Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy

Post autor: rastro »

rozrywek pisze: A jeśli chodzi o markety i ich towary to nawet nie wiecie jak wiele produktów jest hmmm nie oszukanych dosłownie a w innych opakowaniach. Mniejszych. Co za tym idzie cena też niższa bo towaru mniej.
Ja lubię te oszukane opakowania... dzięki nim mniej wyrzucam (albo nie muszę dojadać na siłę z chytrości) a to że opakowanie jest mniejsze zwykle mam świadomość - ale takie zboczenie że oglądam napisy na opakowaniu ;)
rozrywek pisze: Jakościowo też w więszości jest gorzej. Ale kłamstwa nie ma. Na opakowaniu jest napisane wszystko.
Różnie z tym bywa... ale tak duże opakowania w niezwykle atrakcyjnych cenach zwykle są gorszej jakości - celowo nie piszę że oszukane. Na oszukanych nie było by napisane że głównym składnikiem jest woda i jakieś lepiszcze ;)
rozrywek pisze: Kol Kopacz poruszył ważną kwestię...zdrowia i jakości.
Ważne to. Ale kupisz kilogram schabu za 8,99? ja tym dzieci bym nie nakarmił. Tak samo jak osławionymi parówkami firmy X.
Slatego preferuję towar droższy noże mizerniejszy ale zdrowszy.
To nie do końca jest tak... z tym schabem za 8,99 to trochę jak z cukrem za 1,25 - ktoś tam przeanalizował zawartość paragonów i wykalkulował że przeciętny delikwent za inne produkty dopłaci to czego nie zapłacił w uczciwej cenie schabu. A przy cenie żywca na poziomie <5zł to cena 8,99 za schab w hurcie wydaje się całkiem prawdopodobna.
rozrywek pisze: Dla rozlużnienia Polski produkt: Smakowita. Pośmiejmy się.
Smakowita maślany smak
Smakowita o smaku swojskiego masełka
Smakowita śmietankowy smak.

A teraz usiądzcie: smakowita Vege Pajda.......pyszny smalczyk ROŚLINNY.
Roślinny!!!. Brakuje kuźwa sojowego boczku i golonki ryżowej.
No tak... ale to wina konsumenta... zaskakująco duża liczba wegan i wegetarian jest w stanie zrobić wszystko żeby te ich liście smakowały tak jak by były zrobione z mięsa :hahaha: :hahaha:
rozrywek pisze: Stąd moje podejście do zwyczajnej za 25zł z masarni a nie Toruńskiej na 6,99 z marketu. Dodam jeszcze coś. Brak konkretnych regulacji prawnych i oznakowań nie wprowadzających w błąd.
Ja mam problem z kupowaniem w miejscach gdzie nie można doprosić się o podanie składu niestety częstą praktykę jest że w lokalnym sklepiku za 25 można kupić ten sam szuwaks co to w markecie kosztuje 12,5
rozrywek pisze: Może niedługo Łaciate będzie miało dopisek drobniutkim druczkiem wyrób mleczny a nie mleko. A tu też producenci pomyśleli. Nie ma litra jest 0,9.
Kto wie kiedy zaczną tak pakować cukier i kiedy ktoś się doczyta że nie ma kilograma. Wystarczy w reklamie zmienić nie cenę za kg tylko za opakowanie. Proste?
Tak zmniejszanie opakowań stało się faktem... ale to jest stara praktyka - wraz z narastającą inflacją stosuje się ten zabieg - żeby podnieść cenę produktu i zamaskować ten fakt przed konsumentem.
rozrywek pisze: Wspierając mam na myśli lokalnych wytwórców. Małe firmy piekarnie. Masarnie czy te zaprzyjaźnione starowinki z jajkami.
Rodzime firmy. Które naszym bliskim czy znajomym dają pracę.
[/quote]

Tak mam taką małą piekarnię w okolicy żebym tam kupił pieczywo musi mnie naprawdę przycisnąć... zawsze po konsumpcji ich produktów mam wrażenie że mają jakieś spore promocje u producenta drożdży i soli. Był taki moment że pieczywo nie smakowało jak by jego głównym składnikiem były drożdże to był marzec/kwiecień zeszłego roku jak nigdzie nie można było kupić drożdży piekarniczych... ponoć tam właśnie można było je kupić i chyba w związku z tym zmniejszyli dawkę w recepturach ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: drgranatt »

