Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy

Post autor: lesgo58 »

japitole pisze:No nie wiem :scratch: ...
Gdyby tak było, to koledzy którzy jadą na gazie, dawno by o tym pisali.
Niby o czym by pisali?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
promocja

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: scalak »

@japitole. Już kiedyś to opisywałem. Jest różnica. Pracowałem na gazie, w płaszczu i na grzałkach. Najłagodniejszy wyrób wychodził w płaszczu, następnie na gazie, a najostrzejszy w smaku na grzałkach. Nie chodzi o złe cięcie frakcji, bo przed i pogony tnę z dużym nadmiarem. Kompromis uzyskałem dodając do kotła dodatkowo trzy grzałki po 2 kW, które włączyłem w szereg ze starymi. Teraz każda z sześciu grzałek pracuje na 1/4 mocy czyli 0,5 kW i jest lepiej, ale zadowolony to ja chyba nigdy nie będę.
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw

Jack81
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 23 gru 2018, 20:04
Krótko o sobie: Tylko spokój nas może uratować.
Jak nie jestem spokojny to k@#$%^ę.
Ulubiony Alkohol: Każdy który wywołuje uśmiech na twarzy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Jack81 »

Witam wszystkich.
Znalazłem w necie stare opracowanie na temat technologii produkcji cukru. Nie jestem bardzo obeznany w chemii i możliwe że Ameryki nie odkryłem ale jeden z kolegów w tym wątku wspominał, że trzeba by się pochylić nad poszczególnymi etapami procesu. Wracając do tego opracowania znalazłem taki oto tekst:
" Fermentacya: Glukoza pod wpływem drożdży fermentuje łatwo i, jako produkt fermentacyi, powstaje alkohol, kwas węglowy i inne produkty, jak gliceryna, kwas bursztynowy i t. p. Fermentacya alkoholowa odbywa się według wzoru:
( ze względu na brak odpowiednich czcionek wzoru, który znawcom jest na pewno znany nie wklejam)
Pod wpływem odpowiednich grzybków glukoza może fer-
mentować na kwas mlekowy lub maslowy"
Może wymienione tutaj substancje w odpowiednich stężeniach właśnie odpowiadają za ducha buraka i słodki posmak i inne dziwne smaki występujące w produkcie końcowym. Gdzieś wyczytałem jeszcze, że kwas bursztynowy występuje wszędzie począwszy od bakterii czyli i w drożdżach też będzie występować. Wniosek taki że typ/ilość drożdży będzie miała znaczenie na ilość tego kwasu a finalnie smak. Tyle odemnie, czy to będzie coś warte to się okaże po komentarzach.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: pepe59 »

Być może, chodzi tu o powierzchnię oddawania ciepła i temperaturę styku powierzchni z cieczą. Grzałki el. ze względu na swoją małą powierzchnię wytwarzają wysoką temperaturę i przypalają pozostałości grzybków (przecież wszystkiego się nie odfiltruje) co może dawać swoiste posmaki.

użytkownik usunięty
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: użytkownik usunięty »

lesgo58 pisze: Niby o czym by pisali?
@lesgo58 z tym gazem, chodziło mi o to, że zbiornik podgrzewany gazem jest bliższy zbiornikowi z płaszczem, niż zbiornik z grzałką w środku, ot taki substytut zbiornika z płaszczem.

Autor tematu
forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: forma »

Przekonywać na siłę nikogo nie zamierzam i zawsze zanim coś napiszę to naprawdę przemyślę i kilka razy sprawdzę. To nie jest jeden przypadkowy łagodniejszy proces a kilka procesów.Teraz moje oczy skierowane są na płaszcz olejowy ,ponieważ od niedawna odkryłem jego potencjał i piszę na razie tylko z punktu widzenia cukrówki...
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: czytam »

