Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy

Post autor: mikolaj1234 »

Cześć. Mam pytanie do szacownego grona. Mam kolumnę typu Thor o przekroju fi 76mm plus bufor fi 219mm i zbiornik 105 l. W zbiorniku znajdują się trzy zestawy grzałek po 2x2kw. Jeden zestaw grzałek posiada sterownik mocy. Kolumna wykonana jest z miedzi. Wypełnienie kolumny to sprężynki pryzmatyczną ze stali KO. Kolumna pracowało bardzo stabilnie przez pierwsze 10 miesięcy. Proces trwał bez zakłóceń na mocy grzania około 6 kw. Obecnie wszystko się zmieniło. Temperatury wariują w trakcie procesu. Po odbiorze pierwszych 4 litrów nagle temp wzrastają i następuje ponowne zalanie. Podczas pracy z wykorzystaniem jednej grzałki z OVM kapie bardzo wolno po czym niczym wybuch wulkanu zaczyna lać się jak z wiadra a za chwilkę znowu kapie powolutku. Zazwyczaj temp pracy tej kolumny to na dolnym term. 73/ 73,25 st C a na górnym 71 /71,5 st C. Obecnie ta temperatura jak i tempo odbioru (1 litr +-17 min)utrzymuje się przez pierwsze 4 litry po czym albo gwałtownie idzie w górę i następuje zalanie bądź temperatura spada na dolnym do około 70/71 st na górnym 69 po czym szybuje w górę do 74/74 i zalewa. Reszta procesu to loteria i ciagle zmniejszanie czy zwiększanie mocy na potencjometrze. Zauważyłem też, iż na wylocie z głowicy woda jest z bąblami natomiast wchodzi do układu bez pęcherzy powietrza. Kolumna została rozkręcona i wymyta. Sprężynki także. Pierwszy raz sypane były z lekkim ubiciem. Drugim razem sypane były wolno bez ubijania itd. Po drugim razie efekt jest jeszcze gorszy. Wymieniony został także regulator mocy, który podejrzewałem o wadliwe działanie. Proszę pomóżcie bo już rozkładam bezradnie ręce i nie wiem gdzie szukać przyczyny takiego rozlegulowania sprzętu. Pozdrawiam i z góry dziękuje.
PS. Jeżeli post nie w tym miejscu tomprosze moderator o wyrozumiałość. Dziękuje
Ostatnio zmieniony piątek, 4 gru 2020, 20:59 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: drgranatt »

Po pierwsze, to za dużą mocą grzałeś. Przy tej średnicy kolumny moc robocza powinna wynosić ca 4 - 4,2 kW z prędkością odbioru na poziomie 50-55 ml/min.
Po drugie, jeśli występują takie historie w kolumnie to wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują na wypełnienie.
Po trzecie, jak myłeś sprężynki i wrzuć jakieś foto sprzętu.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Dzięki za odpowiedz. Sprężynki myłem najpierw w roztworze kwasku a następnie przemyłem roztworem sody oczyszczonej a na końcu wodą. Dodam tylko ze przez 10 miesięcy proces przebiegał bez zakłóceń. Kolumna jest podzielona na dwie części. Na gorze każdej rury jest zmywak. Reszta to sprężynki plus „poduszka” podtrzymująca wykonana z rozciągniętych sprężynek pryzmatycznych KO. Jeśli chodzi o prędkość to zgadza się zwykle to było 17-18 No może czasami 19 minut litr
Foto umytych sprezynek.
I teraz jeszcze pytanie dlaczego ponowne zalanie po odbiorze 4 litrów z zegarkiem w ręku.
PS. Nie mam foto sprzętu na tą chwile. Muszę zrobić ale niestety sprzęt nie jest pod ręką teraz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 gru 2020, 22:01 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: drgranatt »

Ten sposób mycia nie za bardzo pomoże jeśli na nich coś osiadło. Musisz zafundować im całonocną kąpiel w 30 % roztworze NaOH a później płukanie w roztworze kwasku po uprzednim płukaniu w wodzie i na koniec płukanie w gorącej wodzie.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 gru 2020, 22:03 przez drgranatt, łącznie zmieniany 1 raz.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Ok. Dzięki za wskazówki. Myślisz ze aż tak to ogłoszenie wpłynąć . ?a te bąble wody na wylocie . Może to jakieś rozwarstwienie chłodnicy.¿
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: rozrywek »

