Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

Wlej trochę urobku do beki i będzie spoko ;)
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
promocja

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Beka to drugie rozwiązanie, coś nie zamarzającego w układzie i chłodnica musi być. Zbiornik 10m3 to o sprawność temperaturową układu bym się już nie musiał martwić, betonowe szambo zakopane w ziemi to nawet w lecie niska temperatura jest nie ma opcji żeby ogrzać taką ilość wody.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 gru 2020, 23:01 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Kwiatki po takiej deszczówce będą krzywo rosły ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Zamiast szamba zakop 200mb rurki PEX w ziemi.
Duża powierzchnia wymiany ciepła, mała objętość. I dużo tańsze niż szambo.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

rastro pisze:Ja tylko piję do tego porównania bo skoro tra pompka daje radę z piwnicy na piętro... ano daje bo pracuje w warunkach do których została skonstruowana
Again... Przecież cały czas my tu o tym mówimy. O obiegu zamkniętym. Nawet temat się tak nazywa...
Pozdrawiam Gacek.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Rurka odpada z powodu powierzchni która będzie już tak jak by wyłączona z użytku i lenistwa nie chce mi się kopać tyle. Szambo z deszczówką jest i służy do podlewania. Beczkę jeszcze mogę zakopać jak będzie konieczność. Myślałem o metalowej żeby lepiej wymieniała temperaturę z ziemią ale boję się rdzy, jednak tworzywo musi wystarczyć.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

.Gacek pisze:
rastro pisze:Ja tylko piję do tego porównania bo skoro tra pompka daje radę z piwnicy na piętro... ano daje bo pracuje w warunkach do których została skonstruowana
Again... Przecież cały czas my tu o tym mówimy. O obiegu zamkniętym. Nawet temat się tak nazywa...
To kwestia terminologi... tytuł tego tematu to faktycznie obieg zamknięty - ale w tym przypadku oznacza to że mamy do czynienia z układem odłączonym od zewnętrznych źródeł wody. Nie musi to być układ zamknięty w znaczeniu hydraulicznym - Można sobie wyobrazić że pompka pompka pompuje z jakiegoś rezerwuaru wodę do chłodnicy, a ta potem wraca już grawitacyjnie do tego rezerwuaru. z kolei zamknięty układ CO to zwykle taki pracujący pod ciśnieniem z zamkniętymi naczyniami przeponowymi natomiast taki z otwartym naczyniem zwykle jest nazywany układem otwartym - ale z punktu widzenia pompki ten układ też jest układem hydraulicznie zamkniętym równie bardzo jak ten z naczyniem przeponowym.

I teraz należało by wrócić do parametru pompy mówiącego na jaką wysokość jest ona podnieść słup wody... w przypadku układu zamkniętego z punktu widzenia hydraulicznego ten parametr ma inny sens... oznacza on jakie opory hydrauliczne jest w stanie pokonać pompa - albo jaką różnicę ciśnień potrafi wygenerować pomiędzy wejściem z wyjściem w barach czy hPa.

Ja piję tylko do odwoływania się do tego parametru w zestawieniu - bo przecież pompka daje radę z piwnicy na piętro... daje też radę w pionowych dolnych źródłach pomp ciepłą zwykle jest to znacznie więcej niż z piwnicy na piętro i zwykle znacznie więcej niż pompa może ma podane w specyfikacji... ale na tej podstawie nie ma co zakładać że da radę w jakimś naszym "obiegu zamkniętym"
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Nie wiem kompletnie o co chodzi koledze, totalnie niezrozumiałe. Czyli co, parametry pompy nie mają żadnego znaczenia, dobrze rozumuję? To, że pompa u mnie wpompowuje wodę w obiego CO z piwnicy na strych, czyli jakieś 8-9 metrów nic nie znaczy, bo jak ją podłączę do obiegu chłodzącego, co to będzie wypompowywał ciecz z piwnicy na parter, czyli jakieś 2 metry, to nie da rady. Taka jest konkluzja? Jakoś to nie przemawia do mnie...
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Konkluzja jest taka że pompa w układzie CO nie wpompowuje wody piwnicy na strych... tylko ją miesza w obiegu zamkniętym... jak dorobisz dwa piętra pomiędzy to pompka dalej będzie mieszała.

