Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
Ciasto
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2020, 00:55

Post autor: Ciasto »

Witam wszystkich :)
Na początek przeproszę za moją szczątkową wiedzę w temacie, jednak szukam sprzętu nie dla siebie, a na prezent, w związku z czym zaczęłam o destylacji czytać dopiero dziś.
Sprzęt musiałby być niewielki, niewymagający samodzielnego składania czy spawania oraz musi działać na indukcji.
Końcowy produkt nie musi być spirytusem, pijalny mniej lub bardziej mocny bimber jak najbardziej wystarczy- ważne, żeby można było destylować domowej roboty wina, które przyszły obdarowany hobbistycznie robi :D
Przeglądałam forum i tak na szybko doszłam, że pot-still spełnia te warunki. Jako polecany mignął mi parę razy ten:
https://destylatorymiedziane.pl/pl/dest ... 24029.html
Rozważam opcję ze sprężynkami pryzmatycznymi i szybkowarem.
Czy to rzeczywiście jest produkt warty tych pieniędzy (oczywiście zdaję sobie sprawę, że najkorzystniej by było złożyć to samodzielnie z części, ale taka opcja niestety nie wchodzi w grę)? Jeśli tak- czy taka konfiguracja jest okej? Czy to jest pełny sprzęt, czy muszę jeszcze coś dokupić? I jaka będzie różnica między rurką 8 mm a szybkozłączką ogrodową?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam <3
alembiki
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: lesgo58 »

Jeśli myślisz o spirytusie to zapomnij o tym sprzęcie. Jeśli o przysłowiowym bimbrze, bądź innych bardziej szlachetnych destylatach to jak najbardziej. Konstrukcja - wydaje się - jest poprawna. Nad wykonaniem się nie wypowiem, bo musiałbym zobaczyć sprzęt na własne oczy. Na zdjęciach wszystko ładnie wygląda.
Konkludując - przy odrobinie wprawy i doświadczeniu powinieneś otrzymywać zadowalający Cię trunek.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: dynio »

Jest to podstawowy sprzęt do wyrobu destylatów smakowych (brandy, śliwowica itp). Ma jeden znaczący minus - w tej konfiguracji nie ma żadnej możliwości rozbudowy (wszystko jest na stałe ze sobą zlutowane), ale nie znaczy że złe. Jeżeli ta osoba nie będzie miała większych wymagań co do zmiany konfiguracji, to za tą cenę (550zł ze sprężynkami) jest jak najbardziej OK.
PS. Lepiej wziąć szybkozłączkę ogrodową - wygoda podpięcia dowolnej średnicy węża zasilającego chłodnicę w wodę
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: akanim »

Taki zestaw jest lepszy https://destylatorymiedziane.pl/pl/dest ... a_ogrodowa
Dopytaj o sprężynki pryzmatyczne miedziane - moim zdaniem są lepsze niż nierdzewne.
Tak jak dynio napisał lepsza jest szybkozłączka ogrodowa. Jeśli to prezent to kup od razu wąż ogrodowy, załóż złączki. I końcówkę na kran. Jeśli zwykły kuchenny to wkręcaną jak w wąż prysznicowy. Szybkozłączka ma jeden minus, wąż ogrodowy z wodą trochę waży i całość może się wywracać bo chłodnica jest mocno odchylona (o tym dalej). Ale to kwestia ułożenia węża, podparcia go itp. Ale i tak jest lepsza niż rurka bo jak rurkę podpiąć do kranu?
Kup też wąż silikonowy na wylot z chłodnicy, 8 mm średnicy. Końcówkę węża przed założeniem należy wsadzić do gorącej wody i dopiero nakładać. Na zimno może wyskoczyć pod ciśnieniem wody. A najlepiej kupić obejmę zaciskową i zacisnąć. Na upartego na gorąco i wąż 6 mm też wejdzie.
Nie widzę opcji do wyboru na termometr ale widzę, że jest zaślepka na jego montaż na górze kolumny. Termometr to moim zdaniem gadżet - niepotrzebny.
Pod nypel dają taką silikonową podkładkę, jak za mocno dokręcisz to zostanie zmiażdżona a ponieważ kolumna na pokrywce jest chybotliwa (kolumna i chłodnica trochę ważą) to po paru pędzieniach może powstać nieszczelność. Dlatego najlepiej dokupić sobie metalową, miedzianą lub mosiężną szerszą od nypla podkładkę. I nałożyć ją razem z silikonową. Stabilizuje to kolumnę.
Skręcając kolumnę na nyplu trzeba też uważać, żeby ścianka, śruby nypla była równoległa do metalowej obejmy pokrywki. Inaczej obejma zawadza o nypel i nie idzie domknąć szybkowara. Na pewno tak się dzieje na garnku 7L nie wiem czy 15L też.
Aha i jeszcze jedno. Moim zdaniem za bardzo odginają chłodnicę od pionu. Owszem destylat kapie wtedy do naczynia obok garnka ale miedź swoje waży i całość czyli kolumna chłodnica i wszystko razem przykręcone do pokrywki może sprawić, że pokrywka nie będzie szczelna bo całość się przychyla pod obciążeniem chłodnicy. 1 raz na 10 kumpel musi poprawiać na gotującym się nastawie. Ale to też kwestia wprawy przy składaniu i dociskaniu tą czarną rączką.
Co do garnka to 7L to w praktyce 5L, a 13L to 10-11L nastawu czy wina wlanego do szybkowara. Warto o tym większym pomyśleć od razu, ale to zależy ile tego wina ma.
Generalnie fajna zabawka i po niewielkich przeróbkach fajnie się sprawdza w kuchni.
PS. Spirytus da się na tym zrobić w drugiej destylacji, tylko trzeba umieć :)

