Budowa kotła z płaszczem

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radom1987
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 1 mar 2017, 17:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Szukam go ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: TM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: radom1987 »

Witajcie :poklon;
Z racji, że planuję zamówić usługę wykonania zbiornika z płaszczem chciałbym prosić Was o parę cennych rad :help: . Chciałbym abyście podpowiedzieli mi w co według Was taki zbiornik powinien być wyposażony?? Z racji, że mam spory dostęp do darmowego zboża planuję z niego skorzystać :D ale od czasu do czasu pewnie jakieś owoce, też bym chciał w nim gotować i oczywiście cukrówki.
Wszystkie uwagi mile widziane i zdjęcia oczywiście też :ok:
alembiki
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Góral bagienny »

Grzałki, spust 2 cale, no i port termometru do dołu.
Reszta to zbędne gadżety za które przepłacasz ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: łoles »

Szeroki wlew, grzałki wiadomo, spust min 2 całe (mam 1.5 cała za mało) port na termometr u mnie rurka z boku wspawana i jeśli zamierzasz zacierać w tym kotle to pojemność min 100 litrów i medium grzewcze woda co by z płaszcza robić se chłodnice pozdro
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:
Awatar użytkownika

Autor tematu
radom1987
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 1 mar 2017, 17:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Szukam go ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: TM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: radom1987 »

Nie napisałem wcześniej, ale mam keg 30L i jego chciałbym wykorzystać. Nie robię dużo, tylko na własny użytek więc nie zmieniałbym pojemności. A co z mieszadłem??
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Góral bagienny »

A niby do czego Ci ono potrzebne :scratch: jak dobrze zrobione to nic nie ma prawa przypalić ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: łoles »

30 litrów to za mała pojemnosc ale zrobisz jak chcesz
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Kòpôcz »

A dlaczego? Mam taki i następny też będę miał taki mały - dla kogoś, kto nie ma całych dni na stanie przy garze w zupełności wystarcza do zabawy.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: cumel »

Dlatego że cena jest ta sama albo różnica pomijalna. Do 50l wlejesz 30l zacieru nikt nie zmusza do gotowania pełnego. Ale pamiętać należy że przy mocno pieniących zacierach lejemy zostawiając sporo miejsca i ile wtedy wlejesz do 30l ? 20 to może być za dużo.
Mieszadło niby potrzebne ale kij od szczotki też się ponoć sprawdza. Ja zrobiłem małe mieszadełko i mieszam wkrętarką przez dodatkowy wlew do 70c w kotle.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Kòpôcz »

Truizmy, jak ten, że 30l chowam w szafie, a 50l już bym nie schował. Wszystko to kwestia możliwości i potrzeb. Z jakiegoś powodu 50l alembiki to już nieczęste kloce. Te "30l to za mało" jest tu tak samo bezrefleksyjnie powtarzane, jak złote rady o zimnych palcach. 10l zacieru wlejesz też do 100l zbiornika, więc czemu nie 100, albo może nawet 200?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radom1987
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 1 mar 2017, 17:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Szukam go ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: TM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: radom1987 »

Panowie chcę 30 L bo moje warunki lokalowe na chwilę obecną nie pozwalają mi na nic więcej. Działam w piwnicy 185 cm wysokości. Jak dam kega 50 to kolumnę będę miał w końcu 100 cm i będę tracił na jakości produktu finalnego.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Kòpôcz »

Ja to rozumiem - działam w bloku, muszę się zmieścić w 260cm, a nie chciałem ciąć wysokości wypełnienia przy rektyfikacji.
Polecam zbudować kocioł na bazie finnkega - najniższe ze wszystkich, mogę Ci jutro zmierzyć wysokość mojego kotła. Dodatkowo odpada odcinanie kołnierzy - są plastikowe, zdejmiesz po nacięciu brzeszczotem.
Inna opcja, to zamówienie kotła spawanego - zwiększając średnicę możesz zmniejszyć wysokość, albo zwiększyć pojemność, prawdopodobnie zwiększając nieco koszta wykonania.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radom1987
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 1 mar 2017, 17:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Szukam go ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: TM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: radom1987 »

Kòpôcz chciałem, ze swojego obecnego kega zrobić. Tylko nie wiem do końca co taki zbiornik powinien mieć w wyposażeniu? Dlatego ten post.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Kòpôcz »