Odnośnie tych naszych obiegów zamkniętych nic nie wiemy i nie możemy zakaładać że w każdym jednym przypadku będzie dobrze... jak obieg będzie faktycznie zamknięty to pompka bez problemu da radę... ale w przeciwnym przypadku nie jest to takie pewne. Szczególnie że pojawia się co jakiś czas informacja typu że taka pompka sama nie zasysa musi być poniżej lustra wody w zbiorniku. W takim przypadku istnieją uzasadnione wątpliwości czy faktycznie obieg jest zamknięty...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

@Moskit81, przecież nie musisz kopać 100mb rowka żeby puścić rurkę w tą i z powrotem, może wykopać 20mb i rozłożyć 10 rurek obok siebie.
Jeśli już masz betonowe szambo z deszczówką to możesz wrzucić tam te 200mb (może 100 by starczyło) PEXa, tylko zawsze musiała by być tam woda. Taki zbiornik to idealny bufor ciepła. Teraz są już projekty ogrzewania domu lodem, montuje się pompę ciepła która pobiera ciepło z takiego zakopanego zbiornika, wykorzystuje ciepło przemiany fazowej wody. Na wiosnę masz kilkanaście m3 lodu który się roztapia w lato.

b1std
30
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 15 lut 2013, 10:06
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: b1std »

Wąż ogrodowy za miękki?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Do kitu taki układ PC ze zbiornikiem do zamarzania.... żeby to było efektywne to trzeba zrobić instalację do zawiesiny lodowej. Lód sam w sobie całkiem słabo przewodzi ciepło. Dlatego np. PC powietrze-powietrze mają programy odladzania wymiennika... bo inaczej działa to słabo...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Z tego co widziałem to w takim zbiorniku są spirale z rury PE, woda zaczyna zamarzać od środka dzięki czemu nie ma problemu z rozsadzaniem zbiornika. Jeśli rura się oblodzi to po prostu wymiana ciepła będzie następowała metr dalej.

Wąż do zbiornika? Słabo, PEX jest tani, na alledrogo można zejść poniżej 2zł/mb.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Kopanie odpada mała powierzchnia a i ona będzie zagospodarowana innaczej. Świetny pomysł z rurką w zbiorniku, wtedy układ z wodą i koncentratem do chłodnic i da rade, nie zamarznie. W zbiorniku nawet latem woda zimna. Woda będzie uzupełniana jak nie będzie deszczu, obok studnia głębinowa więc automatyka od majfrendów może uzupełniać wodę. Na ten moment to stawiam na ten pomysł tylko wymiennik w zbiorniku muszę przemyśleć DIT dobrze i tanio musi być

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wawaldek11 »

rastro pisze:Konkluzja jest taka, że pompa w układzie CO nie wpompowuje wody piwnicy na strych... tylko ją miesza w obiegu zamkniętym... jak dorobisz dwa piętra pomiędzy to pompka dalej będzie mieszała...
Przy pierwszym uruchomieniu chyba musi popchnąć wodę na strych? I dopiero jak cały układ wypełni się i odpowietrzy, to słupy cieczy zrównoważą się i pompka będzie miała lekko ;)
Pozdrawiam,
Waldek

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

To zależy... różne instalacje napełnia się różnymi metodami... między innymi duże wymienniki ciepła dla pomp ciepła napełnia się zwykle przy pomocy dodatkowej pompy... ta obiegowa mogła by wyzionąć ducha... instalacje CO zwykle napełnia się z sieci wodociągowej i dopiero potem odpala pompy obiegowe... ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: bociann2 »

Ja pyerdzielę , znowu w piętkę. Tylko czekać, jak ktoś postawi chłodnię kominową, albo icetower
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 gru 2020, 18:20 przez bociann2, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

A chłodnica kominowa to niezły pomysł - dobrze skonstruowana jest skuteczna jak diabli... ale to już nie jest zamknięty obieg i jednak trochę wody zużywa ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Chłodnię już jeden chciał budować.
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... wa#p225816

A na 29 stronie tego tematu jest pytanie o podpięcie chłodzenia do systemu CO. I ktoś się chwalił że tak ma zrobione.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Do systemu CO fajnie, ale tylko jak to jest system zasilany niskimi temperaturami i raczej przez wymiennik. Ktoś się chwalił podpięciem do DZ w PC... to nawet ma sens taki odzysk ciepła. Oczywiście wtedy obieg zamknięty i raczej przez jakiś wymiennik.