Wariuje ci dokładnie w tym samym momencie czyli przy małej mocy wsadu.
To już ważna wskazówka.
Kumuluje się i chlapie. To druga ważna wskazówka.
Zacznij od wypełnienia. Spróbuj je jakoś rozrzedzić albo na jeden proces wymienic na zmywaki. Nie na stałe tylko w celu testowym. Jak ci będzie dalej świrowało to podepniesz grzalki na drugą nieużywaną stronę. Tak masz chyba podpięte? 3 grzalki 2x2kw ale w każej działa tylko połowa tak?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Są trzy zestawy po 2x2 czyli razem 12 kw. Grzeje taką mocą do momentu zalania. Następnie wyłączam jeden zestaw. I grzeje jeden zestaw 2x2 oraz drugi zestaw 2x2 ale z regulatorem mocy. Zwykle regulator był ustawiony na połowę zakresu czyli 1,5 - 2 kw. Razem to około 6kw
Tak, wariuje za każdym razem po pierwszych 4 litrach.zwykle z takiego wsadu otrzymywałem około 12 l serca
Ostatnio zmieniony sobota, 5 gru 2020, 10:30 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: aakk »

Przede wszystkim to zacznij od pracy na poprawnej mocy roboczej do tej średnicy kolumny. Maksymalne obciążenie cieplne przy sprężynkach plipka (dla tej średnicy) to ~4.4kW. Prowadź proces 10% poniżej progu zalania i powinno być ok.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Dzięki za odpowiedź. Nie wiem od kogo są te sprężynki gdyż kolumna była nimi wypełniona. Przy 4 kw kolumna się nawet nie zalewała. Tylko dziwne dla mnie jest to ze 10 miesięcy pracowała bez zarzutu. Moc grzania podczas odbioru była około 5,5 kw. Nie było żadnych zalań w trakcie procesu, skoków temperatury i nagłych wybuchów z Ovm. Można było otworzyć zawór i wrócić za 3 godziny (oczywiście pisze w przenośni) teraz non stop trzeba pilnować, stać przy sprzęcie itd. Nie wiem tez skąd te pęcherze powietrza na wylocie z głowicy?? Czyżby jakieś rozwarstwienie ?
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: kleryk88 »

Nie wiem jak masz podzielone kolumnę ale jak robiłem swoją to podzieliłem ją za radą kolegów na odcinki 50cm gdyż mieli przypadki że wypełnienie miało tendencje do ubijania się pod wpływem swojego ciężaru może to jest problem u ciebie ;)

użytkownik usunięty
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Jak jeszcze warzyłem, niejednokrotnie doświadczałem drobnych problemów z wypełnieniem, zwłaszcza w jego dolnym odcinku. Zmywak nierdzewny w środku dolnego odcinka rury wystarczył, żeby rozdzielić zasyp i na zawsze mieć ten problem z głowy. Prosty i niezawodny sposób. Polecam :ok:
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: drgranatt »

mikolaj1234 pisze:Dzięki za odpowiedź. Nie wiem od kogo są te sprężynki gdyż kolumna była nimi wypełniona. Przy 4 kw kolumna się nawet nie zalewała. Tylko dziwne dla mnie jest to ze 10 miesięcy pracowała bez zarzutu...
Ja też tak miałem chyba po roku użytkowania, że nagle kolumna zaczęła "wariować", zaczęło się zalewanie nawet przy połowie mocy roboczej. Przesypywanie i płukanie sprężynek nic nie pomogło. Dopiero proces czyszczenia jaki przedstawiłem tu: https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p239763 pomógł. Teraz mam spokój.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Ok dziękuje wszystkim za odpowiedz i wskazówki. Zrobię tak jak radzicie i opisze efekty. Pozdrawiam serdecznie
Czy mogę prosić o namiar gdzie mogę kupić sprężynki od mr Plipek? Dzięki
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 gru 2020, 23:20 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »


Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Dzięki za info. Ja znalazłem jeszcze takiego producenta. Zastanawiam się czy to właśnie Plipek
https://pracowniametaloplastyczna.pl/
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: drgranatt »

