Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy

Post autor: rozrywek »

Witam wszystkich.

Zwracam się o konkretną pomoc w doborze i konfiguracji sprzętu.
Komputer stacjonarny.
Ważne! Dla małego Rozrywka.
Czyli mojego synka lat 12
A to osoba ważniejsza niż ja. Ja to piernik już.
Ma być to prezent.

Komputer pierwszy złożyłem sam. Swój. Ale technologia tak poszła do przodu że te wszystkie modele. Wersje i zmiany są przestarzałe na dzień dobry.

Dlatego proszę o dobrą konkretną radę.

Komputer stacjonarny. Oczywiście mały gra. Ale nie chcę super wypasionej karty graficznej. A wiem że to spory koszt.

Obudowa wiadomo aby była ciekawa jak to dla dzieciaka.
Muzyka nie jest pirorytetem. Także ważne aby miał sporo ramu. No dysk to chciałbym terowy. Bo zaraz zawali zdjęciami czy filmikami.

Nie wiem zatem na jakiej plaformie się koncentrować.


Potrzebuję konkretu typu: rozrywek...jak dla twojego synka.
To na takiej a takiej platformie.

Mam ci gotowca wyjarzyłem. Ani nie super ze średniej półki. Ma fajne parametry.

Jestem otwarty na wszelakie propozycje

I teraz typowo rozrywkowe pytanie. Czy wyrobię się w 3k. Tyle mam w budżecie na ten cel.
Jak znam życie to ch....uja się wyrobię.


Przepraszam wszystkich. Mam zajebistą ochotę zrobić prezent swojemu kochanemu synowi.
I tyle. Jak prosta destylacja. Bez zbędnych tłumaczeń.

Liczę na konkrety. A bardziej na więcej niż konkrety. Czas spierdala szybciej niż wszystkim się wydaje. Niektorzy wiedzą dlaczego...

Pomożecie. ????.


Ps:

Czas jest pojęciem względnym. Zawsze był. Czas to tež pojęcie abstrakcyjne.
Ale i bardzo prawdziwe zarazem.

Także liczę na pomoc osób którzy majà w małym palcu te kwestie.


Proszę o pomoc bo jestem w zwyczajnej dupie.

A co ściemniać mam? Po co komu? Są osoby które się znają lepiej. I wiedzą. I podpowiedzą.
Dd
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lut 2021, 22:19 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
alembiki

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

Buda przede wszystkim musi byc duza bo beda klopoty z chlodzeniem. Nad dyskiem bym sie zastanowil bo tera w ssd to koszty a system na talerzowym bedzie waskim gardlem calosci. Poszed bym w 120-240 ssd + jakis 512 do tera do przechowywania bajzlu. Reszta sie nie wpowiadam sam kupilem laptopa i powiem tylko tyle wtopa bo konfig fajny tylko odprowadzanie ciepla takie syfne ze procek glownie zajmuje sie throtlingiem...

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lut 2021, 22:27 przez rastro, łącznie zmieniany 3 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: mirek-swirek »

Rozrywku, ch..ja ci starczy.

Mojemu w podobnym wieku kupiłem:
- Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4 2x8GB 3200MHz
- OBUDOWA KRUX LEDA TEMPERED GLASS RGB RAINBOW 4x120
- Dysk SSD Samsung 970 Evo M2 500GB
- Zasilacz Chieftec 750W BDF-750C
- Procesor AMD Ryzen 5 3600 3.6-4.2 GHz AM4 6C/12T
- Płyta główna ASUS Tuf Gaming B550-Plus
- Karta Asus ROG Strix GTX 1070Ti Gaming ADV 8GB (powystawowa, bo nowa kosztowała więcej niż 15-letni Fiat w bardzo dobrym stanie.)

Wyszło dużo powyżej twojego budżetu, zwłaszcza że:
+ Licencja na Windows.
+ Dysk na dane - już talerzowy.
+ Gamingowa klawiatura
+ Gamingowa myszka
+ Gamingowa podkładka pod myszkę
+ Gamingowe słuchawki
+ Ledy klejone na sufit, bo bez tego się nie da grać. ;)

+++ Nowy monitor, bo starego nie obsługiwała już karta graficzna
+++ Światłowód, bo komputer dawał radę na Fortnicie, ale pingi miał za wysokkie i już go zabili, a on jeszcze biegł.

