Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy

Post autor: spawacz »

Witam. Czy ktoś szanownych kolegów ma, używa lub używał? Szukam czegoś dla siebie do małego M. Nie całe 60 m2 stare budownictwo lata 70te, ściany 30-10-30 suprema tynk. Okna pcv 2 szybowe. 4 grzejniki i bojler 120l. Wg wzoru na zapotrzebowanie energetyczne m2*h*60wat wychodzi 54*2.5*60=8.1 kw. Mój typ:
https://allegro.pl/oferta/piec-koza-la- ... 7155068496
Poszukuje opinii użytkowników, budżet do 3k.
.....tymczasem w blaszaku :?
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: rastro »

Pierwsze o czym trzeba pamiętać że tego typu rozwiązanie to kotłownia w salonie, generalnie musisz brać pod uwagę że to co tam będziesz wrzucał będzie brudzić (drewno też) trzeba będzie walczyć z popiołem... codzienne rozpalanie, a i płaszcz wodny zwykle powoduje że szybka nie będzie wyglądać pięknie jak na zdjęciu...

Moje zdanie jest takie że koza/kominek jak najbardziej, ale do palenia okazyjnie np. celem dogrzania się w najtrudniejsze dni, ale nie do traktowania tego jako główne źródło ogrzewania.

No i na te 14Kw to przyłącze do komina ∅130 to trochę jak żart brzmi, żeby chociaż 150 było (też trochę niedużo). Do tego trzeba pamiętać że to będzie ssało powietrza jak smok, a wiec niezbędna jest dobra wentylacja żeby sobie krzywdy nie zrobić.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 kwie 2021, 21:21 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Góral bagienny »

Ja mam zwykłą kozę z szybą bez płaszcza i ogrzewam nią 58m 2 i daje radę ale mieszkanie 4m wysokie ;)
Jest tylko jedno ale mam c.o. na gaz i w nocy mi się włącza przy niskich temperaturach.
Jak byś założył do tego jakiś sterownik sterujący dopływem powietrza to spokojnie da radę :D
Edit. 14kw to się ugotujesz w mieszkaniu :D
Ostatnio zmieniony piątek, 23 kwie 2021, 21:34 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Góral bagienny »

rastro pisze: a i płaszcz wodny zwykle powoduje że szybka nie będzie wyglądać pięknie jak na zdjęciu...
Mam kominek z płaszczem wodnym i szybka czyściutka przez tydzień jest :D
Technologia trochu poszła do przodu wystarczy poszukać ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: rastro »

Ale musisz przyznać że wkład był co nieco droższy niż ten z linku ;) a przyłącz do komina pewnie 180 jak nie 200.

Co do regulacji, dopływem powietrza, to do kominków i podobnych rozwiązań zwykle stosuje się rozwiązania polegające na optymalizacji procesu spalania, tłumienie dopływu powietrza żeby przyduszać ogień to zwykle zły pomysł, ani spalanie nie będzie efektywne, anie szczególnie ekologiczne (no i wtedy właśnie szyba robi się najbardziej czarna).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Góral bagienny »

Zgoda wkład był droższy ale tylko dlatego że już zgodny z Eco projektem ;)
Przepłaciłem o jakieś 2k ale mam spokój na lata.
Co do spalania efektywnego i ekologicznego :scratch: to jeszcze musisz sporo poczytać ;)
Podpowiem temat drewno przy paleniu wydziela gazy i o nich poczytaj :)
Co najdziwniejsze ja mam kominek bez popielnika i wybieram popiół raz na 3 dni czyli spalam wszystko EFEKTYWNIE :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: rastro »

Ale co poczytać? Efektywne spalanie to zgazowanie materiału i dopalenie gazów w wysokiej temperaturze... w efekcie spalone jest praktycznie wszystko i w komin idzie niemalże wyłącznie CO2 i woda. (czyli jest i efektywność i ekologia). Tłumienie dopływu powietrza nie pomaga temu procesowi.

Chociaż te też jest spore uproszczenie procesu, bo ma on kilka faz i ew. regulacja dopływem powietrza powinna być zgodna z tymi fazami - to jest dokładnie to co robią sterowniki kominkowe. No i generalnie najlepiej kiedy kominek czy koza ma możliwość podłączenia dopływu powietrza z zewnątrz.

