Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Mardog
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2019, 11:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: Mardog »

Nie próbowałem bo to pierwszy raz, a dwa, że przyszła mi paczka z alkotekami. Ale zapisze i spróbuje. Co do samych alkoteców to dziś wrzuciłem na próbę cukromierz i wyszło 4blg- 5 dzień po wrzuceniu drożdży. Martwi mnie trochę temperatura bo stoi beczka w piwnicy na desce przykryta kocem. W piwnicy teraz ok 16 stopni a sam zacier niecałe 19 jak dziś patrzyłem. Troszkę chłodnawo i mogą się do soboty nie wyrobić bo jeszcze pracują.
Ostatnio zmieniony środa, 3 kwie 2019, 23:00 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: użytkownik usunięty »

Co do tych drożdży, to mam pewien niewypał.
Przygotowałem 22l ciepłej wody (ok25st), lanej z prysznica i 7kg cukru.
Drożdże jakiś czas leżały nieruszane w suchym miejscu, ale data ważności była ok. Ruch w rurce nastąpił dopiero po 24h a nastaw w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, wolno pracuje już 14 dobę :shock:. Blg wynosi 1. Natomiast do drugiego nastawu, użyłem drożdży nieco ponad miesiąc po terminie ważności, postępując identycznie i nastaw był o takich samych proporcjach.
Ruszył po 4h i pięknie szumi.
Święta chyba raczej na sucho :hmm:
Awatar użytkownika

JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: JasnyPierun »

Ja zrobiłem nastaw na tych drożdżach 14kg glukozy i woda łącznie do 50 litrów (temp wody podczas dodania drożdży 30*) i ruszyło to intensywnie po około 12h(po południu mieszałem rano już szumiało), a blg początkowe koło 23. Jestem zadowolony szumi mocno i jest piana a już pokazuje -2 blg. Nastawione 04.04 czyli 3 doba i to na jednej paczce.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: wkg_1 »

Moim zdaniem to najlepsze z szybkich drożdży.
Awatar użytkownika

JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: JasnyPierun »

Wychodzi na to że paczka lipna albo może chloru więcej było w wodzie z kranu, nie miałeś przerwy w dostawie wody wcześniej?

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: użytkownik usunięty »

Przerw w dostawie wody nie było. Stawiam na lipną paczkę, gdyż woda jaka pijemy na co dzień jest wysokiej czystości.
Piję ją bez przegotowania, bez żadnych obawień. Nie wymaga także filtrowania. Jest miękka jak deszczówka.
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: Dwaid »

Od początku mojej zabawy robię nastawy w proporcjach 8kg cukru na 25l wody. Zadaję je w temperaturze 17-20 stopni i spokojnie rozgrzewają nastaw w chłodnym pomieszczeniu do 25 stopni. Jedyne co im mogę zarzucić, to to, że czas fermentacji nigdy nie pokrywa się z tym co jest napisane w tabeli, mimo wszystko nigdy mnie nie zawiodły i zawsze przerabiają cały cukier. Smak destylatu jest ok, nie mam niestety porównania do innych drożdży :)

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: użytkownik usunięty »

Dwaid pisze: Jedyne co im mogę zarzucić, to to, że czas fermentacji nigdy nie pokrywa się z tym co jest napisane w tabeli:)
Mam podobne skojarzenia.
Chyba, że czas pracy tych drożdży, podany jest w idealnych warunkach, czyli temperatura, czystość, ph i natlenienie wody, warunki fermentacji no i jakość cukru. Tak mi się wydaje.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: wkg_1 »

W wysokiej temperaturze startu i na glukozie : D
Maksymalna ilość alko - na glukozie.
W 4 dni się wyrabiają do -4 z 7kg cukru.

Mardog
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2019, 11:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: Mardog »

U mnie przerobiły wszystko do niedzieli czyli w 9dni. Wszystko było OK do momentu aż spadła temperatura w beczce po intensywnej fermentacji. Miałem chłodno w piwnicy i podejrzewam że to wydłużyło czas.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: użytkownik usunięty »

19dni.
Tyle potrzebowały drożdże, żeby zamienić cukier na alkohol w nastawie, o którym pisałem nieco wyżej.
Czemu tak długo :hmm: Wydaje mi się, że słabo się namnożyły, na wskutek zbyt małej ilości tlenu w początkowej fazie fermentacji.
Nastaw od kilku dni klaruje się i na dnie fermentora, występuje zaskakująco mały, ledwo dostrzegalny osad. Zasadniczo można by się pokusić o dalszą obróbkę, ale lepiej później, jak za szybko. Więc poczekamy :ok:
Z 24 do-4blg w 19dni.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: wkg_1 »

