Cydr korzenny

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
MM1985
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 12 lut 2020, 10:05
Krótko o sobie: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein
Kontakt:

Post autor: MM1985 »

Witam. Chciałbym zrobić cydr korzenny. Przeszukałem internet, ale z przepisami raczej kiepsko, czy ktoś z forumowiczów posiada sprawdzony przepis i zechciałby się podzielić?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

artur.sukiennik
300
Posty: 334
Rejestracja: piątek, 5 paź 2018, 18:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: artur.sukiennik »

Woda, cukier, przyprawy korzenne i suszone owoce, żurawina, śliwki, rodzynki i myślę że coś może z tego wyjść. Ewentualnie możesz skorzystać z przepisu na cydr hibiskusowy jako bazy i do tego dodać przyprawy korzenne, to mogłoby być dobre połączenie;)

Autor tematu
MM1985
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 12 lut 2020, 10:05
Krótko o sobie: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" Albert Einstein
Kontakt:
Re: Cydr korzenny

Post autor: MM1985 »

dzięki. Popatrzę na przepis na cydr hibiskusowy i przemyślę sobie sprawę :)
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Cydr korzenny

Post autor: manowar »

artur.sukiennik pisze:Woda, cukier, przyprawy korzenne i suszone owoce, żurawina, śliwki, rodzynki i myślę że coś może z tego wyjść.
... prawie jak kompot wigilijny...

Nie, że zniechęcam do eksperymentów - bo bez nich nie ma postępu - ale zwłaszcza początkującym powinno dużo dać do myślenia, że nikt wcześniej nie próbował wcielać ich pomysłu w życie.
Warto też kierować się rozumem.
Czym jest cydr - lekki, orzeźwiający napój alkoholowy. Czy suszone owoce albo ciężkie przyprawy korzenne do niego pasują... no nie pasują...
Co może pasować - no to co będzie się fajnie komponować na lato - kwiaty bzu (albo syrop z nich), skórki z cytrusów, świeże owoce - porzeczka, truskawka, wiśnia, chmiel, może mięta, lawenda - naprawdę jest w czym wybierać

Na blogu Wino 2.0 (szkoda, że blog już nie jest od dłuższego czasu prowadzony) jest bardzo fajny artykuł o pojęciu stylu w winie http://winodomowedwazero.blogspot.com/2 ... h-win.html i do tego trochę jako prezentacja teorii w praktyce 3 różne wina aroniowe http://winodomowedwazero.blogspot.com/2 ... go_20.html

Warto sobie to przeczytać żeby poszerzyć sobie horyzonty
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: ollo »

Ja robiłem próby dodawania do butelek do cydru przed refermentacją gozdzików, cynamonu i jakieś jeszczze inne bzdety dodawałem w ramach testu....aaaa....przypomniałem sobie- dodawałem testowo również karmel. Piję różne dziwne wódki które sam przygotowuję i innym średnio smakują a mi owszem i innych nie chcę- więc raczej jestem otwarty na różne smaki chyba... Jednak żadnego doświadczenia z urozmaicaniem smaku klasycznego cydru już bym nie powtórzył więcej. Czego tam nie dodawałem-w efekcie dostawałem trunek pijalny w sensie ,,wypiję bo szkoda wylewać,, Być może z cięższym,słodszym, mocniejszym winem jabłkowym jakieś dodatki by się zgodziły ale z lekkim , gazowanym jabłkiem o mocy ok 5/6% to zgadza się chyba jedynie odrobina więcej słodu jak ktoś lubi słodkie. Mytślę, że lekki cydr dodatkami można jedynie spieprzyć ale kto tam co woli.....

ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: ollo »

A teraz przed chwilą piłem z czystego soku jabłkowego i miał w sobie ten jabłkowy pazur kwasowości. Zaraz potem wypiłem z tych samych jabłek z dodatkiem gruszek i okazuje się,że ten drugi nie ma już tego charakteru co z samych jabłek- jakiś taki troszkę mdły. Jak bym robił z samych gruszek to pewnie trzeba by do smaku nastaw zakwasić trochę...
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: rozrywek »

Manovar---kompot wigilijny.
Popuściłem. Ten text przejdzie do klasyki. Już przeszedł.

Ollo Może Jabrówka?
Trawa żubrowa do cydru. Jabrówka to określenie powstałe tu i teraz.

Bardzo fajnie że kombinujesz z innymi smakami. Trzeba eksperymentów. A nie chodzi o to aby znaleść swój smak
Tych smaków może być wiele.
Młode zirmniaczki z koperkiem są pycha a z cynamonem już nie.
Polecam eksperymenty z mieszaniem nalewów. Cydrów. Win. Destylatów.

Ale gruszki z jabłkami to nie bardzo. Sam stwierdziłeś że gruszki są mdłe. Bo są.
Jaśnie wielmożny Góral może wywołany do tablicy sie wypowie. Tyle jabłek co przerobił to on wiedział będzie najlepiej.

