Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

kiwitom23
100
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Postautor: kiwitom23 » poniedziałek, 11 sty 2021, 21:01

drgranatt pisze:Kuźwa :o 10 tysi to bym nie dał ale tak do 4 tysi to już bym się zastanowił

Mówisz i masz: https://allegro.pl/oferta/ekspres-do-kawy-jura-e6-platin-15058-9800588270. Różnice zapewne, to niuanse nie do wychwycenia przez przeciętnego kawosza.

Choć można i tak: https://allegro.pl/oferta/ekspres-cisnieniowy-jura-giga-x7-8585148580
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami."

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

rastro
1200
Załączniki

Postautor: rastro » poniedziałek, 11 sty 2021, 21:11

kiwitom23 pisze:
lesgo58 pisze:Rozbroiłeś mnie tym porównaniem. I potwierdziłeś, że nie bardzo kumasz o czym pisałem.

Słuchaj, to naprawdę nie była oszukańcza wycieczka emerytów powiązana z zakupami. Prezentacja Jury była nie z inicjatywy firmy, ale z inicjatywy klientów, gdyż oni takich rzeczy normalnie nie robią, bo nie muszą. Ta prezentacja nie była w Polsce, tylko w Szwajcarii, a zaproszony przez nich barista był Włochem. Bardzo trudno było się na nią dostać, bo obowiązywały zaproszenia, ja dostałem od znajomego mieszkającego na stałe w Szwajcarii. Na pokazie byli przede wszystkim właściciele restauracji, hoteli i tym podobni. To tak gwoli wyjaśnienia.

Znaczy że co? Klienci zorganizowali sobie pokaz jaki że taki automat jest zajebisty że zrobi kawę i laskę postawi na koniec? Bez jaj... na kilometr śmierdzi zagrywką marketingową z dobrze określoną grupą docelową. (hotelarze i restauratorzy... po co im tam zwykły Kowalski - on i tak w 99,9% nie będzie zainteresowany zakupem takiej maszyny... bo za droga bo za duża.

We firmie mamy Jurę wcześnie wcześniej było Saeco... Ten pierwszy skończył się leasing no i był już nieco zużyty... cóż w tydzień dostawał bardziej po dupę niż w domu pełnym kawiarzy w rok. Cóż z nowej Jury kawa jak by nieco lepsza ale nie na tyle żeby powiedzieć że Jura a potem długo długo nic i dopiero Saeco.

Generalnie... W poniedziałek jak w zbiorniku podśmierdująca woda z piątku i w rurce do spieniania gnijące mleko... to najpierw mycie dezynfekcja pierwsza kawa w kanał inaczej żadna maszyna nie pomoże. A goście z serwisu jak opowiadają co tam w kanale mlecznym można w takich ekspresach znaleźć to się włos na głowie jeży ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

drgranatt
1200
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: drgranatt » poniedziałek, 11 sty 2021, 21:14

Ty mnie tu za 20 tysi nic nie pokazuj bo zawału dostanę :hammer:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
1200
Załączniki

Postautor: rastro » poniedziałek, 11 sty 2021, 21:22

https://allegro.pl/oferta/ekspres-do-kawy-jura-e6-platin-15058-9800588270 - W tym kanał mleczny jest upierdliwy w czyszczeniu... i trzeba czyścić co drugą kawę (no może co czwartą - oczywiście mowa o seryjnej produkcji - nie to że jedna godzinę po drógiej) inaczej ani mleka nie podgrzewa ani go nie spienia... takie tam doświadczenie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

kiwitom23
100
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » poniedziałek, 11 sty 2021, 21:40

rastro pisze:... takie tam doświadczenie.

Ad 1. To nie był pokaz jednej maszyny, ale kilku. Więcej było tych profi do biur i hoteli. Przy okazji zademonstrowali też 2 modele domowe dla może mniejszych pensjonatów. Znajomy odstępujący mi jedno ze swoich zaproszeń (zaproszenia były z osobą towarzyszącą, a jego żona nie chciała skorzystać) przekazał mi informację, że stali klienci, którzy już wcześniej korzystali z urządzeń tej firmy, poprosili o taką prezentację, gdyż część z nich nosiła się z zamiarem wymiany urządzeń na nowsze. Ciekawe, że w Polsce każdy od razu widzi jakąś teorię spiskową, to dobry temat dla socjologów - to tak na marginesie.

