Jaka mąka na zacier?

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy

Post autor: rozrywek »

rastro pisze:im niższy numer tym mąka bardziej oczyszczona... zależność jest zwykle taka że mniejszy numer = większa wydajność ale mniej aromatów.... i odwrotnie. typ 2000 można uznać za pełne ziarno...

mączka ziemniaczana... to pewnie inna nazwa dla skrobi ziemniaczanej.
I tu właśnie zostało postawione ważne pytanie. Aromat czy wydajność.
Ja stawiam na aromat.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: rastro »

@rozrywku... mąki pełnoziarniste mają taką cenę że do naszego hobby bym je olał... poszedł bym w zboża (wiem mielenie jest upierdliwe) ale w moim miasteczku... można dostać łamane ziarno paszowe... w cenie mąki z markietu ;). A jeżeli miał bym płacić ~4zł za mąkę pełnoziarnistą to poszedł bym w kierunku słodu - cena nieco wyższa... ale nie trzeba enzymów kupować...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Góral bagienny »

Taa bo enzymy takie drogie :o :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: radius »

rastro pisze:mąki pełnoziarniste mają taką cenę że do naszego hobby bym je olał...
Eee, no nie przesadzajmy. I taką mąkę można kupić w dobrej cenie - https://allegro.pl/oferta/maka-zytnia-r ... 9588105017
Z drugiej strony nie przeceniajmy tych walorów "aromatycznych". Swoisty smak surowca w wódce będzie wyczuwalny, zapach już niekoniecznie ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Skir »

nie ma co czekać: mąka ziemniaczana z tesco kupiona - jutro zacieram i będę miał porównanie ze skrobią.
I love the smell of bimber in the morning.

użytkownik usunięty
Re: Jaka mąka?

Post autor: użytkownik usunięty »

Zatrzyj do tego jeszcze same ziemniaki (świetna wódka) i będziesz miał fajne porównanie :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Skir »

mąka ziemniaczana vs skrobia ziemniaczana :)
Zacieranie na lenia, tak jak zawsze.
Proporcje takie jak zawsze, tu zacieranie skrobi z pobliskiego sklepu:
Skrobia ziemniaczana z "młyna" 23 BLG
Ostatnio skrobia ziemniaczana z Biedry BLG 21.
Mąka wygląda tak samo, może jest trochę bardziej biała i mocniej zmielona.
mąka ziemniaczana Tesco 25 BLG
Ciekawe jak to wyjdzie smakowo.
Po nowym roku porównam do typowej pyry, produkt naturalny.
Ostatnio zmieniony sobota, 5 gru 2020, 16:00 przez Skir, łącznie zmieniany 2 razy.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Erazer »

Dobry produkt wychodzi Ci na tych turbosach i jesteś zadowolony?
Tak się zastanawiam, człowiek inwestuje w tą skrobię, następnie wykonuje kawał roboty z zacieraniem by na końcu dodać jakieś niedrogie drożdże turbo i ryzykować, że końcowy produkt nie będzie spełniał oczekiwań...
W przyszłym tygodniu chce zatrzeć skrobię ziemniaczaną i zastanawiam się, czy użyć drożdże turbo (mam prestige turbo pure), albo Safespiryt GR-2 które także posiadam, ale nie mam żadnej pożywki i trochę lipa właśnie.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: rozrywek »

Skirze drogi oprawa muzyczna spoko :ok: , tylko wiertarka nie stroi. Za wysoko, w G. :D
Z prawdziwą przyjemnością kibicuję tematowi, dlaczego?
A bo to nowy nurt i pewna alternatywa, nie namiastka śrutowania.
Które jest i czaso i pracochłonne. i wymaga sprzętu i miejsca. A z tym różnie bywa.
Tutaj tematem otwartym jest odpowiedni dobór drożdży. Bardzo szerokie pole do popisu. No najlepiej te dedykowane do nastawów zbożowych, wiadomo.
Pozwolę sobie na mały żart, przerobiony lekko z sytuacji autentycznej którą każdy rozpozna zapewne:

Wchodzi do knajpy gość z workiem mąki na ramieniu....no inteligencja.....wy.....ać
Wstaje gość, dopija drinka, bierze zgrzewkę cukru pod pachę......nie wiem jak wy ale ja będę....wy....ał. :D

Kto się pokusi o małe kompendium, tutarial odnośnie tego ciekawego nurtu? Fajny treściwy opis.
Nastaw, klarowanie, sprzęt? Liczę na super treściwe i budująco zachęcające opracowanie.

