Kiedy zakończyć proces?

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
marsyl
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 19:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: marsyl »

Witam kolegów.
Kiedyś słyszałem, że "praw­dzi­wego mężczyznę poz­na­je się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna" i o ile ze startem nie mam problemu to już nie wiem, kiedy powinienem skończyć :D

Proszę o nakierowanie co powinienem zrobić bo myślę, że nie idzie mi proces tak jak powinien. Wydawało mi się, że teorie mam opanowaną jednak chyba nie wszystko zrozumiałem bo mój proces trochę odbiega od tych o których czytałem na forum.

Do rzeczy.
Zbiornik z płaszczem olejowym bo po okiełznaniu maszyny chciałbym się skupić na zbożach, bufor, OLM, Głowica Ufo.
Do zbiornika zalałem 47l nastawu, wyklarowanego i odgazowanego.
Włączam grzanie i doprowadzam do zalania kolumny, przechodzę na moc roboczą, w moim przypadku 2400kW.
Rozpoczynam stabilizację na otwartym buforze, po 20min robię zrzut jeziorka z LM 200ml , zamykam bufor.
Stabilizuję kolejne 20min i ponownie zrzucam jeziorko 200ml . Po następnych 20min zrzucam po raz trzeci jeziorko 200ml i przepłukuje OLM ok 50ml.
Rozpoczynam odbiór z OLM, ustawiam 22ml na minutę, wiem, że mogę szybciej ale czytałem, że im wolniej tym mniej gryzący destylat.
Na zbiorniku mam temperaturę 93 stopnie, bufor 81, 10p 78.1 na głowicy temperatura faluje cały proces od 75.6 do 76.2, wodę utrzymuję pomiędzy 55 a 60 stopni.
Po ok godzinie temperatura na zbiorniku podniosła się do 94 stopni a na buforze spadła do 80.3, 10p spadła na 78.0.
Po trzech godzinach od rozpoczęcia odbioru mam na zbiorniku 98 stopni, na buforze 81.1, na 10p 78 stopni.
25 min później na zbiorniku 99 stopni, bufor 81.7, 10p 78 stopni. Zmniejszam odbiór do ok 12ml.
Godzinę później na zbiorniku 100 stopni, bufor 82.6, 10p stoi na 78.0
Po następnych 25 min zbiornik 100, bufor 83.3, na 10p skok 78.1
Odbieram jeszcze 30 minut zbiornik 100, bufor 86.0, 10p skok na 78.2.

Kończę proces bo nie zgadzają mi się te temperatury z tym co wyczytałem. Wg tego co wyczytałem przy 98 na zbiorniku już lecą pogony a koledzy odbierają do 96 na buforze, u mnie ta temperatura wydaje się nie osiągalną. Od rozpoczęcia odbioru do zakończenia minęło trochę ponad 5 godzin.
Przez ten czas odebrałem w jedno naczynie 4l w drugie 1l i ok 400ml podzielone na trzy słoiki. Następnego dnia sprawdziłem zapach z każdego pojemnika i wydaje się wszystko w porządku, zapach łagodny, nie gryzący.
W zbiorniku oraz buforze mam długie gilzy z rurki w które wsuwam termometry.

Proszę o nakierowanie co robię nie tak.
Nieważne jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: Skir »

marsyl pisze: Wg tego co wyczytałem przy 98 na zbiorniku już lecą pogony a koledzy odbierają do 96 na buforze, u mnie ta temperatura wydaje się nie osiągalną.
To zdanie nie ma zastosowania w przypadku bufora. Kończ odbiór serca kiedy stabilizacja 10 półki nie jest do unormowania - ja robię to kiedy skacze o 0,2 a bufor dochodzi do 84.
I love the smell of bimber in the morning.

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: kwik44 »

Ja jadę jak pisał Leszek. W kotle 100 stopni a w buforze 90-94. Przynajmniej tak robię dla spirytusu. Surowiec jest bez znaczenia. Do końca stabilna 10. półka.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: Skir »

@kwik44: duzo zależy od naszych termometrów. W moim KEGu nigdy nie pokazuje 100, bo... wskaźnik jest o 7 stopni w dół zniekształcony. Sprawdzałem na gotowaniu wody i dodatkowym term "od góry" w wodzie. Podobnie może być w wejściu na 10 półce itp.
I love the smell of bimber in the morning.

Autor tematu
marsyl
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 19:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: marsyl »

Skir pisze: Kończ odbiór serca kiedy stabilizacja 10 półki nie jest do unormowania - ja robię to kiedy skacze o 0,2 a bufor dochodzi do 84.
U mnie skok o 0,2 względem temperatury dnia był przy 86 na buforze, czy wtedy przerywać proces czy zatrzymać odbiór, próbować stabilizować kolumnę i zmniejszyć odbiór? wydaje mi się na nos i język, że przy tej temperaturze dalej leci dobre i ma 96 procent.
Nie wiem, kiedy spodziewać się pogonów.
kwik44 pisze:W kotle 100 stopni a w buforze 90-94.
Następnym razem spróbuję do tych temperatur.

Czy jeśli temperatura na buforze wzrośnie o 2 stopnie względem początkowej to robić korektę odbioru?
Nieważne jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: Skir »

@kwik jestes pewien tych temp w buforze? Moim zdaniem powyżej 84÷85 zaczyna kopać pogon
I love the smell of bimber in the morning.

