Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: kokornik »

Mam pytanie:
wie ktoś może na jakiej mocy grzania powinna pracować kolumna 3'' z 5 półkami? Jaki bedzie odbiór?
koncentraty wina

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: kwik44 »

~1.0-3kW. Średnio 2-2.2 kW. Odbiór zależy od % wsadu, refluksu, etc.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Mam 3calowa. Spokojnie 3kW, a nawet 3.7kW jest w stanie pociągnąć. Przy tej drugiej wartości trzeba już kontrolować jednak, bo grozi zalewaniem jednej z półek. To graniczna wartość i przyłożona już po stabilizacji.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: Szlumf »

@kokornik.
Daj choć zdjęcie swojej kolumny. Nie napisałeś nawet czy sita, czy kołpaki. Ja z 3 pólkami z jednym kołpakiem i kolumną 75mm średnicy wewnętrznej mogę grzać i 6kW. Zwykle pracuję w zakresie 1,5-4,6kW. Każda kolumna półkowa wymaga od właściciela samodzielnego wybrania parametrów pracy na takie, które dadzą mu satysfakcjonujący wyrób i jednocześnie zapewnia prawidłową pracę kolumny. Każdy wsad jest też inny. To nie rektyfikacja przy której prawie wszystko jest powtarzalne.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: kiwitom23 »

Odświeżę temat. Otóż ostatnio robiłem na półkowej (3 półki) cukrówkę, która fermentowała sobie w dundrze po rumie (melasa). Chciałem uzyskać wódkę z lekkim posmakiem melasy. Grzanie dałem jak zwykle 2,4kW, ale odbiór ustawiłem chyba za mały na zaworku, bo tylko 20ml/min. Przez cały proces wszystkie 3 półki były równomiernie zalane i co jakiś czas mierzyłem refraktometrem procent, żeby przy powiedzmy 55% przejść na odbiór do buteleczek. No i nie doczekałem się.... w kotle miałem już ponad 100*C, a destylat był cały czas powyżej 80% (refraktometr mierzy mi do maks 80%). Pytanie z czego to wynika, czy ze zbyt małego (wolnego) odbioru?
Czy jest może jakiś wzór pokazujący zależność ustawiania ilości odbioru od mocy roboczej? Dodam, że w głowicy mam bardzo małe jeziorko, poniżej 20ml.
Jaki wpływ na urobek ma np ustawienie mniejszej mocy grzania, a co za tym idzie wolniejszego odbioru w stosunku do sytuacji odwrotnej, czyli mocniejsze grzanie i szybszy odbiór?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: HeniekStarr »

Kiwitom, w marcu pisałeś o bardzo podobnym zagadnieniu. Wtedy mówiłeś też o katalizatorze.

https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ia#p267811

Tu kolega czytam odpowiedział. Sześć półek, mały odbiór (duży refluks). W efekcie spirytus. Havana Siódemka w takiej konfiguracji nie poleci.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: kiwitom23 »

Heniu to, to ja wiem, że Havana nie poleci. Moje podstawowe pytanie było "Czy jest może jakiś wzór pokazujący zależność ustawiania ilości odbioru od mocy roboczej?" i "Jaki wpływ na urobek ma np ustawienie mniejszej mocy grzania, a co za tym idzie wolniejszego odbioru w stosunku do sytuacji odwrotnej, czyli mocniejsze grzanie i szybszy odbiór?" no i liczyłem na odpowiedzi na te konkretne pytania. Pozdrawiam.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: czytam »

To trochę skomplikowane, ale jednak możliwe. Zrobiłem nawet kiedyś arkusz kalkulacyjny. Ma jednak kilka niedoróbek a nie mam za bardzo czasu go poprawiać.
[img]
kolumna1.jpg
[/img]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: .Gacek »

A mi się wydaję, że półki działały przy takim małym odbiorze jak bufor na buforze. Pogony zostały na pierwszej półce a na kolejnych dwóch odbywała się rektyfikacja jeżeli były dość mocno zalane.
Pozdrawiam Gacek.

