Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
Adept999
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 3 wrz 2008, 21:32
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Adept999 »

Jakiej długości powinna być rurka miedziana z której skręca się spirale do chłodnicy?

Pozdrawiam
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
promocja
Awatar użytkownika

Alkohol
30
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2008, 17:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Rurka

Post autor: Alkohol »

To zależy jaką dużą chcesz mieć chłodnice, dla przykładu:

Obrazek

mam w domu coś podobnego, jest tam ok 3 metry rurki miedzianej o fi=10mm skręconej, średnica zwoju ma ok 15cm, a tych zwojów jest ok 10-13, juz dokładnie nie pamiętam. Ten sprzęt nie jedno przepędził i nigdy sie nie zaciął lub przegrzał ;)

Autor tematu
Adept999
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 3 wrz 2008, 21:32
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Rurka

Post autor: Adept999 »

Z tego co piszesz to taki sprzęt trudno jest przegrzać :P
Jednak na 5-cio litrowy kocioł powinna starczyć spirala skręcana z 1 metra rurki,jak myślisz?
Praktykuję sztukę bimbrownictwa ;)
Awatar użytkownika

Alkohol
30
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 14 sie 2008, 17:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Rurka

Post autor: Alkohol »

Tak, w zupełności to wystrczy, ale przy tak krótkiej chłodnicy bedziesz musiał zadbać o dobrą i stałą wymianę wody.

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Rurka

Post autor: mima »

Witam!!
Ja też mam taką podobną chłodnicęo poj. ok. 15l. przepuszczałem na niej nieraz i dwa litry dest. i nie odkrecałem jeszcze wody. W chlodn. woda oczywiście była.
Ja myślę że rurka powinna być tak długa jak to pozwala dł. chłodnicy
i być nawinięta ściśle zwój przy zwoju. Później można ja rozciagnąć aby odl. między zwojami powiększyś do np. 5 mm.
cłodnice maja przeważnie od 30 do 50 cm dl. i od 10 do 30 cm. średn. Dla nas czym mniejsza tym lepsza dla pary odwrotnie.
Trzeba pamiętać że zapas ,, Chłodzenia " nigdy nie zaszkodzi.

Pozdrawiam Mirek.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Rurka

Post autor: Juliusz »

Stosuje się chłodnice proste z rurką np 12mm w osłonie drugiej rury np 19mm (mówimy o miedzi ze względu na szybką wymianę ciepła) i te chłodnice są krótkie 60-80cm i tam przepływa woda. Wiemy jedno, że opary muszą być schłodzone do temp. poniżej punktu skraplania. Im niżej tym lepiej (mniej problemów z marginesem - np. gorący dzień). W chłodny dzień 3m rurki może nawet chłodzić bez podłączania wody ale to lekkie ryzyko bo nie wiemy czy pary gdzieś tam nie uciekają... np 5% do atmosfery. Pamiętajmy, że grzejemy zacier do około 80C przez długi okres czasu, spora część tego ciepła musi być schłodzona.

Jest jakieś minimum wydatków na materiały, którego nie powinniśmy przekraczać (w dół). Inaczej nie warto samemu pędzić. Niech to robi sąsiad bo wtedy nas nie interesuje jakość.
J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Chłodnice spiralne z rurek miedzianych

Post autor: clapus »

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć jak poprawnie zrobić spiralę z 2m rurki miedzianej 10mm?
Próbowałem to zakręcić na rurce 3 cm ale już na samym początku rurka miedziana mi się zagięła. Może robić to jakoś na ciepło, albo wsypać coś do tej rurki i zakleić końce? Jeśli wsypać to co?
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 700
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Qba »

Jak dobrze skręcić spiralę:

Całą miedzianą rurkę napełniamy drobnym piaskiem bez kamyczków i zabijamy oba końce drewnianymi kołkami. Tak przygotowana rura nie załamie się podczas zginania. Następnie bierzemy rurę o średnicy od 10 do 15 cm i nawijamy na nią naszą przyszłą spiralę. Ta rura może być większa byle by tylko spirala weszła do pojemnika w którym ma być umiejscowiona. Po wygięciu wysypujemy cały piach z rury i piękna spirala jest gotowa do montowania.

