Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Moskit81 »

Witam
Pomożecie?
Chciałbym jakiś z projektów termometrów z kolumny zaadaptować do kontroli temperatury pracy drożdży. Za zimno włączyć grzałkę akwariową (w butelce) i podgrzać, za ciepło włączyć chłodzenie. Któryś z projektów na forum nadawałby się do lekkiej modyfikacji?
Najbardziej odpowiadałby mi Blynk, mam już sterownik od Roberta i Artiiego.
Nie chce kupować chcę zrobić sam.
Dzięki za pomoc.
alembiki
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: george1255 »

Poczytaj o Brewpiless. Ja stosuję w piwowarstwie, działa miód mialina :)
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: .Gacek »

Podłączam się do tematu :mrgreen:
Będę bacznie obserwował. Rozumiem, że teraz to temat na bardziej zimne dni, chociaż i na lato można by pokusić się o skraplacz z aabratka do chłodzenia. Do tego elektrozawór i odpowiednio zmodyfikowany soft.
Ja również chciałbym zrobić coś samemu, być może na esp32 bo mam już coś takiego na swoim pokładzie...
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: george1255 »

Dlatego polecam brewpiless. Może niema połączenia z BLYNK ale też jest wygodny interfejs i ma funkcje grzania i chłodzenia poprzez załączanie Ssr. I działa na esp8266 i esp32.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: kiwitom23 »

Nie wiem czy to o to chodzi, ale ja mam sterownik STC 1000 w lodówce, który potrafi utrzymać mi histerezę w zakresie +/- 0,3 *C przy fermentacji piwa. Kosztuje 39 zł. Mam nawet jeden na zbyciu, jakby ktoś potrzebował. Lodówka taka jak niżej przerobiona przeze mnie, dołożyłem grzałkę, obieg wymuszony ma, więc fermentacja jest w każdym zakresie temperatur jakie ustawię i to co do 0,3*C, niekiedy nawet 0,2*C. Fermentor standardowy 33 litrowy wchodzi bez problemu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: Moskit81 »

kiwitom23 pisze:Nie wiem czy to o to chodzi, ale ja mam sterownik STC 1000 w lodówce, który potrafi utrzymać mi histerezę w zakresie +/- 0,3 *C przy fermentacji piwa. Kosztuje 39 zł. Mam nawet jeden na zbyciu, jakby ktoś potrzebował. Lodówka taka jak niżej przerobiona przeze mnie, dołożyłem grzałkę, obieg wymuszony ma, więc fermentacja jest w każdym zakresie temperatur jakie ustawię i to co do 0,3*C, niekiedy nawet 0,2*C. Fermentor standardowy 33 litrowy wchodzi bez problemu.
Też mam takie cuś ale z tego nie będę miał podglądu na temperatury. Pierwsza moja myśl to był ten sterownik, ma grzanie i chłodzenie i tak jak kiwitom23 pisze histereza ale chyba 0.1 w ustawieniach w rzeczywistości nie wiem.
Może ten sterownik i sam termometr będzie rozwiązaniem?
Do grzania grzałka akwariowa włożona w butelkę 5l, do chłodzenia ten sam obieg co do chłodzenia głowicy. Pompa obiegowa do CO i odpowiednio długa rura PEX zwinięta w spiralę wrzucona do zbiornika z deszczówką 10m3, długości pex jeszcze nie oszacowałem Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 mar 2021, 21:40 przez Moskit81, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: RE: Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: kiwitom23 »

Moskit81 pisze:Może ten sterownik i sam termometr będzie rozwiązaniem?
Dokładnie ten, służy mi tylko do dokładnego ustawienia temperatury fermentacji w lodówce. Oczywiście histerezę możesz na nim ustawić z dokładnością do 0,1*C, ale bezwładność cieplna jest o wiele większa. Np jak masz ustawioną temp 10*C, to po wyłączeniu agregatu przy 10^C temperatura spadnie jeszcze o 1-3 stopni. Ja pisałem o temp cieczy w fermentorze, 0,3*C uważam za bardzo dobry wynik.
Tak więc jak ustawię na tym sterowniku temperaturę, to nie muszę jej już korygować, chyba że chcę ją zmienić.