Musisz sprzedać destylator. Inaczej nie widzę.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lut 2021, 22:54 przez mirek-swirek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: mtx »

mirek-swirek pisze:na Fortnicie
Fortnite i wszystko jasne, odseparuj dzieciaka od tego rakowiska i wylęgarni umysłowego spierdolenia jak najszybciej, to najbardziej syfiarska gra "dla dzieci" jaka kiedykolwiek ujrzała światło dzienne - nie wspominając o całej masie zboczków na tiktoku, którzy tylko czekają na "tańce z fortnite" :bardzo_zly: Na prawdę ziomek, zainteresuj się tym w co gra Twoje dziecko.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: Moskit81 »

Może lepsze rozwiązanie do grania konsole i TV do tego, a do prac biurowych zostawić obecny komputer, jeżeli jest taka możliwość?

użytkownik usunięty
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Jeśli miałby to być komputer dla gracza, karta graficzna szybka być musi. Do tego płyta główna z prockiem, dyskami twardym, (najlepiejSSd) i odpowiednim ram' em. Zasilanie, chłodzenie etc. Nie siedzę w temacie już kilkanaście lat i nie za dobrze, już temat ten ogarniam, ale biorąc pod uwagę obecne wymagania sprzętowe, jeśli gra ma hulać, mniej jak 5k raczej nie wydasz. Wiem, że to w pyte ale technologia kosztuje. Kiedyś grałem online (2006- 2011) w COD5 WaW, serwer prywatny prowadziłem i nie potrzeba było extra wypasionego sprzętu, gry niewymagające wtedy jeszcze były. Wolałem grać na średnich ustawieniach grafiki, a w szybszy net z niskim pingiem inwestując. Teraz to masakra jakaś jest.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Od gier jest Jp.
Teraz zdradzę skrot. Jędzowata czy jebnięta połowa. Ona zadba o to aby nie wyszedł poza minekraft. A to jest nauczycielka anglika. Czyli jebnięta jak wszystkie nauczycielki.
A co do jakichś obaw o te te sprawy to sie nie boję. Rezolutny jest i ja już mu wybiłem z głowy dawno bycie ministrantem.najpierw by ktoś dostał w ryja potem prokuratura. Ttochę go podszkoliłem w tym temacie. Wie że najlepsze w pozycji od tyłu to aby być z tyłu.
Mirku swirku sugerujesz na amd.
Z dyskiem nie jeden tera a mniejszym. I dwie kości po 8 tak?
Głownie problem w doborze dobrej grafiki. W rozsądnej cenie. To główny element. Ważny. I mi nieznany grunt obecnie stąd prosba o pomoc. Ta głowna płyta którą sugerujesz będzie ok?
Zasilacz też proponujesz większy. Bardzo dziękuję za konkrety o yo mi chodziło.

Widełki jakie podałem dotyczą samego kompa akcesoria typu myszka klawiatura ma gamingowe. Słuchawki też

Trochę podsłuchiwał moją rozmowę z jp a potem w trakcie mu wyjaśniłrm że dostanie sokowirówkę i mikroskop. Bo bardzo lubi biologię. Jednego go mam (nie liczę tych co po ukrainie gdzieś może biegają)
Bardzo dzięki za konkretne dane mirku świrku.
Cena czyli 3k dotyczy samego kompa.
Oczywiście wiem że jest ruchoma. I to okrutnie.

Czyli 16 ramu wystarcxy?
Ja ma 3.
Windowsa 7 a najchętniej bym wrócił do xp.

Co to za obudowa o której wspominasz? Możesz ją podlinkować?

Muszę to ogarnąc sam. Czyli z wami bo moja jp z ze składaniem ma tak że parasolkę złoży s weresalki już nie.

A ten procek to akurat nie wiem. To w miarę sredniej klasy?

I w jakiej kwocie może się zamknè podpowiedz proszę.
Oczywiście liczę się z tym że może to przekroczyć trochę.

A destylatora nie sprzedam. W testamencie mam zapisane. Dostanie go taki jeden Czesiek. Znasz zapewne. Ale nie zdradzę kto zacz.

Zbuduję inny. Lepszy. Fajniejszy.

Na razie złóżmy majrozrywkowi kompa.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

Jak się nie siedzi na bieżąco w składaniu kompów to lepiej odpuścić składanie we sławnym zakresie - te sockety pod BGA są tak delikatne że bez aktualnej wiedzy i jako takiego doświadczenia w tej operacji mogą być kłopoty - szwagier na serwisie pracuje i czasem zdarzają się takie kwiatki... co to prostują sprężynki (jak się w ogóle da jeszcze je uratować) a to zwykle i tak skłądał ten bardziej ogarnięty koleżka.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: aakk »

Generalnie to baaardzo zły moment na zakup komputera. Problem z dostępnością kart graficznych a i ceny mocno zawyżone ze względu na wysokie kursy kryptowalut.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

Tak tylko z drugiej strony każdy potrzebuje komputera bo szkoła zdalna...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: kwik44 »

Taki zestaw kupiłem dla gracza we wrześniu za ok 5300zł. Teraz powinien być tańszy trochę bo weszły nowe karty NVIDIA. No i zamiast zwykłego ssd wziąłbym taki na łączu m2. Zestaw powinien starczyć na kilka lat, ewentualnie za 2-3 lata wymieni kartę graficzną. Mój poprzedni zestaw wytrzymał 9 lat, najpierw na wbudowanej karcie, później na 750 ti. W zeszłym roku weszły gry, których już ta karta nie uciągła.
Procesor : I5-10400F
Płyta główna Asrock B460 PHANTOM GAMING 4
Pamięć Kingston HyperX PREDATOR HX426C13PB3K2/16 16GB DDR4
Karta graficzna Gigabyte GTX 1660 SUPER OC 6G
Zasilacz SilentiumPC Vero L3 Bronze 600W
Dysk Crucial MX500 CT1000MX500SSD1 (1 TB ; 2.5"; SATA III)
Chłodzenie CPU be quiet! Pure Rock 2 Black
Obudowa SilentiumPC Armis AR6
Monitor AOC C24G1 (24"; VA; FullHD 1920x1080; DisplayPort, HDMI
MYSZ RAZER GAMINGOWA DeathAdder Elite
Klawiatura membranowa Logitech K120
Słuchawki SteelSeries Arctis 3 Czarne