wiecej poczytasz tu: O chłodnicach więcej :ok:
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: clapus »

a czy zamiast piasku można wsypać hmm.. np. mąki albo jakiegos innego sypkiego materiału? czy 10 cm srednicy to jest jakies minimum na ktore trzeba rurke nawijac?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 700
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Qba »

10cm to nie minimum, możesz nawinąć na coś mniejszego, to nie problem, chodzi o to że rurki o dużych przekrojach np fi=15mm mogą sie złamać gdy je nawiniesz na coś co ma małą średnicę, rurki o małych fi, można nawinąć np na calową rurę i nie powinno być problemów.

Co zamiast piasku? Hmmm, mąka na pewno nie, ponieważ nie wyczyścisz potem dobrze spirali, na sucho nie wyleci a jak dasz wodę to przyklei się do ścianek, może mak albo coś innego sypkiego:). A czemu nie piach? Jest wszędzie :D
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Kucyk »

Siemano!

Rurkę jest dobrze przed zwinięciem "zglejować", czyli wyżarzyć. Można to zrobić palnikiem gazowym, bądź np. w ognisku, :!: tylko ostrożnie, bo łatwo się poparzyć, gdyż miedź kuresko dobrze przewodzi ciepło!!! Zabieg ten ma na celu jej zmiękczenie. Z moich doświadczeń wynika, że rurka fi8, bez problemu owija się wokół tuby od silikonu, więc 10 na kanalizacyjną 50 powinna się zmieścić, jak nie jest konieczna taka warta konstrukcja, to 70 można zastosować. Tylko problem jest w mocnym chwycie jej, aby zacząć nawijanie, jeśli uda się wykonać pierwsze pół zwoja-jest twoja! Rurkę przed nawinięciem należy rozprostować aby wygodnie było nią operować. Nawijać ułożoną na ziemi dociskając rurę do podłoża. Ja osobiście rurki zwijam na drewniane wałki na tokarni, wtedy można naprawdę ostre promienie spirali uzyskiwać, ale niestety, nie każdemu się tokarka w pokoju zmieści... ;)

Pozdrawiam ChWDP (Chłopców w Destylacji Pogrążonych) :P
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 700
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Qba »

Ale czy to przepalanie nie ma wpływu na poźniejszą destylację ? Tzn czy przepalona miedź nie wypuszcza więcej miedzi do destylatu ?
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Juliusz »

Zrobiłem taki prosty przyżąd do zwijania i zwinąłem 3 m 9mm rurki:
DSCF0022.jpg
Ten stojak jest zrobiony z drewna o przekroju 35mm x 75mm. Dolna beleczka jest takiej długości aby można było zwinąć spiralę około 300mm długą (z 9mm rurki jakieś 3 -3.5m).
W pionowych słupkach są dwa otwory ~ 20mm, w nie wchodzi trzepień/rurka (może być kilj od szczotki), na który nawijamy - z prawej strony przewiercona dwa razy tak aby włożyć w otwory coś podobnego do zawleczek (zrobiłem je z drutu 2.5mm) widać: jedna drut cynkowany druga miedziany (takie miałem). Ten cynkowany (jaki masz) poto aby rurka nie wychodziła z otworu, miedziany grubszy aby łatwo zrobić ucho do włożenia zwijanej rurki. Tu zawleczki (otwory) są po obu stronach prawego słupka.
DSCF0025.jpg
DSCF0027.jpg
Z lewej strony, lewego słupka jest jeszcze jeden otwór na sztywny pręt do pokręcania trzpieniem/kijem/rurką.
Rurkę miedzianą (łatwiej jak jest wyrzażona bo jest bardzo miękka) wkładam w miedziane ucho z zapasem 10-15cm. Delikatnie zaczynam nawijać ją na trzpień ale ręką trzymającą rurkę miedzianą. Uważam aby nie 'zapadła' się/nie podłamała (mnie się lekko zapadła ale to nie problem). Jak już jest trochę zawinięta i sama się zahaczyła (~90 stopni) jakby naciągam rurkę miedzianą i zaczynam obracać tym sztyftem, ukłądając zwoje. Ja rurki miedzianej nie napełniałem ale była miękka (wyrzażona po kawałku palnikiem butanowym).
DSCF0026.jpg
Jeśli robisz dwuzwojną - zmierz jaką ma długość rurka miedziana i zaznacz gdzie jest około 1/3 długości jak dowiniesz do 1/3 aby mieć dość na zwoje powrotne - wyjdzie więcej rurki bo grubsza średnica.