Wojtek5 pisze:Postanowiłem założyć ten temat, gdyż może jestem nieco wyidealizowany, a nawet wg niektórych osób oderwany od rzeczywistości, ale wierzę w to że przyczyniam się do czegoś dobrego w sposób świadomy.
Ile osób z nas idzie do sklepu i pakuje produkty należące do zagranicznych firm wyprodukowanych za granicą, lub w Polsce przez zagraniczne koncerny i nawet się nad tym nie zastanawia?...
Temat ze wszech miar słuszny ale nie aż tak prosty i jednoznaczny, dlaczego?
Aby tak zachowywać się jak opisuje to autor tematu należy rozważyć dwa aspekty sprawy:
1. Patriotyzm gospodarczy albo w ogóle patriotyzm
2. Mentalność
Odnośnie pierwszego punktu. Co prawda, ostatnimi czasy poprawiła się sytuacja materialna naszego społeczeństwa ale nie na tyle, żeby mówić o nas jako o bogatym. Nadal jesteśmy biednym społeczeństwem i jeszcze zbyt wielu staje przed dylematem, czy starczy mi na wszystko czy zabraknie (jedna z wielu grup osób to emeryci z najniższą emeryturą). Tacy ludzie nie kierują się wyższymi zasadami tylko tymi dzisiejszymi - bieżącymi. Dla nich celem jest być sytym, ubranym, wykupić leki i mieć gdzie mieszkać a nie czy kupować te czy tamte rzeczy. Wybierają najtańsze bo na takie ich stać i nie patrzą ile mięsa jest w składzie parówek. Nie kupi cukru w osiedlowym sklepiku za 2,99 zł. tylko pójdzie do biedry gdzie jest po 2,49.
A co mamy kupować teraz "polskiego" jak po wstąpieniu do UE wyprzedano prawie cały nasz majątek w obce ręce żeby to choć za dużą kasę. Nie raz cena sprzedawanego zakładu była o wiele niższa od ceny samego złomu w tymże!!! O ludzi w ogóle nie martwiono się :bardzo_zly: A ile zakładów zostało zlikwidowanych? Co zrobiono z PGR-ami?
Nie bez znaczenia na ten aspekt sprawy ma 130 letnie przebywanie pod zaborami oraz 50 lat komunizmu.
A co do mentalności. O tym trudno w ogóle pisać.
Rozważmy taką najprostszą sytuację nie wnikając w same towary. Pod nosem mamy mały sklep, którego właścicielem jest Polak. Mleko u niego kosztuje 3 zł/litr a to samo mleko w biedrze czy innym markecie 2,50/litr. Jeżeli dla ciebie nie stanowi czy zapłacisz 3 czy 2,50 wybieraj to za 3 zł. Już w tym miejscu zaczyna powoli kształtować się tzw patriotyzm gospodarczy. Później zaczynajmy przyglądać się czy to produkt polski czy obcy a jeśli polski to w jakim stopniu itd.
Nie zazdrośćmy takiemu właścicielowi sklepu, że ma więcej od nas, że wzbogaci się. Może nawet coś tam kombinuje jak to piszecie. Nie patrzcie mu do kieszeni. To jest zupełnie inna sprawa. Patrzmy na to z zupełnie innego punktu widzenia. Jeżeli on zacznie bogacić się to zaczyna napędzać się cały mechanizm gospodarczy. Może otworzy drugi czy trzeci sklep a jak otworzy to zatrudni dodatkowych pracowników itd.
Jeszcze inna bardziej przejrzysta kwestia a mianowicie leki. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że leki na recepcie ze zniżką P, R, 30% czy 50% są w tej samej cenie w każdej aptece. Nie kupujmy więc tych leków np w Gemini tylko w tej gdzie właścicielem jest Polak.
Przykład z mojego podwórka.
Przez bardzo długi czas w promieniu 200 metrów były 2 polskie apteki i sobie spokojnie działały. Kiedy w tym obszarze została otwarta Gemini obie zniknęły. Dlaczego? Mentalność i głupota ludzka je wykończyła.
Reasumując, jak najbardziej popieram takie działania, które ma na myśli autor tematu. Bądźmy bezimiennymi inwestorami naszej, polskiej gospodarki. :poklon;
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4867
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rozrywek »

Drgantt dobrze prawi.
Możemy pomagać pośrednio.
Małą cegiełkę dorzucić.
Upraszczając gospodarczo to nawet jeśli dana firma zostala kupiona przez innego ale dalej produkuje cos u nas i zatrudnia naszych produkujac z naszych pólproduktów to w pewnym sensie jest to produkt Polski.
Jak Lodl ciągnąl towar tylko z reichu i to zalewając nas syfem to co innego. Temu mówie nie. Ale jak sprzedaje nasze wyroby od naszych ludzi to zawsze cos.
S: emerytow rozumiem ale ja w małym sklepiku to mleko kipie gdzie właściciela zjadają zusy podatki sanepidy i inne

A co do leków to przepisywaniem o wiele droższych bo lekarz zarabia powinna zajac sie prokuratura.
Szczególnie że większość aptek właśnie lekarze mają.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

rozrywek pisze: Upraszczając gospodarczo to nawet jeśli dana firma zostala kupiona przez innego ale dalej produkuje cos u nas i zatrudnia naszych produkujac z naszych pólproduktów to w pewnym sensie jest to produkt Polski.
W sumie jeżeli produkt powstał z naszych surowców i przy użyciu naszych rąk... to niezależnie od tego kto tam spija śmietankę - w takim wypadku to jest Polski produkt. Globalizacji nie unikniemy, a jak będziemy to robić na siłę to już nie tylko nas ale i całą Europę zmiażdżą Chiny i Rosja... no może z niewielką pomocą USA.
rozrywek pisze: ..ale ja w małym sklepiku to mleko kipie gdzie właściciela zjadają zusy podatki sanepidy i inne
E tam każdy w jednostkowych ilościach kupuje gdzie mu wygodniej... mi najbliżej do sklepu z czerwonym robalem... a jak jest zamknięty to idę do sklepu z zielonym płazem... inne lokalne są w takiej odległości że piechotą nie chcę mi się dźwigać... a auta nie warto odpalać. Chociaż nie bez znaczenia jest również cena... ta w pierwszym sklepie jest zwykle 20-30% niższa (oczywiście mowa o marce własnej sklepu). Niemniej jednak na etykiecie jest napisane kto to tak naprawdę produkuje - a i po butelce można rozpoznać. Ta różnica w cenie nie wynika wcale z tego że sklepikarz ma obciążenia podatkowe itp. itd. bo mleko (dotyczy to też innych produktów) z etykietką markową kosztuje w markecie niewiele mniej niż w lokalnym spożywczaku. Dużą rolę w cenie odgrywa to że producent musi promować swoją markę a więc w końcowym efekcie musimy zabulić za reklamę w mediach zarówno tradycyjnych jak i tych nowoczesnych.
rozrywek pisze: A co do leków to przepisywaniem o wiele droższych bo lekarz zarabia powinna zajac sie prokuratura.
Szczególnie że większość aptek właśnie lekarze mają.
Większość aptek to sieciówki... ale faktycznie są takie co to trzymają je właściciele przychodni. Niemniej jednak apteka ma obowiązek poinformować o tańszych zamiennikach (różnie z tym bywa, ale taki obowiązek istnieje). Ale jest też druga strona medalu... znam osobiście kilka osób co to krzywią się jak słyszą o zamiennikach... bo np. ktoś puścił farbę że po zamienniku dostał wysypki - fakt możliwe miał pecha i trafił na jakiś alergen... który nie zaszkodzi stu innym pacjentom... ale dookoła rozpowiada że ten lek to syf... albo zwyczajnie ktoś stosuje czarny PR żeby promować swoje oryginały.

