Budowa pierwszego destylatora

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy

Post autor: wingrul »

Witam...
Potrzebuje podpowiedzi na temat budowy i doboru materiału :help:
Mam plan zrobić miedziany pot still.
Na początek szybkowar lub gar na indukcje 12litrow masa tego na Internecie sam nie wiem co wybrać...
Dalej pot still :scratch: zastanawiam się jaka średnica CU na rurę i na chłodnice prostą /tak żeby szybkowar udźwignął / garnek już prędzej /takie mam wrażenie/
Ale z drugiej strony nie chce zbyt małej średnicy bo jak mi podejdzie zabawa to może i gar na kega zamienię :D
Miedz chce polutować sam ale łączenie chyba na kołnierz żeby rozbudować się dało może jakiś refluks po pewnym czasie.
Od kilku dni czytam forum i już wiem że o ZP mam zapomnieć choć już z tydzień temu chciałem zamawiać i na tym zaczynać zabawę/ są liczne aukcje z dość przystępna ceną / ale czytam i czytam i widzę że to już nie ta epoka/
Pytanie czy znajdzie się chętny do pokierowania mnie na dobre tory...
Na czymś trzeba zacząć niestety nie kupię kolumny za parę tyś ale może z czasem coś lepszego się polutuje...
Liczę na was :piwo:
Ostatnio zmieniony piątek, 4 wrz 2020, 11:08 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: Kòpôcz »

Skoro planujesz pot stilla, to chyba już wiesz do czego on. Jak to kiedyś napisał bodaj @rozrywek - "najlepsze alkohole świata powstają na pot stillu" ;), ale o cukrze, jako surowcu, raczej zapomnij, jeśli nie masz przaśnego podniebienia miłującego bimbrowe nuty.
Myślę, że rzucanie się od razu na większe średnice to niekoniecznie idealna droga. Ja zacząłem od metra 42mm, potem ruszylem w stronę 54, a teraz... właśnie przytargałem ze złomu kawałek rurki właśnie do takiego malucha na szybkowar. Będzie mi on służył do testowania surowców - groch, proso, gryka, nigr, sorgo itp. Moim zdaniem warto od takiego zacząć zwłaszcza, jeśli w lutowaniu doświadczenia nie masz - rury z marketuz złączki, topnik i cyna od rimex to całkowity koszt materiałów ok. 120zł.
Zimne palce... To prawda, ze mają złą prasę, ale czy słusznie...? Problem w tym, że ZP są sprzedawane pod hasłem kolumny rektyfikacyjnej do spirytu, a do tego się tak sobie nadają. Do smakówek za to są spoko - pełnią po prostu funkcję częściowego refluxu, do tego są tanie i łatwe w wykonaniu domowym.
Jeśli nie jesteś pewien, czy Cię to wciągnie, to proponuję 1m rurki fi28 i 1m rurki fi15. 28 przetniesz na 65-35, albo 60-40, 15-tki Ci zostanie kawałek.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: wingrul »

Witam
Dzięki za zainteresowanie i pomoc.
Wracam z kotłowni i widzę że mam 2 rurki 90 cm chyba fi 18 po centralnym. Leżały 9 latek czuły chyba, że do innych celów stworzone :D
Jedną bym użył na chłodnice liebiga
Niby nie dużo ale zawsze coś... jeszcze oblukam garaż.
Pytanie by brzmiało jakiej średnicy dobrać rurę żeby wydajność była odpowiednia i czy dawać 90cm na tą prostą chłodnice.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 wrz 2020, 18:14 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: Kòpôcz »

Do szybkowaru wystarczy 60. Jak pisałem: kupisz rurę 28mm 1m i przetniesz na 65 (deflegmator - ta prosta długa rura;) i zostanie Ci 35 na plaszcz chłodnicy. W środek daj tą 18tkę.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: wingrul »

Sam myślałem nad 35mm
Jeszcze nie wybrałem gara
Według Ciebie wystarczy 40cm prostej chłodnicy?
Jak czytałem to te spiralne mają 2do3 metrów A tu taki mały kikut.
Czy jak już mam rurkę 18mm a długą na 90cm to może cała przepuścić przez środek chłodnicy bo tu to chyba niczym nie ryzykuje albo nawet na plus pójdzie bo produkt chłodniejszy albo mniej wody przeleje.
No tak gdybam patrzyłem też na typ łabędzia tam jest długa chłodnica
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: Kòpôcz »

Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: wingrul »

Wypatrzyłem takie coś znajdzie ktoś czas oblukać
https://youtu.be/Zbqdch2QmU8
Na końcu filmu całkiem nieżle to wygląda.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: radius »

Od kilku lat pracuję na takim aparacie własnej konstrukcji. Przeczytaj ten temat - https://alkohole-domowe.com/forum/miedz ... t7313.html
Od pierwszej wersji, aparat przeszedł kilka modyfikacji i wszystkie zbożówki i owocówki, robię tylko na nim :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: wingrul »

Przeczytane od początku do końca i nie tylko ten wątek - przyznam podpasował mi.
Wiele informacji oj wiele żeby jeszcze tak to wszystko przefiltrować i ważne zapamiętać :D
Muszę się do hydraulicznego wybrać i poskładać na sucho jak to będzie wyglądać plus minus bo zdjęcia to tylko zdjęcia. A z aparaturą spędzę pewnie parę latek więc niech nie kuje w oko za bardzo: D i poręczna będzie.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 wrz 2020, 21:23 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Guli101
10
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 13 paź 2019, 17:19
Podziękował: 11 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: Guli101 »

:) Ja też sam budowałem pot stilla. Z myślą o rozbudowie deflegmator z chłodnicą połączyłem śrubunkiem, możesz zerknąć https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p218996. Tak po prawdzie, jeżeli większość rzeczy musisz kupić (ja włącznie z palnikiem kupowałem) wyjdzie niewiele taniej niż gotowy, tyle, że satysfakcja większa. Lutując chłodnicę bałem się wlutowywanie cienkich rurek doprowadzających wodę i kupiłem trójniki - zupełnie niepotrzebnie. Zwróć też uwagę na kierunek wejścia króćców doprowadzających wodę do chłodnicy i nie powtórz mojego błędu. Powinny iść w bok a nie do przodu bo trochę przeszkadza.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: wingrul »

Troszkę czasu minęło ale co nic nie poradze pewne zakupy zrobione, trochę rzeczy znalezione.
A więc tak:
Kupiony gar 18l na klamerki z uszczelką silikonową
https://m.fotosik.pl/zdjecie/e4596c69837e3901
Na tym planuje postawić:
Rura 28mm 90cm
Refruks zewnętrzny 35mm 20 lub 30cm mam takie dwa kawałki
Dwa kolanka jedno kielichowe 28mm
Redukcja na 15mm tej mam 80cm
Otoczona rurka 28mm długość 60cm
Chłodnica pewnie aż nadto ale skoro są tej długości nie będę ucinać a wylot wody dam bezpośrednio na refluks.
Mam kupiony zmywak miedziany i 0,5l sprezynek miedzianych.
Muszę to tylko jeszcze polutować rozwiercić pokrywkę i zobaczymy co wyjdzie w trakcie :D
Cukrówka na czyszczenie już kończy bulgać :D

Pytanie do Was czy gdzieś nie popełniłem błędu w tym moim zamyśle...
Ostatnio zmieniony piątek, 22 sty 2021, 09:19 przez wingrul, łącznie zmieniany 1 raz.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Budowa pierwszego destylatora

Post autor: kondon »

Zmywak miedziany może być tylko miedziowany. Sprawdź, albo użyj nierdzewnego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”