UWAGA - do zewnętrznej chłodnicy destylatu potrzebna jest spirala pojedyncza, opadającą - wlot par u góry wypływ płynu u dołu. Ja zwijałem spiralę do głowicy, gdzie płynie woda, więc mam podwójnie zwijaną z wpływem i wypływem wody u góry.

Powodzenia.

Juleczek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Juliusz »

Przepalona miedź - tu nie ma problemu. Miedź jakoś się tam utleni ale tlenki nie są ruzpuszczane w destylacie. Tak, odrywają się i czasem wylecą ale jako małe kawałeczki i opadną na dno. Nie są szkodliwe - no chyba żeby ktoś najadł się ich kapkę/łyżeczkę być może będzie miał miedzianą 'grypę żolądkową' = sraczkę.

Aby uniknąć/zmniejszyć ilość osadu, zmiękczanie rurki najlepiej wykonać: nagrzać np. w ognisku do czerwoności i wrzucić zaraz do wody. Większość 'nagaru' odpadnie i wypłucze się w środku. Przy gięciu odpadnie prawie reszta. Tu nie ma nic trującego a do tego w nowym aparacie zawsze przecież pierwszy - dziewiczy ran - to woda w octem.

Julcio.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: clapus »

Witam.
Udało się (prawie :P ) Generalnie było bardzo ciężko rękami zawinąć rurke 10mm na rure 50mm. Początki były trudne, a nawet bardzo trudne. Rurkę w końcu skręciłem, ale jak tak nią kręcę dookoła to miejscami widać, że nie ma spadku w dół, tylko jest ustawiona poziomo. Czy to bardzo przeszkadza? Czy można jakimś prostym sposobem taki krótki odcinek rurki wygiąć w dół?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 700
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Qba »

@ Jules
niezły patent, mógłbyś robić spirale na zamówienie :)


@clapus
Jak już pisałem o tym na stronie głównej o chłodnicach nie powinno być braku jednolitego spadu, ponieważ będzie tam zalegać płyn (nie przeszkadza to w skraplaniu, para i tak to wydmucha), potem zawsze możesz te parę mililitrów poprostu zlać przechylając sprzęt w bok.
Myślę że spiralę da się jeszcze wygiąć bez problemu, możesz spróbować na ciepło :)
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Juliusz »

Spadek - zależy jak projektowałeś spiralę, znaczy czy masz ograniczenie wysokości spirali. Jeśli masz trochę miejsca to rozciągnij ją tak jak sprężynę i spadek powinien powstać - wiele spadku nie potrzeba ale ma być taki aby woda/płym spłynęła.
Test: nalej wody z góry, trzymając spiralę poionowo (tak jak ma działać) i jak już wszystka wyleci dołem, lekko dmuchnij z góry. Jeśli poleci woda to znaczy że gdzieś zostaje, jeśli nie to jest ok.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Kucyk »

Sie ma Destylerzy w ten jesienny dzień!

Trochę dodam od siebie do tematu.

