BANANOWA POMOC

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
depoxdj
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 15 lut 2021, 15:44

Post autor: depoxdj »

Witam Was serdecznie. Zabrałem się pierwszy raz za winko i wiem że coś robię źle, tylko nie wiem co :D

Banan dwa nastawy - jednakowe:
13kg obranych, zgniecionych, przemrożonych bananów
13l wody
sok z 3,5 cytryny
kwasek cytrynowy 10g
drożdze 10g bayanus g 995
pożywka 10g
planowana moc 17%

BLG w czystym soku 20

Planowałem 20 litrów wina jednak nie uwzględniłem objętości wody z cukrem i nie pomyślałem ile tego wyjdzie po odjęciu owocu.
więc teraz w nastawie mam 13kg banana + 13l wody + 1kg cukru w 1 litrze wody (1,6L?) + 0,5kg cukru w 0,5l wody (0,8L?) = 28,4 L

Wczoraj zrobiłem nastaw i po dolaniu wody i 1kg cukru ( rozpuszczonego w 1l) blg pokazywało 15
Dziś rano sprawdzam i jest 12 blg dolewam 0,5kg cukru ( rozpuszczonego w 0,5l) i nadal pokazuje 12 blg

i właśnie w tym momencie zacząłem się głowić bo już coś psuję, a blg jest dalekie od prawidłowego startowego...
W przypadku nastawu z soku obliczanie wydaje się prostsze, a z tą pulpą trochę się pogubiłem.

Jakie wartości polecacie mi teraz przyjąć? 30 Litrów wina? czy uda mi się wyjąć z tego 25 L po odcedzeniu pulpy?
Ile z tej pulpy zostanie w winie?

Przyjąłem wartości na 20L w taki sposób, pomijając fakt o zapomnianej objętości nastawu.
blg 20-4=16
16blg = 7,3% alko
17gr x 20L x 17% = 5780 g cukru w całości
17gr x 20L x 7,3% = 2482 g tyle cukru w moszczu mam teraz?
5780 - 2480 ≈ 3300 g brakujący cukier (objętościowo dodatkowe ok 5 L w winie)

Powinienem najpierw obliczyć cukier w moich 13 kg owoców?
13kg x 7 % ( wynikające z blg w przybliżeniu ) = 910g cukru
I dopiero teraz obliczać dalej?
(planowana ilosć x stała 17 x oczekiwany % alko) - cukry wyliczone wyżej?
(20 x 17 x 17) - 910 = 4870

Czy któryś z tych sposobów był prawidłowy?

Kto mnie wyprowadzi na prostą?
promocja
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: BANANOWA POMOC

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Kolego, szkoda Twoich przemyśleń. Balingometr nie pokazuje bezpośrednio zawartości cukru w roztworze. On pokazuje gęstość roztworu, a jest tak wyskalowany, aby w roztworze wody i cukru pokazywać zawartość tego drugiego.
Banany natomiast zawierają dużo skrobi i przez to balingometr będziecie Cię oszukiwać, bo masz znacznie gęstszy roztwór, niż wynika to z samej zawartości cukru.
Jeśli przyjąłeś bardzo słodkie, już czerniejące banany, to przy podanych proporcjach i bez cukru osiągniesz jakieś 8-9BLG max.

I dlatego właśnie Twoje obliczenia nijak się mają do rzeczywistości.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”