Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy

Post autor: ollo »

@Góral bagienny ,,wynik -4 BLG uzyskasz przy fermentacji czystej cukrówki, a w nastawach owocowych występują też cukry niefermentowalne, które podbijają wynik BLG. Jeśli dobrze pamiętam może podnosić wynik o 4 jednostki."
Mam pytanie do Kolegów w kwestii podnoszenia się tego wyniku o kilka jednostek....mógłby ktoś coś powiedzieć o tym? No i teraz zakładając, że ze względu na różne inne cukry i co tam jeszcze jest w tym soku owocowym...wynik na cukromierzu podnosi się o 4 jednostki a ja mam odczyt z cukromierza 11Blg co da mi po przefermentowaniu 5,7% alk. - czy to znaczy, że tam nie ma realnego 11Blg tylko 7Blg fermentowalnego cukru? Bo wtedy zamiast dać mi z 11tu Blg -5,7% alk. który to procent w tym przypadku by mi odpowiadał- dostanę 2,5 % z tych realnych 7miu Blg . Może ktoś coś podpowie, będę wdzięczny...albo pójdę czytać Cieślaka może, tam coś powinno być.. Jeśli to będzie przekłamanie o cztery kreski tzn.że mam dziesiątki litrów zabutelkowanego ,,cieńkusza" Jaaaaasna duuuupa.
promocja

INTseed
50
Posty: 52
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 18:55
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: INTseed »

Jak wiesz że było 11blg to zrób pomiar otwierając jedną butelkę. Powinno być odfermentowane do 0.
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: wingrul »

Tylko wygazuj przed pomiarem bombelki też przekłamują pomiar.
Nie ma to jak testy w praktyce teoria jest dobra ale praktyka lepsza :D

Autor tematu
ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: ollo »

Dzięki za info. Sprawdzałem w baniaku i było odfermentowane do 0. Poczytałem co jest napisane na ulotce bailingomierza biowinowskiego i co pisze Cieślak. Miernik biowinowski i odczyty w tabelkach uwzględniają niecukry itp. więc cydr fermentuje się do 0 oraz po takim przefermentowaniu powiniennem otrzymać zawartość alkoholu właściwą dla zmierzonego Blg. Ciślak zaś pisze by odjąć 4 ale jeśli biowinowski ma poprawkę to nie trzeba odejmować. Za to ze względu na korektę biowinowskiego, jeśli odfermentowuję cukrówkę to optymalnie będzie odfermentować do -4 bo tam nie ma żadnych niecukrów czy innych niefermentowalnych składników. To kamień spadł mi z serca.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: jakis1234 »

Sok nigdy nie będzie odfermentowany do zera, właśnie przez cukry niefermentowalne Blg będzie powyżej zera, nawet gdy fermentacja jest zakończona.
Ta poprawka 4 Blg jest średnią i może być bardzo różna w zależności od surowca. Na przykład dla soku z winogron przyjmuje się 2 Blg.
Na forum winiarskim jest taka informacja:
Generalnie to niecukry mają znaczenie na początku gdy nie ma alkoholu w nastawie - i poprawka powinna wynosić 3,2-3,3. Potem wzrastający poziom alkoholu (a raczej jego mniejsza gęstość) kompensuje wzrastającą gęstość niecukrów.
A na tej stronie masz zawartość cukru w owocach, oczywiście znowu średnio ;)
https://wino.org.pl/old/frames/ogol_zasad.html
Bez specjalistycznego sprzętu nie jesteś w stanie dokładnie ustalić, ile jest tych cukrów niefermentowalnych
Jak do tego dołożysz jeszcze niepewność pomiarową cukromierzy, to rozrzut wychodzi dosyć spory.
Jeżeli robiłeś z soku kupnego, to tam podają ilość cukru na litr soku i dla mnie to jest najdokładniejsza informacja, ale jeżeli robiłeś sok samodzielnie, to już tylko te uśrednione i mało dokładne metody pozostają.
Mam nadzieję, że u Ciebie zadziała akurat w stronę zwiększającą poziom alkoholu :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 sty 2021, 09:33 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: czytam »

Tylko po co sobie nimi (cukrami i nie tylko niefermentowalnymi) zawracać głowę? Były w soku, są i w cydrze. Bierzemy różnicę wskazań, mnożymy przez 0,6 i mamy zawartość alkoholu. Dla bardziej dociekliwych są tabele, arkusze kalkulacyjne, programy, aplikacje, kalkulatory...
Tak naprawdę odjęcie niecukrów od początkowego wskazania Blg moszczu pozwala oszacować, jaka jest zawartość cukrów fermentowalnych i jaka będzie końcowa zawartość alkoholu. Jeżeli mamy pomiar Blg początkowy i końcowy to jak powyżej napisałem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: jakis1234 »

@czytam - i tu masz rację :), tyle, że znajomość cukru fermentowalnego na początku, przydaje się do planowania mocy wina, cydru czy piwa.
Pozdrawiam z opolskiego.

Karwaztwarz
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 2 lis 2021, 20:32
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: Karwaztwarz »

Ja mierzyłem przefermentowany cydr cukromierzem i było 0 czyli nie zawsze jest tak, że cukromierz wskaże ileś tam procent cukru w gotowym produkcie nie dosłodzonym. Zależy od odmian jabłek z pewnością. Każdy ma inne...
Ostatnio zmieniony środa, 3 lis 2021, 16:26 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
,,Wiara jest dla ludzi, którzy nie wierzą w siebie, wszechświat jest dla wszystkich tych, którzy wierzą we wszystko co istnieje"
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Ustalanie/projektowanie mocy cydru

Post autor: MASaKrA_Domingo »

:|
czytam pisze:Tylko po co sobie nimi (cukrami i nie tylko niefermentowalnymi) zawracać głowę? Były w soku, są i w cydrze. Bierzemy różnicę wskazań, mnożymy przez 0,6 i mamy zawartość alkoholu. Dla bardziej dociekliwych są tabele, arkusze kalkulacyjne, programy, aplikacje, kalkulatory...
Tak naprawdę odjęcie niecukrów od początkowego wskazania Blg moszczu pozwala oszacować, jaka jest zawartość cukrów fermentowalnych i jaka będzie końcowa zawartość alkoholu. Jeżeli mamy pomiar Blg początkowy i końcowy to jak powyżej napisałem.
Dobrze prawisz, ale i tak powinieneś wziąć poprawkę na zawartość alkoholu, która zakłamuje odczyt. Może nie będzie to duża różnica, ale jednak.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”