Cydr nie bąbelkuje

Czyli popularny Jabłecznik. Na temat tego trunku wszystko, począwszy od zbierania jabłek, skończywszy na spożywaniu...

Autor tematu
Paździoch1984
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 9 sie 2020, 22:30

Post autor: Paździoch1984 »

Witam!
3 dni temu nastawiłem cydr z soku jabłkowego z butelki używając drożdzy browin "ciderini sweet" z dodatkiem pożywki combi vita od tego samego producenta. Cydr przez 3 dni intensywnie się pieni i pachnie mocno drożdżami ale zero ruchu w rurce fermentacyjnej do dzisiaj.
Czy ktoś wie co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 lis 2020, 07:01 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: Carl »

A co i w czym nastawiłeś?
Czy w soku nie ma zbyt dużo konserwantów?Czy pokrywa/korek/rurka są szczelne?


Wystukane z Tapatalka

Autor tematu
Paździoch1984
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 9 sie 2020, 22:30
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: Paździoch1984 »

Użyłem soku firmy "innocent", niestety na opakowaniu nie pisze czy sok był konserwowany tylko że był leko pasteryzowany. Sprawdziłem pojemnik kilka razy więc wiem że jest szczelny.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: wawaldek11 »

Ja bym stawiał na nieszczelności. Jak sprawdzałeś szczelność?
Pozdrawiam,
Waldek

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: Carl »

Ja również, choć co do soku, to też bym nie był pewien. Odkąd produkuję go coca-cola, to tylko oni wiedzą, co tam dodają

Jak chcesz dobry cydr uzyskać, to zrób z soku wyciśniętego z jabłek i fermentuj w szklanym gąsiorze.

Wystukane z Tapatalka

Autor tematu
Paździoch1984
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 9 sie 2020, 22:30
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: Paździoch1984 »

wawaldek11 pisze:Ja bym stawiał na nieszczelności. Jak sprawdzałeś szczelność?
Zakleiłem pojemnik taśmom klejącą

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: wawaldek11 »

Szczelność fermentora sprawdzałem przez paszczowe wdmuchnięcie przez rurkę ferm. np. trzech "bulków" do pojemnika, odczekanie kilku chwil i sprawdzenie ile "bulków" pojemnik odda. Jak jest szczelne, to bilans wychodzi na zero lub plus.
Pozdrawiam,
Waldek

li5ek
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 16 lis 2020, 14:04
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: li5ek »

Hej!

To mój debiut z cydrem więc poszedłem na skróty. Sok zagęszczony Profimator 3 kg uzupełnione 1 kg cukru i wodą do 20l = cukier 100 g/l. Drożdże Saccharomyces cerevisiae 8g oraz pożywka 10g. Widoczne małe ślady piany, a z rurki nic się nie wydobywa, temp. 20*C.

Jeśli doszedłeś co było maknamentem Twojej produkcji, proszę daj znać. Jak do jutra nastaw nie ruszy to zapewne wystartuję jeszczeraz z drożdżami.

Pozdrawiam,
Maciej

li5ek
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 16 lis 2020, 14:04
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: li5ek »

Daję update.
Fermentacja ruszyła. Nawet przeniosłem z 21*C do 15*C, bo tak się drożdże rozpędziły.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Cydr nie bąbelkuje

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Kolego, jeśli dodałeś cukru, to idziesz w kierunku wina, nie cydru. Akurat dziś również będę nastawiać cydr i na pewno jedyny cukier jaki dołożę, to płaska łyżeczka do butelki, aby złapał bąbelki.
1kg cukru da Ci już bimbrowe posmaki plus zwiększysz (wg mnie) niepotrzebnie %, bo nie o to chodzi w cydrze.
Teraz to już niech tak zostanie, ale następnym razem spróbuj dodać nieco mniej wody ( niech wyjdzie max 6% alkoholu - to już z tabeli producenta ) i w ogóle cukru - dostaniesz idealny napój na lato. Mimo niewielkiego %, nawet cydr lepiej smakuje po paru tygodniach ( nigdy mi się dłużej nie utrzymał, więc nie mam porównania do miesięcy ;) ), niż na świeżo.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 sty 2021, 15:21 przez MASaKrA_Domingo, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cydr”