Tak, to plipek.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: PETER29 »

Jeśli mogę troszkę zamącić. Weź pod uwagę sprężynki z firmy Henitom. Parametry mają podobne jak Plipka ale robione z twardszego drutu a co za tym idzie, nie ubijają się tak szybko.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Dzięki. Sprężynki wyglądają naprawdę konkretnie. Mysle ze są warte uwagi
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: lesgo58 »

A ja bym się wstrzymał z kupnem sprężynek. I wykonał jeszcze kilka gotowań. Zmieniając ustawienia kolumny. Dopiero gdy byłbym pewien tego, że wina leży po stronie sprężynek to najpierw zadzwonił bym do producenta z konkretną reklamacją.
Jedno co mnie zastanawia to to - że w pierwszym okresie sprzęt działał bez zarzutu. Nagle coś się stało. W związku z tym że w międzyczasie sprężynki były przesypywane i to nie poprawiło pracy kolumny to teraz skupiłbym się na grzałkach. Trzeba by było je dobrze pomierzyć. A także sprawdzić regulator mocy. Gdy się okaże, że parametry grzałek są w porządku to wtedy pomyślimy co dalej.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: jpiwek »

To na zdjęciu wygląda jak henitom, więc wymiana tego samego na to samo jest raczej bez sensu skoro wystarczy umyć. Jak działało, a nie działa to opcje są limitowane: zabrudziło się lub zepsuło. Zabrudziło: wypełnienie, a zepsuło: regulowanie mocy. Może siedzi tam jakiś PAMEL i zdecydował, że padnie?

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Jeżeli chodzi o grzałki to zostały zamówione 3 nowe zestawy każdy 2x2 KW. Sterownik został wymieniony na nowy. Byc może przydałby się inny, bardziej precyzyjny sterownik. Może taki na którym można by ustawić odpowiednią wartość? Ten ma tylko pokrętło gdzie można ustawić „oko” zgrubnie. Macie jakieś sugestie?
Grzałki jeszcze nie dotarły. Ale wymiana sterownika na nie wiele się zdała.
Zobacz ofertę: REGULATOR MOCY OBROTÓW GRZAŁKI 5000W 230V FV23 24H https://allegro.pl/oferta/regulator-moc ... e=facebook
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 gru 2020, 09:36 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

PETER29 pisze:Jeśli mogę troszkę zamącić. Weź pod uwagę sprężynki z firmy Henitom. Parametry mają podobne jak Plipka ale robione z twardszego drutu a co za tym idzie, nie ubijają się tak szybko.
Skontaktowałem się z tą firmą i 10-kątnych nie produkują już - małe zainteresowanie klientów. Mają 7 kątne. Ponoć te najbardziej pasują klientom. Pytanie tez padło o średnie sprężynek. Czy wielkość i średnice sprężynek dobiera się do średnicy i wysokości kolumny??
Thor ma wysokość 170cm i średnica 76mm jak myślicie jakich rozmiarów powinny być sprężynki do tej kolumny?
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 gru 2020, 11:51 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Wydaje mi się, że sprężynki wybiera się najlepsze a średnica i długość kolumny jest nieistotna. W przypadku wysokiej rury, dobrze jest podzielić zasyp np zmywakiem (lub kilkoma) nierdzewnym. Unika się wtedy problemów z lokalnym ubijaniem sprężynek co często doprowadza do zalewań kolumny a w konsekwencji do :bardzo_zly: destabilizacji procesu.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

No właśnie a jakie najlepsze ? Od kogo Waszym zdaniem?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: radius »

mikolaj1234 pisze: Czy wielkość i średnice sprężynek dobiera się do średnicy i wysokości kolumny??
Tak. Temat o tym, jest i na naszym i na sąsiednim forum.
defacto pisze:Wydaje mi się, że sprężynki wybiera się najlepsze a średnica i długość kolumny jest nieistotna.
Błędne myślenie. Zarówno stosunek średnicy kolumny do jej wysokości, jak i stosunek średnicy wypełnienia do średnicy kolumny jest istotny i opisany w fachowej literaturze. Były także robione testy i badanie z tym związane :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Czy zatem mógłbym poprosić o jakiś kalkulator czy wzór jak obliczyć to do tego konkretnego sprzętu?

