Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Dział dla tych, którym nie wyszedł idealnie klarowny trunek.

marus90
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 20 gru 2017, 12:44

Post autor: marus90 »

Witam, jestem początkujący i mam problem próbuje rozcieńczyć próbki wód z moją psotą, niestety wszystkie wody: kranówka ciepła i zimna, wrzątek z czajnika, destylowana, demineralizowana, pitna Żywiec Zdrój i inne ukazują mleko, Próbowałem przez węgiel aktywny oraz watę również pojawia się mleko. Nadmienię ze wszystkie próbki robiłem zaraz podczas pracy destylatora od 85 stopni do 95 oraz po kilku dniach i wszystko z efektem mleka. Jakieś pomysły bo mi się już kończą co dalej robić?
Obrazek
Obrazek

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 gru 2020, 00:00 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: wolan »

A z czego jest ten destylat i jaka jest jego moc początkowa??.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Skir »

@dynio też miałem takie odczucia, ale zauważyłem, że Żywiec z butlach 5l z Tesco jest ok, a w butlach 1l czy 1,5l lekko mętnieje. Zaczynam zabawę z półką i sądziłem, że źle odbierałem pogony, ale kiedy zastosowałem wodę z butli 5l było OK.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: jakis1234 »

@marus90 Stosuję filtr do nalewek, rozrabiam spirytus wodą z kranu i pojawia się zmętnienie.
Co prawda u mnie nie jest aż tak duże jak u Ciebie.
Biorę wtedy lejek i filtr do nalewek, taki jak na zdjęciu, mieści się tam sporo płynu i filtruje dosyć szybko.
Po przefiltrowaniu alkohol jest kryształowy :), a na filtrze zostaje taki biały osad, ale bardzo delikatny. To znaczy, że jakieś minerały czy coś takiego wytrącają się w trakcie rozcieńczania i potem zostają na filtrze.

https://alkohole-domowe.com/forum/dlacz ... 21350.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam z opolskiego.

użytkownik usunięty
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
marus90 pisze:Jakieś pomysły bo mi się już kończą co dalej robić?
Wydaje mi się, że powodów zmętnienia destylatu, po rozrobieniu wodą, może być kilka.
-Przeciągnięty destylat (pogony)
-Tworzywa sztuczne (inne niż silikon 100%) wchodzące w kontakt z destylatem, na drodze odbioru (uszczelnienia, węże)
-Woda o wysokim zmineralizowaniu
PS
Uwaga na węże silikonowe.
Mój pokryty był od środka talkiem, co wywołało zmętnienie. Standardowe płukanie nie pomogło. Dopiero kąpiel w NaOH.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: kleryk88 »

spróbuj dolać do próbki trochę spirytusu by zwiększyć procent jak zmętnienie zniknie to znaczy że podczas procesu coś źle zrobiłeś (zły podział), ja miałem problem z wodą ostromęcką jak rozcieńczyłem do 40% to zrobiło się lekkie zmętnienie ale po pewnym czasie wszystko opadło na dno i jest kryształ a ten sam spirytus z wodą kranową przelaną przez dzbanek filtrujący nie zmętniał czyli problem był z wodą bo się wytrąciły minerały ;)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: jakis1234 »

Postarałem się wyeliminować wszystko w samej kolumnie, węże wyczyszczone i silikonowe, wybierałem środek gonu, trudno więc mówić o pogonach.
Zresztą podejrzewam, że gdyby to było to, to już sam spirytus byłby mętny.
Oczywiście te elementy mogą wpłynąć na mętnienie, ale u mnie, moim zdaniem, jest to kwestia wody.
Mam bardzo dobrą wodę w kranie (ujęcie podziemne), zero kamienia, dobry smak i niezłe parametry, badałem właściwości wody ze względu na akwarium i są bardzo dobre, ale jednak minerałów trochę ma. I to chyba one powodują mętnienie, tym bardzie, że po przepuszczeniu przez filtr nalewkowy, tak jak pisałem, na filtrze zostaje taki lekki, biały osad.