Ad. zmiękczania, to samo glejowanie polega na maksymalnie szybkim nagrzaniu i jeszcze szybszym schłodzeniu rurki miedzianej, nie zaś na wytrzymaniu jej długo w ogniu!!! Jeśli rurka będzie grzana palnikiem, a tuż za nim przesuwać będziemy wąż z wodą chłodzący rozżarzone miejsca, to zaręczam, że nic nie zdąży się wewnątrz utlenić (moja praktyka montera instalacji chłodniczych na jaką przez kilka lat uczęszczałem do genialnego fachowca Tomka "Skutra" pozwoliła mi zgłębić wiele zachowań przewodów miedzianych!).
Ponadto przewody Cu podczas pracy same się wewnątrz patynują warstwą tlenków, które ze względu na trudną rozpuszczalność stanowią warstwę ochronną zapobiegającą dalszej korozji miedzi.

Ad. spadku przewodu w chłodnicy, to bym tym się nie przejmował, chłodnice szklane, pracujące przy pochyleniu 30st. są w ogóle zasyfonowane. Ponadto zasyfonowanie instalacji jest bardzo pożądane, ale o tym kiedy indziej...

Pozdrawiam :womit:

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: mima »

@ Julek.
A nie trzeba było na wewnętrznej spirali nałożyć coś, np. rurkę,
żeby był prześwit pomiędzy spiralą wewn., a zewnętrzną ?
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Juliusz »

Ja uzyskałem prześwity rozciągając zwinięte spirale i rozkręcając je. Prześwity są korzystne ale nie aż tak chyba konieczne aby się zabijać. Dobrze jest jak cala powierzchnia spirali jest dostępna do skraplania oparów.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: mima »

Hahahah,- ja też tak zrobilem. Stwierdziłem, iż czym bardziej nierówne spirale - mniejsze wieksze, krzywe - tym lepiej wyłapuja pary, choć wizualnie nie najlepiej wyglądaja, to przecież ich i tak nie widać. :D
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Juliusz »

Pracuję na nową kolumną z dodawaną głowicą refluksową, taką aby miała na tyle wydajności chłodzenia, że przy maksymalnym grzaniu (miomi palnikami) ciągle będzie chłodziła dość aby skraplać wszystko => chyba maksymalna wydajność...

Starałem się jakoś dowiedzieć wielkość, średnice itp. na sieci ale strasznie się wymądrzają i szpanują na jakieś sasrane całki i duperele :D :D :D zawiłe a na obliczenia nie ma co się porywać - nie dla nas. Teraz już mniej więcej wiem ile rurki potrzeba i jakiej średnicy.

Na pewno muszę mieć rurkę(i) albo jedną 12mm albo dwie po 10mm/9mm (znaczy chodzi o szybkość przepływu) ma być tak aby woda swobodnie wpływała rurką o średnicy 12mm, wtedy pompa obiegu zamkniętego nie męczy się. Myślę zrobić coś jak chyba? palce.
Pytałem kolegę od palców aby wyjaśnił ale chyba zapomniał. Znaczy zrobię odpowiednio łączone proste rurki długości około 50cm (może mniej) pionowo, będzie ich tyle aby 'wiązka' zmieściła się w rurze 50mm dość ciasno. Pracuję na tym ale teraz zbliżają się święta więc przerwa.

Wszystkiego dobrego.

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: mima »

Taak! jak się kiedyś tak mądrowali i chwalili jaki to oni dorobek mają, ja zapytałem,- kiedy ostatnio pędzili? To jeden z tych mądrali mi powiedział,- a to trzeba zaraz robić wódę, żeby o niej rozmamiać? ( o robieniu tej wódy, czy bimbru) :o :shock: :?
Mocne nerwy trzeba mieć i najlepiej nie gadać z idiotami.
Takie jest moje spostrzeżenie.

ja też myślałem o zimnych palcach, ale teraz wiem że nie. Tylko refluks zewn. Tobie też odradzam.

Ja zacząłem robić głowice Bokakoba, a teraz się zastanawiam nad głowica Nixona. A tak naprawdę mam w głowie pustke i potrzebuję chyba kopa w du... zeby się znowu wziąśc za robotę.