Tak było na początku lat 90 kiedy to zaistniała potrzeba zaorania konkurencji... jak ktoś pamięta te czasy to pewnie panięta gumy Turbo ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

Widzę, że dyskusja leci :) Dla uściślenia. Przy zakładaniu tematu starałem się jedynie zwrócić uwagę na to co możemy sami włożyć - taki drobny wkład. Podałem przykładowe cyferki, choć starałem się trzymać od nich z daleka bo są różne publikacje, różne raporty, całość się zmienia z roku na rok itd. Te zamieszczone akurat pochodziły chyba z 2019 roku, Ale na przestrzenni lat mimo że się zmieniały to stosunek procentowy był bardzo podobny czyli w każdej złotówce zostaje:

ok. 70-80% - Polski producent i w Polsce wyprodukowane
ok 40-50% - Polski producent z przewagą kapitału zagranicznego lub zagraniczny producent produkujący w kraju
ok. 25% - Towar importowany

W tych kwotach / procentach zawierają się wszelkie obciążenia podatkowe, surowiec, energia, zużycie wody do produkcji, nakład pracy (zatrudnienie i związane z tym obciążenia), transport, dystrybucja oraz cała inna masa wydatków dla firm pośrednio związanych z producentem. To naprawdę dużo firm znajdujących się na terenie krają jedzących ten sam kawałek złotówki.

Sam zacząłem zwracać uwagę na Polskie produkty przy kupowaniu jakieś 7 może 8 lat temu właśnie pod wpływem jakiegoś takiego przypadkiem znalezionego artykułu zamieszczonego w sieci. Wydało mi się to jakieś takie logiczne i nie miałem jakiś głębszych myśli. Po prostu pomyślałem, że może jak część kupujących tak podejdzie to będzie lepiej dla każdego i tym samym da mnie (wcześniej czy później). Na samym początku podchodziłem do tego w sposób wręcz hardcorowy gdzie niemal wszystkie produkty spożywcze chciałem mieć te wyprodukowane w kraju i przez Polskiego producenta. Szubko niestety przekonałem się, że tak się nie da. Nie wszystkie są odpowiedniki, nie wszystko jest lepszej czy tej samej jakości i co część z Was zauważyła tej samej lub podobnej ceny.

Osobiście nie wyobrażam sobie robienia zakupów jako zwykły konsument gdzie najpierw lecę Polą (o której jeden z kolegów napisał wcześniej), a potem skanuję aplikacją Zdrowe kupowanie - takie zakupy to byłby istny koszmar :)

Dużym sukcesem jest już samo wybieranie produktów wyprodukowanych w kraju i nie mam tu na myśli:
- kup drożej, byle nasze, nie ważne jakie, ale nasze

To nie o to chodzi. Jak wspomniałem we wcześniejszych postach, wszyscy mamy swoje jakieś preferencje i możliwości. Jedno co ma wspólny mianownik to rozwaga:
- Czasem naprawdę jest dobrze zastanowić się nad tym co wkładamy do koszyka i spojrzeć wzrokiem na całą półkę, a nie tylko jej wycinek - bo tak szybciej wygodniej i w sumie mam to gdzieś. Raz będzie to jeden produkt, raz kilka czy kilkanaście - Biorąc świadomie nawet jeden produkt z wypchanego po brzegi wózka zakupowego to jest to zawsze jedna rzecz więcej niż nic.
- Czy miód z Ukrainy jest gorszy od Naszego - Pewnie nie, ale po co mam kupować miód obcego pochodzenia jak mamy pod dostatkiem własnych pszczelarzy, ale mód to w sumie produkt niszowy. Czy ketchup Helmans jest lepszy od VII Fanex, Kotlin? Czy ma lepszy skład, cenę?
To są takie mocno podstawowe produkty, których z powodzeniem można wybierać wśród produktów Polskich, czy wyprodukowanych w Polsce.

Też zwracam uwagę na jakość, ale też na cenę - z ceną to jest tak różnie. Ja jak i zapewne większość z Was mam jakiś tam w głowie swój system wartościowania. Czasem kupi się coś droższego, czasem tańszego. W większości nie ma co się oszukiwać najtaniej jest zrobić zakupy w dużych sieciach, które nie są Polskie, ale mają nasze produkty, które i większość innych po portfelu tak nie trzepią jak te same kupowane w osiedlowych sklepikach. Z kolei żona mnie nauczyła by sprawdzać jakość, może się to wyda czasem dziwne, ale z własnego doświadczenia wiem, że nawet żyjąc bardzo oszczędnie (byle starczyło od wypłaty do wypłaty - bo i takie czasy były) o wiele więcej zaoszczędzi się kupując produkty z pozoru droższe i lepsze jakościowo niż te tanie i zazwyczaj objętościowo większe. Oczywiście dużą role odgrywa miejsce gdzie kupujemy. Tak że da się żyć oszczędnie i jednocześnie przykładać coś od siebie dla dobra gospodarki. Nie wymaga to szczególnych umiejętności, wiedzy, tylko trochę domowej logistyki i zastanowienia się, co i gdzie.

W sumie jak kolega @drgranatt zauważył problem jest bardzo złożony, ale złożony podchodząc do tego jako głębszej myśli i patrząc na to w szerszym kontekście. Czy dla przeciętnego konsumenta jest tak bardzo złożony proces, wg mnie nie. Po prostu większość kupuje bezmyślnie - mocne słowo ale prawdziwe, nie zwracając na to uwagi i nie dlatego, że ich nie stać tylko dlatego bo tak wygodniej.

Weźmy takie starsze Panie, takie o lasce, gdzie emeryturka licha i każdą złotówkę oglądają. Taka Pani wprawdzie nie zwraca już uwagi na jakość tylko cenę, ale dziwnym trafem nie widzę takich starszych Pań robiąc codziennie zakupy w Biedronce (odległość ta sama co dalej opisane) gdzie mogłyby kupić to samo za mniej tylko widzę je masowo na pobliskim bazarku (takim otwartym straganowym) gdzie wydają krocie za to samo. Widzę je w pobliskim Carrefour Express, ABC, do których idę jak już muszę, bo ceny zwalają.

