Nalewki/likiery świąteczne

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Lich555 »

Witam.
Znacie jakieś ciekawe przepisy na świąteczne nalewki lub likiery? Mam na myśli smaki np. piernikowe, pomarańczowe, goździkowe itp. Niekoniecznie muszą być one na tegoroczne święta, bo obudziłem się z tym trochę za późno :D

prodwin
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 21 gru 2015, 23:29
Ulubiony Alkohol: Piwo musi być! :)
Lokalizacja: Czeladź
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: prodwin »

Poszukaj przepisów na Krupnik. Wg mnie jest bardzo świąteczny :)

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: W_TG »

Może trochę późno pomyślałeś
Bo moja znajoma zaczyna od wiosny.
Od truskawek przez maliny wiśnie, i co jej tam w rękę wpadnie.
Na koniec dodaje pomarańcze ze skórką goździki kardamon i pewnie coś jeszcze.
Jak sama mówi improwizuje.
Ale powiem wam zawsze wychodzi jej wspaniały bluesowy jam session :-)
Liczę ze i w tym roku bedę miał okazję zakosztować.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Wojtek5 »

Berbelucha świąteczna (sam ją tak nazwałem)
0,5l wódki
2 laski kory cynamonu (6 cm)
4 kulki ziela angielskiego
12 goździków
9 ziaren pieprzu (po trzy: czarny, biały i czerwony)
2 cm korzenia obranego imbiru (pokrojony na cienkie plasterki - ja pokroiłem na mm ale było zbyt ostre, lepiej jest na 0,5 cm)
dodanie szczyty kolendry
Po dwóch dniach sprawdzenie smaku i ew. odłowienie cynamonu, imbiru, pieprzu (w tej kolejności)
Można dodać drugiego lub 3 dnia ok 70-100ml syropu cukrowego z innej nalewki
Całość macerować 5-6 dni

Zapach nalewki jest korzenny, takie ciasteczko. Smak dość ostry. Po roku zapach jest dalej fajny, smak bardziej ułożony
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: kiwitom23 »

300 gram rodzynek
1 laska wanilii
1 laska cynamonu
300 gram orzechów włoskich
5 suszonych śliwek
5 suszonych daktyli
300 gram suszonej żurawiny
4 goździki całe
duża łycha miodu
5 plastrów pomarańczy grubości 0,7 cm razem ze skórką (dobrze umyte)
8 suszonych moreli
0,5 litra wódki
125 ml spirytusu

Wszystko do słoja, zamieszać dokładnie, żeby się miód rozpuścił i zostawić w spokoju w chłodnym i ciemnym miejscu. Można spożywać już po 3 dniach, ale czym dłużej postoi tym lepsza. Odcedzamy i heja, można dodać po plasterku (małym) pomarańczy i cytryny (lub limonki) do szklanek, żeby jakoś wyglądało. Na zdrowie!!!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Lich555 »

@Wojtek5
Dzięki, na pewno spróbuję. Będzie na następne święta. Nie uważasz, że za krótka ta maceracja? Nie lepiej potrzymać kilka tygodni lub nawet miesięcy (no, może miesiąc), zanim się ją przefiltruje?
Nawet po dodaniu 100 ml syropu wydaje się, że będzie to nalewka raczej po stronie tych wytrawnych niż słodkich? Osobiście takie wolę. Niestety połowa domowników woli słodkie, dlatego staram się połowę robić słodszą, a połowę bardziej wytrawną.
@kiwitom23
Dzięki, tej również na pewno spróbuję. Również na następne święta. Słodzone łyżką miodu na 0,5l wódki i 125 ml spirytusu. Wydaje mi się, że tutaj też mamy nalewkę bardziej wytrawną niż słodką? Daktyle pewnie jeszcze oddadzą słodką nutkę. Z racji, że będzie ona miała szansę macerować długo, po jakim czasie radziłbyś ją przecedzić (po czym dać do leżakowania)?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: kiwitom23 »

Lich555 pisze:Z racji, że będzie ona miała szansę macerować długo, po jakim czasie radziłbyś ją przecedzić (po czym dać do leżakowania)?
Nalewka nie jest wytrawna, jest słodkawa (tak bym to ujął), ale nie jest ulepcem. Ja trzymałem wszystko dość długo, chyba koło miesiąca potem odcedziłem. Oczywiście czym dłużej trzymasz razem, tym bardziej odda smaki. Leżakowanie już bez owoców to samo, czym dłużej poleży, tym lepiej się uleży ;)
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Wojtek5 »

W ubiegłym roku chciałem zrobić coś tak na szybko na święta i miało być to takie moje Know How. Znalazłem kilka przepisów tej nalewki na YT i w sieci. W większości była pod nazwą szybka nalewka świąteczna. We wszystkich przepisach na tych składnikach okres maceracji wynosił max 5-7 dni dla wszystkich składników razem. Po spróbowaniu po dwóch dniach postanowiłem odłowić niektóre składniki, gdyż zapach był świetny, ale strasznie ostra i paląca w smaku. Nie wiem co dało takiego kopa, czy imbir który zbyt cienko pokroiłem, czy cynamon, czy oba razem. Możesz spróbować maceracji dłuższej, ale skosztuj jej lepiej po dwóch dniach.
Ostatnio zmieniony piątek, 18 gru 2020, 22:31 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Lich555 »

