Projekt pot still, chłodnica rurowa

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: Saziru »

1 - garnek ze stali nierdzewnej
2- mufa z gwintem 1 calowym na rurę fi 35
3- rura miedziana fi 35mm 70cm
4- termometr lcd
5 - rurka miedziana fi ? Szczerze nie wiem ale port termometru wchodzi na wcisk :)
6 - łuk miedziany 180° dwukielichowy 35mm
7 - chłodnica rurowa, zewnątrz z 30 cm fi 35mm w środku trzy rurki fi12 podobnej długości
8 - "kroćce" na wodę z fi8
9 - redukcja nyplowa 35x15mm
10 - mały kawałek rurki fi 15mm
11 - kolanko jednokielichowe 45° fi15mm

W załączniku daje projekt na którym wzoruje się na chłodnice, ale mam zamiar nie redukować jej przy wylocie z kolanka 180°. Bardzo ciekawi mnie czy taka chłodnica cokolwiek zmieni w porównaniu z chłodnicą liebiga. Opinie na czacie były raczej nieprzychylne :) Ale jakoś mnie tak korci żeby coś takiego zrobić.
Proszę o każda szczera opinie, tylko głupi nie uczy się na błędach :)

Znalazłem jeszcze na Youtube coś takiego jeszcze :

https://youtu.be/PLefqRRp9hY
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 mar 2021, 12:12 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
promocja
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1052
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Projekt pot still, chłodnica rurowa

Post autor: Kòpôcz »

Różnica między shotgunem, a Liebigiem jest znaczna. Dwa moje sprzęty:
- na rurach 42 chłodnica 28x15 długości ok. 50cm brała przy pierwszym odpędzie ok. 20l/h;
- na rurach 54 mam shotguna z siedmiu rurek 6x0,5 długości bodaj 42cm w płaszczu 28mm i zabiera mi przy pierwszej gonitwie ok. 4l/h.
W pierwszym sprzęcie ciepłą wodę zlewałem do wanny, żeby móc się potem w tym wykąpać, w nowym nawet na umycie stóp nie starcza. Oczywiście wpływ mogą mieć pozostałe czynniki (w pierwszym grzanie czystego na grzałkach, w drugim grzanie gęstego w płaszczu), ale w obu przypadkach odpęd do zera podobnych mocą wsadów trwa mniej więcej tyle samo czasu.
W shotgunie musisz zadbać o zrobienie w środku półek zmieniających kierunki obiegu wody - inaczej nie ma on sensu. Załączam zdjęcie półeczek i ich rozmieszczenia. Półki jeszcze bez przyciętych brzegów, musisz je tak ustawić, żeby woda płynęła przez chłodnice wężykiem.
I jeszcze... Na shotguna poszukaj cieńkościennych rurek, takich ze ścianką np. 0,5, a nie 1mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 mar 2021, 13:34 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 3 razy.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Projekt pot still, chłodnica rurowa

Post autor: Saziru »

Dzięki serdecznie za konkretną odpowiedź:)
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”