Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Naczynia do nastawiania zacieru.

Autor tematu
Domin_Kielon
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2019, 23:36
Podziękował: 4 razy

Post autor: Domin_Kielon »

Czołem Panowie.

Mam beczkę po oliwkach 220l w której robię nastawy 200l. Do przelewania nastawu do kotła używam pompy elektrycznej, ale mycie tej beczki jest mega problematyczne. Mam pomysł, by zrobić ją na jakiejś podstawie na kółkach żebym mógł ją dowolnie przestawiać kiedy potrzebuję (mam mało miejsca). Myślałem o tym żeby na samym dnie lub na ścianie przy samym dnie zainstalować zawór który bym otwierał do mycia i szczególnie do płukania osadu.

Teraz moje pytanie jest takie - jak zrobić to w sposób bezpieczny, czyli taki żeby nie przeciekało i nie daj Boże puściło jak będzie w niej 200l cukrowki :)
koncentraty wina

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: W_TG »

Jeśli postawisz ją na postumencie to ja bym zrobił w dnie.
2 duże kołnierze po obu stronach i pod każdy uszczelka na całości z maty silikonowej.
Kołnierze wyciął bym z nierdzewki o średnicy 10 cm. To solidnie usztywni okolice wywierconego otworu.
I oczywiście wybrał bym najbardziej płaskie miejsce w dnie.
Może nawet pokusił bym się na 4 otwory fi 6 w odległości 2 cm od krawędzi kołnierza i dodatkowo chwycił bym nierdzewnymi śrubkami.
Wtedy mucha nie siądzie :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 kwie 2021, 09:24 przez W_TG, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Autor tematu
Domin_Kielon
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2019, 23:36
Podziękował: 4 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: Domin_Kielon »

Dzięki W_TG za odpowiedź! Rozumiem żeby wywiercić dziurę w kołnierzu o średnicy przejścia zaworu, uszczelnić gwint taśmą teflonową, a od strony wnętrza beczki dać jakąś nakrętkę zabezpieczającą?
Jestem totalnie zielony w temacie stąd pytanie może głupie....

Chciałbym żeby ten zawór był "na zero" od strony wnętrza beczki żeby wszystko mogło swobodnie spłynąć.
A gdyby do zaworu przyspawać (lub przykleić jakimś klejem epoksydowym) taki kołnierz "na zero" i połączyć kołnierz zewnętrzny z wewnętrnym za pomocą wspomnianych śrub?

Mod. - nie cytujemy poprzedniego posta w całości.
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 kwie 2021, 12:58 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: rastro »

https://allegro.pl/listing?string=mosiężny%20przepust, ale można poszukać są podobne z innych materiałów.
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 kwie 2021, 13:19 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: george1255 »

Ja do 50l zamontowałem kranik do poj.fermentacyjnych. Spuszczam nim cukrowkę do kega. Ty do większego gabarytu zastosuj poprostu wiekszy kran. Daj uszczelkę, skreć na ciasno, wlej wody na próbę i gotowe.
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: Rebeli@nt »

W_TG pisze:Jeśli postawisz ją na postumencie to ja bym zrobił w dnie.
2 duże kołnierze po obu stronach i pod każdy uszczelka na całości z maty silikonowej.
Kołnierze wyciął bym z nierdzewki o średnicy 10 cm. To solidnie usztywni okolice wywierconego otworu.
I oczywiście wybrał bym najbardziej płaskie miejsce w dnie.
Może nawet pokusił bym się na 4 otwory fi 6 w odległości 2 cm od krawędzi kołnierza i dodatkowo chwycił bym nierdzewnymi śrubkami.
Wtedy mucha nie siądzie :)
Ale jak to w dnie, wtedy spuszczając np. nastaw to, zaciągnąłbyś cały syf zalegający na samym dnie. Nawet gdyby końcówka była by powyżej tego osadu, to pod wpływem fermentacji opadające drożdże zatkałyby totalnie wystającą końcówkę zaworu. Wydaje się, że dużo lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie zaworu/kranika 3-5cm od dna, co jednak uważam również bez sensu w przypadku beczek do 50l.
Ja swoje beczki opróżniam z nastawu za pomocą 1l miarki/pojemnika. Jestem wstanie taką beczkę opróżnić bez wzruszenia osadu zostawiając tylko ok.5l na samym dnie. po czym stawiam ją wyżej, delikatnie pochylam i resztę ściągam wężykiem.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: rastro »

No przecież napisał że nastaw transportuje pompką a ten zawór potrzebny jest do ułatwienia mycia baniaka.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Rebeli@nt
50
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2021, 18:51
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: Rebeli@nt »

No tak, opatrznie to zrozumiałem, przepraszam.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: W_TG »

Te przepusty z linku doskonałe. Ale jak pisałem dał bym jeszcze te talerzyki.
Zauważcie że odległość pomiędzy tulejką a krawędzią nakrętki to max 3 mm.
Montując wąż spustowy zawsze coś tam przegniesz kranem. Nawet nieznacznie. I przy tak małej powierzchni styku kołnierz / beczka zawsze istnieje ryzyko rozszczelnienia.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: W_TG »

Rebeli@nt pisze:
W_TG pisze:Jeśli postawisz ją na postumencie to ja bym zrobił w dnie.
........ :)
Ale jak to w dnie, wtedy spuszczając np. nastaw to, zaciągnąłbyś cały syf zalegający na samym dnie. .....
Na to też jest rada.
W ten przepust od środka beczki wkręcam 5 cm nypel, albo wciskam podobnej długości kawałek węza silikonowego.
Napełniam beczkę nastawem i fermentuję. Przy spiszczaniu 1 litr na bok z osatem.
Potem poleci już wszystko klarowne.
Wyciągam wężyk/nypel spuszczam resztę i odstawiam do sklarowania. Cały muł z opadłych drożdży zostaje na dnie.
Myję beczkę i stawiam kolejną fermentację.
Proste?
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3806
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zawór w dolnej części beczki fermentacyjnej

Post autor: Doody »

Lepsze jet posiadanie dwóch takich zaworów. Jeden w ściance bocznej 5-10cm powyżej dna aby zlewać tylko klarowny płyn znad osadu. A drugi w dnie do mycia beczki.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”