Wino jabłkowe nie ruszyło. Za dużo cukru

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
elsinoe
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2016, 15:41
Podziękował: 4 razy

Post autor: elsinoe »

Dzień dobry!
Nastawiłam dzisiaj wino jabłkowe w 15 litrowym balonie. Przez pomyłka dodałam za dużo cukru. Wino mimo dodania drugi raz drożdży aktywnych nie chce ruszyć. Dodałam sok z 15kg jabłek (ok. 8l), syrop cukrowy z 4,5l wody i 3,75kg cukru (według przepisu powinno być 3l wody i 2kg cukru), drożdże aktywne i pożywka. Syrop wystudziłam, drożdże ładnie się namnożyły, ale po wymieszaniu wszystkich składników nastaw nie pracuje. Po jakimś czasie dodałam drugą porcję drożdży aktywnych. Baniak postawiłam w okolicach kaloryfera. Sprawdziłam zawartość cukru i wyszło 27Blg. Mam zamiar poczekać do jutra. Widzę, ze powoli pojawiają się pęcherzyki powietrza. Pytanie, jeśli ruszy, to jaką ilością cukru i wody dokarmić nastaw za 2 tyg.? I co zrobić jeśli nie ruszy.
IMG_20201107_150609.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

Furtillo
100
Posty: 112
Rejestracja: środa, 4 lis 2020, 15:36
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Forum alkohole-domowe
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino jabłkowe nie ruszyło. Za dużo cukru

Post autor: Furtillo »

Z tego co napisałeś wychodzi że wino po wyfermentowaniu wyjdzie 13%.
Nie wiem jaką moc końcową chcesz uzyskać tego wina, ale dodałeś cukru na start bardzo dużo.
Odstaw to winko w ciepłe miejsce ok. 24"C, jeżeli ruszy będzie to wolna fermentacja gdyż drożdże będą miały problem z przejedzeniem tak dużej ilości cukru. Możesz też przelać do większego balona i rozcieńczyć to wino przegotowaną ostudzoną wodą by zbić blg.
Nie dodawaj już więcej drożdży gdyż to nie ma sensu, drożdże same się namnażają :pije:
Pozdrawiam :piwo:

Temat własny: :czytaj:
Treść ukryta:
Awatar użytkownika

donald1209
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 13 gru 2019, 18:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Wino jabłkowe nie ruszyło. Za dużo cukru

Post autor: donald1209 »

Spokojnie! Cierpliwość jest najważniejszą cechą winemakera :-) Na razie nic nie rób. Cukru faktycznie trochę dużo ale drożdże powinny dać radę. Co to za drożdże? Aktywne to typ a nie szczep. Drożdże potrzebują trochę czasu na namnożenie, czasem i dwa dni. A ty piszesz o godż 15-tej, że już dodałeś w tym dniu dwa razy drożdże i nic. Nawet jak byś zaczął 5 minut po północy ( w co wątpię ) to i tak nie ma paniki bo za mało czasu. Zresztą piana w balonie świadczy, że drożdże działają.
Pozdrawiam
Krzysztof

Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia nie obleka tego faktu w słowa ( J.Tuwim )

Autor tematu
elsinoe
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2016, 15:41
Podziękował: 4 razy
Re: Wino jabłkowe nie ruszyło. Za dużo cukru

Post autor: elsinoe »

Masz rację :) Wino ruszyło jak szalone kilka godzin później. Drożdże, które dodałam dwukrotnie to Enovini (Saccharomyces cerevisiae) 18%. Dodałam też pożywkę Kombi Vita i pożywkę z witaminą B1.

Autor tematu
elsinoe
5
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 23 lut 2016, 15:41
Podziękował: 4 razy
Re: Wino jabłkowe nie ruszyło. Za dużo cukru

Post autor: elsinoe »

Minęły dwa tygodnie, wino pracowało coraz wolniej. Wczoraj zmierzyłam cukier, nie było go już wcale. Dolałam dzisiaj rano syrop: 1l wody 1 kg cukru. Wino stoi w cieple i nie podjęło pracy od 12h. Co teraz?

użytkownik usunięty
Re: Wino jabłkowe nie ruszyło. Za dużo cukru

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Minęło już kilka dni. Czy nastaw ruszył?

Viktoria Ludowska
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 3 lis 2020, 07:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Wino jabłkowe nie ruszyło. Za dużo cukru

Post autor: Viktoria Ludowska »

Mój cydr pociemniał, co zrobić w takim przypadku, jest już całkowicie zepsuty?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”