Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: krkkonrad89 »

Cześć.
Mam zbiornik 150l z płaszczem wodnym, który nagrzewam taboretem gazowym. Trwa to strasznie długo bo nawet 3h. Dla większej wygody, efektywności i lepszej kontroli procesu chcę przerobić zbiornik na grzanie prądem. Żeby miało to jakiś sens potrzebuje grzałki minimum 12kW. Noi tu pojawia się problem bo przyłącz energetyczny jest do 12kW i nie jest pierwszej młodości. Gotuję u teściów i nie mogę im powiedzieć żeby nie włączali zamywarki, czajnika i czegokolwiek co by chcieli bo by mnie pogonili z całym tym majdanem Żeby nie przeciążać instalacji wymyśliłem, że zamontuje grzałki 6 lub 8kW na których będę prowadził proces a do szybszego nagrzania wspomogę się taboretem gazowy który już mam. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Zbiornik ma pracować z kolumną półkową sitową 4".

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: drgranatt »

krkkonrad89 pisze:Cześć.
Żeby nie przeciążać instalacji wymyśliłem, że zamontuje grzałki 6 lub 8kW na których będę prowadził proces a do szybszego nagrzania wspomogę się taboretem gazowy który już mam. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Zamiast 6 czy 8 kW możesz zainstalować 9 kW (2 grzałki 3x1,5 kW). Pojedziesz na samym prądzie i dopiero wtedy stwierdzisz jak długo to trwa. Jak będzie za długo to możesz połączyć z gazem ale przy zachowaniu szczególnej ostrożności aby nie "przysmażyć" przewodów.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: Zbyszek T »

To byś jeszcze musiał przemyśleć, jak to zasilić.
Do jednej nitki która idzie ze skrzynki rozdzielczej do kontaktu - to bym strzelał, żeby nie podłączać więcej niż 4 kW.

Ja u siebie mam w ogóle 2x2kW pociągnięte 2 osobnymi przewodami do dwóch osobnych gniazdek...

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Planuje podciągnąć kabel siłowy więc grzałki można podpiąć na osobnych fazach. 9kW to nie wiem czy nie za dużo. Na codzień chodzi bojler z grzałką 2kW do tego co chwilę piekarnik i pralka. Jak teściu podpina spawarkę która jest na siłę to lubi korki wywalić. Co do zabezpieczenia kabli przed ogniem to myślałem żeby dospawać małą obudowę która osłoni kable i do środka władować jakąś niepalną wełnę mineralną. Powinno to zabezpieczyć kable przed spaleniem.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: drgranatt »

Jakie jest zabezpieczenie na poszczególnych fazach?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Główne zabezpieczenie na przyłączu to 25A. Potem jest rozdzielenie na siłę 20A i osobno 3 fazy po 16A. 3 fazy idą na dom a siła na gospodarstwo i to pod siłę chciałem się podłączyć.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: jakis1234 »

Myślę, że takie grzanie jednocześnie prądem i gazem to proszenie się o kłopoty. Jak byś tego nie zabezpieczył.
Zobacz, może Ci jednak uciągnie na samym prądzie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 mar 2021, 22:24 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Dlatego pytam o opinię bo nie widziałem żeby ktoś tak robił. Grzanie gazem musiało by być tylko na początku do szybkiego podgrzania zacieru i np przy temp 70stopni w biorniku musiałbym go wyłączyć. Odbiór już na samym prądzie. Tylko pojawia się też problem z ociepleniem zbiornika i stratami ciepła. Nie wiem czy to będzie dobrze działało ale wizja rozgrzewania np 4h mnie przeraża :)

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: jakis1234 »

A nie łatwiej podgrzać wstępnie nastaw czy zacier w jakimś garze i dopiero wtedy wlać do zbiornika i reszta już tylko na prąd?
Bezpieczniej na pewno.
Pozdrawiam z opolskiego.

wawaldek11
2500
Posty: 2913
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: wawaldek11 »

Można trochę ułatwić sobie, żeby tyle czasu nie tracić przy rozgrzewaniu - jakaś czasówka i zabezpieczający termostat żeby wyłączył grzanie przy określonej temperaturze.
Albo mądrzejszy sterownik.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Przy 150l więcej czasu by zeszło niż z samym rozgrzewaniem. Z resztą zacieram, fermentuje i destyluje bez żadnego przelewania. Potem tylko wywalam resztki i od nowa. Ze sterownikiem też dobry pomysł. Jak by się dało nastawić start na 6 rano o 8 pobudka, kawusia i do rozgrzanego sprzętu podejść. Tylko trzeba by było to tak przemyśleć żeby to bezpieczne było.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka

wawaldek11
2500
Posty: 2913
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: wawaldek11 »

Sprawa nie jest skomplikowana. Timer nawet najprostszy za 15 zł. da radę https://allegro.pl/oferta/wlacznik-prog ... 027963965i
Ale termostat też potrzebny, bo jak zaśpisz, to wyłączy po osiągnięciu np. 88*C. Nawet taki https://allegro.pl/oferta/w1209-cyfrowy ... 8243182553 tylko trzeba dodać mocniejszy stycznik/przekaźnik do odłączania mocy.
Jak masz doświadczenie z elektryką, to będzie proste, a jak nie, to zleć kumatemu :ok:
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Rzeczywiście nie wygląda to na skomplikowane. Sam tego nie poskładam bo ani odpowiedniej wiedzy nie mam ani czasu. Ale temat warty przemyślenia. A ile mogę maksymalnie przyłożyć mocy na grzałki żeby instalacja to uciągnęła?