użytkownik usunięty
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
akanim pisze: Dopytaj o sprężynki pryzmatyczne miedziane - moim zdaniem są lepsze niż nierdzewne.
Oczyszczanie par ze związków siarki, występujących w nastawie, moim zdaniem przejmie miedziana rura. Czy może więc kolega mi wyjaśnić, po co do miedzianego PS, miedziane wypełnienie :scratch:

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: akanim »

Defacto
Właśnie po to, żeby doczyścić. Pary destylatu mają wtedy kontakt z miedzią przez całą długość kolumny. A nie tylko powierzchnia ściany kolumny. Jeśli jest inaczej to wtedy jest trochę tak jakby węgiel aktywny przykleić do ścian rury i przepuszczać przez nią destylat. Owszem częściowo zostanie doczyszczony ale efektywność mniejsza.
Oczywiście pary destylatu są bardziej ruchliwe niż cieczy ale zasada działania podobna.
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: wingrul »

A to nie jest czasem tak że im więcej miedzi tym lepiej ile ta rura ma powierzchni
A jak pary przeciskają się przez sprężynki to pole styku się zdecydowanie zwiększa.
Tak myślę A niedługo będę sam sprawdzał: D już niedługo :D

użytkownik usunięty
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: użytkownik usunięty »

akanim pisze: Pary destylatu mają wtedy kontakt z miedzią przez całą długość kolumny
Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić :ok: Niemniej jednak, ilości związków siarkowych, wystepujacych podczas fermentacji, są tak nieznaczne, że dodatkowa porcja miedzi w postaci wypełnienia, jest moim zdaniem zbędna. Sądzę, że gdyby nawet nie użyć miedzi podczas procesu, zawarte związki siarki, które przedostalyby się do destylatu, po pewnym czasie z niego ujdą podczas wietrzenia. Moje początki to praca na stalowym ps bez miedzi. Nigdy nie wyczułem jaj w destylacie. Później był miedziany LM/VM/OVM z wypełnieniem KO. Również jako PS bez wypełnienia.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: Góral bagienny »

@defacto Tak na spokojnie przeczytaj pierwszy post o co pyta KOLEŻANKA ;)
Twoje dwa posty w tym temacie są do :scratch: :dupa:
@Ciasto Jeżeli chodzi o destylację win to jak najbardziej polecam taki sprzęt :)
Mam destylator pot-still z tej firmy i nie narzekam :)
Do prostej destylacji jak najbardziej się nadaje :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: RE: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: dynio »

Ciasto pisze:Sprzęt musiałby być niewielki, niewymagający samodzielnego składania czy spawania oraz musi działać na indukcji.
Końcowy produkt nie musi być spirytusem..
Prosta odpowiedź: nadaje się w sam raz i tyle.

Ale jeśli to ma być prezent "pod choinke" to muszę Cie zmartwić bo czas oczekiwania u kolegi Zygmunta (właściciel destylatorymiedziane.pl) to min chyba 2tyg

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

Autor tematu
Ciasto
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2020, 00:55
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: Ciasto »

Świetnie, dziękuję Wam bardzo! Tak jak mówiłam, odpada opcja z jakimkolwiek majstrowaniem przy sprzęcie niestety (no, dla mnie stety, bo w przeciwnym razie spędziłabym kolejne dwa tygodnie na dokształcaniu się przed zakupem :D ).

Rzeczywiście pyta koleżanka ;) a czas oczekiwania nie jest na szczeście problematyczny, bo to prezent świąteczno-imieninowy. Imieniny pod koniec styczna, więc mam nadzieję, że się wyrobią. Będę udawać, że tak miało być od początku!