użytkownik usunięty
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

W sumie racja bo nigdy bym nie zastosował do kolumny o średnicy np 60.3mm sprężynek o średnicy 1.5cm.
@radius, dziękuję za wyjaśnienie :ok:
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: drgranatt »

mikolaj1234 pisze: Czy wielkość i średnice sprężynek dobiera się do średnicy i wysokości kolumny??
Thor ma wysokość 170cm i średnica 76mm jak myślicie jakich rozmiarów powinny być sprężynki do tej kolumny?
Zadzwoń do plipka, powiedz jaką masz kolumnę a on dobierze odpowiedniej wielkości sprężynki.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

użytkownik usunięty
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Swoją drogą plipek chyba jeszcze niedawno oferował na alledrogo sprężynki pryzmatyczne do kolumn o średnicach 80mm+

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Witajcie. Rozmawiałem z Plipkiem i zamówiłem sprężynki. Plipek twierdzi iż nie jest potrzebne stosowanie dodatkowych podkładek/podpórek wewnątrz rury kolumny aby zapobiegać tzw. ubiciu (przynajmniej do jego sprezynek). Owszem sprężynki podczas kilku procesów i związanych z tym drgań wewnątrz kolumny szukają wolnych przestrzeni w których się układają. Jest to proces naturalny i wręcz pożądany. Zamówiłem też profesjonalny sterownik do grzałek od kolegi Drgranatt. Przy okazji kolega Drgranatt udzielił kilka cennych wskazówek. Mianowicie zwrócił uwagę na zawór Ovm. Producent zamontował zawór kulowy 1/2” z mosiądzu jednoczęściowy który ma pomniejszony przelot. Zamieniłem go na dwuczęściowy zawór kulowy z otwartym przelotem. Być może tu jest przyczyna dlaczego przy mocy 4kw prędkość odbioru z fi76 jest litr na godzinę gdzie powinien być około 3 litrów.
Druga sprawa to temperatura wody wychodzącej z głowicy. Otóż producent zalecał 30-35 st C. Kolega Drgranatt proces przeprowadza przy temperaturze wody wychodzącej około 70 st. C.
Czy możecie podpowiedzieć jakiej średnicy powinien być zawór OVM przy kolumnie fi 76 i wysokości 170cm?
Zauważyłem też iż mufa do której wkręcany jest zawór OVM jest wypełniona zmywakiem, dość mocno ubitym aby nie wydostały się sprężynki i zastanawiam się nad usunięciem zwmywaka i zastąpienie go podtrzymaniem/poduszką z drutu (taką jaką używa się do podtrzymania sprezynek w rurze). Pytanie czy zostać przy zmywaku czy lepiej podtrzymanie ?
Ciekawy jestem jaką Wy drodzy koledzy macie temp. wody na wylocie i jakie średnice zaworów macie w swoich sprzętach. Za wszystkie opinie i wypowiedzi z góry bardzo dziękuje.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 gru 2020, 23:05 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: Zygmunt »

Wszyscy wiedzą lepiej niż producent:)
Plipek twierdzi iż nie jest potrzebne stosowanie dodatkowych podkładek/podpórek wewnątrz rury kolumny aby zapobiegać tzw. ubiciu (przynajmniej do jego sprezynek).
To niech ich nie daje w swoich kolumnach. Partycjonowanie wypełnienia jest niezbędne do jej poprawnego działania.
Przy okazji kolega Drgranatt udzielił kilka cennych wskazówek. Mianowicie zwrócił uwagę na zawór Ovm. Producent zamontował zawór kulowy 1/2” z mosiądzu jednoczęściowy który ma pomniejszony przelot. Zamieniłem go na dwuczęściowy zawór kulowy z otwartym przelotem.
Stosunek średnic w tej kolumnie jest bardzo ważny i na zaworze z większym przelotem będziesz miał problem z ustawieniem odbioru- będzie wymagał ciągłej regulacji. Kolega chyba chciał błysnąć przed nowym Klientem, ale patent się nie sprawdzi.

