do łeba mojego żeby prostownik podpiąć i ograniczyć napięcie na 6V. Obroty spadną, ciszej, prąd mniejszy, a wiatru pewnie wystarczy.
Jeden minus to kolejny element kolejne straty, a to chcę wyeliminować.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 kwie 2021, 11:41 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Jak chcecie dawać wentylator, to pamiętajcie, aby go dać na ssaniu, tj ma dmuchać na wymiennik, a nie ciągnąć powietrze sprzed niego. Kolejna sprawa, zróbcie sobie dyfuzor w ten sposób:
obieg zamknięty - wentylator.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Na wiatrakach fabrycznych chyba zasysa, podmuch z ruchu samochodu wpada na chłodnicę i wentylatory za chłodnicą zasysają to powietrze przelatujące przez chłodnicę.
Jak bede dawał nie fabryczne rozwiazanie to taki ostrosłup o podstawie chłodnicy zrobię z OSB, pisałem o tym trochę wcześniej, kwestia optymalizacji odległości wentylatora od chłodnicy
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rozrywek »

Moskit81 pisze:Wpadł mi pomysł do łeba mojego żeby prostownik podpiąć i ograniczyć napięcie na 6V. Obroty spadną, ciszej, prąd mniejszy, a wiatru pewnie wystarczy.
Jeden minus to kolejny element kolejne straty, a to chcę wyeliminować.
Czym szybciej ten pomysł z tego łeba ci wypadnie tym lepiej.
Wiatru to z pewnością zabraknie.
Chcesz zyskać. To stracisz. Prostownik i ładowanie na pół.
Ty to podłącz w/g swojego pomysłu i nie zapomnij się podzielić efektem.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Kujus
10
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 22:42
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Kujus »

Rozwieje wasze koncepcje o 6 voltach małej chłodnicy itp , chłodzenie bezpośrednie powietrzem dawało rady ale na wylocie z chłodnicy w lecie 40-50 stopni
Obrazek
Chłodzenie wodne kolumny wymuszone wz 250 chłodnica miedziana duży fiat i 4,4 kw moc
Obrazek
Chodziło to na granicy , bo do zalewania kolumny już było za słabe chłodzenie a huk był potężny .
Jak chcesz układ zamknięty to już lepiej mauzera jako bufor i chłodnicą tylko się wspomagać , albo na sezon to basen

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Opiszę moją obecną, bo może jutro już będzie inny pomysł, fanaberię. Chcę aby układ był jak najbardziej eko, jak najmniej energii z zewnątrz, a tą co już bierze to żeby jej jak najmniej marnował. Chcę chłodnicę po to żeby ogrzewała garaż. Za chłodnicą jak będzie trzeba to rurą pex woda pójdzie do zbiornika wkopanego pod ziemią 10m3 z deszczówką. Rura będzie wrzucona do zbiornika ale nie będzie przecięta. Bedzie coś w stylu spirali, przez którą będzie płynęła woda z chłodnicy i będzie się wychładzała w tym zbiorniku. Pewnie nie musiało by być chłodnicy, duża długość rury zanurzonej w wodzie około 10°C by wystarczyło ale szkoda mi tego ciepła.
Duża chłodnica wody z samochodu i wentylatory zabudowane w ostrosłupie jak narysował Masakra. Pompka CO. Jakiś zbiorniczek aby odpowietrzać układ jak zdejmę głowicę z kolumny, bez rozpinania węży. Ufo jest pod samym sufitem i nie da się zamontować zbiorniczka powyżej. Czynnik płyn do chłodnic, żeby w zimie nie zamarzło to co będzie kilka centymetrów pod ziemią w rzurze z deszczówki.
Co będzie wydajniejsze taki skraplacz z chłodni wymiary 126cm x 32 cm x 8 cm czy duża chłodnica samochodowa?ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 kwie 2021, 17:23 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

pawlos76
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2020, 18:04
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pawlos76 »

