Głowica Aabratek czy shotgun nad kolumną półkową

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: kokornik »

Zastanawiam się co dać nad kolumną półkową:
a) deflegmator typu shotgun i dalej chłodnice Liebiga
b) głowicę aabratek

Konfiguracja typu a przeważa w gotowych zestawach, jednak mając już aabratka (wymagane jakieś złącze tri-clamp) to szybko możnabyłoby przezbrajać kolumnę z wypełnieniem na półkową.

Jeszcze może kwestia tego co POD kolumną półkową: ma być od razu nad zbiornikiem? Może chociaż kawał rury pustej albo z miedzią? Na onion heada raczej się nie szarpnę niestety.
alembiki

użytkownik usunięty
Re: Głowica Aabratek czy shotgun nad kolumną półkową

Post autor: użytkownik usunięty »

Osobiście używam nad półkami głowicy typu Thor :) Robię to dlatego, ponieważ używam obiegu zamkniętego (szkoda mi wody) a o ile dobrze rozumiem, do prawidłowego i wygodnego korzystania z shotguna musisz mieć stałe ciśnienie i temperaturę.

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Głowica Aabratek czy shotgun nad kolumną półkową

Post autor: jpiwek »

Podkusiło mnie dwa lata temu aby zmienić shotguna na głowicę LM bokakoba podłączaną do 4" półkowej przez redukcje na 2 cale. Miałem do zrobienia ok. 200l śliwki. Destylowałem 5x po jakieś 40l. Nigdy więcej tak nie zrobię. To był dobry rok, śliwka była świetna, a 1/5 wyszła jak z normalnej kolumny, bez smaku śliwki i bez aromatu. Czy to przez jeziorko? Nie wiem, w każdym razie od razu pomysł zarzuciłem, przeprosiłem się z "szogunem" głowicę boka zostawiam tylko do spirytu.

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Głowica Aabratek czy shotgun nad kolumną półkową

Post autor: kwik44 »

Powiedziałbym, że jak wiesz co chcesz, i dodatkowo rozumiesz sprzęt, to nie ma to znaczenia.

Grzesius88
30
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 9 sty 2020, 19:01
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Destylaty nieczyste
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Małopolskie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Głowica Aabratek czy shotgun nad kolumną półkową

Post autor: Grzesius88 »

Ja używam szotgun przy półkowej i jestem zadowolony. Nie mam porównania do innych typu głowic. Wodę do zasilania mam ze studni. Na początku korzystałem z reduktora ciśnienia,ale teraz już go nie używam. Zauważyłem chwilowe spadki ciśnienia jak ktoś puszcza wodę,ale przy najmniej dla mnie nie ma to dużego znaczenia. I tak trunek musi swoje odleżeć. Podczas procesu przeprowadzam korektę przepływu wody ok 3-5 razy według wskazań papugi i temp w zb. Szotgun nie taki straszny jak go malują,no chyba że chcesz coś czystszego. Ja wolę aromat.
Pij, Bracie, pij, na starość torba i kij
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”