Sterownik do automatycznego procesu

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
Cyba
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2018, 23:56
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Cyba »

Cześć

Chciałem przedstawić mój sprzęt do prowadzenia automatycznego procesu
Sporo wiedzy czerpałem z tego forum więc teraz dziele się moimi rozwiązaniami. Chętnie odpowiem na pytania.

Kolumna
2,6m, fi 60,3 podzielona na sekcje, wypełnienie sprężynki KO, Keg 50l grzałka 3 x 2 kW, bufor, wziernik i głowica Aabratka. Całość od kolegi Akas-a.

Moduł mocy
3 x SSR 25A
Zasilacz 12V DC – wentylatory, pompa OLM, elektrozawory
Zasilacz 5V DC – Rpi, sterowanie
Zasilacz 15V DC – Silniki krokowe
3 x Amperomierz
3 x Woltomierz

Moduł sterownia
Raspberry Pi 3 B z Codesys 3.5
MCP23017 jako 8 wejść/8wyjść
4 x Przekaźniki 5V
- Elektrozawór wody
- Elektrozawór wody II
- Pompka OLM
- Elektrozawór wyjścia z bufora (Jeszcze go nie ma)
4 x Przekaźniki 12V
- Zawór OLM pozycja domowa
- Zawór głowicy pozycja domowa
- Czujnik zalania kolumny
- Wolny
2 x płytka DRV8825

Zawory
Są bez pokrętła i mają wspawany kołnierz na którym trzyma się silnik, połączone są z silnikiem poprzez sprzęgło kłowe luzowe :)

Woda chłodząca
Zawór NO regulacja przepływu przez zawór precyzyjny
Zawór NC regulacja poprzez zawór kulowy – jest użyty tylko podczas zalewania kolumny

Czujnik zalania
Czujnik refleksyjny

Wizualizacja
Jako strona internetowa, dostęp po adresie IP wszystkie parametry można zmieniać zdalnie dodatkowo po HDMI jest wpięty monitor i myszka po USB. W planach jest ekran dotykowy

Proces
Podzielony jest na kroki, opis mocno uproszczony
1. Referowanie – silniki krokowe zamykają zawory jeżeli śruba w sprzęgle zainicjuje czujnik indukcyjny to przypisywane jest 0
2. Rozgrzewanie – załączenie wszystkich 3 grzałek, oczekiwanie na temperaturę w buforze załączenie wody chłodzącej
3. Zalewnie kolumny – oczekiwanie na sygnał z CZK, jeżeli temperatura na czujniku OLM przekroczy 60° to załączy się zawór wody II
4. Pauza po zalaniu
5. Stabilizacja – pracuje jedna grzałka a druga sterowana jest przez PWM, na koniec stabilizacji łapana jest temperatura dnia z 10 półki
6. Odbiór gonu – otwarcie zaworu w głowicy na odbiór około 1 kropli na 3 sek, timer, otwarcie zaworu OLM odbiór około 1,2 l/h, załączenie pompy OLM, timer, wyłączenie pompy, odbiór serca. W miarę wzrostu temperatury w kegu zamykany jest zawór w głowicy na 1krople na 6sek i 1 krople na 10 sek. Jeżeli różnica między 10 półką a temperaturą dnia przekroczy zadaną wartość przechodzę do odbioru pogonu
7. Odbiór pogonu - załącza się pompa OLM i pracuje zadany czas lub jeżeli różnica między 10 półką a temperaturą dnia przekroczy zadaną wartość
8. Koniec procesu - zamknięcie zaworów

W trybie automatycznym jest też kontrola anomaliami które gdy się pojawią przerywany jest proces, działam w kierunku kontynuacji procesu

W trakcie procesu przechodząc na zakładkę ręczny można wszystkim sterować niezależnie od aktualnego kroku
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

andras
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 09:38
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Sterownik do automatycznego procesu

Post autor: andras »

Fajnie wygląda , udostępnisz oprogramowanie ?
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik do automatycznego procesu

Post autor: Lord Pagon »

Ja mam craftbeerPi na malinie i zamierzam go używać do zacierania i fermentacji ale może by się udało prowadzić wszystko na jednym sterowniku razem z destylacją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”