pepe59 pisze:Grzałki el. ze względu na swoją małą powierzchnię wytwarzają wysoką temperaturę i przypalają pozostałości
Te mikroprzypalenia to fakt. Szczególnie, że panuje moda na grzanie z pełną mocą a później odłączanie jednej i mikroregulator napięcia na drugiej. Bodajże Pischl w Destylatach Alkoholowych zalecał powolne podgrzewanie otwartego kotła i zakładanie kolumny/chłodnicy dopiero tuż przed początkiem wrzenia. Miało to wyeliminować te przypalenia i odparowanie najlżejszych frakcji (przynajmniej ich części).
Elektrykom można polecić regulator fazowy na wszystkie grzałki. W przeciwieństwie do grupowego nie pracuje on w trybie włącz/wyłącz i chwilowa temperatura powierzchni grzałek jest niższa. Godne polecenia jest stosowanie długich grzałek o małej gęstości mocy lub dodanie kilku i praca zawsze na wszystkich ze wspomnianym regulatorem lub ich odpowiednie przełącznie (szeregowe, równoległe, międzyfazowe, z diodami... co daje kilka poziomów mocy).

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: kondon »

czytam pisze:Bodajże Pischl w Destylatach Alkoholowych zalecał powolne podgrzewanie otwartego kotła i zakładanie kolumny/chłodnicy dopiero tuż przed początkiem wrzenia. Miało to wyeliminować te przypalenia i odparowanie najlżejszych frakcji (przynajmniej ich części).
Ktoś sprawdzał? W przypadku wódek smakowych nie usunie się w ten sposób czegoś pożądanego?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: .Gacek »

Jeżeli @czytam tak napisał to nie trzeba sprawdzać :mrgreen: ale z ciekawości przekartkuję wieczorem książkę i jeżeli znajdę to wrzucę skan lub zdjęcie.
Pozdrawiam Gacek.

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Witam, sorki za podpięcie się pod posta ale jeszcze się nie nauczyłem obsługiwać forum, Mam problem z którym od jakiegoś czasu nie potrafię sobie poradzić. Posiadam kolumnę https://inoxstill.pl/destylator-110l-bu ... lm-automat. Już około 1.5 destyluję na niej, i przez pierwszy rok wszystko było super pięknie, sprzęt czyszczony regularnie co dwa gotowania. Ustawienia takie same od początku, nic się nie zmieniło a przez ostatnie pół roku każda destylacja prócz jednej daje bardzo zły smakowo materiał, zapach jest ok smak ostry, i gorzki. Nastawu zawsze wstawiam 50l drożdże zmieniałem parokrotnie żeby to wyeliminować, ostatnie któroch jeszcze nie używałem to alcotec, przy następnej destylacji użyje właśnie ich. Ostatni nastaw był z drożdży cobra, wstawiałem zgodnie z receptą, 30C wsypywanie, 7 dni+ temperatura ważenia około 23-24C, 24h przed gotowaniem Turboklar. W trakcie destylacji ustawienia nie zmieniły się od zakupu, a na od pierwszego razu było dobrze, temp dół 76.5C, przedgonow mam 3x10sec, wychodzi 300-400ml, pomiędzy stabilizacja, stabilizacja przed odbiorem serca, płukanie, a potem serce, odbiór 16ml na 1 min, destylat wychodź o mocy 96% tyle że o ostrym i gorzkim smaku, kaca po tym prawie nie ma, tyle że ten smak. Proszę o rady, pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: kleryk88 »

A napisz coś o nastawie jak robisz jakie proporcje itp
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: wolan »

Hej jak jedziesz na raz to trochę mało tych przedgonów odbierasz.
Druga kwestia to ile dajesz, cukru ja litr wody?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: forma »

