Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
Wojtek5
400
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki
Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Postautor: Wojtek5 » środa, 6 sty 2021, 15:52

Postanowiłem założyć ten temat, gdyż może jestem nieco wyidealizowany, a nawet wg niektórych osób oderwany od rzeczywistości, ale wierzę w to że przyczyniam się do czegoś dobrego w sposób świadomy.
Ile osób z nas idzie do sklepu i pakuje produkty należące do zagranicznych firm wyprodukowanych za granicą, lub w Polsce przez zagraniczne koncerny i nawet się nad tym nie zastanawia?
Od kilku lat robiąc zakupy w markecie staram się do koszyka wkładać głównie produkty wyprodukowane w kraju, najlepiej polskich marek – głównie chodzi tu o produkty spożywcze na które wydajemy najwięcej i najczęściej je kupujemy.
Nie będę powoływał się na specjalne raporty jak to się ma w rzeczywistości, bo nie o to w tym wszystkim chodzi, by zarzucać się cyferkami choć właśnie o nie chodzi. Opiszę to w sposób lakoniczny i dość mocno ogólny i poglądowy.
0,79 groszy zostaje w Polskiej gospodarce z każdej wydanej złotówki na produkt wyprodukowany w kraju i przez Polską firmę
0,25 groszy z każdej wydanej złotówki zostaje w kraju w przypadku produktu importowanego
Dla mnie to ogromna różnica.
Jest cała masa rodzimych firm spożywczych, które niczym nie ustępują firmom zagranicznym, więc osobiście nie widzę potrzeby kupowania produktów należących do międzynarodowych koncernów, które wyprowadzą kapitał tak szybko jak to jest możliwe. Nawet powiem więcej, wiele rodzimych marek, może mniej wypromowanych ma skład o wiele lepszy niż tych tzw. markowych. Niektóre nawet nie są droższe, ale z całą pewnością mniej wypromowane. Dla przykładu dodam kilka produktów ogólnie dostępnych w większości hipermarketów:
Majonez Kielecki – chyba najlepszy smak (choć smak to pojęcie względne), ale w wielu rankingach zarówno pod względem ceny, jakości składu i smaku jest na pierwszych miejscach zostawiając daleko w tyle marki zagraniczne.
Tak samo jest z makaronami, różnymi sosami, ketchupami, mąkami, a nawet z mięsem, czy dość popularnym na tym forum cukrem, który niestety nie jest tańszy od cukru Diament, ale kupując nasz nie tylko wspiera się Polska gospodarkę, ale i rozwój wielu badań, nie tylko drenaż.
Hardkorowcem nie jestem i też jest wiele produktów które są po prostu lepsze i nie mają swoich odpowiedników w krajowej produkcji, ale wystarczy, że czasem spojrzymy na etykietę i co któryś produkt weźmiemy świadomie Polskiej firmy wyprodukowanej w kraju i to już będzie ogromny sukces.

Wiem, że wielu powie bo rząd, bo dziura w budżecie, bo pieniądze się rozpłyną – tak zgadza się, ale część rozpłynie się z 79 gr z każdej wydanej złotówki zostawiając większą część niż z 25 gr
Nie ma nic doskonałego, ale świadome wspieranie to nie tylko miejsca pracy, to nie tylko rozwój rodzimego biznesu, to nie tylko Polski biznes, to w zasadzie my wszyscy i kraj w którym żyjemy.

Jeśli uda mi się przekonać choć jedną osobę, to uważam to za duży sukces, bo może ta jedna osoba, przekona z czasem kolejną itd.

A tak na marginesie:
Jak kilka lat temu zacząłem świadome kupowanie powywalałem z koszyka żonie połowę produktów w hipermarkecie i powkładałem krajowe zamienniki – wtedy usłyszałem, że chyba mnie popie…ło. Teraz odruchowo sama wkłada wiele produktów naszych producentów. Mało tego, coraz więcej osób robiących zakupy w hipermarkecie widzę jak patrzy na etykiety, czy kupują Polskie czy tylko sprawdzają skład tego nie wiem, ale wiem, że świadomość rośnie. Niestety większość wkłada patrząc po cenie.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Rabat 3%
Prasa do owoców F14
Cena: 199.00 zł   Dostawa za 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

jakis1234
400
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Załączniki
Re: Kupuj polskie produkty – Wspieraj gospodarkę

Postautor: jakis1234 » środa, 6 sty 2021, 16:09

Idea słuszna i sam również jestem osobą, która mając wybór tego samego towaru w podobnej cenie, wybierze towar krajowych firm.
Problem jest, gdy różnica w cenie wynosi kilkadziesiąt procent, wtedy niestety, ale z samego patriotyzmu nie będę przepłacał.
No i etykiety trzeba czytać dokładnie, czasami aż trudno uwierzyć jak wiele firm kojarzących się zdecydowanie z Polską, ma już właścicieli zagranicznych.
Pozdrawiam z opolskiego :)