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: kondon »

A nie lepiej kupić coś tańszego, ale za 2 lata coś tam wymienić, dołożyć?
Czy warto dokładać kilka tysięcy, aby sobie pograć na trochę wyższych ustawieniach?
Niech się też uczy rozsądku i znaczenia relacji koszt - efekt. Wydawania tyle, ile jest konieczne, a nie na wyrost.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Kondon no te 3 tysie to takie wstepne.
Nie chcę nic tańszego ale też nie wydam 10k na komputer.
Zaskoczyl mnie małolat bo dostał od chrzestnego 200zl i zamiast rozpierdzielic na pierdoly to sobie do laptopa kupil właśnie klawiaturę.

Co do grania to jakakolwiek konsola odpada.
Ma się uczyc a pograć czasem.

Tutaj zdania są podzielone co do płyty glównej. Ale coś razem wymyslimy.

Kwik44 co myślisz o propozycji mirka świrka?
Oraz mirku również jak ty widzisz pomysl i zestawienie kwika?

Chcę dobry sprzet nie z najwyższej pólki ale też nie najgorszy.

Ja jego wieku nie miałem nic. Sppdnie po bracie i inne ciuchy po starszym.
Za to czytałem książek tysiące.

Niech chłopak ma. Jak nie ma ojca teraz to przynajmniej niech ma kompa.

Rok syna nie widziałem przez tę pandemię.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: aakk »

https://techlipton.pl/artykuly-i-feliet ... luty-2021/

Polecam tu zajrzeć. Piotr zna się na pctach, dobór komponentów będzie na pewno dobry.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: mirek-swirek »

Ja nie jestem szpeniem od komputerów. Ale wiem z doświadczenia, że w tym byznesie nie istnieje: "dzisiaj kupię tańsze, a za dwa lata wymienię jeden podzespół i będzie chulać" - Albo kupujemy drogo i nam wystarczy na "w zasadzie" okres życia danego Windowsa, albo kupujemy tanio i mamy słaby komputer, kóry nigdy nie da się dobrze zmodernizować.

Rozrywku, niestety Win10 jest tak pamięciożerny, że 8GB będzie muliło. Wiem, bo mam tyle na laptopie i muli. Niestety, ani nie da się wrócić do Win7, ani tym bardziej do XP, chociaż w pracy XP by mi w zupełności wystarczyło.

Mój "półdziedzic" zażyczył sobie konkretnie tę obudowę https://www.x-kom.pl/p/516397-obudowa-d ... -leda.html Bo wentylatory mienią sie kolorami tęczy i robi to rzeczywiscie wrażenie. A że on kocha wszystko co błyszczy i świeci, to zakochał sie w tej obudowei od pierwszego wejrzenia.

Zasilacz polecam drogi i dobry, bo to podstawa stabilnego działania komputera. Zresztą, w elektronice w ogóle zawsze najważniejsza jest elektrownia. Jesli kupisz mocny zasilacz, to nie znaczy, zę komputer będzie pobierał wiecej prądu. On po prostu, bez lamentów i scen wytrzyma większe obciążenia.

Ja się nie obawiam samemu składac komputera, mimo że kolega wyżej sugeruje, zeby tego nie robić. Jeśli sie nie pcha niczego na siłe, to wszystko do siebie dobrze pasuje i nie ma własciwie możliwości pomyłki. Grunt to wkładać delikatnie, z uczuciem i miłoscią. To się tyczy wszystkiego. Wtedy też wszystko się uda, bez niespodzianek. W razie komplikacji, lub braku pomysłu, czy to gniazdo jest dobre, a to nie, są filmiki na jutupie, można sobie je pooglądać.

Procesor AMD Ryzen 5 polecił mi zafiksowany na komputery, ledwodorosły bratanek, twierdząc, że: "Stryju, bierz to. Jest super mocny, a jeszcze kosztuje w miare normalne pieniadze. Ja do swojego też taki wsadziłem" Zaufałem mu i chyba dobrze zrobiłem, bo młody nie zgłasza pretensji, że mu cos nie chodzi, albo przycina.

Też szukałem kompromisu. Nie chcielismy przekrtoczyć 4 tysięcy. Niestety, żecie pokazało, ze przekroczylismy. Ale w sumie niewiele jak za samą stację roboczą, bo ja kupiłem na raz wszystko, czyli z monitorem, klawiaturami, myszkami, itp. Tak więc reasumując, nie do końca pamietam ile kosztowała całośc, ale stacja robocza coś koło 4 z kawałkiem - bo karta graficzna lekko używana. (inaczej sama ona kosztowałaby prawie 3 tys.)