Kolego Kupin 222 mam podobny aparat do Twojego już ładnych parę lat, ale zacznijmy od początku.
Rozumiem że nie reaktyfikujesz "na raz" ? bo z Twojego opisu tego nie wyłapałem. Ustaw na początek 4 odbiory po 15 s. Ja operuje automatem i długo szukałem złotego środka z ilością zrzutów przedgonów oraz czasem otwarcia EP.
Powiedz mi jeszcze co masz wewnątrz bufora ?
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Witam dzięki za odpowiedzi, właśnie gotuję z nastawu z drożdży alcotec, znów gorzki.... Jeśli chodzi o nastaw to proporcje daje dokładnie takie jak w opisie na opakowaniu, ale dziś przed wlaniem nastawu do maszyny sprawdziłem smak nastawu, sam nastaw ma gorzki posmak. Stał w beczce 25l z założonym wiekiem w ten około 18-20C, z tym że w łazience mam ogrzewanie podłogowe które było od czasu do czasu włączone ( więc może te ogrzewanie od spodu?). Może samo "dochodzenie" nastawu, stoi w łazience nie ruszany przez czas jaki został wyszczególniony z informacji z opakowania drożdży. Zwiększyłem czas odbioru przedgonów tym razem gotując tylko 25l, teraz 3x po 15sec przedtem było 3x10sec. Pomiędzy przedgonami 20min przerwy. Zmniejszyłem też kW przy podgrzewaniu zamiast 4kW czyli pełnej mocy do 2.56kW, gdzieś wyczytałem żeby nie zakładać kolumny zanim nie będzie wystarczającej temp by odparowały złe frakcje. Przy zalewaniu zmniejszyłem trochę na grzaniu do 3.5kW z 4kW, ale zwiększyłem delikatnie czas. Zmieniłem także z jednej półki sprężynki ze stainless na miedziane. Jeśli chodzi o bufor to masz na myśli kolumnę? Przed głównym odbiorem mam płukanie 10s. Mogę jeśli trzeba dokładnie podać kroki całego procesu. Mówisz 4 odbiory po 15s a co pomiędzy jakieś przerwy bez grzania, stabilizacja?
Ostatnio zmieniony sobota, 24 kwie 2021, 17:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: wawaldek11 »

Czy rozumiesz ideę rektyfikacji? Bo ślepa wiara - w każdej dziedzinie - często sprowadza na manowce. Słowo klucz: automat. Czasem użytkownicy automatów są zadowoleni z uzyskanego produktu, bo jest naprawdę dobry lub nie próbowali lepszego. Albo robią na handel i mają w d. jakość :hahaha:
Ostatnio zmieniony sobota, 24 kwie 2021, 19:18 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Kolego mam brata dr chemii, tak troszku coś tam rozumiem. Próbuje wyjaśnić problem gorzkiego destylatu. Proszę o pomoc jesteś w stanie mi pomóc? Mam trochę destylacji za sobą na tym automacie, wcześniej nie miałem innej maszyny. Dlatego piszę tu by może ktoś coś wymyślił, albo podsunął pomysł ze względu na swoje duże doświadczenie. Nie robię na handel bo jak zwróciłeś uwagę miałbym wtedy gdzieś jakość, która za wszelką cenę próbuje poprawić.
Ostatnio zmieniony sobota, 24 kwie 2021, 20:43 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: wolan »

Hej czy po kilku procesach wysypałeś z kolumny wypełnienie i wygotowałeś może problem jest w zabrudzonym wypełnieniu?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: przegab »

W czym nastawiasz? Czym dezynfekujesz pojemnik? Klarujesz przed gotowaniem?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: .Gacek »

A ja mam pytanie z innej beczki....
Czy choć raz prowadziłeś proces ręcznie?
Pozdrawiam Gacek.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: wawaldek11 »

Kolega wolan wskazał dobry kierunek - może dodatkowo ubicie się wypełnienia?
Czy ten gorzki posmak pojawiał się stopniowo, czy bach i już jest do tej pory?
Grzałki są czyste?
Jak robisz nastaw, bo określenie wg instrukcji z opakowania, to za mało. One czasem z czapy są. Blg startowe, temperatura fermentacji i Blg końcowe. Czasem niewielka zmiana warunków fermentacji zmienia ilości niechcianych składników, które trzeba manualnie usunąć. Zawsze dawałeś klar?
Bez posmakowania trudniej podać przypuszczalną przyczynę goryczki.
Ja głównie smakowe robię i wg własnej oceny nie potrafię zrobić dobrego spirytusu, ale odpowiedzi na postawione pytania może komuś coś podpowiedzą.
Pozdrawiam,
Waldek