Awatar użytkownika

defacto
1300
Krótko o sobie: Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą.
Załączniki

Postautor: defacto » środa, 6 sty 2021, 16:19

Serwus
Wspierajmy polską gospodarkę.
Kupujmy polskie produkty oznaczone kodem kreskowym, zaczynającym się od cyfr 590.
Jednocześnie sprawdzajmy na opakowaniu producenta oraz napis "made in Poland" lub napis "wyprodukowano w Polsce" :ok:
"Wszyscyśmy z płócien Rembrandta. To tylko kwestia światła"

Awatar użytkownika

kiwitom23
250
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » środa, 6 sty 2021, 16:23

Ja patrzę na jakość przede wszystkim. Z jednej strony wiele polskich firm zostało wchłoniętych przez zagraniczne korporacje, a ich stare nazwy zostały, bo dobrze się kojarzą, a z drugiej strony masa zagranicznych firm produkuje w Polsce, w Polsce zatrudnia ludzi i w od polskich producentów kupuje półprodukty. Te obliczenia Twoje 0,79 i 0,25 to pewnie dane z TVPis. Nawet jakby to było prawdą, to weź pod uwagę, że z tych 0,79 groszy 0,20 idzie na kordony policji przy domu Kaczora, a następne 0,20 na pensje dla komisji smoleńskiej tego imbecyla Macierewicza, a reszta jak zostanie wpada na tacę u Rydzyka (to tak oczywiście z przymróżeniem oka piszę). Gdyby to był normalny kraj....
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami."

Autor tematu
Wojtek5
400
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » środa, 6 sty 2021, 16:28

To i tak nic nie zmienia, bo więcej zostanie, niż wypłynie. Nie ma ideału, czy za tej władzy, czy poprzednich, czy następnych.
To kwestia podejścia nas samych.
Domowe nalewki

rozrywek
2500
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: rozrywek » środa, 6 sty 2021, 17:17

Popieram akcję taką w pełni na 200%
Wojtek szacun wielki.
Od siebie dodam że na produkty żywnościowe mamy wpływ. Kupujmy na bazarze. Od chłopa. Jajka od baby ze wsi. Nie takie z fermy gdzie zmywają pieczątki acetonem. Prawdziwa baba z jajami.
Mięso także można i wędliny kupiç w lokalnej masarni.
Nie mamy wpływu na niektóre produkty które kupujemy. Np Wedel już chyba należy do Nestle. To tak dla przykładu.
Ja główne zakupy robię w Polskim sklepie. (Przebywam za granicą) staram się jak mogę. Nie chodzę do lidlów biedronek stonek i innych oszołomów.
W markecie noga ma nie stanie.

Prowadziłem biznes w Polsce to doskonale wiem jakie bywają pochodzenie towarów.
Banany u nas nie rosną. Ale jabłka owszem.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

bociann2
500
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: bociann2 » środa, 6 sty 2021, 18:49

Jeszcze lepiej: Wedel należy do. Lotte - to japońsko-koreańska grupa

mirek-swirek
200
Załączniki

Postautor: mirek-swirek » środa, 6 sty 2021, 18:52

Polecam zainstalowanie sobie na telefonie aplikacji Pola. Skanujemy telefonem kod kreskowy i Pola mówi nam ile producent ma w sobie polskości.

Autor tematu
Wojtek5
400
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » środa, 6 sty 2021, 19:15

O tej apce nie wiedziałem, przetestuję. Żona używała przez długi czas apki Zdrowe zakupy która po zeskanowaniu kodu mówiła czy produkt jest zdrowy i ile zawiera E i innych substancji niepożądanych.

Dla uściślenia tematu:
Jak wspomniałem hardcorowcem nie jestem i jestem za tym by w pierwszej kolejności wybierać produkt o lepszych składnikach a dopiero po tym ten Polski i w kraju wyprodukowany.
Większość da się znaleźć rodzimej produkcji o lepszych składnikach. Co do rodzimych firm o wątpliwej jakości to jestem zdania, że takie nie powinny być, nawet jeśli ich bytem miałbym zamienić firmę zagraniczną.

Pamiętam jak byliśmy ze znajomymi na wakacjach i moja żona do koszyka włożyła paczkę 5 parówek dla dziecka rodzimej firmy, a znajomy ją zawołał i mówi zobacz tu jest 12 parówek za tą samą cenę. Żona mówi ale zobacz jaka jest zawartość mięsa, tam jest niecałe 40%, a w tej jest 96%. Nie ważne, ważna była ilość. Tylko, że nasze dziecko najadało się w tamtym okresie 2 parówkami, a ich po 5 było nadal głodne.