Ps: Sorki że trochę nie w temacie, wciąłem się, ale uważam że to bardzo fajny kierunek. :ok:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: kondon »

Erazer pisze:W przyszłym tygodniu chce zatrzeć skrobię ziemniaczaną i zastanawiam się, czy użyć drożdże turbo (mam prestige turbo pure), albo Safespiryt GR-2 które także posiadam, ale nie mam żadnej pożywki i trochę lipa właśnie.
Ja tam się nie znam, ale dużo czytam i teoretycznie do zbóż nie trzeba pożywek. Ze skrobią jak to nie wiem. Natomiast nikt nie poleca drożdży turbo do czegoś innego, niż cukier.
Zdecydowanie celowałbym w safspirity, które mają opinię dobrych drożdzy do takich celów, a pożywkę możesz dodać później. Tym bardziej, że jeszcze nie zacząłeś, a jeśli dzisiaj lub jutro zamówisz pożywki, to we wtorek będziesz je miał.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Góral bagienny »

Zrobiłem kiedyś eksperyment i do młóta dodałem cukru, na drożdżach do zboża :ok:
Natomiast na T3 wyszła prawie normalna cukrówka.
Drożdże turbo nigdy do owoców i do zboża ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Skir »

Racja, racja , ale produkt szedł na konkretne zamówienie: dla mojego teścia: Gość niewybredny, ale nie chce żadnych posmaków (testownie dałem mu qq czy pszenice - dobre, ale kręcił głową). Dla niego ideał to czysta, która pachnie jak... woda. No i ma 40% :).
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Erazer »

Rozumiem, ale jeśli będę puszczał to na aabrateku, to kolumna i tak wszystko wytnie, prawda?
Skoro chciał neutralny trunek, to nie prościej było użyć dotyczą tego celu glukozy?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Skir »

Wszystkiego kolumna nie wycina: pozostawia smak i zapach. Zupełnie inny niż cukrówka.
@rozrywek: jeszcze parę testów musze zrobić :). Przede wszystkim puszczę na półkowej i zobaczę efekt. Wydaje mi się, że najmocniej aromatyczna jest skrobia z filmu, najgorsza, bardzo wyjałowiona z Biedry. Mąką ziemniaczana z Tesco po raz pierwszy zatarte wczoraj.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: Skir »

Na półkę poszła skrobia ziemniaczana zatarta na lenia na drożdżach coobra. Moją półkową dopiero obczajam, więc wydajność nawet nie porównuję do kolumny z wypełnieniem. Ale serce zupełnie inne niż na długorurowej. Na razie nie wypowiadam się w kwestii aromatu ;). Smak na korzyść półkowej: bardziej delikatny, jest też jakby lżejszy a pełniejszy i słodszy :pije: . Oczywiście test był dnia następnego i wiem, że na degustacje przyjdzie czas w grudniu... :scratch: 2021 :). Nie mniej smak PYRY po długorurowej dobry, delikatny, ma jednak coś co wyczuwam. Fakt, może po prostu ostatnio PYRA szła na każdej imprezie i się może przejadła. Po półce smak zupełnie inny, lepszy.
Porównując do mąki pszennej, skrobia zdecydowanie wygrywa. Dam jej teraz czas poleżeć.
A w sobotę test mąki ziemniaczanej z Tesco - najpierw na kolumnie z wypełnieniem, żeby mieć natychmiastowe porównanie z typową skrobią.
Lewiatan przesadza: skrobia po 6 zeta. W sieciach hurtowni spożywczych można kupić za 4,2.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jaka mąka?

Post autor: kokornik »

A jak wg. Was ma się mąka (powiedzmy 650) vs. śruta zbożowa? Zalety, wady?
Ja to widzę tak:
Dostępność: mąka jest w każdym sklepie a po ziarno trzeba do rolnika i jeszcze je ześrutować więc zależy gdzie kto mieszka.
Wydajność: lepsza z mąki, ale jak ktoś nie ma kotła na którym się nie przypali to w obu są spore straty
Smak i aromat: chyba śruta, ale ja nie porównywałem dla tego samego surowca więc "chyba"
Drożdże, enzymy: tu nie mam doświadczenia gdzie tradycyjne zacieranie + drożdże gorzelnicze lepiej się spisują niż np. takie koji?

Czy uważacie, że w zależności od zboża np. żyto, pszenica, dla jednego warto używać mąke a dla innego śrutę?
Ostatnio zmieniony środa, 9 gru 2020, 10:43 przez kokornik, łącznie zmieniany 1 raz.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: johnex »

Jeżeli celujesz w trunki zbożowe typu whisky, burbon to według mnie tylko śruta. Uważam, że z mąki to można najwyżej zrobić spirytus.
Robiłem zaciery i z jednego i drugiego. Już po pierwszym odpędzie alkohol z mąki pszennej jest jak dla mnie "jałowy" - bez jakiegoś wyrazistego smaku. "Burbon" ze śruty kukurydzianej i jęczmiennej "prosto z kija" był lepszy niż "marketowa whisky".
Co do dostępności i kosztów to od rolnika wychodzi najtaniej. Czasami na targu można kupić też ześrutowane ziarno. Jeżeli ci nie po drodze to można kupić przez internet: https://allegro.pl/oferta/platki-jeczmi ... 9957934722 Cena porównywalna do mąki w markecie.
Co do wydajności to ze śruty jeśli dobrze uwodnisz śrutę to nie będzie drastycznych różnic. Nawet jak będą to trunek ze śruty odwdzięczy się smakiem.
Co do koji się nie wypowiem bo zacierałem tylko enzymami. Co do drożdży odradzam fermiole - smród z fermentatora.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: Skir »

robiłem mąkę kukurydzianą i śrutę kukurydzianą. nie ma porównania - śruta tańsza, bardziej aromatyczna.
mam wrażenie, że o ile z mąki nie ma wielkiej różnicy, to w przypadku śruty będę odradzał koji. chińskie drożdżaki jakoś nie wyciągają aromatu, choć mają większą wydajność. teraz robię tak, że zacieram śrutę na lenia, wychodzi 15-17 BLG. Po zlaniu, zalewam to co zostało wodą, dodaję 4 kg mąki i dodaję koji. Wyciąga resztę ze śruty i wychodzi mieszanina pszenno-kukurydziana.
Ostatnio zmieniony środa, 9 gru 2020, 21:03 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: kokornik »