Ja ostatnio zrobiłem takie chłodnice. Ta ze stalową rurką fi 50 to głowica Bokakoba.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Chłodnica - spirala z rurki miedzianej 10mm

Post autor: Juliusz »

Zdecydowałem na refluks wewnętrzny. To przecież nie koniec eksperymentów. Od jakiegoś czasu myślę aby w przyszłości zakombinować taki refluks zewnętrzny aby widzeć co jest tam 'grane' czyli ze szkła - ale to w przyszłości.

Ropbię z tego co mam. Mam dwa śrubunku 3 cale. Jeden pasuje na keg drugi będzie do głowicy Bokakoba. Mam wiele kawałków rurki 9mm i z nich zrobię palce - wyliczylem,że będzie tego ponad 7m. trochę pracy ale sprawdzę wynik.

Po eksperymentach z perterówką mam wielkie (osobiste) zapotrzebowanie na spirytus.

Ciao

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

gadochag
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 10 paź 2009, 07:15
Jaka długość chłodnicy z rurki miedzianej 10 mm

Post autor: gadochag »

Witam wszystkich psotników :poklon; jestem w trakcie składania mojego małego sprzętu do destylacji :D , będzie to kanka od mleka 10l trzy odstojniki szklane (słoiki) i chłodnica. Chłodnicę zrobiłem z rurki miedzianej 10 mm ale miałem jej tylko metr (trochę krótka tak mi się wydaje) chcę kupić szklaną. Byłem ostatnio w Praktikerze i widziałem szklane chłodnice i dużo innych przydatnych rzeczy do psocenia. Zdjęcia postaram się umieścić jak najszybciej mojego małego sprzętu, proszę jednak o podpowiedz czy na początek taka chłodnica może być czy jak najszybciej kupić szklaną, zacier jeszcze trochę pracuje i mam czas na pierwszą próbę aparatu . :help:
Nie jesteś pijany, jeśli możesz leżeć na podłodze, nie trzymając się jej.
-- Dean Martin
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jaka długość chłodnicy z rurki miedzianej 10 mm

Post autor: Maciej_K »

Czołem!
Czy ta Twoja rurka będzie po prostu w jakimś wiadrze z wodą, czy będzie mieć odbudowę ze stałą wymianą wody chłodzącej (dopływ zimnej wody z zewnątrz)?
W zasadzie ten metr powinien wystarczyć przy obu rozwiązaniach, ale przy systemie przepływowym w razie czego będziesz miał większą kontrolę nad chłodzeniem - puścisz zimną wodę mocniej i już. W zbiorniku bez obiegu woda może Ci się zagrzać po pewnym czasie i już nie chłodzić tak efektywnie, aczkolwiek Twoje psocenie z 10l kanki raczej nie będzie trwało długo. Zależy tu wiele od tego, jaka będzie pojemność tego zbiornika z wodą chłodzącą, oraz oczywiście od tego, jaka będzie temperatura otoczenia. Ale najwięcej się dowiesz, jeśli spróbujesz. Wg mnie powinno się udać bez większych problemów.

Chłodnica szklana jest fajna, bo widać co się w niej dzieje. Można nawet poznać, jaką moc ma odbierany destylat - i to w dość dużym przybliżeniu. Mianowicie chodzi o skraplanie zaraz przy wlocie par - alkohol spływa po ściankach niczym 'flegma', a większa zawartość pary wodnej owocuje kropelkami, coraz większymi i częstszymi. Na pewno łatwiej jest też dobrać jak najbardziej ekonomiczny przepływ wody - jak pisałem, widać, do którego zwoju docierają pary.

