Proszę o ocenę projektu

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...

Autor tematu
fiutaggio
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 31 sie 2016, 19:37

Post autor: fiutaggio »

Witam wszystkich, będę budował własny sprzęt i prosiłbym o ocenę projektu.

ZBIORNIK
Kociołek będzie z kwasówki o pojemności wyliczonej do krawędzi dna stożka górnej dennicy - 100L. Stożek to jakieś dodatkowe 9L.
Chciałem zainstalować grzałkę 3x2kw, niestety na instalacji mam bezpieczniki max. 16A. W związku z tym zdecydowałem się na
dwie pary grzałek 2kW+1,5kW. Jedna para grzałek-grzanie ciągłe, druga dołączana na regulatorze mocy od pamela.
Port na sondę zainstalowany temperatury 20 cm nad dnem.
Ocieplenie pianka.

BUFOR
Zbiornik skręcany z buforem na kryzie, pomiędzy nimi uszczelka silikonowa 4 mm.
W buforze rura wewnętrzna o średnicy 80 mm i wysokości 23 cm (rurki przelewowe na wys. 22 cm).
Wypełnienie rury bufora-sprężynki KO.
5 cm ponad dnem bufora port na sondę temperatury.
Przestrzeń między rurą wewnętrzną a dolną krawędzią grzybka 1 cm, przestrzeń między czubkiem grzybka a dołem kolumny 2 cm.
Według arkusza Aronii wychodzi pojemność 5,5L.
Zaworek spustowy 1/4". Ocieplenie bufora pianka lub kauczukiem (praca w pomieszczeniu o temp. około 23st C)
Bufor, kolumna i chłodnice robione z miedzi.

KOLUMNA
Średnica kolumny 76mm, podzielona na dwie części po 70cm.
30cm ponad buforem port na sondę temperatury.
Zasyp ze sprężynek od Henitoma 7-kątnych, łącznie około 145cm licząc z latarką.
25cm poniżej góry zasypu odejście 1/2" dla chłodnicy Liebiega (długa na 70cm).

GŁOWICA
Standardowy aabratek o wysokości 20cm, jeziorko ok. 20ml
Chłodnica z rurki miedzianej około 3 metry

Pytania mam następujące:

1.Czy przy wlaniu około 93-95L nie będzie problemu z rzucaniem flegmy na wypełnienie bufora ?
2.Czy przy tej pojemności bufora i powierzchni styku potrzeba wewnątrz rurek dogrzewających ?
3.Czy uszczelka z maty silikonowej powinna być grubsza/cieńsza, czy 4mm dla łączenia zbiornik-bufor, bufor-koluma będzie si ?
4.Czy ta pojemność bufora nie jest za mała ?
Parę osób na tym forum sugerowało dla takiego zbiornika pojemność 6-7L, natomiast gdzie indziej wyczytałem, iż zalecana jest pojemność w wielkości 1/20 pojemności kotła.
5.Czy po drugim zalaniu jest sens zawrócić zawartość bufora z powrotem do kotła, czy zostawić w buforze ?
6.Czy 30cm dla portu temperatury ponad buforem będzie ok czy obniżyć do 25cm (sprężynki Henitoma mają hetp 2-2,5cm) ?
7.Czy 25cm poniżej góry zasypu dla wyjścia OVM to optymalna wysokość ?
8.Jaka jest najlepsza średnica dla otworu wyrównującego ciśnienie na końcu głowicy, 4 mm będzie si ?
9.Jaki sterownik polecacie ?
Ze względu na brak zasilania 3 fazowego musiałem się zdecydować na patent z dwoma grzałkami.
Potrzebuję w sumie tylko termometr na 3 sondy ze sterowaniem moto zaworem dla OVM. (Jak pisałem 2kW grzałka z drugiej pary będzie na regulatorze mocy, 4,5kW mocy roboczej powinno starczyć na tą kolumnę według wyliczeń, jeśli będzie za mało połączę 2 grzałki z jednej pary szeregowo na regulatorze).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 13 sty 2021, 21:16 przez fiutaggio, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: robert.michal »

1. Zależy co będziesz gotował. Cukrówka dobrze odgazowana, lub wystana nie powinna sprawiać problemów, zwłaszcza, że masz jeszcze zapas objętości stożka i niezbyt mocarne grzałki.

4. Ta 1/20 to taka dobrze działająca średnia. a właściwie minimum potrzebne do komfortowej pracy z buforem. Ja mam np. 1/15 i jest bardzo dobrze.

8. Ten otwór jest niezbędny w sytuacjach awaryjnych. Z otworu 4 mm gwizd będzie donośniejszy ;) .
Proponował bym np. 8 mm i zalepienie go częściowo taśmą.
Ja wkładam tam 6mm czujkę temp. - SD 2 wyłącza grzanie gdy temperatura w okolicy otworu przekroczy np. 40 stopni.

PS.
Port na sondę temperatury 20 cm nad dnem to za wysoko. jak będziesz chciał gotować duże stężenie w metodzie 2,5 to będzie pomiar par.
Chłodnicy w abratku nie rób z miedzi - elementy zstępujące nie powinny być z miedzi .
I po co ci bufor z miedzi ? ( koszty, stabilność , czyszczenie).

Też zadaj pytanie, czy 20 ml jeziorka wystarczy. Niektórzy koledzy mają jeziorko o zmiennej pojemności to może coś napiszą.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Autor tematu
fiutaggio
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 31 sie 2016, 19:37
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: fiutaggio »

Dzięki za parę wskazówek, co do wątpliwości:

Rektyfikacja tylko cukrówki (odstane,sklarowane), wsad 17-18% (być może metoda 2,5 jak będę miał czas i nie będę zadowolony z pierwszego odpędu).

Koszt miedzi na bufor nie jest problemem, myślałem raczej o większej powierzchni absorbującej syfy.
Bufor będzie dobrze ocieplony pianką, więc nie powinno być problemów ze stabilnością czy się mylę ?
Chcę uniknąć także wrzucania sprężynek miedzianych do zasypu rury bufora dla prostoty czyszczenia.

Przy okazji, czy zasyp ze sprężynek KO 4x6mm będzie odpowiednio przewiewny ?

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Proszę o ocenę projektu

Post autor: kondon »

Sporo osób przy cukrówkach w ogóle rezygnuje z miedzi, tak więc przemyśl czy jest Ci ona potrzebna.
Jeśli już ją chcesz, to możesz sobie zrobić kawałek kolumny 20 cm i tam sypać miedź. Dla wygody czyszczenia niektórzy wrzucają ten element pod olm.
Zamiast omv bardziej popularny jest olm.
Sprężynki mają podane parametry - możesz sam sprawdzić.
Jak pracować z buforem jest opisane na forum, np. w temacie lesgo o metodzie 2,5.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”