Bazarki:
W swojej okolicy mam dwa, jeden dwa bloki dalej, taki otwarty, straganowy i trochę dalej z pawilonami. Oba drogie, na obu kupimy zarówno Polską żywność jak i żywność importowaną. Tak importowaną! Utarło się w naszej mentalności, że u chłopa taniej, lepiej, tyle tylko, że po za sprzedawcą, który wygląda jak przysłowiowy chłop, nie ma z nim wiele wspólnego. Towar kupuje na podwarszawskiej giełdzie warzywnej zarówno ten krajowy jak i np. z Holandii, możemy paprykę krajową jak i tą z Holandii, kupić Polski schab droższy i skromniej wyglądający ale i ten po cenie promocyjnej, wypasiony jak na sterydach z Danii.

Wypowiedź kolegi @drgranatt bardzo mi się podobała, bo fajnie ujęta, logicznie i z sensem i lekko się czyta. Zgadzam się w całości i nie do końca.

Mentalność:
Oj to temat rzeka, ale tak mocno uogólniając, to właśnie te 130 lat i szczególnie te 50 lat komunizmu przyczyniło się do tego, że jesteśmy społeczeństwem nadal silnie konsumpcyjnym i mamy zakorzenione to w świadomości, że wszystko co zagraniczne to zaje fajne a polskie be. W latach 90 słabo grający jamnkik marki Internationale z diodami migającymi w głośnikach kupowany od przydrożnych importerów był super i synonimem domowego luksusu w wielu domach, właśnie dlatego tak się działo gdyż przez wiele dekad nic nie było i niewiele można było mieć, a każdy produkt w nazwie z obca brzmiący nawet najh..owaszy był lepszy od najlepszego rodzimego produktu. Niestety ta mentalność jest dalej silnie obecna, choć już po części słabnie (kolejne pokolenia wychowane na wszystkim). Dostrzegamy swoje, zarówno produkty które staramy się promować, kulturę, turystykę itd. ale nadal gdzieś w naszych głowach siedzi pewna mentalność z minionych lat.

Apteki:
Polskie apteki vs tzw. sieciówki - Masz rację upadają, część z nich upada siłą napływu możliwości sieciówek, ale to tak też nie do końca. Temat jest mi dobrze znany ponieważ żona pracuje w Polskiej firmie farmaceutycznej i nie żadnej pośredniczącej tylko Polskiego producenta głównie suplementów diety. Byliśmy kilka lat temu nad morzem. Mieliśmy potrzebę zakupu czegoś tam w aptece i żona mówi: To jest moja apteka, którą obsługuję. Gdy wyszła skwitowała to: Kurcze nie dziwie się, że dziad nie ma klientów, bo ja mu sprzedaję produkt za 3 zł z ceną sugerowaną 9 zł na półce, a on ma ją za 16zł. Kilka ulic dalej była apteka sieciowa z tym samym produktem z jej firmy za 9 zł.
Apteki kupują produkty w pakietach im wyższy tym taniej. Najczęściej do tych pakietów są dodawane tzw. towary gratisowe na FV za 1g tylko dlatego by nie obciążać kwotą gratisów aptekę w przypadku gdyby taki chciała dawać gratis klientom do czegokolwiek, a jednocześnie by mogły sprzedawać ten produkt po cenie rynkowej z niemal 100% marżą - taka dodatkowa bonifikata. Do żony dzwonią apteki co jakiś czas bo im się to nie sprzedało, coś co dostali gratis. Gdy żona pyta za ile to mieli i jak słyszy kwoty z pełnym przekonaniem mówiące z drugiej strony słuchawki to ręce jej opadają. Po prostu apteki są źle zarządzane. Właścicielka która prowadzi aptekę od 30, 40 lat dla niej to nie pojęte by coś dać ludziom za darmo, coś co sama w sumie dostaje za darmo. Wszystko musi się sprzedać z maksymalnym zyskiem. Apteki sieciowe z tym problemu nie mają, nie windują cen, są zarządzane bardziej przemyślanie. - To tak w skrócie, oczywiście nie wszystkie da się do jednego wora wrzucić, ale to tak ogólnie. Apteki na produktach receptowych zarabiają niewiele, ale na innych mogą krocie.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

Wojtuś, weź może pisz na trzeźwo, co? Albo przeczytaj siebie samego jak wytrzeźwiejesz, zamin opublikujesz. Dobrnąłem do końca Twojego elaboratu, ale musiałem zrobić 3 przerwy na papierosa.
Wojtek5 pisze:Pamiętam jak byliśmy ze znajomymi na wakacjach i moja żona do koszyka włożyła paczkę 5 parówek dla dziecka rodzimej firmy, a znajomy ją zawołał i mówi zobacz tu jest 12 parówek za tą samą cenę. Żona mówi ale zobacz jaka jest zawartość mięsa, tam jest niecałe 40%, a w tej jest 96%. Nie ważne, ważna była ilość. Tylko, że nasze dziecko najadało się w tamtym okresie 2 parówkami, a ich po 5 było nadal głodne.
ten Twój tekst mnie powalił już na początku debaty, cała moja rodzina się uśmiała do łez.
Wojtek5 pisze:Zgadzam się w całości i nie do końca.
Czyli zgadzasz się w całości, ale jednak nie zgadzasz się w całości..... ciekawe i bardzo filozoficzne podejście.

Do tego wszystkiego wysyłasz wszystkich do osiedlowych sklepików do polskich przedsiębiorców, po polskie produkty, odciągając ich od sieciówek (gdzie nie masz doświadczenia z autopsji w handlu spożywczym), a na koniec na podstawie doświadczenia żony udowadniasz, że apteki sieciowe są lepsze i tańsze, a te "osiedlowe" to w sumie banda kombinatorów (a tu już masz doświadczenie - przynajmniej żony, więc chyba wiesz co piszesz).

Zacytuję Cię
Wojtek5 pisze:ręce opadają
. Weź chłopie otwórz jakiś przewód doktorski w tym temacie, bo widzę że elokwencji Ci nie brakuje.