Inna sprawa ile energii przy takim efektywnym spalaniu pójdzie w komin (zostanie efektywnie wykorzystane).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Góral bagienny »

rastro pisze: No i generalnie najlepiej kiedy kominek czy koza ma możliwość podłączenia dopływu powietrza z zewnątrz.

Inna sprawa ile energii przy takim efektywnym spalaniu pójdzie w komin (zostanie efektywnie wykorzystane).
No i takie podłączenie z zewnątrz mam ;)
Ile ciepła pójdzie w komin to już zależy od konstrukcji kominka ;)
Siostry mają stare kominki i komin piętro wyżej ciepły u mnie zimny.
Mój kominek ma sprawność chyba (nie chcę mi się szukać) 86% więc chyba niezle :)
Co do spalania gazów w wysokich temperaturach to kominek mam w środku wyłożony żeby trzymał temperaturę.
Jak bym miał tylko miejsce to montował bym bufor ale niestety kocioł na ciepłą wodę 200l stoi na strychu, a 1000l tam nie postawię :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

mac_23
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 lis 2019, 15:48
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: mac_23 »

Panowie zaczynamy trochę odbiegać od tematu. Sam korzystałem z kominka (nie kozy) z płaszczem wodnym przez 10 lat. Kominek 12KW mieszkanie do ogrzania około 85m2. Czy dało radę ogrzać taki metraż? - Tak
Czy miałem z tego CWU w okresie grzewczym (bojler 100l)? - Nie.
Prawdą jest również to co pisze @rastro. Z salonu robi się kotłownia.
Jeżeli ktoś nie ma innego rozwiązania to spokojnie da to radę. Jednak trzeba również zaakceptować problemy z tym związane
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Nowacky »

Zygmunt idzie lato poczekaj trochę uspawaj kilka zbiorników i kolumn odłóż trochę i kup ferroli Beretta mogę mylić nazwę to musisz sprawdzić dokładnie na olx i allegro a nawet filmiki są na youtube jest to kominek wolnostojący na pellet. Koszt około 7-8k tylko szukaj opcji z montażem wtedy masz na 8% VAT. Wiem że kwota znacznie wyższa ale masz wbudowana pompke zbiornik ciśnieniowy i co najważniejsze masz modulację mocy. Popiołu z tego niema wyciągniesz odkurzaczem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: spawacz »

Jest do przyjęcia "kotłownia w salonie", teraz mam kotłownie w kuchni, po lekkim tuningu M będę miał kotłownie z aneksem kuchennym. Całość instalacji grzewczej wkomponowałem w przyszłą łazienkę i zabuduje GK. generalnie całe życie człowiek pali w "typowym piecu" paliwami stałymi więc mam obcykane palenie w okresie grzewczym i poza nim na CWU. Kominek na pelet..... poza zasięgiem niestety. Muszę zobaczyć czy przypadkiem nie załapie sie w jakiś sposób na ''czyste powietrze", wtedy mogę się nawet zadłużyć = kominek na pelet. Może majster elektryk mi ogarnie 3f po weekendzie to 120 l CWU będę grzał 6kw, więc kózka będzie sezonowa lub gdy stwierdzę że to zły pomysł ogrzewać wodę prądem. Po tuningu koza ma stać w pomieszczeniu powierzchni 15 m2 i tam grzać konwekcją ( zapotrzebowanie na moc - 2.25 kw). Wszystko względnie ładne do 3 k z pieco-kominków z płaszczem wodnym jest dość sporo poza moim zapotrzebowaniem na energię. Liczę że producent zawyżył lekko moc urządzenia. Teraz grzeje kwadrat 5,5kw piecem który wungla nie widział. Strach nie zamknąć drzwiczek bo za kilka minut mogę smażyć jajka na grzejnikach.
.....tymczasem w blaszaku :?