"A destylatora nie sprzedam. W testamencie mam zapisane. Dostanie go taki jeden Czesiek. Znasz zapewne." - Ja tu z tego forum to osobiście nikogo nie znam... mało bimbrowy jestem... to nie mój klimat do końca...

P.S. 1. Fortnite to nie jest syf. Syf to sa dzieci, które spotyka sie w sieci. Ale i na to są sposoby. Mój na szczęście umie odsiać fajne dzieciaki od niefajnych.
P.S. 2. Jak to, że juz rok dziecka przez pandemię nie widziałeś? Zamknęli Cię w piwnicy na kwarantannie?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lut 2021, 16:22 przez mirek-swirek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Bo mi zamknęli granice przed nosem jak wyjeżdżalem.
Cześka znasz. Niestety nie mogę zdradzic pod jakim nickiem się ukrywa.

Teraz pojadę. Cio by się nie działo.
Sprzęt ogarne na amd.
Buda jak pisał rastro musi być większa.
A z tymi bajerami to trudno. Niech chłopak ma. Zabawka ale to nic. Grafika ma znaczenie i chciałbym w średniej półce. No i procek musi dawać radę.

Kuźwa to jest trochę podobne do kompletowania destylatora. Wszystko ma znaczenie i ma być kompatybilne.

Dobrze że rastro mi wybił z bani terowy dysk. Lepiej inny pierwszy mniejszy systemowy i na śmieci a drugi do danych.

To dobra koncepcja.
A drugi dysk wiąże się z zasilaniem. I tu twoja racja. Przyda się moc.

Nie złożę go fizycznie sam. Ktoś wepnie to co trzeba tam gdzie trzeba.
Kostek nie da sie pomyliç. Każda inna przecież. To łatwiejsze niż podpinanie grzałki do kega.

A ja miałem pierwszy nagrywarkè cd w mieście 80tys ludzi.
Razy 4. I to był szał.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: Wojtek5 »

Zerknij na to, może Cię zainteresuje
https://allegro.pl/oferta/gamemax-i5-10 ... 9430221760
to był zestaw mniej więcej co chciałem miesiąc temu kupić swojemu dzieciakowi, też 12 lat - pewnie grają w coś w sieci już razem :) ale ostatecznie stwierdziłem, że nie będzie mnie stać na utrzymanie gier na dwóch platformach jednocześnie bo ma PSa
do rzeczy:
Co bym zmienił w tym zestawie:
Dokupiłbym dysk zwykły wewnętrzny na magazyn tak z 2-4TB - to nie są duże pieniądze
Zasilacz - wg mnie jest OK, kiedyś można zmienić na mocniejszy jak zmienią się podzespoły np. karta graficzna

Płyta główna jest z H czyli uniwersalna, wprawdzie nie można kręcić procka, ale jest tez kompromisem między dobrym, a lepszym w rozsądnej cenie.

Najważniejsze: Jest to obecna 10 generacja, więc jest też rozwojowa. Wg. mnie baza OK czyli płyta główna, procesor. Resztę z czasem można zmodyfikować. Z czasem to raczej kilka lat.

Co do składania zestawu:
Składając samemu wbrew pozorom dużo taniej nie wyjdzie bazując na częściach w sklepach - chyba, że ktoś ma dostęp do tańszych w hurtowni lub sobie gdzieś coś mocno taniej wygogla. Przewaga, to kontrola nad każdym podzespołem - i to jedyny plus dla mnie.
Rozważ jednak, że jeśli kupujesz komputer na prezent, a coś się stanie to kupując gotowy zestaw, ktoś zapakuje w karton i wyśle do serwisu i ma z bani, a jak złożysz sam to w przypadku zonka będzie trzeba dochodzić co poszło, i poszczególne elementy reklamować. Gotowy zestaw to w pewnym sensie komfort dla dającego i jeszcze większy dla obdarowanego.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: JanOkowita »

Może warto pomyśleć o innym prezencie niż komputer? To takie mało oryginalne. Może kup mu perkusję? A nuż chłopak ma smykałkę do walenia w bębny?
https://muzyczny.pl/217183_Dixon-Little ... syjny.html
Za tysiąc który zaoszczędzisz w budżecie opłać nauczyciela gry na perkusji. Na pewno wystarczy na kilka, może nawet 10 lekcji.

Chłopak będzie może w przyszłości wdzięczny Ojcu, komputerem nigdy nie zrobisz takiej frajdy.