Niniejszym kończę moją obecność w tym wątku i życzę udanych zakupów
Ostatnio zmieniony piątek, 8 sty 2021, 21:54 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

użytkownik usunięty
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: użytkownik usunięty »

Elokwencja, demagogia. Qrła, coraz lepiej.
Cytować i błędy wytykać a wszystkiemu parówki winne.
:hmm:
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2674
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: JanOkowita »

@defacto - idź coś wypij, piątek jest, nie podniecaj się parówkami.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

użytkownik usunięty
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: użytkownik usunięty »

Spoko :ok:
Co do parówek, to psu bym ich nie dał.
Szkoda psa.

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

kiwitom23 pisze: Do tego wszystkiego wysyłasz wszystkich do osiedlowych sklepików do polskich przedsiębiorców, po polskie produkty, odciągając ich od sieciówek (gdzie nie masz doświadczenia z autopsji w handlu spożywczym), a na koniec na podstawie doświadczenia żony udowadniasz, że apteki sieciowe są lepsze i tańsze, a te "osiedlowe" to w sumie banda kombinatorów (a tu już masz doświadczenie - przynajmniej żony, więc chyba wiesz co piszesz).
.

A czy mógłbyś przytoczyć jeden mój fragment w którym wysyłam kogoś do osiedlowych sklepów, odciągając od sieciówek - nie pamiętam bym coś takiego stwierdził?

Czy stwierdzam, że apteki "osiedlowe" to w sumie banda kombinatorów - nie, nic takiego nie stwierdzam, stwierdzam, że wiele aptek po prostu upada przez złe zarządzanie a wiele pod naporem konkurencji z którą nie jest sobie w stanie poradzić.

Może warto przeczytać coś ze zrozumieniem, a nie tylko wyciągać fragmenty. Oczywiście to moje zdanie, jeden punk widzenia.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 sty 2021, 22:40 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2674
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: JanOkowita »

@Wojtek5 - w temacie aptek spróbuj się dokształcić w jaki sposób zmieniono prawo w ciągu ostatniego czasu - zanim zaczniesz pisać głupoty dla ludu.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

Zakładam, że pewnie coś przytoczysz
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: robert.michal »

Oto potęga internetu!!!
Temat założony w środę, a takie coś zobaczyłem dziś na odwrocie paragonu
pargon.jpg
IMPERIUM KONTRATAKUJE :D


.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

To jest już od miesiąca albo i dłużej
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: robert.michal »

W mojej czasoprzestrzeni od dzisaj. :D
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

Ta akcja w biedrze to przynajmniej od wrzesnia jak nie od czerwca..
Ostatnio zmieniony sobota, 9 sty 2021, 17:43 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: robert.michal »

rastro pisze:Ta akcja w biedrze to przynajmniej od wrzesnia jak nie od czerwca..
Proszę, następny..... :D
A Einstein sądził, że Ogólna Teoria Względności nie pozwala na podróże w czasie...
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

robert.michal pisze:
rastro pisze:Ta akcja w biedrze to przynajmniej od wrzesnia jak nie od czerwca..
Proszę, następny..... :D
A Einstein sądził, że Ogólna Teoria Względności nie pozwala na podróże w czasie...
robert.michal pisze:W mojej czasoprzestrzeni od dzisaj. :D
- ale był całkowicie pewien że istnieje tylko jedna czasoprzestrzeń ;) :mrgreen: :mrgreen:
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Po pierwsze największe osiągnięcie marketingu: Jakość równa się wyższa cena.
Druga sprawa to kapitał nie zna granic. Mnie śmieszą takie teksty, nie kupuj od Niemca, kupuj Polskie.
Nawet firma typu VW po części jest Polska. Dlaczego? Bo akcje też mają jej Polacy. Zakładanie takiego tematu to demagogia w czystej postaci. Produkt to nie tylko producent i konsument. To cały łańcuch dostawy, gdzie są ludzie magazyny samochody.
Przykład: Polski rolnik sprzedaje swoje ziemniaki, są przez Polską firmę segregowane, następnie jadą do Włoch, gdzie robią z nich frytki. Wracają do Polski. Oczywiście marka Polska firmy. Na opakowaniu już będzie inny kod, nie mówiąc że te 79gr i 23gr się będą miały nijak do tego.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

No i są produkty, które składają się z wielu komponentów produkowanych w różnych zakątkach świata... nawiązując do auta w nowym salonowym z rzeczy widocznych na pierwszy rzut oka na oponach był napis "made in Poland". A żywność w przynajmniej 50% pochodzi z lokalnych źródeł... bo inaczej jest to średnio opłacalne. Nawet Pepsi czy Cola jest "made in Poland"... fakt koncentrat już jest importowany, ale rozlewnia działa lokalnie, a więc zatrudnia jakiś personel i płaci jakieś podatki... a że kasa określana jako dochód idzie w świat cóż tak to działa... gdyby zostało w tutaj to też nie wiemy czy przypadkiem zostanie wydane na jakiś zagraniczny produkt... powiedzmy marmur z włoch na podłogę w willi ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Rastro dokładnie. Dobre przykłady. A teraz jako ciekawostka. Czy wiecie Gdzie robią opony Dębica?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

Wiemy.
Siedziba Spółki znajduje się w Dębicy (woj. podkarpackie), gdzie zlokalizowana jest również fabryka opon. Spółka prowadzi działalność produkcyjną w Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2674
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: JanOkowita »

I co z tego?
Struktura własnościowa
Główni akcjonariusze: Goodyear S.A. – 87,25% kapitału akcyjnego.

Ktoś w tym temacie słyszał o cenach transferowych? Nie chodzi o sprzedaż marki po zawyżone cenie, to zostało już wyprostowane w wielu krajach. Ale może są tu tacy, co pracowali w korporacjach na wyższych stanowiskach bliżej dyrekcji finansowej? Są na temat wyprowadzania pieniędzy z poszczególnych krajach niezależne raporty międzynarodowej organizacji, która się tym zajmuje. I niestety jesteśmy w czołówce. A jak to się robi? To proste - kupuje się surowce do produkcji w swojej spółce zarejestrowanej w innym kraju - np. w Indiach po mocno zawyżonej cenie. W ten sposób można wprowadzić do księgowości takie koszty wytworzenia produktu, które pozwolą zapłacić jak najniższy podatek w kraju, w którym produkt jest sprzedawany. Mechanizm prosty i nie do podważenia przez służby podatkowe. Bo kto mi zabroni kupować drożej? Więc nie ma co podniecać się akcjonariuszami bo im chodzi jedynie o zysk - to mogą być obywatele dowolnego kraju. Ale nie należy tego mylić z tym, jakie podatki dany producent płaci w danym kraju.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 sty 2021, 20:07 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