Witam.
Ja rozwiązałem problem chłodzenia w obiegu zamkniętym przy pomocy beczki z wodą 200L (30zł) i pompy obiegowej elektronicznej (187zł).
Zalety pompy: niesłyszalna praca; bardzo mały pobór prądu do 7W przez większość procesu i do 15W pod koniec gdy woda w beczce się podgrzeje; możliwość bardzo precyzyjnej regulacji prędkości przepływu wody;
Zalety układu: można wykorzystać wodę deszczową; można połączyć dwie beczki grubym wężem i z pierwszej zasilanie a do drugiej powrót. Poziom wody będzie się wyrównywał i wolniej będzie się nagrzewała woda (to już 400L). Sprawdziłem - działa. Można dać dużo większy zbiornik. Po procesie mamy 200 - 400L wody o temp. 25 - 42*C.

Pozdrawiam pawlos76.
Ostatnio zmieniony piątek, 7 maja 2021, 07:45 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Zabieram się za układ chłodzenia chciałbym przedstawić mój pomysł i prosić o sugestię:
Jade od lewej.
1.)Zbiornik 10m3 i w nim kilkadziesia może z 70-80 m rury PEX fi 16 ona bedzie zanurzona w zimnej wodzie. Woda to deszczówka z syfem z dachu. Rurki do zbiornika mogą zamarznąć w zimie dlatego branie wody z zbiornika odpada. Czynnikiem będzie jakiś płyn chłodzący.
2 i 2'.)Rura PEX fi16 czerwony kolor- wchodzi do domu. Zawory kulowe aby odciąć domową część w razie jakiejś naprawy lub modyfikacji. W 2 jest zrobiony bypass bo narazie będzie bez chłodnicy. Zawory kulowe na wlocie i wylocie z chłodnicy i bypass żeby w lecie bez chłodnicy chodziło
3.) To chłodnica z Ursusa z wiatrakiem 230V
4.) Pompa Centralnego Ogrzewania CO
5.) Nagrzewnica z Kadeta, była używana w chłodzeniu wodnym w kompie. Na górze jest kurek, mała średnica do odpowietrzenia, myślałem żeby tędy zalewać układ ale chyba za mała średnica.
6.) Ta część układu na przewodach pneumatycznych. Bypass z zaworem regulacyjnym tym zaworkiem bede regulował ile płynu ominie ufo czyli do regulacji temp. na ufo. Za bypasem bedą zawory kulowe albo te zaworki zwrotne na wężach pneumatycznych.
Na zdjęciu nagrzewnica od Kadeta
Poproszę o sugestie ObrazekObrazek
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

@Moskit81
Pomysł zacny, ale przekombinowany.
Wypierdziel te chłodnice i nagrzewnicę, chyba że chcesz przy okazji grzać pomieszczenie.
Jeśli jeszcze nie wrzuciłeś rurek do zbiornika to wsadź tam 100-150m albo 2x np 80. Zwiększy ci się powierzchnia wymiany ciepła, bo PE ma tylko 0,6W/mK.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Chłodnica jest po to żeby podgrzewać garaż, będzie na niej wiatrak 230V. Zimą będę włączał obieg z chłodnicą żeby podgrzać garaż, za chłodnicą poleci do zbiornika. W lecie bez chłodnicy tylko PEX do zbiornika.
Nagrzewnice chyba zastąpię jakimś zbiornikiem z odpowietrzeniem tędy chcę zalać układ.
W lecie chcę tym chłodzić też beczki, zrobię jakieś szybkozłączki.
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 paź 2021, 17:17 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