DezzertFox
50
Posty: 60
Rejestracja: piątek, 14 gru 2018, 00:42
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: DezzertFox »

kiwitom23 pisze:Odświeżę temat. Otóż ostatnio robiłem na półkowej (3 półki) (...) a destylat był cały czas powyżej 80%
No działa prawidłowo :D odejmij jedną półkę to procent spadnie.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: wieku »

Nie do końca, zbyt duży refluks. Przy małym powrocie z 3 półek na pewno 80% do końca nie leci.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: jpiwek »

A masz głowicę typu aabratek/ufo i jakiś moduł z wypełnieniem nad półkami? Dla mnie to własnie jest problem z tym trendem półki+ zasyp- nawet kilka cm sprężynek kastruje aromaty i podnosi moc alkoholu. Nikt na swiecie tak nie robi, a u nas to rozwiązanie stało sie jakos popularne. Chyba dlatego, że mało kto wie jak półkowa działa (patrząc na konstrukcje to nawet producenci sprzętu maja nikłe pojęcie) i wierzą, zę półki wstawione w dowolną konstrukcję stworzą na wyjsciu ambrozję.
Nikt nie liczy drabinki rektyfikacji, nikt nie planuje procesu, tylko wszyscy "mam aabratka z półkami i mi wychodzi 94% co robić?". Wywal głowicę i zrób normalne odejście CM, potem weź wykres i policz ile półek musisz użyć.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: kiwitom23 »

Robiłem już wielokrotnie destylacje na półkach i wychodziło książkowo. Mam UFO i nie mam zasypu, po prostu kocioł, półki i głowica. To był pierwszy raz, że tak wysoki procent leciał do końca procesu, ale aromaty w urobku były wyraźnie wyczuwalne. Dlatego pytałem Was o powód tego.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: .Gacek »

jpiwek pisze:... Nikt nie liczy drabinki rektyfikacji, nikt nie planuje procesu, tylko wszyscy "mam aabratka z półkami i mi wychodzi 94% co robić?". Wywal głowicę i zrób normalne odejście CM, potem weź wykres i policz ile półek musisz użyć.
A możesz mi wytłumaczyć czym różni się głowica tupu ufo lub aabratek z maksymalnie otworzonym zaworkiem od zwykłej chłodnicy prostej? W sensie procesu a nie budowy oczywiście...
Pozdrawiam Gacek.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: jpiwek »

Wady głowicy aabratek nad półkami są głównie dwie:
1) niewystarczająca przepustowość zaworków "precyzyjnych", które po porstu maja zbyt mały przepływ, żeby przepuścić schłodzone 2, czy 3kW par podanych w kolumnę, co w konsekwencji powoduje dodatkowy reflux. Co ciekawe, przy 2,5kW i przekroju rurki 8mm nie wystarcza nawet odkręcenie (demontaż) zaworka. Widać to na popularnych w Polsce aliexpressowych szklanych kolumnach. Pełno filmów na FB z grup tematycznych, w których jeden z drugim nagrywa filmik z barbotażu i podniecony rozprawia nad tym, jak mu kolumna pracuje, gdzie na filmie widać dokładnie, jak pracować nie powinna.

Całkowitym kuriozum jest zestaw półkowa+ olm z zasypem nad półkami. To juz trzeba po prostu nie wiedzieć o tym nic i kierować się wyłącznie tym, że ładnie wygląda (rzecz gustu).

2) przed taką głowica zwykle są odcinki wypełnione, bądź takie, które maja na to wypełnienie miejsce, co też prowadzi do dodatkowego refluxu. W pierwszym przypadku na wypełnieniu, a drugim w konsekwencji refluxu związanego z chłodniejszą niż wnętrze kolumny ścianką (efekt jak w almebiku).
Co ciekawe, prawie wszyscy ślepo wierzą we wpływ ustawienia kąta pochylania ramienia alembiku (gęsiej/ łabędziej szyi) na smak, ale jednocześnie nie akceptują występowania faktu refluxu w pustej rurze deflegmatora kolumny.

Powodów jest więcej- chociażby łagodniejsza praca kolumny, w której pary są "wysysane" podciśnieniem chłodnicy końcowej (a'la CM), co łatwo zaobserwować po prostu wymieniając głowicę LM na chłodnicę zwrotną i końcową. Zdecydowanie łatwiejsze jest tez operowanie takim zestawem (zwrotna np. typu shotgun), niż operowanie głowicą aabratek, która nie daje nam żadnej możliwości regulacji barbotażu w sytuacji, w której ma zdemontowany lub odkręcony na maksa zawór LM. Regulacja przepływem wody nie zda się tu na nic, bo w końcu dojdziemy do punktu, w którym nie skropli nam wszystkiego. Zostaje regulacja grzaniem. Powolna, mało responsywna, a wręcz niemożliwa w przypadku zestawu półkowa+ regulator grupowy. A widziałem już konstrukcje półkowa+ SKN/ RGN.
Ostatnio zmieniony środa, 29 cze 2022, 18:54 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: czytam »