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: drgranatt »

krkkonrad89 pisze:Główne zabezpieczenie na przyłączu to 25A. Potem jest rozdzielenie na siłę 20A i osobno 3 fazy po 16A. 3 fazy idą na dom a siła na gospodarstwo i to pod siłę chciałem się podłączyć.
Jak masz zabezpieczenie 20A to spokojnie pociągnie 12 kW ale tak dla bezpieczeństwa to 9 kW. Jeżeli bez tego po włączeniu spawarki i tak czasami wywalają bezpieczniki to może i z tą mocą być problem. :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: Zbyszek T »

Z teorii wynika, że na zagrzanie 50 kg wody z temperatury 20*C do 90*C - potrzeba 4 kWh.

W praktyce u mnie wsad w kegu 50 l (czyli jakieś 40 kg) na 4 kW grzeje się godzinę - czyli sprawność układu jakieś 80%. (Izolacja pianką)

Czyli przykładowo, na wsad 120 kg potrzebujesz w praktyce 12 kWh żeby to podgrzać 20->90*C. Zakładając, że jest izolowany pianką.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: czytam »

Czyli przyjmując trzy grzałki po 3kW (zabezpieczenie 16A powinno wytrzymać) 1h 20min na rozgrzanie.
Dla 3x2kW są to dwie godziny.

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Jeżeli 9kW rozgrzało by mi wsad w półtorej godziny to by nie było źle. Nawet nie musiałbym kombinować z wyłącznikiem czasowym. Może kupię 2 grzałki 3x1.5kW jakby instalacja nie uciągnęła 9kW to odłączę jedną grzałkę i będzie 7,5. Do tego pokombinować z wyłącznikiem i termostatem. Powinno być ok.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: rozrywek »

NIE NIE I NIE

Na początku to tak:
jakis1234 pisze:Myślę, że takie grzanie jednocześnie prądem i gazem to proszenie się o kłopoty. Jak byś tego nie zabezpieczył.
Zobacz, może Ci jednak uciągnie na samym prądzie.
Cytuję mądre słowa powyżej dlaczego? aby to rozwinąć.

Uciągnie...ale odbiór, a nie grzanie na maxa aby oszczędzić czas.
krkkonrad89 pisze:Cześć.
Mam zbiornik 150l z płaszczem wodnym, który nagrzewam taboretem gazowym. Trwa to strasznie długo bo nawet 3h.
To jest mój drogi 150L, nie czajnik z wodą na gazie, gdzie jeszcze ciepłej z kranu nalejesz.
Keg 50L rozgrzewa też się długo, a ty masz trzykrotność. to nie oczekuj cudów.
Dalej:
drgranatt pisze:Jak masz zabezpieczenie 20A to spokojnie pociągnie 12 kW ale tak dla bezpieczeństwa to 9 kW. Jeżeli bez tego po włączeniu spawarki i tak czasami wywalają bezpieczniki to może i z tą mocą być problem. :bezradny:
Absolutnie nie podważam znajomości tematu przez drgrantt, nie strzelę sobie w kolano, ale proszę nie polecaj większej mocy i większych grzałek dlaczego? sam piszesz:
drgranatt pisze:ale przy zachowaniu szczególnej ostrożności aby nie "przysmażyć" przewodów.
Na stówę je przypali. Bo niecierpliwy i nie będzie czekał bo kawa stygnie.

mam prorokować? proszę:
krkkonrad89 pisze:Gotuję u teściów i nie mogę im powiedzieć żeby nie włączali zamywarki, czajnika i czegokolwiek co by chcieli bo by mnie pogonili z całym tym majdanem
Sam sobie ten czajnik odpali, tu bojler tu pralka, tu teściowa serial, a teściowi się przypomni że sąsiadowi miał zespawać cośtam.

Tu kw tam dwa, tam 9kw, grzałki pracują wszyscy zadowoleni,,,,,,,,,,,,
a kable się grzeją, bezpiecznik wywali przy nagłym dużym poborze mocy, ale przy stałym to będą się kable grzały, rozgrzewały, powoli przepalały, aż kolega podłączy ładowarkę od srajfona 1 amper i wszystko pizdnie.

