Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

.Gacek
1950
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Postautor: .Gacek » wtorek, 15 gru 2020, 22:13

jatylkonachwile pisze:A na 29 stronie tego tematu jest pytanie o podpięcie chłodzenia do systemu CO. I ktoś się chwalił że tak ma zrobione.

No tak nie do końca... Wiecie Panowie, że bije dzwon ale...
W którymś poście wrzuciłem zdjęcie miedzianego skraplacza, był chyba z 9-10 metrów rurki i ktoś obliczył (chyba @jatylkonachwile) , że to skropli kilka kilowatów i jest mocno przewymiarowany. Odpowiedziałem na to, że modernizują mi CO w pracy i chciałbym aby zrobili mi odejście na dodatkowy grzejnik. Wiecie jak to jest, 8 godzin w robocie, maszyna za ścianą i w dodatku prąd za darmo... Na tym się w sumie skończyło :mrgreen: nigdy nie dokończyłem tamtego procesu, ale rozwiązanie jest świetne poza sezonem grzewczym. Jedynym wydatkiem jest oczywiście pompa i dwa trójniki na rury z zaworami. Należy również pamiętać aby reszta grzejników miała pootwierane termostaty na maksa bo w przeciwnym razie tylko piony będą chłodzić.
Pozdrawiam Gacek.

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

PółCzłowiekPółLitra
30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: PółCzłowiekPółLitra » wtorek, 12 sty 2021, 02:05

Panowie mam problem i potrzebuję go w miarę szybko rozwiązać. Potrzebuję szybko zbudować mały ale dość precyzyjny układ pompowania wody z możliwością ustawienia przepływu w zakresie 0-50ml/min. Czy taki taka konstrukcja da radę :

https://allegro.pl/oferta/pompka-perystaltyczna-dc-pompa-wody-12v-9845830935
plus to
https://allegro.pl/oferta/12v-20a-regulator-obrotow-silnika-dc-pwm-cichy-pro-7245486896

i oczywiście zasilacz do tego. Woda będzie miała temperaturę maks 80 stopni (te pompki niby maks 40 ale czy jest aż taka różnicy dla nich te 20-30 stopni więcej ?)

Inne pompki:
https://allegro.pl/oferta/pompa-perystaltyczna-12v-60ml-min-pompka-dozujac-10087589708
https://abc-rc.pl/product-pol-12527-Mini-Pompa-Perystaltyczna-DC-3-7V-6V-pompka-dozujaca-z-rurka-silikonowa.html

Może ktoś ma inny pomysł, inna pompka ? W tym tygodniu muszę to zakupić i w przyszłym złożyć. Liczy się powtarzalność i precyzja czyli jeśli ustawie 23ml/min to tolerancja maks +/-1ml. Praca po kilka godzin dziennie. Budżet maks 200 zł.

lukasz61433
30
Załączniki

Postautor: lukasz61433 » sobota, 13 lut 2021, 11:40

Witam. Ma ktoś może sprawdzoną pompkę do wytworzenia obiegu zamkniętego tak by nie zużywać bieżącej wody :) :D nie musi być mocna tylko żeby miała wydajność przepływu taką by zdążyła schłodzić chłodnice i uniosła strumień na ok 1.5m wysokości.

Awatar użytkownika

gpawel76
10
Załączniki

Postautor: gpawel76 » sobota, 13 lut 2021, 11:59

Najtańsza pompa do C.O.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

lukasz61433
30
Załączniki

Postautor: lukasz61433 » niedziela, 14 lut 2021, 21:29

https://allegro.pl/oferta/pompa-do-podmian-wody-akwarium-sklep-cena-podmiany-8638203344 Zastanawiam się nad taką bądź podobna tylko o wydajności 1000l/h. Pompa będzie mieć za zadanie wypompować słup wody na ok 1.70m. Lecz zastanawiam się czy ta 1000l/h to nie będzie zbyt szybko przepompowywać wody

Awatar użytkownika

jatylkonachwile
350
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Kontakt:
Załączniki

Postautor: jatylkonachwile » niedziela, 14 lut 2021, 21:53

Ta ma podnoszenie 2m, to powinna sama odpowietrzyć kolumnę, pompa o mniejszej wydajności może mieć niższe podnoszenie i sama nie odpowietrzy układy ale po ręcznym napełnieniu wodą i zanurzeniu wężyka powrotnego poniżej lustra wody spowoduje że pompka będzie musiała pokonywać tylko opory przepływu, a niwelacja już nie będzie miała wpływu.

Od razu uprzedzam że te pompki mogą mieć problem z pracą z ciepłą/gorącą wodą.
Zaczyna się od pisków i wycia a kończy na niedziałającej pompie.

Awatar użytkownika

freek
100
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: freek » niedziela, 14 lut 2021, 22:24

Kurde mam panowie używkę pompke od CO i normalnie pracowała do końca w instalacji, a nie chce mi franca podnosić na ok 1,7 metra. Układ odpowietrzony, wężyk powrotu pod lustrem wody itd. Jak już podniesie i pcha tą wodę to bardzo słabo jednak i niewystarczalnie i tak myślę czy kupić jakąś inną czy pokombinować w układzie moim coś, np podnieść beczkę z wodą wyżej o np 1metr.
Dodam że jak już tak słabo pcha wodę to wyłącze ja na chwilę z prądu, zaraz włączę i jakby lepiej było, ale tylko przez chwilę.
Beczka 200 litrów.