Jeżeli chcesz widzieć na kompie temp, to polecam iSpindel, mam to ustrojstwo. Pływa bezpośrednio w cieczy i po kalibracji wysyła przez WiFi dokładne dane o temperaturze i BLG, widzisz wykresy temperaturowe na kompie i dokładny spadek BLG, czyli stopień odfermentowania. Czego chcieć więcej? :)
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: Moskit81 »

Wynik bardzo dobry To co ja bym chciał to z chłodzeniem się nie martwię, gorzej z grzaniem. Zastanawiam się gdzie dać pomiar temperatury, interesowała by mnie temperatura w beczce. Grzałka w butelce z wodą 5l i gdzie dać pomiar temperatury żeby nie ugotować drożdży wokół butelki a jednocześnie żeby podgrzać całą beczkę. Nie wiem jaki będzie gradient temperatury brzegi butelki a brzegi beczki, początek i koniec układu
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: george1255 »

Ja używam pas grzewczy za 30zl z Ali. Podgrzewa max +10*C jak temp otoczenia. Do tego iSpindel jak kolega wyżej wspominał, fajna sprawa. Nie trzeba nic więcej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: kiwitom23 »

Moskit81 pisze:Nie wiem jaki będzie gradient temperatury brzegi butelki a brzegi beczki, początek i koniec układu
Powoli chyba zaczynam rozumieć o co Ci chodzi, ale nie tak do końca. Czyli co? Chcesz ustawić beczkę w wolnej przestrzeni, a do środka wpakować butelkę wody w której będzie grzałka, czy tak? W takim przypadku trudno mi jest doradzić, bo jest okropny kłopot właśnie z bezwładnością cieplną, wiesz jaką temperaturę mają grzałki, które grzeją Ci wodę w czajniku, jeżeli woda jest o temperaturze powiedzmy 20*C?
Najlepiej jakby beczka była w jakiejś niewiele większej od niej samej przestrzeni zamkniętej i wtedy grzejesz powietrze w tej przestrzeni, to byłoby do zrobienia.
Ja najpierw dawałem w lodówce czujnik temperatury do brzeczki, miałem też rejestrator temperatury powietrza i osobny brzeczki. Okazało się, że jak ustawiłem temperaturę na 10*C i wzrosła ona ponad histerezę np do 11*C, to lodówka się włączała i chodziła z pół godziny, zanim temperatura brzeczki spadła znowu do 10*C, w tym czasie powietrze w lodówce miało już około 0*C, tak więc po kilkunastu minutach temperatura brzeczki spadała znowu poniżej histerezy do 9*C, więc lodówka załaczała grzanie. I powtórka, zanim temperatura brzeczki wzrosła do 10*C, powietrze w lodówce miało już koło 28*C i tak w kółko. Tak więc ustawiłem histerezę na 1,8 *C, a czujnik w powietrzu lodówki i problem się rozwiązał. Będziesz miał ten sam kłopot przy grzałce w butelce, wszystko zależy jak duża jest beczka, jaki jest stosunek pojemności butelki do beczki itp. Do tego weź pod uwagę, że przewodnictwo cieplne przy zanurzonej butelce w płynie będzie dużo większe, niż na styku powietrza i płynu (nawet jak jest on w pojemniku). Daj dwa termometry, jeden do wody w butelce, a drogi do wody w beczce i obserwuj - metoda prób i błędów.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: kiwitom23 »

george1255 pisze:Ja używam pas grzewczy za 30zl z Ali.
No i to chyba najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli ten pas nagrzewa się do jakiejś nie za wysokiej temperatury, to spokojnie da radę, ważne żeby przy brzegach beczki nie była temperatura za wysoka w porównaniu do jej środka. Ale to można regulować np tym stc1000 co masz. Trochę to ogrzewanie potrwa, ale będzie powolne i nie zaszkodzi grzybkom.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: Moskit81 »

W tym momencie nie myśle o piwie tylko gorzrlnictwie. Tak jak piszesz. Stoi duża beczka w kotłowni w której nie ma kotla ani pieca więc temperatura otoczenia w zimie między 15 a 20°C max, może i zimniej. W beczce zacier. Do beczki wrzucona grzałka akwariowa zapakowana w 5l butelkę z wodą bo podobno się obkleja.
Taki mój pomysł nie wiem czy dobry, może ten pas lepszy.
Latem chciałbym to chłodzić zamiast podgrzewać.
Taki pas jest na zewnątrz beczki obklejony? Jeżeli tak to grzeje też otoczenie co zmniejsza jego sprawność. Jak tego szukać na ali?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 mar 2021, 23:00 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: kiwitom23 »

Moskit81 pisze:Taki pas jest na zewnątrz beczki obklejony? Jeżeli tak to grzeje też otoczenie co zmniejsza jego sprawność. Jak tego szukać na ali?
Szukaj "mata grzewcza" to stusuje się do elektrycznego podgrzewania podłogi np w łazience. https://allegro.pl/oferta/folia-mata-gr ... 6983122011
Owijasz z zewnątrz, a na to dajesz jakąś izolację i już nie będzie grzało piwnicy. Ale z chłodzeniem to będziesz miał problem, chyba że klimę w piwnicy zamontujesz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: Moskit81 »