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Szlumf »

Kupin222 pisze:.................. Mogę jeśli trzeba dokładnie podać kroki całego procesu. .....................
To podaj te kroki i odpowiadające im temperatury, moce i odbiór. Czy na pewno pracujesz na sprzęcie do którego link podałeś wcześniej https://inoxstill.pl/destylator-110l-bu ... lm-automat ? To co napisałeś nie bardzo mi pasuje do tego sprzętu.
A tak odnośnie brata który jest dr chemii. Co on Ci poradził w tej sprawie? Może to "troszku", które Ci przekazał to jednak za mało i warto poświecić nieco czasu na podstawy procesu rektyfikacji.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Lord Pagon »

Po co lać 50l albo 25l do zbiornika 110l . Grzałki to choć przykrywa? Na twoim miejscu rozebranym cała kolumnę i przygotował wszystko jak do dziewiczego procesu .
- mycie sprężynek i całej kolumny
- sprawdzić czystość grzałek
- odkręcić wszystkie elekrozawory i wyczyścić sitka ( czasami potrafi się nazbierać syfu jak teflon )
Sprawdzić czy na pewno zlatuje całe jeziorko ( podejrzewam że tam jest około 200- 250ml więc 1 zrzut to całe jeziorko + 50 ml .
Przedgon 750-900 ml jak na automacie jedziesz to minimum bo ilości od nastawu zależne. Proponuje metodę 2,5 raza zrobić.
Nie wiem czy manualnie potrafisz prowadzić proces ale warto się z tym zapoznać :
https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... t9284.html
Potem możesz zmieniać parametry wedle uznania.

Prędkość odbioru 40-50ml/h moc robocza około 3,6- 4 kw zależna od sprężynek.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 kwie 2021, 10:18 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Witam sprzęt jest taki sam, znaczy kolumna (one są wymienne, zbiornik mam 60l, ale według specyfikacji lać można do niego max 55l).
1 rozgrzewanie : moc 2.52kW, załącz chłodzenie gdy dół przekroczy 65C, zalewaj przy 72C.
2 zalewanie 1 czas 13min, moc 3.4kW, czas postoju 4 min, moc w postoju 0 kW.
3 zalewanie 2 czas 6min, moc 3,44kW, postój 4 min, moc post 0kW.
4 zalewanie 3 czas 6min, moc 3,44kW, postój 4min, moc post 0
5 stabilizacja moc 2kW przez 30min.
6 przedgon moc 2kW, odbiór 15sec, pauza 20min, powtórzenia 3, stabilizacja 30min
7 odbiór zamknij gdy temp dnia skoczy o 0.10 stopnia. Czas płukania 10sec
8 pogon.
Jeśli chodzi o czyszczenie to było dokładne czyszczenie przed ostatnim gotowaniem. Sprężynki miedziane wytrawiane w roztworze kwasku cytrynowego z wodą utleniona. Sprężynki stainless w roztworze sody kaustycznej, kolumna myta, głowica myta. Wszystko starannie płukane. Tylko elektrozaworów nie czyściłem ale tam jest tylko jeden który odpowiada za odbiór, reszta to woda, albo przedgon/pogon.
W sterowanie ręczne bawiłem się jak robiłem owocówki w zeszłe lato, wszystko wtedy grało. Jak mówiłem mam problem od jakichś pół roku.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 kwie 2021, 13:04 przez manowar, łącznie zmieniany 4 razy.