JanOkowita pisze:I co z tego?
Nic.
Przypomnę ci pytanie @michał278;
michal278 pisze:Czy wiecie gdzie robią opony Dębica?
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2674
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: JanOkowita »

@radius - mój post odnosi się do tematu dyskusji, a nie do postu michal278. Naprawdę nie pojąłeś głębi tematu?
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

Głębię tematu pojąłem, ale skoro napisałeś swój post pod moim, byłem przekonany, że odnosisz się właśnie do niego :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2500
Posty: 2548
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 294 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: rastro »

JanOkowita pisze:I co z tego?
Struktura własnościowa
Główni akcjonariusze: Goodyear S.A. – 87,25% kapitału akcyjnego.

Są na temat wyprowadzania pieniędzy z poszczególnych krajach niezależne raporty międzynarodowej organizacji, która się tym zajmuje. I niestety jesteśmy w czołówce. A jak to się robi? To proste - kupuje się surowce do produkcji w swojej spółce zarejestrowanej w innym kraju - np. w Indiach po mocno zawyżonej cenie.
I co gdyby kapitał był w 100% polski to tego typu optymalizacja podatkowa nie mogła by istnieć? Taka firma nie może założyć działalności w raju podatkowym? Jestem w dużej mierze przekonany że to w czyich rękach jest kapitał to wciąż ktoś będzie lawirował żeby zapłacić najmniejsze możliwe podatki tylko że niektórym politykom wydaje się, że ukrócenie tego typu procederu jest możliwe tylko przez kolejne komplikacje w prawie zamiast np. uproszczenia ordynacji podatkowej i obniżania podatków do możliwie niskich poziomów vide ostanie opodatkowanie spółek komandytowych. (Duża część developerów z tego korzystała) - Kto się zrzuci na dodatkowy CIT - wiadomo developer przecież nie dopłaci, nie interesuje go też mniejszy zysk w efekcie zdrożeją mieszkania. Ale dla części społeczeństwa dobrze wygląda kiedy dowalają bogatym, korporacją itp. a rozdają biednym - problem w tym że budżet państwa nie powinien być jak Janosik co to zabiera bogatym a daje biednym... problem że nawet nie są wstanie zauważyć że ostatecznie to właśnie oni są łupieni najbardziej.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Opony Dębica w 95% robią we Francji!!! To jedne z najbardziej popularnych obecnie tanich marek w Francji. Ten wie kto sprowadza auta z Francji. Firma matka po prostu zabrała formy do Francji, podobna sytuacja z oponami Savo.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

Macie zupełną rację, ale nie tylko chodzi o same podatki, ale i o cały łańcuch produkcji od materiałów po koszty wytwarzania, które w dużej mierze zostaną w kraju, choćby od surowca, dostawców i wiele firm pośrednich zaangażowanych w produkcję itd.

Wg mnie głównym sektorem jest sektor spożywczy, gdyż w nim jest największa szansa na Polski produkt lub wyprodukowany w kraju z szansą pozostawienia jak najwięcej, choćby dlatego, że tu jest mniejsze pole do lawirowania, a i częstotliwość kupowania też ma znaczenie. Reszta to taka ruletka. W zasadzie to nie przychodzi mi nawet na myśl jakaś inna dziedzina w użytku codziennym do której można się odnieść w miarę skutecznie jako produkt Polski. Opony Dębica, swojska nazwa, już nie swojski biznes.

Taka ciekawostka:
Część z Was Nosi zegarki, część z Was ma markowe, te szwajcarskie być może za kilka tysi, takie podnoszące ego i zadowolenie na nadgarstku, ale czy zastanawialiście się jak to się ma w rzeczywistości:
Nie pamiętam dokładnie ale prawo szwajcarskie mówi, że zegarki by miały sygnaturę "Swiss made" muszą mieć co najmniej 60% wartości części wykonanych w Szwajcarii bez kosztów montażu, oraz przynajmniej 60% wartości kosztów montażu musi być wykonane w Szwajcarii. Jak to się ma w praktyce - 99% zegarka po taniości może być wykonanego w Chinach, a 1% mogą stanowić wskazówki wykonane w Szwajcarii których producent określi wartość wykonania na co najmniej 40% całego zegarka. Zegarek zostanie zmontowany w całość z części których też producent oszacuje jako koszy całościowy na poziomie 40% i tak mamy w przypadku wielu znanych marek produkt Swiss made wyprodukowany w Chinach - to tak w dużym uproszczeniu. Tyle tylko, że Szwajcarzy będą mieli z tego o wiele więcej niż my z Dębicy.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 102 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: nemeto »

Ale to nie jest, żadna nowość, wiele firm tak robi. Np. buty: but i ozdoba wyprodukowana np. w Chinach, jedzie to oddzielnie do Włoch, tam ozdoba jest przyklejana do butów i mamy made in Italy. Wiele lat pracowałem w korpo, nie w biurze, raczej byłem osobą decyzyjną w jednej z jednostek organizacyjnych, ale co nieco słyszałem. Mimo, iż produkcja i kanał sprzedażowy był w rękach jedynej firmy, to moja była firma nazakładała parę firm córek. Gdzie dane etapy produkcji to były osobne biznesy. Jedna firmie sprzedawała drugiej poszczególne elementy (oczywiście z odpowiednią marżą). W efekcie końcowym mieliśmy taki wysoki koszt zakupu produktów które sprzedawaliśmy (wyprodukowane przez naszą firmę), że cały biznes w Polsce (firma globalna) był na minusie, a jak jakiś "lepszy" rok się trafił - to wymieniano samochody służbowe ewentualnie szukano kosztów. Natomiast szeregowym pracownikom tłumaczono, że biznes idzie kiepsko i nie ma mowy o dodatkowych benefitach, oczywiście pokazywano dane finansowe (co kumaci od razu widzieli, że to pic na wodę).
Jak dla mnie świat powiązań i przepływów kapitału jest zbyt skomplikowany i gdybym w sklepie analizował gdzie to zostało wyprodukowane i ile kaski zostaje u nas to za przeproszeniem bym "ocipiał". Dla mnie przede wszystkim jakość się liczy, jeśli zakup pada na produkt polski to ok, jeśli nie bo jednak coś zagranicznego wygrało jakością oznacza to dla mnie, że ten produkt nie zasłużył na moje pieniądze. I żaden różnie rozumiany patriotyzm tego nie zmieni.