No i kolego wiatrak w chłodni kominowej nie jest od spowalniania kropel... ma za zadanie usuwać wilgotne powietrze jednocześnie zasilając układ powietrzem suchym. Cały trik polega na tym że woda się chłodzi bo proces parowania pochłania energię... wada jest taka że taka chłodnia zużywa całkiem spore ilości wody.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 gru 2020, 21:01 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

jatylkonachwile pisze:A na 29 stronie tego tematu jest pytanie o podpięcie chłodzenia do systemu CO. I ktoś się chwalił że tak ma zrobione.
No tak nie do końca... Wiecie Panowie, że bije dzwon ale...
W którymś poście wrzuciłem zdjęcie miedzianego skraplacza, był chyba z 9-10 metrów rurki i ktoś obliczył (chyba @jatylkonachwile) , że to skropli kilka kilowatów i jest mocno przewymiarowany. Odpowiedziałem na to, że modernizują mi CO w pracy i chciałbym aby zrobili mi odejście na dodatkowy grzejnik. Wiecie jak to jest, 8 godzin w robocie, maszyna za ścianą i w dodatku prąd za darmo... Na tym się w sumie skończyło :mrgreen: nigdy nie dokończyłem tamtego procesu, ale rozwiązanie jest świetne poza sezonem grzewczym. Jedynym wydatkiem jest oczywiście pompa i dwa trójniki na rury z zaworami. Należy również pamiętać aby reszta grzejników miała pootwierane termostaty na maksa bo w przeciwnym razie tylko piony będą chłodzić.
Pozdrawiam Gacek.

PółCzłowiekPółLitra
30
Posty: 47
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2016, 00:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: PółCzłowiekPółLitra »

Panowie mam problem i potrzebuję go w miarę szybko rozwiązać. Potrzebuję szybko zbudować mały ale dość precyzyjny układ pompowania wody z możliwością ustawienia przepływu w zakresie 0-50ml/min. Czy taki taka konstrukcja da radę :

https://allegro.pl/oferta/pompka-peryst ... 9845830935
plus to
https://allegro.pl/oferta/12v-20a-regul ... 7245486896

i oczywiście zasilacz do tego. Woda będzie miała temperaturę maks 80 stopni (te pompki niby maks 40 ale czy jest aż taka różnicy dla nich te 20-30 stopni więcej ?)

Inne pompki:
https://allegro.pl/oferta/pompa-perysta ... 0087589708
https://abc-rc.pl/product-pol-12527-Min ... onowa.html

Może ktoś ma inny pomysł, inna pompka ? W tym tygodniu muszę to zakupić i w przyszłym złożyć. Liczy się powtarzalność i precyzja czyli jeśli ustawie 23ml/min to tolerancja maks +/-1ml. Praca po kilka godzin dziennie. Budżet maks 200 zł.

lukasz61433
30
Posty: 45
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 20:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: lukasz61433 »

Witam. Ma ktoś może sprawdzoną pompkę do wytworzenia obiegu zamkniętego tak by nie zużywać bieżącej wody :) :D nie musi być mocna tylko żeby miała wydajność przepływu taką by zdążyła schłodzić chłodnice i uniosła strumień na ok 1.5m wysokości.
Awatar użytkownika

gpawel76
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 2 kwie 2019, 15:00
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: gpawel76 »

Najtańsza pompa do C.O.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

lukasz61433
30
Posty: 45
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 20:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: lukasz61433 »

https://allegro.pl/oferta/pompa-do-podm ... 8638203344 Zastanawiam się nad taką bądź podobna tylko o wydajności 1000l/h. Pompa będzie mieć za zadanie wypompować słup wody na ok 1.70m. Lecz zastanawiam się czy ta 1000l/h to nie będzie zbyt szybko przepompowywać wody
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Ta ma podnoszenie 2m, to powinna sama odpowietrzyć kolumnę, pompa o mniejszej wydajności może mieć niższe podnoszenie i sama nie odpowietrzy układy ale po ręcznym napełnieniu wodą i zanurzeniu wężyka powrotnego poniżej lustra wody spowoduje że pompka będzie musiała pokonywać tylko opory przepływu, a niwelacja już nie będzie miała wpływu.