Co do problemów u Ciebie w firmie, to po pierwsze nowe modele z pewnością nie są już tak pancerne jak te starsze (to samo co przy autach, pralkach itp), a po drugie założę się z Tobą, że nikt nie wymieniał filtrów, ani nie wrzucał dedykowanych tabletek do czyszczenia, jak maszyna o to prosiła. To stardard w firmach.

Ja mam moją maszynę od prawie 20 lat i nigdy niczego takiego nie doświadczyłem, a mleko mam podłączone non stop z małej lodóweczki, ale ja zawsze wymieniam filtr i wrzucam tabletkę (Jury, nie tańsze zastępniki) i nie miałem do tej pory żadnych problemów.

A co do kanałów mlecznych, owszem jest jeszcze specjalny płyn, który trzeba wlać co powiedzmy 6, 8 kaw z mlekiem. Maszyna sama o to woła, jak czuje że kanały mogą być zanieczyszczone. Mój znajomy powiedział kiedyś, że sprzedaje podobną maszynę, bo on "pije tylko czarną bez dodatków, a maszyna ciągle coś od niego chce" i to jest prawda, ale jak się robi to co maszyna chce, to nie ma się żadnych problemów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 sty 2021, 21:46 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami."

bociann2
450
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: bociann2 » poniedziałek, 11 sty 2021, 21:46

Taak, mnie się skończyła kawa "o poranku" ze stonki, a że mam aż 300 m, to nie chce mi się lecieć po nocy. Wiec rano wypiję zwykłą, chamską nescafe rozpuszczalną, z mlekiem oczywiscie.

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 11 sty 2021, 21:54

JanOkowita pisze:@lesgo58 - zapomniałeś dodać, ile taki dźwigniowy express do kawy kosztuje. Bo niektórzy pomyślą, że 149 zł.

Nic nie musiałem dodawać, bo uważam, że mam tutaj do czynienia z bystrzakami. :poklon;
Swoją drogą - swego czasu była to bardzo popularna kawiarka. Imitująca te z baru. Nigdy nie była tania. Została jednak wypchnięta z rynku przez kawiarki w których zastosowano pompy. A w miarę postępującego wszechobecnego lenistwa doszły do głosu automaty.
Teraz ma taką cenę, bo jest na topie gadżetów typu vintage. Gadżetów ciągle użytecznych. Jednak już bardziej dla koneserów mających umiejętność w korzystaniu z niej. Co nie należy do łatwych czynności.
A w porównaniu do automatów jest niezawodna pod każdym względem. Prosta w użyciu, łatwa w utrzymaniu czystości. No i ma w sobie duszę.
Tak jak alembik. To tak pozostając w orbicie do porównań z naszym sprzętem. :D

rastro
1200
Załączniki

Postautor: rastro » poniedziałek, 11 sty 2021, 22:03

kiwitom23 pisze:Co do problemów u Ciebie w firmie, to po pierwsze nowe modele z pewnością nie są już tak pancerne jak te starsze (to samo co przy autach, pralkach itp), a po drugie założę się z Tobą, że nikt nie wymieniał filtrów, ani nie wrzucał dedykowanych tabletek do czyszczenia, jak maszyna o to prosiła. To stardard w firmach.

Znaczy tym się zajmuje leasingodawca... taka umowa... jak ekspres krzyczy że trzeba czyścić to się zjawia koleś i czyści bo nam płacą za inną pracę.

kiwitom23 pisze:A co do kanałów mlecznych, owszem jest jeszcze specjalny płyn, który trzeba wlać co powiedzmy 6, 8 kaw z mlekiem. Maszyna sama o to woła, jak czuje że kanały mogą być zanieczyszczone. Mój znajomy powiedział kiedyś, że sprzedaje podobną maszynę, bo on "pije tylko czarną bez dodatków, a maszyna ciągle coś od niego chce" i to jest prawda, ale jak się robi to co maszyna chce, to nie ma się żadnych problemów.