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Jakość obroni się sama

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: kiwitom23 »

Miałem już nie brać udziału w tej dyskusji, ale szlag mnie trafia, więc muszę....

Wojtek, przepraszam Cię serdecznie, ale Twój sposób myślenia nie różni się od mentalności chłopa małorolnego z Podlasia w XIX wieku (nie ubliżając chłopom z Podlasia).
Tak się składa, że byłem w zarządach kilku Spółek, również tych giełdowych (SA), byłem też prezesem niektórych z nich. We wcześniejszych wpisach starałem się Wam uzmysłowić, że to co wypisujecie to czysta demagogia, ale nikt tego nie pojął. Business nie zna pojęcia potriotyzmu, nie zna też granic, business zna tylko jedno pojęcie – bezwzględne dążenie do zysku, nic poza to.

Ja jako Polak, prezes zagranicznego konsorcjum, mogę być zażartym patriotą i nie widzieć nic poza Polską, ale mnie rozliczają udziałowcy, dlatego nawet jak bym chciał, to nie jestem w stanie kierować się pobudkami patriotycznymi, a jedynie czystą ekonomią. Jeżeli choć raz uznam przesłanki patriotyczne za ważniejsze od ekonomicznych, to po prostu nie dostanę absolutorium i przestanę być prezesem, mówiąc po ludzku „wypierdolą mnie na zbity pysk”.

Czy Wy naprawdę jesteście tak podatni na tą prymitywną propadangę? Naprawdę??? Czy nie ma już inteligentnych jednostek w tym kraju???

Co to znaczy wspierać rodzimy przemysł??? Co to znaczy??? Jakie kryteria przyjąć??? Kupować w polskich firmach? Dobra, OK, czyli co kupujemy to co pochodzi w polskiej ziemi, od polskich rolników, skupowane przez polską firmę i przetworzone przez polski przemysł? Nie znajdziesz w dzisiejszej dobie takiej firmy. Czy sprawdzasz na bieżąco procentowy stan udziałowców w każdej firmie? Nie, nie sprawdzasz, więc jaką masz pewność, że procentowy udział podmiotów zagranicznych w POLSKIEJ firmie nie przekroczył progu 51%????

Czy może powinniśmy wspierać polskie firmy, które produkują w Polsce polskie produkty, ale z podzespołów pochodzących z importu? Czy to polskie, czy jednak już nie polskie? A może powinniśmy wspierać polskie firmy, które są zarejestrowane w innych krajach, zatrudniających polskich pracowników, produkujących z polskich podzespołów, tyle że nie płacą podatków w Polsce??? A może te, które są jednak zarejestrowane w Polsce i tu płacą podatki i z naszych zasobów surowcowych korzystają, ale zatrudniają ludzi z Bangladeszu do produkcji??? Mogę tak długo wymieniać, ale proszę o konkretną odpowiedź, czy też definicję pojęcia POLSKA FIRMA – bardzo proszę!!! Jak podasz mi jednoznaczną definicję hasła: POLSKA FIRMA, to mogę się ustosunkować do Twoich oczekiwań.

Jestem z Małopolskiego, wielu moich znajomych ma firmy „czysto” polskie, czyli kupują tutaj półprodukty, tutaj produkują zatrudniając polskich pracowników, ale podatki rozliczają w Czechach, bo teoretycznie są to firmy czeskie, zarejestrowane w Czechach (mają tam tylko skrzynkę pocztową, nic więcej). Dlaczego??? Ano, bo system podatkowy jest bardziej przejżysty, prosty i podatki są niższe. Cy to POLSKA firma, czy może już czeska???

A ta najbardziej znienawidzona nacja niemiecka.... kto kupił od polskiego rolnika krzywe buraki, których nikt nie chciał nabyć, żadna patriotyczna polska firma, a tu niespodzianka niemiecka firma Lidl wykupiła wszystkie krzywe buraki. To ci dopiero, to ta firma dba o interesy niemieckie??? Kurwa, czy kupując krzywe buraki, które pochodzą od polskiego rolnika, który nigdzie nie mógł ich zbyć i groziło mu bankructwo, a niemiecka firma, jako jedyna wykupiła je od niego po jego cenach, to czy kupując te buraki wspieramy polski business, czy niemiecki???

Ludzie litości!!!!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: Wojtek5 »

kiwitom23 pisze:Miałem już nie brać udziału w tej dyskusji, ale szlag mnie trafia, więc muszę....

Wojtek, przepraszam Cię serdecznie, ale Twój sposób myślenia nie różni się od mentalności chłopa małorolnego z Podlasia w XIX wieku (nie ubliżając chłopom z Podlasia).
No to żeś pojechał, mogłeś napisać choć, że z Mazowsza to trochę bym się lepiej poczuł
We wcześniejszych wpisach starałem się Wam uzmysłowić, że to co wypisujecie to czysta demagogia, ale nikt tego nie pojął.
Wystarczy jedna osoba która to pojmuje
Business nie zna pojęcia potriotyzmu, nie zna też granic, business zna tylko jedno pojęcie – bezwzględne dążenie do zysku, nic poza to.
Masz całkowitą rację
Czy Wy naprawdę jesteście tak podatni na tą prymitywną propadangę? Naprawdę??? Czy nie ma już inteligentnych jednostek w tym kraju???
Nie ubliżaj prezesik!

A swoją drogą to nie szukaj drugiego dna, tylko robiąc zakupy czasem zastanów się jako klient który nie jest rozliczany z zysków w firmie w której pracuje, tylko jako zwykły konsument czy co któryś produkt musisz włożyć do koszyka ten z nad renu, czy słonecznej Italii, czy może ten wyprodukowany w kraju. O ile jest to zgodne z Twoją przyjętą metodą zakupową zarówno jakościową jak i cenową. Nic więcej, Ot cała filozofia. Nie ma co rozbijać gówna na atomy.