Proponowałbym jednak trzymanie się instrukcji- łącznie z podanymi w niej parametrami wody. Masz tam dobrane odpowiednio wypełnienie Henitom, wymiana wypełnienia to strata pieniędzy. Umyj wypełnienie i problem zniknie- kolumna pracowała wszak poprawnie do momentu jego zabrudzenia.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Sprężynki zostały umyte już dwa razy. Pierwszy raz w roztworze kwasku i sody oczyszczonej i wypłukane w gorącej wodzie. Usypane zostały luźno bez ubijania.
Drugi raz zostały wygotowane przez 30 minutw roztworze wody z octem i wypłukane w gorącej wodzie.
Poszczególne elementy kolumny i jak i bufor zostały umyte roztworem wody i kwasku a następnie wody i sody oczyszczonej i przepłukane gorąca wodą.
Jeżeli jednak partycjonowanie sprężynek w kolumnie jest potrzebne to dlaczego nie zastosowano takiego rozwiązania od razu?? Tylko rury zostały zasypane całości sprężynkami a na końcach rur zostały włożone zmywaki. Żadnego podtrzymania np.: w połowie rur nie znalazłem.
Dlaczego zatem przy mocy 4 kw prędkość odbioru jest tak mizerna ?
Ostatnio zmieniony sobota, 12 gru 2020, 07:50 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: Zygmunt »

Zmywak na łączeniu przy tej wysokości wystarczy, chodzi o to, żeby nie złożyć kolumny "do góry nogami" i nie zasypać jej jednorodnie od początku do końca. Kolumna powinna pozwolić pracować na wyższej mocy- jeżeli się nie da, to znaczy że wypełnienie jest w jakiś sposób zatkane- najczęściej jest to po prostu osad z piany albo porwanego wsadu. Powinny rozpaść się w temperaturze, pomoże więc wygotowanie sprężynek z detergentem. Ocet ani kwas cytrynowy tego nie rozpuszczą.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

W takim razie wymyje je po raz trzeci z detergentem. Za drugim razem gotowałem je przez 30 minut w zalewie wody z octem i niestety bez sukcesu.

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: moszeusz »

Tak abstrahując - nie ma sensu używania octu, a tym bardziej wody z octem do płukania czegokolwiek, jeżeli ma się pod ręką kwas cytrynowy. Po pierwsze - smród, po drugie - kwas cytrynowy jest mocniejszy niż octowy.

użytkownik usunięty
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

mikolaj1234 pisze:Witajcie. Rozmawiałem z Plipkiem i zamówiłem sprężynki. Plipek twierdzi iż nie jest potrzebne stosowanie dodatkowych podkładek/podpórek wewnątrz rury kolumny aby zapobiegać tzw. ubiciu (przynajmniej do jego sprezynek).
Serwus
Tylko chwalić producenta, jeśli twierdzi, że nie trzeba dodatkowego, pośredniego podparcia :ok: Niestety, u mnie problem z wypełnieniem występował i 1zmywaczek, w środkowej części rury, załatwił sprawę. Nadmienię tylko, że wypełnienie którym w przeszłości dysponowalem, nie było jego produkcji. W temacie stosunku średnicy wypełnienia do średnicy kolumny,, wysłałem mail, korzystając z formularza kontaktowego ze strony producenta. Czekam 4dzien, narazie pusta skrzynka.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: radius »

defacto pisze:W temacie stosunku średnicy wypełnienia do średnicy kolumny,, wysłałem mail, korzystając z formularza kontaktowego ze strony producenta. Czekam 4dzien, na razie pusta skrzynka.
W takim razie masz coś ode mnie ;)
Cytat ze strony http://moonshine-still.republika.pl/kolumna_rek.html
Należy jednak pamiętać, że wielkość elementów wypełnienia musi być ściśle dobrana do średnicy kolumny. Jeżeli zastosujemy zbyt małe elementy wypełnienia w rurze o dużej średnicy (a co za tym idzie dużej wydajności) nastąpi zalanie kolumny (ang. flooding) ponieważ ciecz powstająca w chłodnicy nie będzie w stanie odpowiednio szybko spłynąć w dół.
Zakładając, że średnica elementu wypełnienia jest =1, fi kolumny powinno zawierać się w granicach 8 - 15. Wartości te dobrane są doświadczalnie i w ich zakresie kolumna pracuje prawidłowo. Odstępstwo od podanych wymiarów skutkuje, jak wcześniej pisałem, możliwością zalania, lub niekontrolowanym przepływem pary pomiędzy elementami wypełnienia, co oczywiście osłabia zdolnością rozdzielczą kolumny.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: Szlumf »