Wojtek5 pisze:Berbelucha świąteczna (sam ją tak nazwałem)
0,5l wódki
2 laski kory cynamonu (6 cm)
4 kulki ziela angielskiego
...
Po 3 dniach spróbowałem i nie uważam, żeby smak miało zbyt ostry. Nie odłowiłem składników. Sam smak wydaje się bardzo dobry, ale jeszcze kilka dni poczekam :)
kiwitom23 pisze:300 gram rodzynek
1 laska wanilii
1 laska cynamonu
300 gram orzechów włoskich
...
Natomiast tutaj składniki zalałem większą ilością alkoholu, bo podana ilość nie zakrywała mi sporej ich części.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Wojtek5 »

a ile dodałeś imbiru i jak go pokroiłeś? Wydaje mi się że w moim przypadku to on był sprawcą
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Imrak
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 26 lis 2019, 14:50
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Imrak »

Wisielec pomarańczowy z kilkoma wbitymi goździkami i kilkunastoma ziarnami kawy. Na przyszłe święta się ułoży.

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Lich555 »

Wojtek5 pisze:a ile dodałeś imbiru i jak go pokroiłeś? Wydaje mi się że w moim przypadku to on był sprawcą
Tak z 2 cm pokrojony na 4 kawałki. Mocniej czuję goździki i cynamon.
Imrak pisze:Wisielec pomarańczowy z kilkoma wbitymi goździkami i kilkunastoma ziarnami kawy. Na przyszłe święta się ułoży.
Wisielec masz na myśli to, że pomarańcza nie jest zanurzona w alkoholu? Raz robiłem takiego wisielca, ale z ananasa i efekt był marny. Pół roku leżał nad spirytusem, a smak był ledwo wyczuwalny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 sty 2021, 10:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Wojtek5 »

0,5l wódki 40% lub spirytus/destylat rozrobiony do 40%
Jedna pomarańcza (krojona w ósemki)
42 ziarna kawy (w moim przypadku była to Lavazza (50/50 z robustą)
6 goździków
Macerować przez 4-6 tyg, potem zlać i pomarańczę zasypać cukrem w moim przypadku było to:
za 1 razem 175g cukru - wyszedł bardziej likier, słodki, ale dobry, a nawet bardzo dobry
za 2 razem 100g cukru - smakowo tak samo, ale bardziej przebijała się pomarańcza i alkohol
Gdybym miał powtarzać to chyba wróciłbym do pierwszej opcji ze względu na bardziej zbalansowany smak, choć słodki
docelowa moc to ok: 35,5%

Długo się klaruje, lekką ręką 90 dni, a i tak zawsze coś osiądzie
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 sty 2021, 21:09 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 2 razy.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

zaradek
250
Posty: 257
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: zaradek »

Ja skorzystałem z przepisu na Ducha Puszczy, poniżej wklejam że strony:
http://sezonowygarnek.pl/duch-puszczy/

Składniki:
4 litry alkoholu 50 %
8 g wiórków dębowych
3 orzechy laskowe
18 migdałów
40 rodzynek
6 śliwek suszonych
opakowanie cukru waniliowego 20 g
3 daktyle suszone
1 figa suszona
2 łyżki herbaty czarnej
4-5 goździków
4 liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
1 skórka z pomarańczy
5-6 łyżek cukru

"Liście laurowe i ziele angielskie zagotowujemy w niewielkiej ilości wody ( pół szklanki) , studzimy i dodajemy do alkoholu razem z wodą. Cukier rozpuszczamy w małym rondelku w łyżce wody i cały czas mieszając robimy karmel, gorący dolewamy do alkoholu. Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy i odstawiamy na dwa tygodnie, gotowe. Przelewamy do butelek przez gazę."

Od siebie dodam, że zrobiłem na 45%, bo 50 to ciut za mocne. Alkohol bardzo smaczny zarówno sam, jak i w drinku z pepsi. W smaku głównie czuć nutkę pomarańczy.
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.

Imrak
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 26 lis 2019, 14:50
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Nalewki/likiery świąteczne

Post autor: Imrak »

Lich555 pisze: Wisielec masz na myśli to, że pomarańcza nie jest zanurzona w alkoholu? Raz robiłem takiego wisielca, ale z ananasa i efekt był marny. Pół roku leżał nad spirytusem, a smak był ledwo wyczuwalny.
Tak, owoc ma wisieć nad cieczą. Nie wiem jak ananas, ale cytrusy mają od cholery olejków eterycznych. Dlatego efekt jest mocny, nawet za mocny i wymaga czasu by się ułożyć (chyba że ktoś jest miłośnikiem Royala zaprawionego pomarańczowym olejkiem do ciasta...).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”