Jak sprawdzić ballingomierz.

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz

Post autor: ewan »

Kupiłem w euro-winie ballingomierz, którym do tej pory sprawdzałem zawartość cukru w nastawie. Menzurka się potłukła więc zakupiłem nowy żeby mieć to szkło. Teraz nastawiłem 20 kg cukru paczka T3 na 80 l wody odmierzonej butelkami po wodzie mineralnej 5l i pojawił się problem. Jeden wskazuje ok 19,5 blg a ten nowy prawie 22 blg.
Jak sprawdzić te sprzęty, który wskazuje dobry pomiar? Pomiar zrobiony przy temp ok 20stC tylko woda i cukier.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: Maciej_K »

Odmierz 100g cukru, rozpuść w 0,5l wody. Dolej wody tyle, by uzyskać litr roztworu. Zmierz cukromierzem - powinien wskazywać 10 Blg. 200g cukru w litrze roztworu oznacza 20 Blg.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: Wald »

Większość tych urządzeń uwzględnia obecność niecukrów w moszczu. Na pierwsze sprawdź cystą wodę, a potem uwzględniając poprawkę sprawdź poprawność działania.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: ewan »

Dzięki. Sprawdzę jak piszecie obaj tylko ile powinien pokazywać na czystej wodzie ?
Zero czy też jakaś poprawka na wodę?
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: Maciej_K »

Powinno być zero.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: Zygmunt »

Wald pisze:Większość tych urządzeń uwzględnia obecność niecukrów w moszczu.
W tym przypadku jest to bez znaczenia, bo oba pokazywały różną wartość w tym samym płynie... Ale prawdą jest, że w roztworze woda- cukier mogą lekko przekłamać. Ważne, żeby oba o tyle samo.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: ollo »

Poprzedni który ostatnio mi się stłukł kalibrowałem na wodzie i oczywiście nieco przekłamywał. Poradziłem sobie z tym delikatnie pukając miernikiem w stół. Karteczka w środku zaczęła się przesuwać pod wpływem uderzeń i tak ustawiłem ją na odpowiedniej pozycji. I już myślałem ,że mam sposób na cholerny Browin. Niestety po stłuczce kupiłem następny, też Browinu. Patrzę na wodzie- przekłamuje o 1 blg. No to pukam i pukam i pukam i dupa. Karteczka ani ruszy w górę czy w dół. Mam zamiar dzwonić tam i się awanturować. Podczas telefonicznej awantury mam zamiar poinformować Browin, że opiszę to na wszystkich forach oraz poprosić o wymianę na dobry. Może skutkiem awantury i gróżb opisu fuszerki będzie poprawa jakości tych cholernych Browinowskich bailingomierzy...? A jeszcze im powiem o tych dziadowskich przezroczystych deklach do wiader fermentacyjnych 25l. Deklejuż w sklepie potrafią być pęknięte na rancie...w przeciwieństwie do mlecznych które są mocniejsze i grubsze. Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
ollo pisze:Mam zamiar dzwonić tam i się awanturować.
Nie będzie lepiej jak po prostu zmienisz firmę?
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 202
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: marian.naworski »

Polecam spławiki Firmy Gomar. Kup porządny I zapomnij o Biowinie.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4912
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: rozrywek »

ewan pisze:Jak sprawdzić te sprzęty, który wskazuje dobry pomiar? Pomiar zrobiony przy temp ok 20stC tylko woda i cukier.
Matematyka, roztwór pomiarowy i weryfikacja miernika.
Pamiętaj że są gramy, ale też i są litry.
Mierniki są na tyle niezbyt precyzyjne że potrafią przekłamywać wraz ze wzrostem stężenia, obydwa pokażą 0, ale przy blg np: 25 już mogą być spore różnice w wyniku.

A tak baj de łęj, wygooglowało mi się opis jednego z nich wraz z instrukcją odczytu, polecam lekturę poniżej:

Sposób użycia:

WINO

W celu dokonania pomiaru próbówkę należy wypełnić niewielką ilością płynu pozbawionego cząstek stałych i pęcherzyków gazu. Ilość płynu powinna być taka, aby umieszczony w próbówce pływak unosił się swobodnie i nie dotykał ścianek menzurki.

Dla ułatwienia,n a skali zaznaczono różnymi kolorami zakresy początkowych stężeń cukru (ilość cukru którą należy dodać) w moszczu, dla różnego rodzaju win, które chcemy otrzymać:



obszar bordowy (22 - 25 Blg°) - wina deserowe (słodkie)
obszar żółty (15- 22 Blg°) - wina stołowe (wytrawne)



PIWO

Pomiaru zawartości cukru w brzeczce piwnej dokonuje się w analogiczny sposób jak dla nastawu wina. Na skali zaznaczono zakres zalecanych początkowych stężeń cukru w brzeczce kolorem bursztynowym (8 - 10 Blg°). Fermentację brzeczki piwnej uznaje się za zakończoną gdy odczyt mieści się w przedziale oznaczonym kolorem zielonym (0 - 2 Blg°).

ZACIER

Dla zacierów cukrowych stężenie początkowe cukru powinno wynosić 30-35 Blg°. Czyli dodaj tyle cukru, żeby wskaźnik pokazał wyżej wymienioną wartość. W ten sposób będziesz pewny/a, że twój zacier będzie mocny, przefermentuje całość cukru a co za tym idzie w procesie destylacji uzyskasz większą ilość destylatu.

Brawo dla autora instrukcyi tejże. Jak zenek w filharmonii. poniżej link do źródła:

https://czerwonygrzybek.pl/Cukromierz-0 ... 4c133.html
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

ollo
200
Posty: 249
Rejestracja: piątek, 6 cze 2014, 19:43
Krótko o sobie: Dobrze zjeść...łazić po plaży...wlezć na wydmy i sobie tam leżeć, coś tam poczytać...
Ulubiony Alkohol: Toruńska chrzanówka (wycofali z produkcji), własna - jałowcówka, kminkówka, pigwówka.
Lokalizacja: okolice Gdańska
Podziękował: 28 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Jak sprawdzić ballingomierz.

Post autor: ollo »

Biowin jest wszechobecny i pewnie wiele jeszcze osób się na nim przejedzie więc stąd plan rychłej awantury. Może to coś da? Wkurza mnie jak ktoś sprzedaje ,,ołówki bez grafitu,,poza tym jak wyprodukowali gówno to niech wymienią na dobre. Ciekawe co powiedzą..? No i para kupić Gomara...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”