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Tak, wypełnienie było czyszczone, ostatnio przed poprzednim gotowaniem. Grzałki czyste, myje kocioł każdorazowo po gotowaniu płynem do mycia naczyń później płucze wszystko parokrotnie. Za każdym razem płucze poszczególne części kolumny. Klarę daję. Nastaw robię w plastikowej beczce. Jesli chodzi o gorzkosc to pojawiła się jakiś pół roku temu, a teraz jakby się pogłębiała.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: lesgo58 »

I tak to jest z automatami. Kupujemy sprzęt do automatycznie dobrego spirytusu a wychodzą nam automatyczne problemy. Żeby dobrze ustawić automat to potrzebna jest dobra znajomość procesu i poznanie samego sprzętu.
Sama instrukcja obsługi to nie wszystko.
Spróbuj chociaż raz poprowadzić proces "ręcznie". To nie taki diabeł straszny. Moim zdaniem - porównując wygodę - jest niewielka różnica. Jeśli sytuacja ze smakiem się powtórzy - to pomyślimy nad następnymi krokami.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: robert.michal »

Kupin222 pisze:Witam sprzęt jest taki sam, znaczy kolumna (one są wymienne, zbiornik mam 60l, ale według specyfikacji lać można do niego max 55l).
1 rozgrzewanie : moc 2.52kW, załącz chłodzenie gdy dół przekroczy 65C, zalewaj przy 72C.
2 zalewanie 1 czas 13min, moc 3.4kW, czas postoju 4 min, moc w postoju 0 kW.
3 zalewanie 2 czas 6min, moc 3,44kW, postój 4 min, moc post 0kW.
4 zalewanie 3 czas 6min, moc 3,44kW, postój 4min, moc post 0
5 stabilizacja moc 2kW przez 30min.
6 przedgon moc 2kW, odbiór 15sec, pauza 20min, powtórzenia 3, stabilizacja 30min
7 odbiór zamknij gdy temp dnia skoczy o 0.10 stopnia. Czas płukania 10sec
8 pogon.
.
Trzykrotne zalewanie i trzykrotne wyłączanie maszyny jest moim zdaniem bez sensu.
Zalej raz i zmniejsz do mocy roboczej, a zaoszczędzony czas przeznacz na stabilizację.
odnośnie pkt 6 to ja bym wydłużył czas miedzy poszczególnymi odbiorami przedgonów kosztem tej ostatniej 30minutowej stabilizacji, po której nie odbierasz już przedgonów.
Punkt 7 co daje płukanie, przed odbiorem pogonów. :scratch:

Może pomóc redukcja odbioru jak odbierzesz np. 2/3 calości.

Napisz w końcu ile dajesz cukru na ile litrów wody !!!!
Sprawdzałeś serce smakowo na poszczególnych etapach - początek i koniec, nie ma różnicy ?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Ostatnio dałem 9.5kg na 25 litra wody drożdże 48 alcotec.

Płukanie jest przed odbiorem serca poprostu tak w sterowniku jest napisane więc tak wpisałem jak jest napisane. Po ostatniej stabilizacji po przedgonowej następuje 10 Dec plukania, a dopiero po tym następuje odbiór.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 kwie 2021, 22:00 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: wawaldek11 »

Nie masz w rodzinie jakiegoś profesora, który by Ci objaśnił podstawowe zasady poprawnej fermentacji i destylacji/rektyfikacji? Bo widzę, że na razie łykasz te wszelkie instrukcje jak pelikan rybki...
No i wyjaśnij swoimi słowami kol. michałowi co to jest płukanie.
Pozdrawiam,
Waldek

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Szlumf »

Kolego Kupuin222. W podanych przez Ciebie krokach postępowania jest tyle bzdur, że widać, że ten kto pisał tą instrukcję nie ma pojęcia o prawidłowym prowadzeniu rektyfikacji. Albo znajdziesz w swojej okolicy kogoś z doświadczeniem kto zgodzi się Ci pomóc albo sam musisz zacząć od ręcznego prowadzenia procesu. Jak już poznasz zasady rektyfikacji i specyfikę Twojego sprzętu to sobie prawidłowo zaprogramujesz sterownik.
Edit.
Poniżej robert.michał podał link do fajnej strony. Przeczytaj przynajmniej część o kolumnach rektyfikacyjnych.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwie 2021, 10:32 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: robert.michal »

Kolego. Jeżeli te 9,5 kg wsypałeś do 25 litrowego wiadra (tak pisałeś wcześniej) to przesadziłeś i gorzki piekący smak może ci zostać nawet po drugiej destylacji.