Awatar użytkownika

jatylkonachwile
350
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Kontakt:
Załączniki

Postautor: jatylkonachwile » niedziela, 14 lut 2021, 22:53

Pompka od CO musi być dobrze odpowietrzona, to po primo, secundo to oś wirnika musi być s poziomie, każda odchyłka może powodować utrudnione odpowietrzanie i szybsze zużycie łożysk.

Awatar użytkownika

freek
100
Załączniki

Postautor: freek » niedziela, 14 lut 2021, 23:08

Hmm, no moja jest w połowie wysokości beczki wiec zalewa sie samoczynnie, muszę się przyjrzeć jeszcze temu poziomowi wirnika, choć raczej jest dobrze bo wisi na pionowej ścianie. Chyba ze problemem będzie za mały przekrój wężyka doprowadzającego z beczki do pompki- jest to zwykły wężyk jak do baterii kuchennej lub wc :bezradny:
Pozdro

Awatar użytkownika

gpawel76
10
Załączniki

Postautor: gpawel76 » poniedziałek, 15 lut 2021, 08:49

Wężyk przed pompą jak największej średnicy za pompą ja mam chyba 8 mm.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Darnix
30
Załączniki

Postautor: Darnix » poniedziałek, 15 lut 2021, 09:09

Ja przed pompką c.o. (na zasilaniu) mam PEX chyba 16mm (1/2") i daje spokojnie radę ;-)

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

freek
100
Załączniki

Postautor: freek » poniedziałek, 15 lut 2021, 20:26

Ok, dzięki za info, czyli zmieniam "fi" na zasilaniu. Na wyjściu mam fi 10 wiec powinno być ok.

Awatar użytkownika

cumel
30
Załączniki

Postautor: cumel » poniedziałek, 15 lut 2021, 20:33

Przecież to proste jest ;) 3 zawory, 2 trójniki, 2 złączki węży. Wpinamy się szeregowo w powrót z grzejnika np. i można nawet w zimie przy odpalonym CO działać :D

Obrazek

Awatar użytkownika

Pablito
150
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Pablito » wtorek, 16 lut 2021, 20:37

@cumel
Łooo Panie , proste i genialne
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."

Awatar użytkownika

Darnix
30
Załączniki

Postautor: Darnix » wtorek, 16 lut 2021, 22:39

@cumel proste i genialne - a jakiś dodatkowy osprzęt potrzebny? Dodatkowa pompka od c.o. wymuszająca obieg na chłodnicy? Przewody z chłodnicy przyłączone na stałe do zaworów czy odpinane (co wtedy z dostającym się powietrzem do układu za każdym razem przy podłączaniu się do instalacji)?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

cumel
30
Załączniki

Postautor: cumel » czwartek, 18 lut 2021, 18:12

Ja nie odpinam ale można zastosować złączki z kulką coś jak do węży ogrodowych i wody tylko troszkę kapnie ;) Pompa na kotle u mnie wystarczyła do wymuszenia tu obiegu. Mam też drugą akurat na tej nitce CO bo ona idzie do nagrzewnicy 25kW :D

Moskit81
150
Załączniki

Postautor: Moskit81 » poniedziałek, 12 kwie 2021, 23:33

Ktoś potrafi dobrać grzejnik, ile kW powinien mieć, żeby on działał jako chłodnica podłączony do głowicy? Moc grzania 4kW temperatura otoczenia latem 20°C, pompka obiegowa CO w układzie.

Awatar użytkownika

jatylkonachwile
350
Kontakt:
Załączniki

Postautor: jatylkonachwile » wtorek, 13 kwie 2021, 04:52

Masz na myśli taki zwykły grzejnik do CO? Np panelowy albo z aluminiowych żeberek?
4kW to jest bardzo dużo jak na taki wymiennik, moc grzejnika zwiększa się na dwa sposoby, zwiększając jego rozmiary i przepływu wody lub podnosząc temperaturę. Producenci powinni podawać jaką moc ma grzejnik przy jakiej temperaturze (zazwyczaj dwa albo trzy progi).

A dlaczego chcesz grzejnik? Duże to, ciężkie, dużo wody w obiegu i mało efektywne przy małym ∆t.
Pomyśl o innym wymienniku woda-powietrze czyli chłodnica samochodowa, tanie to, lekkie, ale wymaga wymuszonego obiegu i do tego jest wentylator.

A jak już kombinujesz z grzejnikiem to może podepnij się pod CO, ktoś tu wrzucał parę postów wstecz zdjęcia jak dołączył się do domowego CO.

Moskit81
150
Załączniki

Postautor: Moskit81 » wtorek, 13 kwie 2021, 05:12

Sytuacja wygląda tak że mam instalacje na 2 grzejniki a nie są podpięte, i chciałem to wykorzystać. 2 pieczenie na jednym ogniu. Chłodnica do głowicy i garaż będę dogrzewał. Nie chce się wpinać do centralnego ogrzewania bo mam podłogowe i pompę ciepła. Pompki nie ma w układzie bo pompa ciepła wymusza obieg, w lecie pompa nie działa i jak wtedy to rozwiązać? Mam osobny obieg z możliwością odcięcia od całego ogrzewania i to bym chciał wykorzystać.

Kujus
5
Załączniki

Postautor: Kujus » wtorek, 13 kwie 2021, 21:33

Ja na 4,4 kW grzania mam 4 kaloryfery 3 płytowe Viessmana 1200x600 połączone równolegle i obieg pompą WZ-250 z bypassem. Dwa grzejniki to będzie na pewno za mało ;/

Wróć do „Chłodzenie”