Myślę, że lepiej szybciej niż za późno : )
Martwe drożdże smaku raczej nie poprawią.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: użytkownik usunięty »

Później, to znaczy po grawitacyjnym wyklarowaniu nastawu.
Skoro wolisz puszczać brutto a w dodatku może na plusie to już nie mój problem :ok:

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: wkg_1 »

Bo to raczej nie problem ; )

PS: Ale spróbuj kiedyś "na plusie" - możesz się zdziwić. Przecież drożdże najbardziej się męczą na końcu - gdy już umierają we własnych produktach metabolizmu. Żyłujemy na minus żeby wyciągnąć maks alko ale nie maks jakości ; ) Czas jest tu imho wrogiem jakości. Nie mylić z czasem fermentacji spowodowanym np. niższymi temperaturami. Chodzi o czas przebywania drożdży we własnych skondensowanych odchodach - w większości już martwych drożdży.
Ostatnio zmieniony piątek, 12 kwie 2019, 23:51 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: użytkownik usunięty »

:scratch: Odchodząc troszkę z tematu.
Zatrzymujesz ferment np. na +4blg, żeby mieć lepszy jakościowo urobek i
nie wyklarowany podajesz dalszej obróbce?
Okey
Czy z owocówkami postępujesz podobnie?

Ps.
Kiedyś, może już o tym pisałem, przetrzymalem przefermentowany nastaw na gęstwie. Stał tak boroczek może ze dwa i pół miesiąca.
Czysty płyn zlalem i poddałem dalszej obróbce, nie wyczuwając obniżenia na jakości.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: wkg_1 »

Owocówek jeszcze nie robiłem ...

Z cukrem po prostu się zbytnio nie przejmuję gdy nie zejdzie na -4. Jak nie mam czasu i jest 0, -1 to dodaję Turbo Klaru i po jednym dniu a czasem wcześniej zlewam zostawiając tylko to co na dnie i jazda. Jakoś nie miałem nigdy kłopotów tylko dodaję kilka kropel antypiany. Glukozy trochę żal na taką rozrzutność więc czekam do końca : ))
Awatar użytkownika

radosław.kwiatkowski
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 23 gru 2020, 05:00
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pura

Post autor: radosław.kwiatkowski »

JanOkowita pisze:A jak koledzy zmierzyliście te 17-18% lub 20 % ? Ciekaw jestem metody, bo nie znam sposobu.
Ja ma np. Multimierz na którym są dwa odczyty 1 to blg 2 to potencjalna zawartość alkoholu.
Awatar użytkownika

ansyn
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 6 lut 2014, 23:46
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 22 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: ansyn »

Witam
Pytanie odnośnie drożdży alcotec 48 carbon.
Dwie paczki leżały sobie w nie ogrzewanym garażu tj temperatury do -5. Czy waszym zdaniem nadają się do użytku? Szkoda by było zmarnować cukier....opakowania oczywiście nie otwierane.
I jak z ewentualnym dawkowaniem ?
Cukier 14kg jedna paczka ?
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 sty 2021, 16:28 przez ansyn, łącznie zmieniany 1 raz.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: bociann2 »

Cukru tyle co na opakowaniu zalecane.
Jezeli saszetki nie otwierane i zawartość jest sucha to wszysko będzie dobrze
Zrób dzień przed robieniem nastawu próbę drożdży. 100 ml cieplej, oslodzonej lekko wody i z pół łyżeczki drożdży. Jak zaczną pracować, rzn. ruszy fermentacja - jest gitara- można działać.
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: Darnix »

Nie wiem jak Carbony, ale Alcotec 48 Turbo Pure spokojnie przerabiają mi 13kg cukru w 40L wody tyle że oczywiście dłużej niż na opakowaniu pisze. Pewnie coś koło dwóch tygodni - dokładnie nie wiem, bo i tak czekam aż się samo sklaruje i będzie czyste jak łza :-D

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

ansyn
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 6 lut 2014, 23:46
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 22 razy
Re: Drożdże Alcotec 48 TURBO Pure

Post autor: ansyn »

Carbony myślę, że to to samo ale z dodatkiem węgla, co prawda bardzo dawno nie korzystałem z nich ale tzw zwykle 48pure zawsze dawałem jedną paczkę na 14kg i przerabiały ale tak jak wspomniałeś czas ok 2tyg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”