Zobacz sobie ten link o nastawie cukrowym: https://destylatory.pl/bimber-z-cukru.html. Dodatkowo na końcu masz kalkulator do nastawiania cukrówki.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

No mam doktora chemii nienadzwyczajnego, pogadam z nim. Zobaczymy co podpowie, widocznie osoba która stworzyła i zaprogramowała automat inoxsteel nie zna się na na procesie ( lub jak już wcześniej ktoś ujął odpowiada jej jakość). Dzięki za radę będę kombinował z ręcznym procesem - już robiłem ręcznie owocówki i wychodziły dobre, tyle że to stania przy kolumnie tyle godzin... Dzięki za link z nastawami być może to tu jest największy problem. Pozmieniam proces. jW zrobię jedno dłuższe zalewanie, przedłużę stabilizację, przedłużę też przerwy stabilizacyjne pomiędzy przedgonami, i dam 20sek, zamiast 15 na każdy odbiór przedgonu + dołożę jeszcze jeden przedgon. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Wstawiam w weekend nastawie kolejne 25l tu pokieruje się linkiem, dam znać co z tego wyjdzie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwie 2021, 10:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: manowar »

Koledzy mieszacie młodemu w głowie... i teraz wychodzi, że bolecki nie umiem dobrze zaprogramować SKN... a KS nie wie co ładuje do sprzętu... LITOŚCI
Kupin222 a ty z kolei na wariata chcesz wszystko zmieniać... to jak stwierdzisz co było przyczyną?
Piszesz, że na początku było wszystko dobrze a potem się skopało. Czyli coś się zmieniło w procesie na jakimś etapie... więc krótki rachunek sumienia:
- grzebałem w ustawieniach SKNa czy nie - bo może coś zmieniłem i teraz jest lipa...
- inaczej robię nastawy - na razie już wiemy, że przesadzasz z cukrem - od zawsze czy od jakiegoś czasu - to może być problem
- jak czyściłeś w NaOH - to sprężynki przesypane, ale po NaOH warto jeszcze przemyć kwaskiem dla neutralizacji... może źle coś jednak wyczyszczone jest...
- no i masz telefon - sprzedawca jest polecany - zadzwoń pogadaj, maila mu napisz.


EDIT
A już doczytałem - grzebałeś w SKNie przy owocówkach i mniej więcej od tego momentu jest kupa... no operator dupa... dzwoń do KSa i niech ci powie jak ma domyślnie ustawionego SKNa - powtórz, zrób nastaw tak jak koledzy mówią na 22blg i wróć z raportem
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwie 2021, 11:05 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Szlumf »

manowar pisze:Koledzy mieszacie młodemu w głowie... i teraz wychodzi, że bolecki nie umiem dobrze zaprogramować SKN... a KS nie wie co ładuje do sprzętu... LITOŚCI..............................
"1 rozgrzewanie : moc 2.52kW, załącz chłodzenie gdy dół przekroczy 65C, zalewaj przy 72C.
2 zalewanie 1 czas 13min, moc 3.4kW, czas postoju 4 min, moc w postoju 0 kW.
3 zalewanie 2 czas 6min, moc 3,44kW, postój 4 min, moc post 0kW.
4 zalewanie 3 czas 6min, moc 3,44kW, postój 4min, moc post 0
5 stabilizacja moc 2kW przez 30min.
6 przedgon moc 2kW, odbiór 15sec, pauza 20min, powtórzenia 3, stabilizacja 30min
7 odbiór zamknij gdy temp dnia skoczy o 0.10 stopnia. Czas płukania 10sec
8 pogon."
Nawet jeżeli KS lub Bolecki to wymyślili to nadal uważam, że napisali bzdury. Ponadto w linku do sprzętu jest rura 76,1mm co także nijak ma sie do opisów.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Lord Pagon »