O kleryk88 mnie ubiegł :), ale popieram to co napisał :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 gru 2020, 22:04 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: nemeto »

Tutaj trzeba rozgraniczyć mętnienie i wytrącanie osadu, zresztą był jeden taki temat :)
Ja takie mleko jak na zdjęciach na początku tej strony mam w momencie dorabiania urobku, ale zaraz po energicznymi "cząchaniu" damą. Po chwili widać jak w damie robi się od dołu kryształ. Po jeszcze jednej chwili kryształ w całej damie.
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: łoles »

Dziś rozcienczam spirytus i jakoś mnie tchnelo i zamiast żywca zdoj (tego 5 litrowego) użyłem wody z krany przefiltrowanej filtrem aquaphora i wiecie co po raz pierwszy to zrobiłem poniżej 50 woltów i krysztal zero mgiełki nic. Rozrabiałem różnymi wodami i nawet na żywcu potrafiło przy 50 voltach zamglic jeśli ktoś ma problem z mgiełka polecam spróbować koszt takiego dzbanka z filtrami nie jest porażający warto spróbować
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:
Awatar użytkownika

artur.sukiennik
300
Posty: 334
Rejestracja: piątek, 5 paź 2018, 18:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: artur.sukiennik »

Aquaphor grawitacyjny czy taki elektryczny z pompką?;-)
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: łoles »

artur.sukiennik pisze:Aquaphor grawitacyjny czy taki elektryczny z pompką?;-)
Grawitacyjny ostatnio w biedronce był bodajże za 50 zł z 4 zapasowymi wkładami
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

Erjot5
5
Posty: 5
Rejestracja: piątek, 29 sty 2021, 17:13
Krótko o sobie: „Chopin, gdyby jeszcze żył, toby pił”
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, Finlandia, Absolut
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 27 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Erjot5 »

Witam.

Chciałbym się podzielić kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi wody do rozcieńczania alkoholu do niskich stężeń.
Przez lata, jak jeszcze pijałem sporo kupowanego, średniej klasy whisky, mocno rozcieńczonej wodą i na lodzie (ja tak lubiłem, rzecz gustu oczywiście - takie rozcieńczenia daje poniżej 20% alc!), to zasadniczo, regularnie zdarzały mi się wytrącenia widoczne na dnie szklanki. Bywało to dosyć krępujące (przy gościach zwłaszcza). Znajomy podarował mi spory zapas wody z Grenlandzkich lodowców (szczelnie zafoliowanej i używanej w pakietach dla łodzi ratunkowych, bo się latami nie psuje - jest sterylna i odmineralizowana). W roztworach z tą wodą wytrącenie nie pojawiały się! Wydaje mi się, że wytrącenia dla whisky są o tyle naturalne, że wynikają z metody uzyskiwania tego trunku (celowo dużo pogonów, w celu uzyskania oczekiwanego smaku). Wniosek nasuwa się oczywisty - woda odmineralizowana w dowolny sposób, nie powinna dawać wytrąceń z whisky.

Zupełnie czym innym jest mleczne zmętnienie mieszaniny woda-spirytus. Czysty spirytus nie powinien mętnieć przy niskich stężeniach - inaczej jest po prostu bimbrem (niestety), z charakterystycznym, mlecznym zmętnieniem, wynikającym ze zbyt dużej zawartości pogonów. Właśnie tak się łatwo sprawdza ich zawartość ponad normę... Dla niedowiarków, proszę spróbować uzyskać mleczne zmętnienie mieszając w dowolnym stężeniu, i z dowolną wodą spirytus... kupiony w sklepie. Raczej się to nie uda!

Co do wytrąceń, to łatwo można uzyskać wodę praktycznie odmineralizowaną, gotując ją przez 15 minut (spadek o 95%!). Są też pewnie i inne, bardziej współczesne metody. Stąd "domowe wytyczne" aby używać wody destylowanej lub przegotowanej...

Pozdrawiam i życzę krystalicznie czystej "czystej".
Erjot
P.S. Tu rosyjska strona (przetłumaczona) o bimbrze. Na czym, jak na czym, ale na pędzeniu bimbru, raczej się znają... https://po.bgrepon.ru/domowy-bimber/245 ... ny-po.html
„Chopin, gdyby jeszcze żył, toby pił." Cytat z niezłej imprezki... (Wesele, Wyspiańskiego...)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3804
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Doody »

Nie do końca zgodzę się z przedmówcą.
Rozcieńczanie whisky torfowej poniżej 40% zawsze wiąże się ze zmętnieniem, nawet gdy do rozcieńczania używamy wody destylowanej. Jedynym sposobem jest filtrowanie na zimno.
Pozdrawiam
Darek

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: bociann2 »

Fajne rzeczy wypisują na tej stronce. Np.
"
To czysta energia, która wymaga natychmiastowego uwolnienia. Wielu zna to uczucie, gdy po kilku szklankach wódki nagle pojawia się lekkość, podniecenie, moc jak byk, ciągnie heroizm tak bardzo, że nie mogą utrzymać trzech lub pięciu. Oto jak działają kalorie alkoholowe.."

Piękne, no nie?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: radius »

Piękne :hahaha: Oni chyba nie odróżniają kalorii od endorfin :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mętny produkt”