No to układ całkiem logiczny, ale ja bym zamontował tylko tą chłodnicę, nagrzewnica mam dużo mniejszą powierzchnię a opory spore.
Jako odpowietrznik zastosuj normalny odpowietrznik z CO. I jakieś małe naczynko wzbiorczo-buforowe przez które będziesz mógł uzupełnić płyn.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Około 80m PEX w wodzie około 10°C będzie wystarczające bez chłodnicy?
Cała instalacja na rurach fi16 , przejście na ufo będzie na wężach pneumatycznych, średnica fi8 może być czy za mała?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Wszystko jest zależne od wydajności pompki i od temperatury chłodzenia z jaką pracujesz. Bo mając 60°C na wyjściu to jest spora ∆T, a to daje możliwość oddania ogromu energii.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Ta rura pex jest z ogrzewania podłogowego więc w zimnej wodze chyba powinna dobrze oddawać ciepło, mam 120m, z 80m będzie w zbiorniku rozłożone.
Pompka będzie obiegowa do CO jeszcze nie wybrałem. Zastanawiam się nad energooszczędną elektroniczną, nie wiem czy warto dopłacać drugie tyle co zwykła.
Ostatnio zmieniony środa, 6 paź 2021, 07:16 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

To ja się może podepnę tu pod temat żeby nie tworzyć nowych.
U mnie woda dosyć droga (w tym roku ~35zł/kubik a w przyszłym podwyżka znowu pewnie) a na ogródku mam mauzera do zbierania deszczówki i dodatkowo jeszcze stare szambo + 2x200l beczki. I tak myślałem żeby może podłączyć do mauzera pompe i tym chłodzić a zużytą wodę z powrotem do (innego) zbiornika.
Dam tam filter do wody ale dalej pewnie nie będzie to idealnie czysta woda - czy nie popsuje tym sobie chłodnicy w destylatorze?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Jeżeli woda jest czysta, to dlaczego miałbyś popsuć chłodnicę? Daj na wszelki wypadek filtr (są takie filtry do wody w obiegu ogrzewania) do tego pompka na 230V do ogrzewania i niech woda ląduje w tym samym zbiorniku, przecież z tego powodu, że przejdzie przez układ chłodzenia, to się nie zużyje, ani nie zabrudzi. Jeżeli mauser jest na zewnątrz, to w zimie spokojnie powinien dać radę, w lecie może być gorzej.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

Mam pompę zanurzeniową (do wody brudnej) ale nie wiem czy to wytrzyma kilkugodzinne pompowanie. Może lepiej tą pompą do jakiegoś zbiornika obok destylatora raz na jakiś czas a do chłodnicy może wystarczy pompka/filr z akwarium (niby 400l/h).
Tak - mauzer na zewnątrz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Pompka do akwarium ro raczej średni pomysł. Podniesie góra dwa metry słupa wody, żeby miała wydajność choć zbliżoną do połowy tych 400l/h to musi mieć stosunkowo krótkie węże i obieg musi być zamknięty i dobrze odpowietrzony... inaczej pod pompuje wodę do 1,5-2mod lustra wody w zbiorniku i będzie mielić w miejscu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

OK. Dzięki. A ta pompa z c.o. to chyba nie musi być przy zbiorniku z wodą? może być gdzieś dalej ? nawet przy samym destylatorze ?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Może być, ale warunek jest aby była porządnie odpowietrzona. Najlepiej jak najniżej, wtedy woda sama pcha się do pompy.
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Szlumf »

Pompka obiegowa od C.O. może nie podnieść wody wystarczająco. Ja nie znalazłem odpowiedniej. Na tabliczce znamionowej te sprawdzane (3szt z demobilu) miały 2,5-3m a podnosiły góra o metr. Pompa zanurzeniowa typu "do szamba" może pracować wiele godzin ale jeżeli to tzw. "ruska" typu przeponowego to strasznie hałasuje.
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: łoles »

Ja mam u siebie pompkę z C.O i daje super radę podnosi wodę na jakieś 3 metry, a zapoerdziela aż miło
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pepe59 »

Mauser ma wysokość ok. 1m. Zakładając, że ssanie wody, jest na wysokości dna zbiornika, a powrót na wysokości wierzchołka, to przy prawidłowym odpowietrzeniu układu, niezbędna wysokość podnoszenia pompy wynosi 1m, bez względu na to, czy aparatura jest na tym samym poziomie co zbiornik, czy na 10 piętrze. Dla skutecznego działania układu liczy się różnica poziomów pomiędzy wlotem a wylotem. Gdyby wylot umieścić poniżej wlotu, to woda będzie przepływała samoistnie, trzeba ją tylko początkowo zassać (patrz działanie naczyń połączonych)

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

Dlatego też myślałem żeby przelewać do innego zbiornika który mam na niższym poziomie :) No i ciepła woda by nie grzała reszty wody.