Kumplom opadnie szczęka, chłopak zaszpanuje w swoim środowisku, a może i była żona będzie "wdzięczna".
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

rozrywek pisze: To dobra koncepcja.
A drugi dysk wiąże się z zasilaniem. I tu twoja racja. Przyda się moc.
Dyski to pryszcz w całym bilansie mocy... kaloryfery najwięcej ciągną - znaczy procek, grafika, ramy na sterydach.
rozrywek pisze: Nie złożę go fizycznie sam. Ktoś wepnie to co trzeba tam gdzie trzeba.
Kostek nie da sie pomyliç. Każda inna przecież. To łatwiejsze niż podpinanie grzałki do kega.
Słusznie procek w socketa niech wsadzi ktoś kto działa z tym na co-dzień reszta można działać samemu - śrubek tylko na siłę nie wkręcać bo nie wszystkie są takie same... trochę pomyśleć przy układaniu elektryki żeby nie wisiały wszędzie bez ładu i składu.. te lepsze budy mają coś w stylu kanałów kablowych pod blachą do montażu płyty. No i przed założeniem chłodzenia dobra pasta i z montażem tego raczej ostrożnie.

JanOkowita pisze:Może warto pomyśleć o innym prezencie niż komputer? To takie mało oryginalne. Może kup mu perkusję?
Może racja prezent w sam raz do odbembnienia lekcji...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: mirek-swirek »

Lepiej gitarę. Perkusji do ogniska nie przytarga, a i generalnie gitarzyści zdecydowanie szybciej rwa dziewczyny niż perkusiści. Jak kiedyś chciałem być gwiazdą rocka, to pamiętam, że koledzy zza perkusji upijali się najszybciej, żeby nie patrzeć jak inni im sprzątają dziewczyny z zasięgu ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Ma fendera.
Ma dobry wzmaczniacz.
Ma Ibaneza. Dostał.
Klawisze w domu są. Nie Hammonda ale dobry syntezator. Jest prawdziwa wiolonczela. Bo ja lubię.
A ja mu chciałem kompa złoŻYĆ A WY WYSKAKUJECIE Z INTRUMRNTEM NAJTRUDNIEJSzYM.
Kurde jeszcze może trąbka?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

Widzisz rozrywku... klimat się ostatnio zmienia - może to wynik globalnego ocieplenia ;). Ja tylko czekam aż w na pytanie świeżaka jaki sprzęt kupić ktoś odpowie stary po co Ci to zainwestuj w ogród wertykalny... dłużej pożyjesz nie wpadniesz w alkoholizm ;). Albo może sam zacznę uprawiać ten typ działalności ;).

Swoją drogą jak ktoś by mi sprezentował instrument muzyczny w młodości to były by to cóż najgorzej wydane pieniądze...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lut 2021, 20:09 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: JanOkowita »

Czyli jest jasność Panie rozrywek. Kup mu ten komputer za 3 tys zł, funt tanieje. Pewnie lepsza inwestycja niż w muzykę.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Rastro.
To że uważasz że słoń ci na ucho nadepnąl to błąd..
Można nie mieć zmysłu muzycznego. Ale słuch ma każdy. Tylko nie wyrobiony.
Ja potrafię rozpoznać akord tonacje.

Ja potrafię i na perkusji wystukać rytm. Wiem gdzie jest werbel.
Byłem gitarzystą. Dobrym fajnym obiecującym........do wypadku.


Złożymy tego kompa malcowi czy nie?

Janku okowita twór sarkazm zaczyna nie być ciekawy.
Wkurwiać mnie zaczynasz swoimi postami ot co.
Patriota. Wpatrzony w monitor Samsunga. Niemieckie auto pod domem. Zajebisty patriota.
Nie wkurzaj mnie ani portugalską ani inną chińśzczyzna.

Ja chcę dziecku kupić komputer.

Tyle chcę. Konkretów a nie pierdzielenia starego piernika który wszystko wie.

Przykro mi.
Jestem daleki od kłótni. Ale tak daleko jesteś od tematu jak ansztajnt od robienia kanapek.

Ps Wiem jak się pisze ansztsjn. Wiem też jak się pisze szekspir.


I bądź tak miły i odczep się ode mnie.
Ja tobie nie wróg. Dziecku komputer chcę kupić.
Odezwał się patriota od siedmiu boleści.
Ostatnio zmieniony środa, 17 lut 2021, 20:36 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

No to pociągnę jeszcze off-top bo ze sprzętem jestem dużo bardzo z tyłu... to co mogłem podpowiedzieć to podpowiedziałem.
rozrywek pisze:Rastro.
To że uważasz że słoń ci na ucho nadepnąl to błąd..
Można nie mieć zmysłu muzycznego. Ale słuch ma każdy. Tylko nie wyrobiony.
Ja potrafię rozpoznać akord tonacje.
Tak potrafię rozpoznać jak "artysta" dusi kota zamiast grać... akordy tonacje itp... tylko ja mam taki problem że mam kłopoty z poczuciem czasu i ogólnie z wyczuciem rytmu... a to w muzyce (i tańcu) jest katastrofa.