Raknor82
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 sie 2023, 11:22
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: Raknor82 »

Góral bagienny pisze: piątek, 18 gru 2020, 21:28 Mam destylator pot-still z tej firmy i nie narzekam :)
Do prostej destylacji jak najbardziej się nadaje :ok:
Sam przymierzam się do takiego sprzętu. W Polsce robiłem albo nastawy owocowe albo LKZWJ, z naciskiem na ten drugi. Obecnie w Szkocji nie bardzo mam dostęp do sensownych owoców więc mój wybór jest oczywisty. Chcę wyłącznie zacierać słód jęczmienny. Metoda na lenia. I szukam sprzętu. Zainteresował mnie pot still z destylatory miedziane. Często czytałem Twoje posty Góralu, chwalące ten sprzęt. Podpowiedź mi ws konfiguracji, proszę. Keg będzie raczej 50 (żeby pomieścił od razu surowiec z dwóch feremtatorów, po przefiltrowania mlóta). Jak z grzałkami? Wystarczy 1*2kw z regulatorem czy raczej celować w dwie 2kw? Co sądzisz o przystawce refluksowej (w takiej opcji dodatkowo połączenie kołnierzowe)? Wypełnienie zmywaki czy raczej sprężynki? Do smakowek polecane jest raczej mniejsze wypełnienie.

I jak mniej więcej prowadzisz proces? Rozgrzanie na obu na maksa, ja jednej, na obu ale że zmniejszona mocą, żeby nie przypalić? Później kropelkową przedgony a następnie na szybko do 20-10%. Druga destylacja, rozcieńczyć do 20%, ponownie rozgrzanie, tu pewnie moc na maxa, kropelkowo przedgony, szybciej serce (do 55% 50% tak czy inaczej na tym etapie małe pojemniki i na smak/zapach) i pogodny do użycie z pierwszym gotowaniem nowego surowca. Docelowo do leżenia i dębienia.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Ja mam sprzęt z połączeniem kołnierzowym ale jakoś nigdy nie pokusiłem się o rozbudowę bo dorobiłem się półkowej :D
Co do grzałek to przy kegu 50l jak najbardziej 2szt w tym jedna na regulatorze.
Pytanie tylko czy to nie będzie przypalać przefiltrowanego zacieru :scratch:
Jeżeli dysponujesz odpowiednimi funduszami to poszedł bym w kociołek z płaszczem, mają taki na sklepie.
Odpada filtrowanie a i aromatów jest dużo więcej w destylacie :ok:
Przystawka refluksowa się sprawdza przy zagęszczeniu przedgonów i opóznieniu pogonów.
Wypełnienie u mnie przy owocach i zbożu to 3 zmywaki w deflegmatorze, na dole pośrodku i na końcu :D
Reszta jak piszesz i pogony z drugiego gotowania odbieram do około 10% i dodaję do kolejnego pierwszego :ok:
Przy pierwszym gotowaniu odbieram całe alko z kotła nie do 20-10% ;)
Kuknij na targowisko bo chyba ktoś właśnie wystawił pot-stilla bez kega :D
Powodzenia :ok:
potstill-i-akcesoria-t26661.html
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 sie 2023, 15:41 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: aras.aras »

Podstawa to dobry kocioł. Też działam na takim pot-still'u :ok: Ani myślę przechodzić na półki 8-)
Z miedziuchy destylaty mają duszę ;) Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 sie 2023, 18:58 przez aras.aras, łącznie zmieniany 1 raz.

Raknor82
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 sie 2023, 11:22
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: Raknor82 »

Ok, dziękuję Panowie za szybką odpowiedź 😁
To wezmę tak jak piszesz do 50 dwie grzałki, bałem się, że na jednej rozgrzewanie zajmie 2 godziny.
Piękny sprzęt @aras.aras może jak mi posmakuje, to co wykąpie i się ułoży to pomyślę o kotle w płaszczu. Trzy lata temu, jak jeszcze coś robiłem, to na szybkowarze tureckim ze szklanym deflegmatorem pełnym miedzianych sprężynek I szklanej chłodnicy. Rocznie max 20l gotowego rozcieńczonego destylatu. Myślę, że na ten moment i moje potrzeby to i z 50 kegiem będzie aż aż. Nawet nie wiem czy 30 by nie była ok.
Tak mnie coś naszło na powrót do hobby, jak zauważyłem przypadkiem gotowy słód jęczmienny pale ale po 30F za 25 kg. Szkoda nie przerobić 😋
Ostatnio zmieniony środa, 16 sie 2023, 10:45 przez manowar, łącznie zmieniany 4 razy.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: boxer1981228 »

aras.aras pisze: wtorek, 15 sie 2023, 18:57 Też działam na takim pot-still'u
To nie jest PS ;)
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Mikro pot-still dla początkującego - destylatorymiedziane.pl?

Post autor: aras.aras »

boxer1981228 pisze: środa, 16 sie 2023, 18:45
To nie jest PS ;)
Dokładnie ;) Ale tak wielu tą kolumienkę określa, że się potocznie przyjęło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”