- Zrobić normalny nastaw 6-7 kg żeby wyszło 25l
- Wymyć wszystko kwaskiem a potem wodą .
- NAOH nie ma potrzeby stosować chyba że coś przypaliło się .
- co do ustawień sterownika wszystko jest ok ważne aby całe jeziorko zleciało z małym naddatkiem w 15 s zlatuje około 250ml o ile sitka nie są zapchane w elekrozaworach. Początkowe 10s na zrzut jest jak najbardziej realne dla twojej średnicy rury bo to nie jest 76,1 ale musi być wszystko drożne i wąż nie pływający w cieczy. Możesz dodać 4 zrzut aby wykluczyć przedgon . Zalewanie zostaw jak było 3x , rozgrzewanie na max mocy .
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwie 2021, 14:00 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Co z tego że mieszałem przy skn kiedy był, i jest ciągły kontakt producentem a proces fabryczny był zapisany na kartce żeby nie było później jakj i ponownie wklepany. Jestem automatykiem przemyslowym raczej takich głupich błędów nie popełniam, programuje troszeczkę bardziej zaawansowane sterowniki PLC... Następna sprawa przez telefon z wytwórcą były potwierdzane kolejne kroki procesu, i wszystko gra jeśli chodzi o fabryczne ustawienie skn. Tego więc proszę mi nie zarzucać. Raczej wziąłbym pod uwagę ten nastaw.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Szlumf »

Lord Pagon pisze:................ bo to nie jest 76,1 .................
A skąd o tym wiesz? W podanym linku jest taka rura. Jak ma mniejszą średnicę to odszczekuję zarzuty choć na pewno warto ustawienia zweryfikować ręcznym prowadzeniem paru procesów ze szczególnym uwzględnieniem pracy bufora.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Lord Pagon »

Wynika to z ustawień które nie były zmieniane od nowości . Pewności nie mam ale już się okazało, że zamiast zbiornika 110 jest 60l to zamiast rury 76,1 będzie pewnie 60,3 skoro moc robocza 2kw .
Skoro autor nie potrafi opisać sprzętu dokładnie to możemy snuć domysły tylko.

Kupin222
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 1 kwie 2021, 20:19
Podziękował: 2 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Kupin222 »

Masz rację rura jest 60.3 a dokładniej 63.5 ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 kwie 2021, 19:37 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: Lord Pagon »

To i tak do poprawy parametry pracy bo nie wykorzystujesz potencjału średnicy kolumny. Tu spokojnie 25 ml/min powinno lecieć a nawet więcej . Wszystko do ustawienia jak się pozna kolumnę i przyswoi trochę wiedzy o procesie rektyfikacji. Nie napisałeś jaką mocą dysponuje maszyna można się tylko domyślać, że 4kw . Nie pamiętam ale chyba tam moc robocza to 2,8 kw musisz poszukać na forum o ile znasz parametry sprężynek albo samemu ustalić przy jakiej mocy zalewa ci kolumnę i obniżyć o 20% .

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Kunszt rektyfikacji a posmak destylatu

Post autor: robert.michal »

Kupin222 pisze:Pozmieniam proces. jW zrobię jedno dłuższe zalewanie, przedłużę stabilizację, przedłużę też przerwy stabilizacyjne pomiędzy przedgonami, i dam 20sek, zamiast 15 na każdy odbiór przedgonu + dołożę jeszcze jeden przedgon. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Źle Ci doradziłem, z jednokrotnym zalewaniem.
Skoro masz bufor to te potrójne zalewanie zapewne służy napełnieniu bufora.

Grzejesz z mniejszą mocą niż założona przez producenta, więc wydłuża się czas napełnienia bufora i czas jego maksymalnego wzmocnienia.
Najlepiej zaczynać odbiór, gdy temperatura w buforze od paru minut już się nie obniża.
Masz chyba termometr w buforze?. Jaka jest tam temperatura, gdy zaczynasz odbierać pogony ?
Jak duży jest bufor ?

Odbieraj serce w półlitrowe flaszki, może wyczujesz kiedy leci ostrość.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”