Z doświadczenia wiem, że przy gonieniu na pot-stillu, kiedy utrzymujemy w zasadzie jak najniższą potrzebną do kapania temperaturę, chłodnica może być zadziwiająco krótka, nawet przy dużym kotle. Zaliczyłem psocenie na konwi 25l i kegu 50l, z tą samą chłodnicą szklaną - mimo, że woda leciała naprawdę powoli, to wszystko praktycznie skraplało się już na drugim, trzecim zwoju. A tych zwojów miała ta chłodnica 16. Oczywiście przy kolumnie sytuacja się zmienia, bo (podpieram się teorią - praktyka wkrótce) napływ par zależy tylko od mocy grzania i wydajności refluksu... Ale od tego to już tutaj są fachowcy-praktykanci.



Powodzenia!:)
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

gadochag
10
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 10 paź 2009, 07:15
Re: Jaka długość chłodnicy z rurki miedzianej 10 mm

Post autor: gadochag »

Witam
Rurka będzie miała obudowę ze stałą wymianą wody .Dzięki za podpowiedz :poklon; . Postaram się jak najszybciej umieścić zdjęcia mojej małej aparatury :P .
Nie jesteś pijany, jeśli możesz leżeć na podłodze, nie trzymając się jej.
-- Dean Martin
Awatar użytkownika

dominikcochal
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 18:30
Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

Post autor: dominikcochal »

Zrobiłem chłodnice z rurki miedzianej 15 .
Zgiąłem ją w 3 zwoje bo nie wiedziałem o sposobie z piaskiem.
Tej rurki było 2m .
Włożyłem ją do kubła 10l z dziurką na boku.
Nalewam do pełna wodą i co 5min wybieram wodę z wierzchu i dolewam nowej.
Czy to dobry sposób?
Bimber leci chłodny.
Jest jakiś sposób aby ją przykryć czymś i podłączyć do kranu?

wallyb
30
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2009, 21:39
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

Post autor: wallyb »

Nic straconego nasyp do niej piasku i skręć na mniejszą . Tanią i prostą chłodnice opisał mima . Wejdz na stronie w dział o chłodzeniu jest opis i zdięcia.
Awatar użytkownika

dominikcochal
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 11 lis 2009, 18:30
Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

Post autor: dominikcochal »

Czyli jak odegnę tą rurkę to nic nie będzie?
Tylko ona jest załamana w 3 miejscach. Czy to nie przeszkadza?
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 sty 2010, 13:20 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ortografia
Awatar użytkownika

Ramzes22
50
Posty: 67
Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 15:19
Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

Post autor: Ramzes22 »

Jak odegszniesz załamaną rurkę to po ptakach. Z wielkim prawdopodobieństwem pęknie.
Sugeruję żebyś sobie zrobił chłodnicę z nowej rurki miedzianej, miękkiej np. fi 8 lub fi 10 mm. Nakręć 3 m takiej rurki na jakąć grubszą rurę, a później zamknij w rurze (niektórzy jako rurę zewnętrzną chłodnicy używają nawet rur kanalizacyjnych, platikowych).

Do rury zewnętrznej doklej dwa króćce na wodę chłodzącą i podłącz pod kran. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup pompki od akwarium i zrobienie obiegu zamkniętego chłodzenia. W tym celu możesz wykorzystać swoje wiadro.

pozdrówka - Ramzes22

wallyb
30
Posty: 48
Rejestracja: czwartek, 30 lip 2009, 21:39
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Chłodnica miedziana. Czy da się coś poprawić

Post autor: wallyb »

Ramzes ma racje jak się załamała to pozamiatane. Zapytaj na okolicznym złomie. Ja niedawno kupiłem 13 mb rury fi 10 za 40 pln i skręciłem śliczne trzy 4 metrowe chłodnice .Fi 15 to pewnie rura twarda lub półtwarda, a one się kiepsko zwijają.
Pytaj o rury miękkie i koniecznie pamiętaj o piasku.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 gru 2009, 22:23 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zjedzone kropki plus parę błędów ortograficznych.