Gdybym był prezesem szczególnie w spółkach ESSSS. AAAA. To chyba bym się nie pochylał nad takim forum i tak dennym tematem. Szacun, że ktoś tak światły tu zawitał i próbuje oświecić tą całą ciemną masę.
Ostatnio zmieniony sobota, 16 sty 2021, 01:55 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

michal278 pisze:Opony Dębica w 95% robią we Francj
A to ciekawe :o Możesz podać źródło informacji, bo z tego co ja wiem to:
Dębicka fabryka to największy w Europie i trzeci na świecie zakład Goodyeara. W przeciągu roku w fabryce na Podkarpaciu, produkuje się 15 milionów opon. Z linii produkcyjnych spółki schodzą opony różnych marek należących do koncernu. Poza Dębicą i Goodyearem, są to także: Dunlop, Fulda i Sava. Rocznie w fabryce wytwarza się 15 milionów opon.
To, że na oponie jest wytłoczony napis "made in France" nie znaczy, że jest tak, jak napisałeś. Na oponach z Dębicy znajdziesz także inne napisy m. innymi "made in Turkey" czy "made in Slovenia" :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: bociann2 »

A to ciekawe Możesz podać źródło informacji, bo z tego co ja wiem to



W Galileo pokazywali...
Ostatnio zmieniony sobota, 16 sty 2021, 08:12 przez bociann2, łącznie zmieniany 1 raz.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: pepe59 »

Podatki zapłacone przez firmę, są dla niej kapitałem straconym, którego nie może wykorzystać do swoich celów. Nic dziwnego, że w dobie tak silnej konkurencji rynkowej, firmy stosują inżynierię kapitałową, aby tych podatków zapłacić jak najmniej. Ten kapitał zaoszczędzony na podatkach pozwala na pozostanie konkurencyjnym, bo nie trzeba podnosić cen, lub pozwala rozwijać firmę, bądź zwiększyć wynagrodzenia, czy też wypłacić dywidendę udziałowcom. Ten pieniądz nie znika z rynku, trafia jedynie w inny kanał obrotu i rozwija nieco inne sektory gospodarki. Dla przeciętnego obatela jest to oczywiście złe, bo mniej dostanie w postaci inwestycji realizowanych przez skarb państwa, będzie miał gorsze świadczenia zdrowotne, obronne, ochronne, edukacyjne i tp. a także mniej dostanie w postaci dofinansowania socjalnego. Podatki muszą istnieć, ponieważ istnieją dziedziny, które są i muszą być sterowane przez rząd, ale pytaniem bez odpowiedzi pozostanie, jak daleko w gospodarkę ma ingerować państwo i jak głęboko ma ono być opiekuńcze dla przeciętnego obatela.

michal278
1850
Posty: 1866
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: michal278 »

Źródło co do opon. Kupowałem nie jedne, mam przyjaciół samochodziazy. Na giełdzie pod Kownem gdzie często bywam
, zresztą największej na świecie, co drugi francuz ma opony Dębica. Na oponie napis made in France. Do Dębicy przyjechały stare formy innych marek, a nowe formy opon Dębicy pojechały do Francji. Standardowy zabieg w dużych firmach. Te Polskie jakością niestety ustępują tym z Francji. Opony Sava odkąd nie są robione w Słowenii a w Polsce też dużo dają do życzenia. To tak na marginesie. Firma Goodyear ze swoich firm córek wywozi co lepsze maszyny do swojej fabryki i przywozi bardxiej zużyty. To samo przemysł tytoniowy.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

bociann2 pisze:W Galileo pokazywali...
Kruca zeks, widocznie przegapiłem ten odcinek :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: radius »

michal278 pisze: Do Dębicy przyjechały stare formy innych marek, a nowe formy opon Dębicy pojechały do Francji.
Kolejna "rewelacja" forumowego omnibusa :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Post autor: manowar »

kiwitom23 pisze: A ta najbardziej znienawidzona nacja niemiecka.... kto kupił od polskiego rolnika krzywe buraki, których nikt nie chciał nabyć, żadna patriotyczna polska firma, a tu niespodzianka niemiecka firma Lidl wykupiła wszystkie krzywe buraki. To ci dopiero, to ta firma dba o interesy niemieckie??? Kurwa, czy kupując krzywe buraki, które pochodzą od polskiego rolnika, który nigdzie nie mógł ich zbyć i groziło mu bankructwo, a niemiecka firma, jako jedyna wykupiła je od niego po jego cenach, to czy kupując te buraki wspieramy polski business, czy niemiecki???

Ludzie litości!!!!
To akurat pokazuje, że Lidl ma bardzo kumatych ludzi w dziale marketingu, którzy potrafią liczyć. Gość miał problem Lidl go mu rozwiązał - reszta to dobrze zrobiona ustawka medialna... wyszło że koszt kupienia buraków i dania ich na promocji jest tańsze niż ekwiwalent reklamy jaki Lidl uzyskał.

Jednym okiem śledzę temat, ale kol. kiwitom ma dużo racji. Trochę mi brakuje konkretnych przykładów co to krajowego polecacie kupić. Bo np polska marka MANTA to tylko brand dla chińskiego gówna... Nasz gigant odzieżowy LLP optymalizację podatkową doprowadził do perfekcji... Groclin (chyba - głośno się o tym mówiło kiedyś) przeniósł swoje fabryki na Ukrainę... W zeszłym roku głośno było o aferze metkowej, gdzie okazało się, że jedna z drugą influencerka co to ma swoją markę odzieżową reklamowaną jako 100% polska produkcja kupuje od Fruit of the loom - czyli szycie Bangladesz i te rejony (zresztą to samo co LLP)... Świat tak jest ułożony, że chodzi o to żeby tanio zrobić i sprzedać z zyskiem - a my konsumenci chcemy kupić tani dobry produkt - tak to jest i napędza całą karuzelę. Więc nie ma co się dać zwariować...
Ostatnio zmieniony sobota, 16 sty 2021, 16:20 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”