Czekam na trzeci kocioł. Pierwszy był oparty o wskazówki pojawiające się na tym forum. Drugi już na podstawie swoich przemyśleń. Trzeci trochę z przymusu (będzie też jako autoklaw służył), ale i w nim drobne zmiany oparte na skromnych, ale jednak doświadczeniach (i subiektywnych odczuciach):
- ogólna myśl: żadnych gwintów (grzałka, zawór spustowy), czy śrubek (kryza głównego wlewu) - tylko triclampy;
- główny wlew minimum 4". Wąska łapa już tam wchodzi i może umyć kocioł, choć nazajutrz całe przedramię w siniakach;
- spust kega 2" radzą, ja mam mieszane odczucia. Teraz mam 5/4", mąka przechodzi, drobna śruta też, młóto muszę czasem popchnąć patykiem, owoców nie robiłem. Teraz w prawdzie będę miał 2" (priorytet zunifikowanych triclampów), ale cykam, że może rzygać poza wiadro. Tu muszą się wypowiedzieć posiadacze 2" spustu. Osobiście wolałbym czasem popchnąć patykiem, niż sprzątać łazienkę;
- spust płaszcza wystarczy 1/2";
- u góry płaszcza zawór bezpieczeństwa (woda - płaszcz ciśnieniowy), lub tylko odpowietrzenie (olej, glikol, gliceryną - bezciśnieniowy). Woda kusi, ale zdecydowałem się na glicerynę - nie chcę w chałupie zbiornika ciśnieniowego bez odbioru UDT, zapewnienia użytkowników i wykonawców mi nie wystarczają, a gliceryna najprzyjaźniejsza w tej grupie;
- plynowskazy - w kegu nie chciałem i nie chcę, w płaszczu na dobrą sprawę potrzebny tylko za pierwszym odpaleniem (medium się rozpręża). Być może w nowym oleję, a ilość medium wyreguluję wkręcając za pierwszym razem w górne odpowietrzenie wąż, który do wanny wypluje nadmiar gliceryny;
- grzałki - tak, grzałki, a nie grzałka. Przyłożenie 2kW w płaszczu nijak się ma do 2kW przyłożonych bezpośrednio we wsadzie. Gołą grzałką zalewałem kolumnę przy ~2,5kW, grzejąc płaszczem nie jestem w stanie jej zalać podając 3,5kW i 130°C w płaszczu. Dlatego cieszę się, że do autoklawu potrzebuję drugiej grzałki w kegu - na niej też będę grzał cukier. Grzałka mocowana na triclampach daje swobodę jej wkładania raz w płaszcz, raz bezpośrednio w kocioł.
- termometry w kegu i płaszczu;
- u góry warto na wszelki wypadek zlecić przyspawanie jakiejś mufy i/lub nypla - w nóż jakiś spust z bufora, albo inna wkręcaną gliza termometru...

Tak ja to widzę, można mieć zgoła odmienną wizję. Tak może to wyglądać, gdy gwint spustu kega zamienić na TC 2".
ObrazekObrazek
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: freek »

radom1987, jak keg do obróbki to może by go wywrócić na bok i w takiej opcji zrobić płaszcz i odpowiednio wlew itd. A stary wlew będący wtedy z boku zostawić w spokoju na grzalkę wkręcaną i do roboty przy cukrówce jak znalazł.
Sądzę że wtedy nawet zyskasz na wysokości jak o całość zestawu chodzi. Pozdro
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: cumel »

radom1987 185cm to już jest sporo można spokojnie te 150cm wypełnienia zmieścić. I wcale nie za jakieś kosmiczne pieniądze powiedzmy 200zł więcej od standardu. A wygoda niesamowita. Kolumnę stawiasz koło kega i po problemie.

Obrazek
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Nowacky »

Patent fajny ale jedno pytanie jak napelniasz bufor? Przy stabilizacji nie zalewa półkę do wysokości ujścia par z bufora? Ta 2cienka rurka to powròt do bufora i na dole pompka ?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 maja 2021, 23:06 przez Nowacky, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radom1987
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 1 mar 2017, 17:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Szukam go ;)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: TM
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: radom1987 »

Cumel takie zestawienie sprzętu chyba by mnie więcej wyniosło niż 200 złotych. Ale ogólnie fajny patent :ok:
Ostatnio zmieniony środa, 5 maja 2021, 16:20 przez radom1987, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Lord Pagon »

Kòpôcz pisze: Dlatego cieszę się, że do autoklawu potrzebuję drugiej grzałki w kegu - na niej też będę grzał cukier. Grzałka mocowana na triclampach daje swobodę jej wkładania raz w płaszcz, raz bezpośrednio w kocioł.
To ja mam takie pytanie : zamontowałeś dodatkową grzałkę tylko ze względu na brak mocy do zalewania i krótszy czas rozgrzewania czy jeszcze są jakieś powody dla których warto wylać glicerynę z płaszcza przełożyć grzałkę i działać. Jakim czujnikiem robisz pomiar medium w płaszczu bo DS to chyba tylko do 125 stopni , może pt100 .
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 maja 2021, 23:42 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa kotła z płaszczem

Post autor: Kòpôcz »

Drugi port grzałki potrzebuję do sterylizacji konserw. Przy okazji mam zamiar go także wykorzystać do grzania czystego.W kotle i medium mam termometry do 250°C: https://allegro.pl/oferta/termometr-lcd ... 0492104368
Taki zbiornik to u mnie kompromis, upchanie dwóch funkcji w jednym - wolę przelewać glicerynę, niż głowić się gdzie dwa zbiorniki chować.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”