Inna sprawa to ani tworzenie muzyki mnie nie pociągało i wciąż nie pociąga ani jej wykonywanie. Trochę się pobawiłem w czasach komputerów 16bit ale zawsze lepiej mi szło przekonanie żeby komputer coś policzył z sensem niż muzykowanie i malowanie.
rozrywek pisze: Odezwał się patriota od siedmiu boleści.
Wiesz teraz to bym szybko całą wiedzę wyniesioną z tego wątku skopiował gdzieś do notatnika... bo wątki tak szybko odchodzą ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 lut 2021, 21:25 przez rastro, łącznie zmieniany 3 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Raatro. Uwierz mi nie odejdą.


Tańczyć nie musisz lubieć
Większośc to się zwycxajnie buja.


Taniec w pewnym wieku zakrawa na żart.
Wnuczki na kolana brać. I patrzeć jak się bawià.4
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

rozrywek pisze:Raatro. Uwierz mi nie odejdą.
No zdarza się że jednak odchodzą ;)
rozrywek pisze: Taniec w pewnym wieku zakrawa na żart.
Wnuczki na kolana brać. I patrzeć jak się bawià.4
Tfu Tfu nie wywołuj wilka z lasu...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: kondon »

mirek-swirek pisze:Ja nie jestem szpeniem od komputerów. Ale wiem z doświadczenia, że w tym byznesie nie istnieje: "dzisiaj kupię tańsze, a za dwa lata wymienię jeden podzespół i będzie chulać" - Albo kupujemy drogo i nam wystarczy na "w zasadzie" okres życia danego Windowsa, albo kupujemy tanio i mamy słaby komputer, kóry nigdy nie da się dobrze zmodernizować.
Jeśli chce się mieć komputer z topu przez cały czas, to zgadza się, jednak jeśli chce się mieć coś dobrego w rozsądnej cenie, to da się wymieniać, o ile się wcześniej o tym pomyśli.
Karta graficzna jest najdroższa i obecnie kosztują po kilka tysięcy... A można kupić tańszą, procesor też. Tylko płyta główna i zasilacz muszą być przygotowane pod coś lepszego. Ramu można dołożyć, chociaż ten nie jest najdroższy. Nawet można kupić zintegrowaną grafikę, a z czasem coś dedykowanego. Kwestia czego się oczekuje w danym momencie.

Nie porównywałbym też ilości pamięci PC i laptopa. Laptopy jednak są troszkę ograniczone.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Jednak nie chcę zintegrowanej grafiki.
Ale też nie chcę z najwyższej półki.
Coś po środku.

Dobrze prawisz. Dobra płyta główna i zasilacz to podstawa.
Sam położyłem zasilacz dokładając dysk.

A że jestem zapobiegliwy i człek dmuchający na zimne to wolę coś na zapas.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

No chyba teraz to nie ma wyboru zintegrowana jest zawsze ;) Chociaż może z prockami od AMD jest inaczej - dawno się nie interesowałem.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: aakk »

Procesory dopiskiem G od AMD mają zintegrowaną grafikę. Reszta bez.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rastro »

A bo te od intela mają zawsze... ale to akurat bywa zaleta ta z procka zwykle jest wystarczająca do podstawowej pracy a druga do rzeczy wymagających. Tyle że AMD pewnie jakiegoś ubogiego Radeona daje a intel to swoje cudo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 lut 2021, 09:01 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: bociann2 »

:) No, np. takiego

PowerColor Radeon 6900 XT Red Devil 16GB

9 290zł
Chipset AMD 6900 XT | 16GB
Typ złącza: PCI-Express x16
Producent chipsetu: AMD
Model chipsetu: Radeon RX 6900 XT
Wielkość pamięci: 16384 MB
Typ zastosowanej pamięci: GDDR6
Taktowanie rdzenia: 2340 MHz
Taktowanie pamięci: 16000 MHz

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: kwik44 »

rozrywek, wiele ci nie pomogę. Ja zdałem się na polecony sklep. Podzespoły kompletował mi sprzedawca-gracz ;) Radził wprawdzie poczekać na nowsze karty NVIDIA ale to bez sensu. Ta karta, którą kupiłem wystarczy spokojnie kilka lat. Nie musisz grać w 4k na 120FPS. Ważne, żeby monitor był co najmniej te 140Hz. Co do płyty, to ja poszedłem w przyzwoito-tanią. Procka zwykle rzadziej się zmienia niż kartę, ale na wszelki wypadek wziąłem z "przyszłościowym" złączem. Gdybyś dodatkowo chciał procek dla aplikacji, które z niego faktycznie korzystają to wtedy lepiej brać AMD. Zasilacz 600+ wat. Pewne elementy nie warto zmieniać tylko wcześniej wziąć na zapas.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Parę spraw.
Jankowi Okowicie należą się przeprosiny za zbyt impulsywne moje słowa. Nie powinienem tak ostro formułować myśli.

Bociann2 dzięki za konfigurację. 9,200 spoko co to dla mnie. Jeszcze platynową podkładkę pod myszkę dokupię.

Stanie na amd. Już wiem na czym stoję.
Zasilacz i tak zamierzałem wziąć większy. Ale dzięki za zwrócenie na to uwagi.
Główną bolączką jest wybór karty graficznej.
Ja przy kompletowaniu swojego na tym elemencie oszczędziłem bo mi nie zależało. Wolałem lepszą płytę i lepszy procek.