To dobre porównanie, bo jakość powinna być na pierwszym miejscu. Jakość to zdrowie i w sumie tańsze koszta własne. Potem gospodarka i wsparcie dla rodzimych marek.
Może to trochę dziwne, ale trzeba sobie to jakoś w głowie wypośrodkować.
Domowe nalewki

Awatar użytkownika

kiwitom23
250
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » środa, 6 sty 2021, 19:35

Otóż to Panie Wojtek. Parę lat temu była afera z firmą, która produkowała wędliny. Polska firma, żeby nie było... Dawali swoje wyroby do sklepów w komis, czyli jak się nie sprzedały to odbierali i zwracali kasę. Wszyscy zachodzili w głowę, jak im się to opłaca. Po 3 latach okazało się, że mielili spleśniałe starocie i dodawali do nowej produkcji. Firmę zamknęli, ale dosłownie po tygodniu córka właściciela otworzyła nową i znowu dawała w komis. Kupuj polskie!!!

Najbardziej wkurzają mnie teksty, że firma np niemiecka, więc o interes jakiego kraju będzie dbała? O Polskę? Nie o Niemcy! I to jest czysta demagogia, firma będzie dbała przede wszystkim O SWÓJ interes. Ona ma w dupie Niemcy, czy Polskę, przeniesie produkcję tam gdzie taniej, podatki będzie płacić tam, gdzie dla niej korzystniej. Niestety Polacy łapią się często na powyższą demagogię, zamiast wymuszać na politykach, by tworzyli takie warunki dla obcych firm, żeby je ściągać do kraju, żeby tu kupowali półprodukty, żeby tu zatrudniali ludzi i żeby tu płacili podatki. Ot i cała filozofia... A wtedy jak nazwiesz taki produkt np niemieckiej firmy, wyprodukowany w Polsce z polskich półproduktów i polskimi rękami??? Czy to już polski produkt, czy jeszcze zagraniczny? Apka pokaże, że zagraniczny zapewne. Omijasz Wedla z daleka? To w końcu japońsko-koreańska firma.
Ostatnio zmieniony środa, 6 sty 2021, 19:41 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami."

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Krótko o sobie: Parmezan i Ementaler, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: JanOkowita » środa, 6 sty 2021, 19:39

Wojtek5 pisze:
Pamiętam jak byliśmy ze znajomymi na wakacjach i moja żona do koszyka włożyła paczkę 5 parówek dla dziecka rodzimej firmy, a znajomy ją zawołał i mówi zobacz tu jest 12 parówek za tą samą cenę. Żona mówi ale zobacz jaka jest zawartość mięsa, tam jest niecałe 40%, a w tej jest 96%. Nie ważne, ważna była ilość. Tylko, że nasze dziecko najadało się w tamtym okresie 2 parówkami, a ich po 5 było nadal głodne

Dawno nie czytałem czegoś tak idiotycznego.
Drożdże Szlacheckie najlepszym przyjacielem człowieka.
Zajrzyj do naszego Forumowego Sklepu. Masz specjalne warunki jako Forumowicz :poklon;
alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

mtx
1300
Krótko o sobie: Po prostu robie co lubie i lubie to co robie
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mtx » środa, 6 sty 2021, 19:42

rozrywek pisze:Kupujmy na bazarze. Od chłopa. Jajka od baby ze wsi. Nie takie z fermy gdzie zmywają pieczątki acetonem. Prawdziwa baba z jajami.

Żebyś się rozrywku nie zdziwił jaki shit sprzedaje chłop czy baba na targu/ bazarze, ich żadne normy nie obowiązują, nawet nie wiesz czym leją te swoje eko produkty, markety obowiązują kontrole jakości, oni sobie nie mogą pozwolić na sprzedawanie syfu bo odszkodowania by ich zjadły, a jak chłop ma ten swój hektar poletka to chce ukręcić jak najwięcej "zdrowego" produktu (czyt. nie zeżartego przez robactwo) i na ryneczku śrubuje cenę 5zł za kilo marchwi, a marchewki mutanty wielkości butelki piwa - wyhoduj takie duże marchwie bez chemii ;)
Albo jajka od baby powiadasz, czasem o smaku ryby, bo posypali mączki rybnej do paszy by taniej było, a miastowy kupi i się będzie cieszył, jednego roku tak się władowałem na wielkanoc, mmm piękne jajeczka od baby z targu, och ach ech mmm piękna kaczka ze wsi swojska, ogóreczki kiszone z beczki cud, miód, malina :womit: Jajka wyglancowane smalcem, żeby się świeciły, w smaku ryba, kaczka tak samo, a ogóreczkki "cudowne" miękkie, puste, przezroczyste i śmierdzące w środku gnojowicą, od tego czasu nigdy więcej przygód z kupowaniem świetnych produktów na targu przepłaconych 3 razy i do tego syf.
Owszem kupić nasze krajowe jestem jak najbardziej za, ale nie na targu od rolnika, za dużo kombinują i z ludzi debili chcą robić.