A co z mocą grzania? Przecież to moc zalania determinuje prawidłową pracę kolumny. Mając za małe wg. powyższej zasady sprężynki wystarczy grzać pod progiem zalania i kolumna będzie pracowała prawidłowo.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Witajcie. Dziękuje Wam wszystkim i każdemu z osobna za cenne rady i wskazówki. Myśle, że problem został wreszcie rozwiązany. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po wszystkich wcześniejszych zabiegach związanym z czyszczeniem i przesypywaniem (które niestety nie przyniosły ani trochę poprawy)była zmiana zaworu OVM z miedzianego 1/2” na zawór 1/2” ale z pełnym przelotem ze stali KO. Usunąłem zmywaki na końcu rur a w ich miejsce włożyłem podtrzymania z drutu KO. Rozpocząłem proces i temp. wody na wylocie z głowicy ustawiłem w granicach 60 st. C. Wcześniej proces prowadziłem z temp. wody na wylocie 35 st. C. I tutaj pierwsza pozytywna zmiana. Kolumna pracowała stabilnie. Nie było niekontrolowanych wybuchów z OVM, skoków temp. w dół czy w górę. Niestety tempo odbioru przy mocy roboczej 2x2KW przy zaworze OVM otwartym na maxa tylko 35 ml. na minutę. Wykręciłem OVM i wyrzuciłem z nypla ubity zmywak. Na wysokości ujścia OVM odsypałem SP i włożyłem podtrzymanie z drutu KO. Resztę przestrzeni nad OVM zasypiałem SP. Po tym zabiegu tempo odbioru przy zaworze otwartym na full było prawie 90ml na minutę !!! Oczywiście zredukowaniem do tempa 42 ml na minutę. Proces był stabilny, temperatury stałe. Dokonałem jednej korekty tempa odbioru przy końcu procesu. Tak sobie myśle, że mógłbym teraz zrobić kolejny proces przy temp. wody na wylocie 35 st. C i sprawdzić co by się działo ale w sumie to po co. Szkoda 1500 litrów wody na taki proces.
Dziękując raz jeszcze za wskazówki życzę wszystkim zdrowych i pogodnych świąt!
Ostatnio zmieniony piątek, 25 gru 2020, 16:51 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: rozrywek »

Co robisz źle moim zdaniem? Koncentrujesz się zbytnio na tempie odbioru. Litr na godzinę to za mało na tego typu zestaw, ale 3 Litry to zdecydowanie za dużo, owszem można i odebrać szybciej, ale nie urobek pierwszego sortu, a porwanymi pogonami, które będą wyczuwalne a termometr ich nie pokaże.
Następna sprawa to temperatura wody z skraplacza, 35 stopni a prawie 70 to spora różnica.
Następnie koncentrujesz się na zaworze odbioru. Który ma znaczenie pośrednie.
Zmieniając parametry odbioru, wypełnienia oraz chłodzenia skraplacza.
Piszesz że 2 litry z groszem na godzinę to za mało. Szkoda ci wody, a nie pomyślałeś że przy 35 stopniach wody zmieni się stopień refluksu? co tańsze woda czy prąd?

Wypełnienie. Masz dobre, bardzo dobre, tylko ja już kiedyś tłumaczyłem aby wypełnienie było mieszane, czy podparte, a najlepiej to lekko pomieszane, rozrzedzone. Oczywiście do producenta nic nie mam, bo jednym z lepszych jest, tylko zapewne głupio mu zaproponować wsadzenie zmywaków w jego własny produkt, może warto jednak zrobić trochę sprężynek o dużym przekroju i wymieszać je razem, to by rozwiązało problem zbijania się.
Nie obrażaj się, to nie opierdol, a dobre rady, doszedłeś do 90ml na minutę??? To rektyfikacja czy stripping?
Ładny odbiór.

Za dużo mieszasz parametrami, ustaw wodę na poziomie 60 stopni, odbiór na max 30ml i będziesz pan zadowolony.
Rozumiem że z tej średnicy chciałeś więcej wydoić, ale to się przełoży na jakość.
Uwierz mi.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”