Rastro z kolei zwrócił uwagę na mniejsze dyski. A nie jeden wielki.
Sam mam 2 partycje na C. I po 3 na dwóch innych. W stacjonarnym.
Obudowy jeszcze nie wybrałem.
Tu akurat chciałbym fajną. Bo to przecież dzieciak jeszcze.

Wątpię aby tam kiedykolwiek coś się będzie wymieniać. Także lepiej coś lepszego. Już z 3k zrobiło się prawie 5.


Ale może ktoś z was spotkał się w konkretnymi gotowcami. Może się i trafic czasem okazja. Ja niestety nie mogę być w sklepie osobiście ale główny nurt już mam. Za co dzięki wielkie wszystkim.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: Drupi »

Rozrywek. ;) Nie zrozum mnie źle ale gry komputerowe u młodego chłopaka to już początek uzależnienia od tych gier. Nerwowość dzieciaka. Ciągłe niezadowolenie ze wszystkiego. Mój najmłodszy kiedyś to już zaczynał się kłócić o to. ;)
I like noble drinks.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: Wojtek5 »

rozrywek pisze:Ale może ktoś z was spotkał się w konkretnymi gotowcami.
Zerknij na mojego posta z pierwszej strony, pewnie umknął Ci gdzieś w natłoku post za postem.

Co do używania grafiki zintegrowanej - jej brak na procku nie przeszkadza, ale jak jest to jeszcze lepiej. Jak walnęła mi kiedyś nVidia od MSI i musiałem ją reklamować, grafika zintegrowana przydała się jak ulał, bo miałem nadal sprawny komputer.

Co do stawiania partycji na dysku - Jeśli mamy dwa dyski np. SSD na system i pliki instalacyjne, a drugi np. zwykły HDD na magazyn danych to nie widzę większego sensu na nim stawiania partycji. W przypadku używania tylko jednego dużego dysku ma to sens choćby przy złapaniu wirusa i konieczności wykonania Format C: to w tym przypadku będziemy mieć gdzie przenieść swoje przechowywane pliki jeśli nie dysponujemy kolejnym dyskiem.

Baza, nie zgodzę się z pojęciem płyta główna + zasilacz, resztę można zmienić - zasilacz w tym momencie jest jednym z tańszych ogniw i prostszych w wymianie, więc jego możemy zmienić. Gdy zadamy pytanie na dowolnym forum komputerowym uzyskamy tą samą niezmienną odpowiedź od ponad 20 lat:
Jaki zasilacz kupić: markowy, z certyfikatem i mocy "najlepiej elektrownia atomowa" bo chyba każdy wychodzi z założenia że od przybytku głowa nie boli. Może i nie boli, ale o ile nie zamierzamy do komputera za 3-4 koła podłączyć 2 kart graficznych po 6000 to raczej mocy nie zabraknie. Więc jaki zasilacz: markowy (nie musi być znana marka, bo marek marek jest wiele i tych mniej znanych), ale powinien być z certyfikatami. Moc. Wg mnie rozsądna do zasilenia danego zestawu jak sami składamy i nie potrafimy tego obliczyć to z cała pewnością 650W wystarczy, a jak kupujemy gotowy zestaw to zapytać czy przy ew. rozbudowie dana moc jest na tyle górką by wystarczyła.

Ram - do sprawnego użytkowania domowego w zupełności wystarczy 6-8GB. W przypadku grafiki zintegrowanej lepiej mieć zapas do 16GB bo ta ciągnie z pamięci współdzielonej z ramem, choć one i tak mają ustalony górny pułap pamięci współdzielonej, więc pewnie spokojnie z 8 też by ciągnęły na maksa swoich możliwości. Jak mamy kartę graficzną to ona obsługuje w całości gry i wszystko.

Wracając do bazy to uważam, że podstawą jest rozwojowa płyta główna - najlepiej obsługująca najnowszą generację procesorów i sam procesor bo to on będzie decydował jak komputer będzie działał w ogólnym tego rozumieniu + w tym przypadku karta grafiki bo to ona będzie dawała zadowolenie - średnia półka dla 12 latka wystarczy. Resztę można dokupić lub zmienić z czasem w tym i samą kartę grafiki.
Ostatnio zmieniony środa, 17 lut 2021, 19:23 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 2 razy.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: rozrywek »

Drupi o gry się nie boję.
Moja ex jp nauczycielka.
Nie pozwala mu grać i siedzieć na lapku całymi dniami.
Wydrze się i tyle. A jak się wkurzy to zabiera lapka i do szuflady. Uczyć się musi. A pogranie sobie czasem to nie siedzenie przed kompem non stop.

Mały ma zmysł plastyczny. Świetne lepi figurki z modeliny i z czego popadnie.

Zmysł muzyczny ma po mnie i coś próbuje także Janku nie jest źle.
Moim zadaniem nakierować go na dobre nurty bluesa rocka no i oczywiście Mozart, Vivaldi.