Korzenne przyprawy. Cóż. To temat tak otwarty i szeroki że zbraknie życia. Tylko trzeba uważać bo wszystko jest tak aromatyczne że łatwo przedobrzyć.

Ale jest coś na co chyba nikt nie wpadł.
Klasyczny cydr i do tego listek mięty. Może być ciekawe i orzeźwiające.

Tylko listek. Nie cały krzak.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: Zbyszek T »

Korzenne mi osobiście nie pasują...
Wystarczy do samego soku jabłkowego dodać - i sprawdzić czy to jest smaczne...

Ale robiłem kilka wersji z chmielem, na wzór piwa.

Całkiem, calkiem to się komponowało.

ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: ollo »

Do jednej butelki dodam trawy żubrowej a do drugiej listek mięty. Zobaczymy...
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

artur.sukiennik pisze:Woda, cukier, przyprawy korzenne i suszone owoce, żurawina, śliwki, rodzynki i myślę że coś może z tego wyjść. Ewentualnie możesz skorzystać z przepisu na cydr hibiskusowy jako bazy i do tego dodać przyprawy korzenne, to mogłoby być dobre połączenie;)
Czyli jak nie robić cydru...
Żadnej wody. Ma być sok.
Żaden cukier!! Tylko cukry z owoców.
Żurawina śliwki rodzynki?

Eksperymentom mówię tak, ale z tego cydru nie będzie...

Lubię cydr, robię kilka razy do roku. Chcesz najprostszy? Kup sok NFC, dodaj drożdże do cydru i 1g wanilii na 5l soku oraz max 0,2g cynamonu na 5l cydru. To da Ci cydr z lekkim smakiem korzennym. Wanilia daje słodki smak, ale na cynamon uważaj. I na goździki, bo długo oddają smak i można łatwo przedobrzyć.
Żadnego cukru! Tylko płaska łyżka do butelkowania, a najlepiej miód lub glukoza.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: Góral bagienny »

@rozrywek Listek mięty to za mało :angry: Jak robiłem eksperyment jabłko-mięta to dałem z 300listków do 2 gotowania :D.
Tak że nie bać się mięty :ok:
Gruszki są mdłe :scratch: :o :o :o kto takie herezje wypisuje :D.
Surowiec był do :dupa: Ja w tym roku z ulęgałek zrobiłem i :odlot:
Ostatnio zmieniony piątek, 22 sty 2021, 21:50 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 2 razy.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: rozrywek »

Fakty i mity:

Fakty:
Góral o owocach i ich sposobach przerobu wie sporo.
Gruszki są mdłe.
Same w sobie są spoko, ale w dodatku do innych ......nadają mdłości i nicości.
Nie bać się mięty.
Cukier tylko do sernika, nie do cydru. tutaj się zgadzam w pełni z Panem Masakrą.
Cydr, to cydr, ma być cierpki, kwaśny i super orzeźwiający.
Piwo ma być dobre chmielowe i o smaku piwa. Nie miodowe, truskawkowe i inne reddsy, brakuje jeszcze piwa o smaku cipki.

Przełamanie smaku jest ciekawe, warte wzmianki, ale...nie może dominować. Ziemniaczki z koperkiem to nie to samo co koper z ziemniakami, jest różnica?
Teraz mity:
300 listków mięty, jakbym miał je liczyć to by mi się przy 20 odechciało, i pierdzielnął bym krzaków parę od razu.
Mięta mięcie nierówna, jest wiele gatunków tej roślinki, sam mam parę krzaczków różnych i jeden listek wystarczy czasem aby złamać napitok. A są gatunki takie lżejsze że naprawdę potrzeba dać jej więcej, ale nie chodzi o dominację smaku a tylko jego złamanie i nadanie innego ciekawego nurtu.
Jak guma do żucia, nie sztuka wsadzić do gęby całej paczki halls super strong, i rozgryzać płacząc, sztuka z przyjemnością walnąć frument. Pyszny orzeźwiający napój, fajny jabłkowy.
Ot i cała filozofija.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: MASaKrA_Domingo »

rozrywek pisze:Fakty i mity:

Fakty:
brakuje jeszcze piwa o smaku cipki.
Ale że jak? Piwo o smaku śledzia :D?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

artur.sukiennik
300
Posty: 334
Rejestracja: piątek, 5 paź 2018, 18:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: artur.sukiennik »

Czepiamy się nazewnictwa .. ;-) Ja tam sobie regularnie fermentuje jakieś dziwne słodzome napary, miętowy, z trawy cytrynowej, ziołowy i nazywam to cydrami dla wygody;-) bez napinki;-) ;-)

Imrak
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 26 lis 2019, 14:50
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Cydr korzenny

Post autor: Imrak »

MASaKrA_Domingo pisze:
rozrywek pisze:Fakty i mity:

Fakty:
brakuje jeszcze piwa o smaku cipki.
Ale że jak? Piwo o smaku śledzia :D?
Mnie nie brakuje, ale w razie czego możesz zapytać czy dalej je warzą ;-)
https://natemat.pl/244749,piwo-z-waginy ... oniki-test
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”