PVPP - Ratowanie przedębionego trunku

Co można zrobić z gotowymi destylatami? Jak poprawić smak i zapach? Tutaj znajdziecie przepisy, poprawianie smaku, przechowywanie.

Autor tematu
Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy

Post autor: Zbyszek T »

Cześć,

Ostatnio podjęłem próbę ratowania przedębionego trunku za pomocą preparatu PVPP.
Jest to środek stosowany w winach do redukcji goryczki.
Zastosowałem ilość zalecaną w literaturze do wina czerwonego (do białego daje się więcej) - około 0,25 g na litr.

Destylat zagrzałem do 35*C (akurat to nie jest konieczne), podałem PVPP, wymieszałem. Od razu wydzielił się ciemniejszy osad i opadł na dno. Nie dużo, ale wyraźnie go widać. Zagrzałem, żeby trunek szybciej się zintegrował.

Ogólnie, trunek bardzo złagodniał i stał się całkiem pijalny. Aromatycznie nie widać zmian, w smaku ten środek także nie daje negatywnych posmaków...
koncentraty wina

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: PVPP - Ratowanie przedębionego trunku

Post autor: akanim »

Mały komentarz.
PVPP Poliwinylopolipirolidon wiąże chemicznie taniny, garbniki i polifenole. Sam w sobie jest nierozpuszczalny w wodzie chociaż silnie ją chłonie, jest higroskopijny. Grzanie nie jest potrzebne tylko mieszanie. Najlepiej przefiltrować trunek po wypadnięciu osadu ze względów estetycznych.
Można też dodawać do świeżo wyciśniętych jabłek lub gruszek, generalnie owoców, które ciemnieją na powietrzu. Wyłapuje polifenole zanim oksydaza polifenolowa zacznie działać.
PVPP sam w sobie nie jest szkodliwy, jest używany w tabletkach z lekami jako środek rozsadzający tabletki ze względu na właściwości higroskopijne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gotowe Destylaty”