Od razu uprzedzam że te pompki mogą mieć problem z pracą z ciepłą/gorącą wodą.
Zaczyna się od pisków i wycia a kończy na niedziałającej pompie.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: freek »

Kurde mam panowie używkę pompke od CO i normalnie pracowała do końca w instalacji, a nie chce mi franca podnosić na ok 1,7 metra. Układ odpowietrzony, wężyk powrotu pod lustrem wody itd. Jak już podniesie i pcha tą wodę to bardzo słabo jednak i niewystarczalnie i tak myślę czy kupić jakąś inną czy pokombinować w układzie moim coś, np podnieść beczkę z wodą wyżej o np 1metr.
Dodam że jak już tak słabo pcha wodę to wyłącze ja na chwilę z prądu, zaraz włączę i jakby lepiej było, ale tylko przez chwilę.
Beczka 200 litrów.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Pompka od CO musi być dobrze odpowietrzona, to po primo, secundo to oś wirnika musi być s poziomie, każda odchyłka może powodować utrudnione odpowietrzanie i szybsze zużycie łożysk.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: freek »

Hmm, no moja jest w połowie wysokości beczki wiec zalewa sie samoczynnie, muszę się przyjrzeć jeszcze temu poziomowi wirnika, choć raczej jest dobrze bo wisi na pionowej ścianie. Chyba ze problemem będzie za mały przekrój wężyka doprowadzającego z beczki do pompki- jest to zwykły wężyk jak do baterii kuchennej lub wc :bezradny:
Pozdro
Awatar użytkownika

gpawel76
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 2 kwie 2019, 15:00
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: gpawel76 »

Wężyk przed pompą jak największej średnicy za pompą ja mam chyba 8 mm.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Darnix »

Ja przed pompką c.o. (na zasilaniu) mam PEX chyba 16mm (1/2") i daje spokojnie radę ;-)

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: freek »

Ok, dzięki za info, czyli zmieniam "fi" na zasilaniu. Na wyjściu mam fi 10 wiec powinno być ok.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: cumel »

Przecież to proste jest ;) 3 zawory, 2 trójniki, 2 złączki węży. Wpinamy się szeregowo w powrót z grzejnika np. i można nawet w zimie przy odpalonym CO działać :D

Obrazek
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Pablito »

@cumel
Łooo Panie , proste i genialne
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Darnix »

@cumel proste i genialne - a jakiś dodatkowy osprzęt potrzebny? Dodatkowa pompka od c.o. wymuszająca obieg na chłodnicy? Przewody z chłodnicy przyłączone na stałe do zaworów czy odpinane (co wtedy z dostającym się powietrzem do układu za każdym razem przy podłączaniu się do instalacji)?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: cumel »

Ja nie odpinam ale można zastosować złączki z kulką coś jak do węży ogrodowych i wody tylko troszkę kapnie ;) Pompa na kotle u mnie wystarczyła do wymuszenia tu obiegu. Mam też drugą akurat na tej nitce CO bo ona idzie do nagrzewnicy 25kW :D

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Ktoś potrafi dobrać grzejnik, ile kW powinien mieć, żeby on działał jako chłodnica podłączony do głowicy? Moc grzania 4kW temperatura otoczenia latem 20°C, pompka obiegowa CO w układzie.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Masz na myśli taki zwykły grzejnik do CO? Np panelowy albo z aluminiowych żeberek?
4kW to jest bardzo dużo jak na taki wymiennik, moc grzejnika zwiększa się na dwa sposoby, zwiększając jego rozmiary i przepływu wody lub podnosząc temperaturę. Producenci powinni podawać jaką moc ma grzejnik przy jakiej temperaturze (zazwyczaj dwa albo trzy progi).

A dlaczego chcesz grzejnik? Duże to, ciężkie, dużo wody w obiegu i mało efektywne przy małym ∆t.
Pomyśl o innym wymienniku woda-powietrze czyli chłodnica samochodowa, tanie to, lekkie, ale wymaga wymuszonego obiegu i do tego jest wentylator.

A jak już kombinujesz z grzejnikiem to może podepnij się pod CO, ktoś tu wrzucał parę postów wstecz zdjęcia jak dołączył się do domowego CO.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Sytuacja wygląda tak że mam instalacje na 2 grzejniki a nie są podpięte, i chciałem to wykorzystać. 2 pieczenie na jednym ogniu. Chłodnica do głowicy i garaż będę dogrzewał. Nie chce się wpinać do centralnego ogrzewania bo mam podłogowe i pompę ciepła. Pompki nie ma w układzie bo pompa ciepła wymusza obieg, w lecie pompa nie działa i jak wtedy to rozwiązać? Mam osobny obieg z możliwością odcięcia od całego ogrzewania i to bym chciał wykorzystać.

Kujus
10
Posty: 18
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 22:42
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Kujus »

Ja na 4,4 kW grzania mam 4 kaloryfery 3 płytowe Viessmana 1200x600 połączone równolegle i obieg pompą WZ-250 z bypassem. Dwa grzejniki to będzie na pewno za mało ;/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”