Ten pierwszy zacier na czym robisz, tzn. na jakich drożdżach? Dajesz pożywkę?

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego w całości.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 gru 2020, 16:55 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: Skir »

@kokornik: pierwszy zacier na lenia (gorąca woda, enzymy) drożdże najczęściej coobra whisky, czasem dodam z 2 kg słodu wędzonego dla zapachu (beczka 80l). BLG nie jest wysokie ponieważ to "zacieranie na lenia". Po ustaniu fermentacji zlewam do drugiej beczki przez sito nie wyciskając, bo np w przypadku żyta, to odciśnięte powoduje przypalenie w kotle bez płaszcza. Do tego co zostało dolewam wody, z 4 kg jakiejś mąki i koji. Nie tyle szkoda mi %, które tracę pracując z kotłem bez płaszcza, co aromatów, które miałbym wyrzucić. Wychodzi cos drugiego gatunku, ale jeszcze z zapachem. I mam wrażenie, że chińskie drożdżaki wyciągną ze śruty to, co nie udało się w wyniku szybkiego zacierania "na lenia".
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

kamilasta
400
Posty: 430
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: kamilasta »

mąka pszenna.JPG
Pozwolę sobie odświeżyć ten temat.
Czy ktoś próbował zatrzeć taką mąkę? Zbieram się do zakupu i przerobienia. Enzymami i na lenia.
A jeśli nie taka, to jaka? ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Pszenną kupowałem w małych sieciach handlowych typu a.b.c. lub Delikatesy Centrum
Była pakowana po 5kg i dość tania ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: jakis1234 »

Kamilasta, im mąka mniej przerobiona (czyli wyższy typ - na przykład 2000), tym więcej smaków surowca.
Robiłem bezpośrednio z pszenicy śrutowanej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 maja 2022, 16:54 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: Moskit81 »

jakis1234 pisze:Kamilasta, im mąka mniej przerobiona (czyli wyższy typ - na przykład 2000), tym więcej smaków surowca.
Odwrotnie z wydajnością, in niższy tym większa wydajność. Robiłem na koji żytnią 1400, dobry trunek wyszedł.
W zeszłym tygodniu kupowałem w młynie 25kg po 3zł każda, kilogramowe opakowania po 3,5zł.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: kiwitom23 »

kamilasta pisze:A jeśli nie taka, to jaka? ;)
A na co to ma być?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: psotamt »

kiwitom23 pisze:A na co to ma być?
Najtrafniejsze pytanie do uzupełnienia.
Ale uprzedzając odpowiedź powiem: na czystą wódkę ta mąka jest bardzo dobra. Na jakąś "rudą" czyli whisky-podobną lepsza ta z wysokim indeksem. Drożdżom będzie obojętne którą dostaną, ale cel powinien determinować surowiec.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

kamilasta
400
Posty: 430
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: kamilasta »

Ma być wódka. Czysta jak łza.
Na rudzielca jeszcze za wcześnie.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: radius »

Bierz tą 450 :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: wingrul »

Jak zrobiłem z mąki typu 00 to degustujący powiedzieli że "czystej" to lepiej już chyba nie da się zrobić.
Takie slowa miło się wspomina :)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: jakis1234 »

wingrul pisze:Jak zrobiłem z mąki typu 00 to degustujący powiedzieli że "czystej" to lepiej już chyba nie da się zrobić.
Takie slowa miło się wspomina :)
Pewnie, mąka 00 jest na maksa wyczyszczona, tam już nic nie ma ze smaków surowca, to i wódka wychodzi super czysta.
Niestety ta mąka jest dosyć droga.
Zresztą wolę wódkę mającą charakterystyczny smak tego, z czego była zrobiona.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: wingrul »

Zgadzam się z Tobą w 100%

Poprostu miałem taką mąke i ciekawość została zaspokojona :D
Awatar użytkownika

kamilasta
400
Posty: 430
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: kamilasta »

Dziękuję wszystkim za światłe porady :poklon;
Kupię w takim razie 450-tkę, na początek. A później taką z numeracją 00. Ta ma chyba licencję na zabijanie :D
Będę miała do porównania smaki.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Jaka mąka na zacier?

Post autor: jakis1234 »

Kamila, 450 i 00 da podobne efekty, to są mąki dosyć mocno wyczyszczone.
Jak chcesz porównać, to zrób z mąki słabo oczyszczonej, a najlepiej ze śruty.
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”