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: wawaldek11 »

Ta koza, to tylko do grzania chaty, czy jeszcze jakieś hobbystyczne zadania będzie miała?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: spawacz »

Tylko do grzania. Priorytety się po zmieniały. Na dofinansowanie z programu "czyste powietrze" Nie ma szans. Miejscowe dogrzewacze z płaszczem wodnym na bio masę nie są ujęte w spisie kwalifikacyjnym do dopłaty. Nawet te na pelet. Zatem jak taki pieco kominek który posiada normę PN EN XXXXX oraz certyfikat ecodesing można używać na moim rewirze do 2028, później wymiana na coś, na te chwile alternatywy nie ma. Ale na ogień przez te 7 lat mogę popatrzeć przez szybę w drzwiczkach.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Doody »

Ja ogrzewam dom o powierzchni 140m2, tylko kominkiem, który stoi oczywiście w salonie. Robię to od 2002. Czasem się trochę zakopci, czasem trzeba walczyć z popiołem no i oczywiście co jakiś czas malować ciemną plamę w okolicy wylotu ciepłego powietrza z czopucha ;) Ja już to pokochałem, ale lepiej się zastanów :)
Pozdrawiam
Darek

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: mardok »

Ciekawą alternatywą, jak ktoś jest na etapie projektowania domu lub ma takie miejsce jest kominek otwierany od tyłu. Wtedy możemy sobie oglądać kominek w salonie, a czyścić, wygarniać popiół lub dokładać drewno z innego pomieszczenia, np. Kotłowni.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: spawacz »

Jak już wyżej pisałem pale w piecu od zawsze praktycznie, cofka, popiół, latanie po drewno przez zaspy czy tam huraganowa ulewa, wstawanie w nocy i też malowanie mi nie straszne... Ale z innej beczki... Może tylko ja nie widzę różnicy poza ceną? https://allegro.pl/oferta/piec-kominkow ... 8947177192
I to:
https://allegro.pl/oferta/piec-kominek- ... 9264521346. Może jest różnica tylko ja nie chce jej widzieć bo z punktu widzenia Janusza biznesu oferta tańsza jest lepsza?
.....tymczasem w blaszaku :?

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: mardok »

Waga pieca, droższy jest cięższy. Może grubsza blacha? A to ma znaczenie, tańszy ma informacje o grubości 2 mm, droższy nie ma info. Tańszy ma podana wagę netto i brutto(chyba bez szamotu i z szamotem), droższy tylko jedną wagę nie wiadomo czy netto czy brutto.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: prolog1975 »

Ten tańszy ma napisane, że szamot na wszystkich ścianach to na tą 2 mm blachę płomień bezpośrednio nie oddziałuje. Kupił bym ten tańszy najwyżej ruszta się przepalą to sobie wyspawasz nowe. Wylot spalin raczej 150 mm i jak ma, to sprężyna domykania drzwiczek do demontażu. Dokładamy drewno a to badziewie zamyka drzwiczki parząc ręce. Nie ma co przepłacać 10 czy 15 lat popracują oba.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Doody »

Mój kominek ma 16,5kW mocy nominalnej i 24,5kW mocy maksymalnej. Jak są duże mrozy to daję radę na styk. Może pomyśl o trochę większej mocy grzewczej np. w okolicach 8kW. U Ciebie powinno się sprawdzić.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Tomik 2006
100
Posty: 114
Rejestracja: środa, 24 lut 2021, 14:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Mój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Tomik 2006 »

Witam
Jeśli mogę coś doradzić to można dołożyć do kominka zamiast rury dymowej tzw.plomieniowke element w którym jest woda drugi płaszcz wodny .Wzrasta wydajność zmniejszają się straty ciepła ,co do czystości szyby mimo samoczyszczenia tylko suchy sezonowany opał i kaloryczność drewna wzrasta.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Wolno stojący piec kominkowy z płaszczem wodnym do małego M.

Post autor: Góral bagienny »

Bierz ten wyłożony szamotem mam kominek wyłożony jakimś ustrojstwem :D i potrafi po 2 godz. po zakończeniu palenia załączyć pompę bo temp. wzrośnie.
Po zakończeniu palenia o 23 rano temperatura na kominku około 35st. :ok:
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 kwie 2021, 16:37 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”