Jaka tam jest końcówka w tych pompach c.o. ? 1 i 1/4 " ? Czy jeszcze jakieś większe? Gdzie najlepiej szukać jakiejś redukcji z tego pod wąż 3/4" albo 1/2 "? Chyba trzeba będzie coś pokombinować z podwójną redukcją? Pewnie macie to już obczajone, nie chcę wymyślać koła na nowo...
Ostatnio zmieniony piątek, 12 lis 2021, 08:07 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Izzo
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 18:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Izzo »

Idąc tym tokiem rozumowania zasysać trzeba z dna, bo konwekcja podnosi ciepło do góry.
Więc liczyć się będzie objętość bufora i jego podłączenie.
Ja bym to jednak podłączył z podłogówką i zwiększył prędkość przepływu...
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: łoles »

marcin_l pisze:Dlatego też myślałem żeby przelewać do innego zbiornika który mam na niższym poziomie :) No i ciepła woda by nie grzała reszty wody.

Jaka tam jest końcówka w tych pompach c.o. ? 1 i 1/4 " ? Czy jeszcze jakieś większe? Gdzie najlepiej szukać jakiejś redukcji z tego pod wąż 3/4" albo 1/2 "? Chyba trzeba będzie coś pokombinować z podwójną redukcją? Pewnie macie to już obczajone, nie chcę wymyślać koła na nowo...
Kolego idziesz do sklepu co sprzedaje tajle do instalacji wodnej i tam ci wszystko doradza, tak na szybko jak dobrze pamiętam pompa CO ma wyjścia 1,5 cała do tego redukcja z półtorej na cal na to nakrecasz adapter 1 cal na wąż ogrodowy i gitara przynajmniej u mnie działa
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: scalak »

@marcin pompy CO mają GZ 1", lub 5/4". moja 1" miała w komplecie dwa półśrubunki z uszczelkami. W półśrubunek wkręcasz redukcje 1 x 1/2, a w redukcje końcówkę węża 1/2 GZ i po zabiegu.
Tadek
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: chprzemo »

Cześć,

Mam garaż (30m2) w domu z podlogówką, jest wyłączona bo nie mam potrzeby jej uruchamiania. Rury położone prawie na całym garażu, ale w rzadszym układzie niż w domu, po zdjęciach oceniam, ze spokojnie ponad 100 m pex jest tam rozciągnięte.

Jak myślicie- da radę odebrać ciepło z maszyny latem i zimą? Jak narazie praca na 2kW ale docelowo większa moc do oddania.

Myslalem odpiąć z rozdzielacza pętle garażu, poprowadzić pex, do tego naczynie wzbiorcze przeponowe 8l, pompka CO, całość pod ciśnieniem- dobrze kombinuje?

Hydraulik ze mnie żaden ale wydaje sie być w miare prosty temat…
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lis 2021, 13:15 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Oczywiście że da radę, ale wyobrażasz sobie co będzie się działo w lato gdy na zewnątrz jest 28*C a ty jeszcze pakujesz 2kW ciepła w podłogę. Przecież ona nagrzeje się do 40*C i się zagotujesz tam.

Poszukaj na olxie ścinków pexa albo perta, weź ze 100-150mb i zakop w ogrodzie. Układ napełnij glikolem na jakieś -20*C lub etanolem na -20 czyli ok 40% i masz idealne chłodzenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”