Wojtku5 świetnie że zwróciłeś uwagè na swoj post. On faktycznie umknął i zginął na pierwszej stronie.
Bardzo ciekawa i w miarę przyzwoita koncepcja.
Ani nie nie dziadostwo ani nie super obliczeniowa maszyna z Langley.

Gotowiec ciekawy. Z średniej pólki.
Ładnych parę lat spokojnie posłuży.

Dysk zawsze można drugi dokupić.
A co do partycji to zawsze miałem C I D.

W swoim mam dwa dyski. Czyli vvirtualnych 5 a faktyczne 2. Nie stracę muzy filmow wartościowych rzeczy jakby padl mi master. Zawsze jest slave.

Podzial dysku systemowego na 2 to podstawa. Sam to zresztą kiedyś robiłem. Parokrotnie. Nawet w rejestrze potrafiłem grzebać. Ale jak człowiek w tym nie siedzi to na bierząco nie jest. Ani jakie karty ani procek. Teraz rdzenie się mnożą na potęgę. Taktowanie to w ogóle.
A co do drugiego dysku to udostepniłem komuś kompa. I wolałem podzielić dysk aby każdy miał swój. Tak łatwiej niż bawić się w foldery.
Ale nie w 10. Nie znam tego Windowsa i znać nie chcę. A jak czegoś nie lubię to nie zamierzam tego używać ani się uczyć.

Jeśli jeszcze coś ci wpadnie w oko to daj znać. Postawię na gotowca. Trn nie jest zły. A budżetu nie nadwyręża aż tak.
I tak nie jest źle ustawiłem cenę 3k a liczyłem się z przekroczeniem i to sporym.
Ps: nie pamiętam ile ramu miał mój pierwszy komputer. A twardziela to miałem chyba 4 giga.
Czy jeszcze mega. To było coś. Teoretycznie nie do zapełnienia.
A teraz jest tera. I już mało. Ech czasy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: lesgo58 »

rozrywek pisze:Drupi o gry się nie boję.
Moja ex jp nauczycielka.
Nie pozwala mu grać i siedzieć na lapku całymi dniami.
Wydrze się i tyle. A jak się wkurzy to zabiera lapka i do szuflady. Uczyć się musi. A pogranie sobie czasem to nie siedzenie przed kompem non stop.

.
Przepraszam za Off - top.
"...Zapomniał wół jak cielęciem był..."
Przyznaj się o ilu rzeczach które robiłeś w młodości mieli pojęcie Twoi starzy. Tylko, że żyliśmy w innych czasach. Kiedy to bodźców z którymi mają do czynienia młodzi dzisiaj było mniej. Kiedy to nas chowali nie tylko rodzice, ale też wszyscy dookoła. Wujkowie, sąsiedzi, nauczyciele itp.
Chyba jednak nie masz pojęcia jak działa uzależnienie. A uzależnienie się w młodym wieku jest po wielokroć sprawą łatwiejszą.
A szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to jedyny wpływ na wychowanie maja sami rodzice. Ci zabiegani, zestresowani. Dla których wybawieniem są smartfony i komputery. Rzuca się młodemu taki gadżet i ma się poczucie, że opanowaliśmy sytuację. Że chroniczny brak czasu z naszej strony zapełni młodemu pustkę po wiecznie zalatanych rodzicach..
Nie na darmo wdraża się programy na poziomie krajowym (oczywiście poza Polską) aby wyciągnąć coraz więcej młodych z nałogu.
Chwali się, że masz poczucie iż panujesz nad sytuacją. Że masz zaufanie do młodego. Ale niestety mentalność i odpowiedzialność młodego za siebie jest jeszcze na etapie raczkowania.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Pomoc w doborze komputera stacjonarnego

Post autor: michal278 »

Grafika to minimum gtx1050ti najlepiej z dopiskiem OC.
Procesor Ryzen 7 minimum 1700
Chłodzenie - silentium pc Fortis 3
Pasta termoprzewodzaca arctic mx-2 lub grizzly obie mają swoich zwolenników
RAM 2x8gb ddr4 albo lepiej 2x16 - z 4 slotami potrafia sobie średnio radzić Ryzen
Płyta główna b350 minimum chociaż b450 będzie lepsza
Dysk ssd m2 500gb pod uefi
Zasilacz seasonic Focus lub silentium pc minimum 650-
Dysk zwykły 1tb
Obudowa kto jaka lubi,
Klawiatura polecam na brazowych przełącznikach
Myszka też co kto. Lubi.
Monitor albo dwa ... Żartuję
Fotel
Jeśli jesteś z okolic Warszawy mogę złożyć. W necie obecnie dwie firny mają dobre ceny morele i x-kom. Taki zestaw poradzi sobie z lol, Włodkiem 3 jak i punkiem. Windows albo 8.1 albo 10.
Licencja do kupienia na Alle tak samo office , a obrazy płyty udostępnia Microsoft. Oczywiscie 64 bity.


Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 lut 2021, 14:09 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”