No to pozwolę sobie wyrazić zdanie przeciwne. Uważam, że jest możliwość techniczna wykonania głowicy LM (aabratek, ufo...) z całkowitym odbiorem (bez refluksu). To tylko kwestia konstrukcji i wymiarów odbioru. Co jednak wtedy miałyby robić półki? Wielkość refluksu widać w kolumnach szklanych, gdzie bez refluksu lub z minimalnym refluksem następuje osuszenie półek. Z tym łatwym sterowaniem kolumną CM w porównaniu z LM to już chyba przesada.
Co do celowości sprężynek nad półkami w celu buforowania przedgonów mam podobne zdanie ale to już kwestia eksperymentów. Mogą się przydać na przykład przy produkcji spirytusów z cechami surowca (zboże, ziemniak...).
Wracając do pierwszego pytania - za wycięcie aromatów i moc urobku odpowiedzialny jest zbyt duży refluks lub, jak kto woli, za mały odbiór..
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: Doody »

jpiwek pisze:Wady głowicy aabratek nad półkami są głównie dwie:
1) niewystarczająca przepustowość zaworków "precyzyjnych", które po porstu maja zbyt mały przepływ, żeby przepuścić schłodzone 2, czy 3kW par podanych w kolumnę, co w konsekwencji powoduje dodatkowy reflux.
Sorki ale większej głupoty dawno nie czytałem....
U mnie zaworek precyzyjny odbiera cały refluks przy grzaniu 3,5kW i kropelka nie kapie na wypełnienie.
Mam kolumnę szklaną i widzę....
Pozdrawiam
Darek

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: jpiwek »

Jaki jest przekrój tej rurki? I podstawowe pytanie- to Twoja jedyna i pierwsza kolumna, czy masz (lub miałeś) inne i piszesz z doświadczenia?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: jakis1234 »

jpiwek pisze:I podstawowe pytanie- to Twoja jedyna i pierwsza kolumna, czy masz (lub miałeś) inne i piszesz z doświadczenia?
A jakie to ma znaczenie?
Ważne jest to, czy można odebrać całość bez refluksu, czy nie.
Jak odbieram na aabratku, ale na krótkiej kolumnie bez wypełnienia, to też mam wrażenie, że odbieram całość, bez refluksu.
Jednak nie mam szklanej kolumny i nie mogę mieć pewności czy tak jest, więc jestem zainteresowany Waszymi obserwacjami.
Co do niewielkiego refluksu na ściankach, ok. Chociaż przy kolumnie ocieplonej, to sądzę, że nie jest on jakiś duży.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: kiwitom23 »

Też wydaje mi się to nieprawdopodobne co piszesz @jpiwek. Ja prowadziłem już kilkanaście procesów na półkach i przeważnie odbierałem 30ml/min przy 2,4kW grzania i przy tych ustawieniach widziałem dokładnie, jak po pewnym czasie górna półka była "osuszana". Zaworek odbioru przy 30ml nie był otwarty nawet w połowie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: jpiwek »

jakis1234 pisze: A jakie to ma znaczenie?
Kolosalne. Każda pliszka swoj ogonek... i tak dalej. Jeżeli ktoś pracuje od początku na jednej kolumnie i nie ma porównania, to wydaje mu się, że stworzył destylat idealny, bo ma półki w kolumnie.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: czytam »

Ale tu nikt nie pisze o idealnym destylacie tylko o możliwości pracy bez refluksu na głowicy LM. Jednak można.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa 3'' jakie grzanie i odbiór

Post autor: Szlumf »

Jeżeli chcesz pracować bez refluksu na głowicy od rektyfikacji i masz za mały do tego celu maksymalny odbiór to wymuś większy przepływ podciśnieniem. Zaworek otwarty w pełni z nałożonym wężykiem silikonowym np. 6mm długości z 1m. Wężyk zakończony igłą od strzykawki np. 1,6mm. Ja mam 1,1mm. Przepływ regulujesz położeniem wężyka góra-dół. Oczywiście jeżeli zaworek ma odpowietrzenie to musisz je zaślepić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”