Awatar użytkownika

kiwitom23
250
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » środa, 6 sty 2021, 19:43

JanOkowita pisze:Dawno nie czytałem czegoś tak idiotycznego.

Trudno się nie zgodzić :smiech:

Autor tematu
Wojtek5
400
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » środa, 6 sty 2021, 19:44

Nic nie jest doskonałe, wyborów powinniśmy dokonywać sami. Sami jako konsumenci w większości przypadków nie jesteśmy w stanie oszacować co jest Polskie co nie, co jest przewałką a co nie. Wystarczy skupić się w pierwszej kolejności nad jakością, a potem sięgnąć po to co w kraju jest wyprodukowane. Własne zdrowie, zdrowie własnych dzieci jest ważniejsze.

@JanOkowita
Idiotycznego? pod jakim względem?
Ostatnio zmieniony środa, 6 sty 2021, 19:47 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Załączniki

Postautor: JanOkowita » środa, 6 sty 2021, 19:47

Kupuję od rolników - takich do których mogę pojechać i obejrzeć ich gospodarstwo. Podam ceny z Mazowsza:
kurczaki/brojlery biegane i karmione paszą gospodarską - 15 zł/kg
kaczki jak wyżej - 20 zł/kg
gęsi j.w. - 23 zł/kg
jajka - 1-1,15 zł/szt.
Zajrzyj do naszego Forumowego Sklepu. Masz specjalne warunki jako Forumowicz :poklon;
alkohole-domowe.pl

Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Załączniki

Postautor: JanOkowita » środa, 6 sty 2021, 19:50

Wojtek5 pisze:@JanOkowita
Idiotycznego? pod jakim względem?

Może Twoje dziecko potrzebuje mniej parówek?
alkohole-domowe.pl

Autor tematu
Wojtek5
400
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » środa, 6 sty 2021, 19:56

Nie chodzi o mniej parówek tylko o to czym się najadamy i jak a czym nie. W tamtym okresie a było to z osiem, dziewięć lat temu też na to nie zwracałem uwagi. Ale nawet po sobie wiem, że co innego jest zjeść coś pełnowartościowe, a co innego zjeść gówniane żarcie, które przeleci przez odbyt i po chwili jest się nadal głodnym.
Domowe nalewki

Awatar użytkownika

kiwitom23
250
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » środa, 6 sty 2021, 20:02

Do tego pokaż mi parówki z zawartością 96% MIĘSA!!! Wiesz co to za "mięso" jest??? To zmielone nogi, pazury, zęby i inne odpady. I tym karmisz dziecko???

Autor tematu
Wojtek5
400
Załączniki

Postautor: Wojtek5 » środa, 6 sty 2021, 20:30

cios poniżej pasa. Jeśli chodzi o jakość to opieramy się na etykiecie. Wiem, że ZAWSZE najlepiej jest robić własne, ale nie zawsze jest taka możliwość. Jako konsumentowi pozostaje deklaracja producenta na etykiecie jako wiarygodne źródło. Zdaje sobie sprawę z tego, że jakość nie zawsze jest miarodajna z deklaracją, ale pewnie jak wiesz, że raz jak się sparzysz to drugi raz już nie wejdziesz do tej wody. Tak samo jest z jakością. Jak coś kupisz i nie podejdzie Ci to drugi raz już tego nie kupisz.
Domowe nalewki

Awatar użytkownika

nemeto
250
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Załączniki

Postautor: nemeto » środa, 6 sty 2021, 20:32

Pewnie chodziło o Krakusa (zresztą te jako jedyne parówki czasami u mnie goszczą), który to przecież jest chiński :hahaha: Co do patriotyzmu konsumpcyjnego to ja mam go głęboko w "tyle". Bo jak dla mnie i ci polscy i ci zagraniczni producenci chcą mnie "wydymać". A osobiście uważam, że rodzimi starają się bardziej i robią to patrząc się prosto w oczy na ustach mając slogan "dobre bo polskie". Dla mnie przede wszystkim liczy się skład produktu, później stosunek jakość/cena. Nie interesuje mnie pochodzenie danego produktu, fakt czasami mój wybór pada na naszą rodzimą produkcję - oczywiście o ile zostanie wybrana.
I nie kupuję od chłopa, czy na rynku (wyjątkiem są owoce). Mięso, pieczywo itp. kupuję w mniejszych bądź większych sieciach z uwagi na to, że jak ktoś wcześniej słusznie zauważył te podlegają jakieś kontroli.
Nie zapatruję się ślepo, że nasze polskie jest lepsze/najlepsze bo tak po prostu nie jest. Część produktów jest lepsza od zagranicznych, a część gorsza.

Wróć do „Po Godzinach”