Problem jest z syfem w kanale mlecznym... co jakiś czas maszyna woła o czyszczenie... ale to za mało. Generalnie na dyszy zostaje odrobina gorącego mleka i to zasycha dość szybko. To trzeba czyścić. Maszyna woła tylko o płukanie kanału co jakiś czas tyle że płukanie to za mało... trochę wypłucze, ale to przyschnięte zatyka dysze doprowadzającą powietrze do spieniacza i dupa ze spieniania. Ja sobie umiem to umyć, ale trzecia czy czwarta osoba za mną już psioczy że nie spienia. Generalnie wolał bym żeby to maszyna robiła to co ja chcę a nie na odwrót ;) Nie dość że drogie jak pierun to zaraz okaże się że w eksploatacji tego kawa to najtańszy specyfik ;)
- Terry Pratchett

Awatar użytkownika

kiwitom23
100
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » poniedziałek, 11 sty 2021, 23:01

rastro pisze:Znaczy tym się zajmuje leasingodawca... taka umowa... jak ekspres krzyczy że trzeba czyścić to się zjawia koleś i czyści bo nam płacą za inną pracę.

1. No właśnie, tylko u mnie pija się dziennie powiedzmy 8-10 kaw, a express chce coś średnio do 7-10 dni. A w korpo, jak robi kilkaset kaw dziennie, to serwisant na dobrą sprawę musiałby być cały czas na miejscu. Bo znając życie, zanim ktoś zauważy, zanim poinformuje kogoś kompetentnego, zanim ten zadzwoni do leasingodawcy, zanim ten z kolei przyjedzie, to pewnie automat zrobi z setkę, albo więcej kaw (no chyba, że się blokuje, mój się nie blokuje - woła o czyszczenie, ale kawę możesz robić dalej).

rastro pisze:Generalnie na dyszy zostaje odrobina gorącego mleka i to zasycha dość szybko.

2. Rastro naprawdę uwierz mi, że nigdy nie czyściłem ręcznie dyszy. Nawet jakbym chciał, to nie mam do niej dostępu, bo jest w środku takiej tulejki, no chyba że jakimś bardzo cienkim pędzelkiem. Obserwowałem jak ten płyn czyści i on się na dyszy rozpyla, a odbijając się od tej rurki w której jest dysza trafia z powrotem na nią i wszystko spływa, nawet to zaschnięte. No ale to trzeba robić przy mleku praktycznie natychmiast, co u Was nie było na pewno możliwe (patrz pkt 1)

Zresztą o czym ta dyskusja? Ja mam tą maszynę i jestem zadowolony, @lesgo58 ma manualną i też jest zadowolony, nikt nikogo nie przekona, a wszystko jest kwestią gustu i upodobań, a o tych ponoć nie należy dyskutować.

Pozdrawiam wszystkich moich oponentów bardzo serdecznie :!:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 sty 2021, 23:02 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 12 sty 2021, 05:50

kiwitom23 pisze:...Zresztą o czym ta dyskusja?...

"...Jaki ekspres do kawy kupić..." :D

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Krótko o sobie: Parmezan i Ementaler, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: JanOkowita » wtorek, 12 sty 2021, 18:12

I nadal nie wiadomo, ile warto wydać na ekspres ręczny dźwigniowy... A zaintrygowałeś mnie tą manualną obsługą i kształtowaniem smaku. :scratch:
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 sty 2021, 18:58 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Drożdże Szlacheckie najlepszym przyjacielem człowieka.
Alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

kiwitom23
100
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » wtorek, 12 sty 2021, 22:07

Jak już to La Pavoni, a tu ceny oscylują pomiędzy 3, a 4 tysiące zł do tego potrzebujesz naprawdę dobrej jakości młynek. Kawa z tych ekspressów jest wspaniała, nie przeczę. Natomiast szczerze, to różnica między dobrym automatem, a dźwigniową jest na tyle mała, że dla mnie osobiście wygodniej jest nacisnąć jeden przycisk, niż babrać się w fusach, myć po każdej zrobionej kawie itp. Ja potrafię wypić i 8 kaw dziennie, więc od dźwigniowego bym praktycznie nie odchodził, choć nie przeczę że jest to sprzęt dla koneserów.

https://www.cafesilesia.pl/product-pol-491-Ekspres-do-kawy-kolbowy-La-Pavoni-Europiccola-ELH.html
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 sty 2021, 22:13 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Po Godzinach”