Chłodzenie zamiast zamarzniętych butelek z wodą to jakiś wymiennik ciepła zanurzony w zacierze i tak jak pisałem woda to chłodzi. Wymiennik w beczce, rurkami pex do ogrzewania podłogowego pompuję wodę pompą do CO, przez te rurki pex. Część rurek zanurzona w zbiorniku na deszczówkę zakopanym w ziemi, wiec woda zima w środku, rurki pex w tym zbiorniku się chłodzą, obieg zamknięty, tak skrótowo.
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: george1255 »

Co do chłodzenia możesz zrobić chłodnice zanurzeniowa z rurki miedzianej albo karbowanej. Do tego pompka i zrobić obieg zamknięty z pojemnika z wodą i zamrożonymi butelkami. Stc 1000 zalaczalby pompke w tryb chłodzenia.

Pas masz tutaj
43,33 zł 30% zniżki | Homebrew taśma fermentacyjna taśma grzewcza do piwa wino spirytusowe plastikowe wiadro fermentacyjne 30W ue wtyczka akcesoria do parzenia piwa
https://a.aliexpress.com/_m0xdk4n

Mówisz że myślisz o gorzelnictwie a nie o piwowarstwie. Dla mnie zasady są te same. Czy to brzeczka czy nastaw cukrowy.

Na w lato w beczkę 50l wrzucam zamrożona butelkę 1.5l i zbija temperaturę jak grzybki przyszaleją.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/

Autor tematu
Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: Moskit81 »

Chłodzenie to kwestia co wrzucę w beczkę, czy te kupne spirale dedykowane dla piwowarów, czy sam coś wykombinuję. Nastaw nie wejdzie w jakieś reakcje z miedzią?
Takim wąskim paskiem podgrzeję dużą beczkę? Mata nie będzie lepszym rozwiązaniem? Tak dla przykładu beczka 200l z koji które się nie grzeją same.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 mar 2021, 23:50 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: george1255 »

Woda i cukier to raczej nie środowisko które reagowałoby z czym kolwiek # no chyba że z drodzami.

Poczytaj o matach, o pasach # jaka mają wydajność. Ja stosuje pasy do Fermentorow i dają radę. Do cukrówki w beczkę 50l grzałkę i też jest ok.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: kiwitom23 »

Moskit81 pisze:Chłodzenie to kwestia co wrzucę w beczkę, czy te kupne spirale dedykowane dla piwowarów, czy sam coś wykombinuję. Nastaw nie wejdzie w jakieś reakcje z miedzią?
Takim wąskim paskiem podgrzeję dużą beczkę? Mata nie będzie lepszym rozwiązaniem? Tak dla przykładu beczka 200l z koji które się nie grzeją same.
Nie wejdą w reakcję z miedzią. Folie masz różnej szerokości i różnej mocy, do wyboru, do koloru. Możesz kupić taniej w komplecie z matą izolacyjną i od razu zaizolować beczkę. Wystarczy poszperać nawet na Allegro, nie musi być Ali.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: Carl »

kiwitom23 pisze: Lodówka taka jak niżej przerobiona przeze mnie, dołożyłem grzałkę, obieg wymuszony ma.
Z racji tego, że jestem w posiadaniu starej, ale działającej lodówki, pomysł ten niezwykle mnie zainteresował. Czy mógłbyś napisać jaką grzałkę i gdzie ją zamontowaleś oraz w jaki sposób jest zrealizowany wymuszony obieg powietrza?



Wystukane z Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 mar 2021, 07:35 przez Carl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: jakis1234 »

@Carl, jeżeli spojrzysz na zdjęcie, które przesłał kiwitom23, to zobaczysz, że ta lodówka ma już wbudowany wymuszony obieg powietrza. Widać wentylator na zdjęciu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 mar 2021, 10:02 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: Carl »

Tak, wiem, to widziałem. Do zwykłej lodówki trzeba byłoby takie coś dorobić. Domyślam się, że w tym oryginalnym rozwiązaniu powietrze jest zaciągane w połowie wysokości urządzenia - tam, gdzie widać kratkę, ale czekam na info od @kiwitom23
Przerabiając zwykłą lodówkę można byłoby zaciągać powietrze z samego dołu, aby poprawić rozkład temperatury w całej objętości.

Wystukane z Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 mar 2021, 12:59 przez Carl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Termometr z kolumny do kontroli temperatury pracy drożdży

Post autor: jakis1234 »

Mam też lodówkę ale bez wentylatora, sterowaną takim samym sterownikiem jak pokazał Moskit81.
Nie ma problemu z temperaturą, bezwładność tych kilkudziesięciu litrów płynu jest tak duża, że nie widzę potrzeby dodatkowo mieszać w małej w sumie przestrzeni.
Z tym, że ja tylko schładzam, lodówka stoi w takim miejscu, że nie mam potrzeby podgrzewać.
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”