Koledzy elektrycy, o wiele lepsi ode mnie, hmm lepsi, ja przy was ze swoją wiedzą to jaskiniowiec.
Chylę czoła za wiedzę, ale doradzajcie tak aby było bezpiecznie.

hybrydę widzę ja tak:
jakis1234 pisze:A nie łatwiej podgrzać wstępnie nastaw czy zacier w jakimś garze i dopiero wtedy wlać do zbiornika i reszta już tylko na prąd?
Bezpieczniej na pewno.
Rozwijając podpowiedż... grzej sobie prądem o mniejszej mocy, jednocześnie w innym kotle na taborecie gazowym podgrzewaj, potem połączysz, zmniejszysz czas o wiele.
wawaldek11 pisze:Można trochę ułatwić sobie, żeby tyle czasu nie tracić przy rozgrzewaniu - jakaś czasówka i zabezpieczający termostat żeby wyłączył grzanie przy określonej temperaturze.
Albo mądrzejszy sterownik.
to też jest rozwiązanie, tylko to się jednak kłóci z opcją bezpieczeństwa i braku operatora.

Bardzo was proszę, nie doradzajcie w ten sposób bo on to zrobi bo szkoda czasu będzie.


Ja odpowiem tak: Pobudka o 3 rano, dzbanek kawy, rozgrzewanie, praca odbiór, nie przeskoczysz tego. albo coś robisz albo nie, samo nie przyjdzie, i samo się nie odbierze.


Zastanawia mnie jedno, ten zbiornik 150L, dlaczego taki wielki, oraz twoje słowa:
krkkonrad89 pisze:Przy 150l więcej czasu by zeszło niż z samym rozgrzewaniem. Z resztą zacieram, fermentuje i destyluje bez żadnego przelewania. Potem tylko wywalam resztki i od nowa.
[/quote]

Coś mi tu nie pasuje, bardzo nie pasuje. Nie chcę stawiać pochopnych opinii, ale my to hobbyści, wiesz?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: Góral bagienny »

@rozrywek Są na naszym forum HOBBYŚCI i hobbyści ;) niestety :(
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Jeśli macie mnie za producenta bimbru to się mylicie :) robię hobbystycznie, dla siebie. Czemu kocioł 150l? Bo po dwóch zacieraniach i trzech destylacjach mogę zalać beczkę 30l. A i tak w moim wykonaniu trwa to 2-3 miesiące. Czasu mam mało. Mam też inne hobby i zajawki których nie porzucę. Też zabierają czas. Za miesiąc powiększy mi się rodzina i czasu będzie jeszcze mniej. Jeśli nie przyspieszę trochę procesu i choć w części go nie zautomatyzuje to nasze hobby będę musiał porzucić a graty wystawić na targowisko. Bo przede wszystkim rodzina a dopiero potem hobby. I jeśli miałbym siedzieć co sobotę w piwnicy żeby ukapać na beczkę to wolę wsadzić żonę z dzieckiem do auta i jechać w góry.
Ktoś powie: to po co Ci aż tyle żeby beczkę zalać? 30l? A kiedy ty to wypijesz?!
A no właśnie. Tu nie chodzi o to żeby wypić. Tu chodzi o to żeby zrobić coś dobrego, poczęstować kogoś, rozdać trochę po rodzinie i być dumnym z tego co zrobiłem.
Żeby rozwiać resztę wotpliwosci wrzucam zdjęcie swojej piwniczki. To mój dorobek ostatnich dwóch lat. Jeśli tak wygląda magazyn handlarza lewej wódy to ja dziękuję :)
20210306_171235.jpg
Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: drgranatt »

rozrywek pisze: Dalej:
drgranatt pisze:Jak masz zabezpieczenie 20A to spokojnie pociągnie 12 kW ale tak dla bezpieczeństwa to 9 kW. Jeżeli bez tego po włączeniu spawarki i tak czasami wywalają bezpieczniki to może i z tą mocą być problem. :bezradny:
Absolutnie nie podważam znajomości tematu przez drgrantt, nie strzelę sobie w kolano, ale proszę nie polecaj większej mocy i większych grzałek dlaczego?...
Rozrywku, źle zrozumiałeś to co napisałem.
Jeżeli przy zabezpieczeniu 20 A spawarka czasami wywala bezpieczniki to nie znaczy, że są zle kable i "usmażą się" tylko chwilowy pobór prądu jest zbyt duży. Nie wiem jakie tam są bezpieczniki. Czy szybkie czy zwłoczne. Gdyby były szybkie to wystarczy zamienić je na zwłoczne i być może problem zniknie.
Poza tym trudno jest cokolwiek doradzać jeśli nie ma się pełnej wiedzy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzanie hybrydowe: prąd +gaz

Post autor: krkkonrad89 »

Jakich informacji jeszcze potrzebujecie? W sobotę jestem u teściów i mogę się wszystkiego dowiedzieć.

Wysłane z mojego SM-A415F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”