Kobi_89
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 15:04
Re: Rurka

Post autor: Kobi_89 »

Witam!
Jako, że jest to mój pierwszy post chciałbym wszystkich serdecznie powitać! Jakiś ponad miesiąc temu ujrzawszy pełen kosz gruszek w piwnicy, które zaczynały się powoli psuć, postanowiłem z nimi coś zrobić. Uznałem, że najlepszym pomysłem będzie je sfermentować. I tak od myśli do czynów powstało 25l zacieru. Teraz chciałbym go przepuścić przez gary. Mam keg po pepsi 19 l. Zamontuje w nim grzałkę do pralki 2000 W. Nagrzewał będę zacier 2000 W, a pędził na 1000 W. I dochodzimy powoli do mojego problemu. Mianowicie rurka. A konkretnie rurka na chłodnicę. Na allegro, prawie wszystkie chłodnicę, są z rurek o średnicy zewnętrznej 8 mm ze ścianką 1 mm. Czyli średnica wewnętrzna wynosi 6 mm. Tylko 6 mm! Tu moja wyobraźnia rodzi obawy, czy aby to nie za mało. Czy ciśnienie pary nie będzie za duże, przecież 6 mm to bardzo, bardzo mało. Proszę,więc tych którzy używali/używają podobnych konstrukcji o rozwianie bądź też utwierdzenie mnie w swoich obawach.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Rurka

Post autor: Maciej_K »

Czołem.
Przy takim grzaniu i takim kegu 2 metry takiej rurki dadzą radę w 100%. Ja mam właśnie taką chłodnicę przy kegu 50l (pot still) i psota leci lodowata:) (woda chłodnicza ze studni wierconej ~8*C).
Zastanawiam się tylko, czy ta sama chłodniczka wyrobi przy ciągle jeszcze szykowanej kolumience 150x5 cm przy refluksie wewnętrznym i solidnym grzaniu. Zobaczymy, jak wreszcie poskładam sprzęt (może styczeń?). Na pewno się pochwalę!
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

Post autor: Kucyk »

Siemanko Kobi!

Ja mam w swoim destylatorze BF-20 zbudowanym z kany po mleku podłączenie chłodnicy rurką ósemką, a sama wężownica chłodnicy jest szklana (czyli o gorszej przewodności cieplnej od wężownicy miedzianej) ma średnicę zewnętrzną 6mm! Psota chłodzi się pierwsza klasa! Twoja rurka fi8 bez problemu obsłuży pepsikeg.

Kobi_89
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 15:04
Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

Post autor: Kobi_89 »

Dzięki za szybką odpowiedź. W takim razie użyję rurki 8x1. Jak wezmę się porządnie do roboty, to jeszcze przed świętami uda mi się skompletować całą aparaturę.
Awatar użytkownika

jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

Post autor: jouu »

Skoro już o chłodnicach to napotkałem pewien problem.

Otóż do wygięcia chłodnicy rurkę zasypuje się piaskiem i tu mam jedno pytanie jak już się wygnie to jak ten piasek z stamtąd wykopać.... ?
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

Post autor: Kucyk »

Jeśli jesteś staranny i rurkę zasypiesz suchym, przesianymi, czystym piaskiem, to problemu nie będzie - sam się wysypie po ustawieniu wężownicy w pionie. Resztówki wypłuczesz wodą.
Natomiast jeżeli jesteś chlewiarzem... Obrazek
Awatar użytkownika

jouu
200
Posty: 242
Rejestracja: wtorek, 15 wrz 2009, 22:21
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: swój :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: bdg
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

Post autor: jouu »

Piasek był przesiany przez sitko o dość drobnych oczkach i na tyle suchy ze bez problemu wsypał się do rurki, spirala gięta na rurze fi20, tak gdzieś z 1/3 wyleciała reszta już nie chciała po podłączeniu pod wąż od prysznica ani kropli po drugie stronie...
Dobry bimber nie jest zły ;]
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Długość rurki miedzianej w chłodnicy.

Post autor: Kucyk »

Zaraz, zaraz :o , spirala jest z rury fi20, czy z "szóstki" giętej na fi20?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”