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: kwik44 »

Tak. Ale trzeba się uzbroić w cierpliwość bo na końcu mam odbiór typu 5-10ml/m. Grzanie 4/4.5kW. Te 100 stopni to umownie. Ale chodzi mi o sytuację gdzie w zbiorniku jest 0 alkoholu. Wróćcie do postów Leszka.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: nemeto »

Ja nie mam skoków bo robię korekty wyprzedzające ;)
Pierwsza przy 81 (pierwszą korektę zaleca się po skoku o 1 stopień względem stabilizacji początkowej) stopni w buforze. Od 84 w buforze wszystko co kapie mimo stabilnej 10 półki traktuję jako pogon i dodaję do następnego nastawu. Ciągnę tak do 95 w buforze. Proces kończę na 100 w kotle i 95 w buforze przy cały czas stabilnej naszej teoretycznej. Potem spust bufora, zamknięcie go i wyłączenie grzania.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: Skir »

nemeto pisze: Od 84 w buforze wszystko co kapie mimo stabilnej 10 półki traktuję jako pogon i dodaję do następnego nastawu.
no dokładnie tak samo. A kiedy 10 półka traci stabilizację, zamykam odbiór OLM i ciągnę pogony LM do momentu skoku na głowicy. Wiem, że jest jeszcze sporo pogonów do uzyskania, ale nie chcę zasmradzać sprzętu.
@kwik racja, można na upartego ciągnąć do ostatniej kropli etanolu, ale szkoda mi czasu, energii i wody.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 lis 2020, 17:33 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: kwik44 »

Tak ;) Ja ze względu na mały bufor robię 2 korekty. Pierwotnie ustawiam odbiór na 40ml, przy 96 stopniach w kotle 30ml i przy 99 w kotle na 10-15. Jak mi zależy na końcówce to 5-10. Każdy orze jak może ;P
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 lis 2020, 17:42 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: kleryk88 »

moim zdaniem powinieneś trochę dłużej stabilizować i wzmocnić bardziej bufor aż temperatura nie będzie nadal spadać lub będzie już to bardzo mała wartość.
A jak poziom płynów w buforze pod koniec procesu ??

Autor tematu
marsyl
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 19:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: marsyl »

Skir pisze: Moim zdaniem powyżej 84÷85 zaczyna kopać pogon
Ja przerwałem proces przy 86 na buforze i nie wyczułem pogonów, może to też kwestia termometrów lub też każda kolumna zachowuje się inaczej i trzeba znaleźć własny złoty środek. Mimo wszystko widzę, że ten proces nie poszedł mi tak źle jak myślałem. Zastanawia mnie jedynie to, że skoro leci cały czas 96 to zapewne nie wyciągam całego alkoholu z nastawu.
kleryk88 pisze: A jak poziom płynów w buforze pod koniec procesu ??
Stabilizuję kolumnę godzinę a na zamkniętym buforze 40 minut.
Gdy kończyłem proces wrzenie w buforze było takie samo jak np przy 83 stopniach a poziom był stabilny w dolnej części wziernika.
Czytałem, że u niektórych kolegów następuje gwałtowne wygotowanie bufora, u mnie nic takiego nie miało miejsca.
Nieważne jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: kleryk88 »

U mnie występuje właśnie proces wygotowywania może nie tak gwałtowny bo trwa z 1 godzinę, stopniowo poziom w buforze się zmniejsza i jak już jest na wysokości połowy bufora wyłączam grzanie spuszczam bufor a na drugi dzień zbieram ok 100-150ml z bufora do oczyszczenia.
U mnie np na 2l buforze (keg 30l) bufor po zamknięciu napełnia się w ok 30min a potem wzmacniam go jeszcze przez godzinę.

Autor tematu
marsyl
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 19:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: marsyl »

Nie wiem ile napełnia mi się bufor, nie zwróciłem na to uwagi.
Przed zakończeniem procesu spuściłem bufor do zbiornika, zamknąłem zawór i też liczyłem na to co zleci z kolumny. Następnego dnia zlałem zawartość z bufora ale mi to śmierdzi.
Może nie tak mocno jak dunder w kotle ale jednak na tyle, że postanowiłem to wylać.
Nieważne jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: Skir »

marsyl pisze: Zastanawia mnie jedynie to, że skoro leci cały czas 96 to zapewne nie wyciągam całego alkoholu z nastawu.
No powinien lecieć cały czas 96, a nawet 97 bo prowadzisz rektyfikacje, a nie destylacje.
Ja wiem, że 84 w buforze i 93 w KEGu (czyli tak naprawdę 100) nie da rady już utrzymać 10 półki stabilnej w sposób ekonomiczny (bez kombinowania z kapaniem, stabilizowaniem itp). Ale to są wskazania moich sond (multimetr Boleckiego) przy takich a nie innych tulejach wspawanych w sprzęt. W przypadku KEGa to róznica 7 stopni. Nie jest więc dokładnie ważne jaka jest temp, ale jak się zachowuje. Obserwuj i zapisuj, trzeba swój sprzęt wyczuć.
Od ciebie zależy czy chcesz ciągnąć pogony do końca - ja akurat biorę tylko wczesne pogony i w sumie nie mam ochoty wyciskać wszystko z kotła do ostatniej kropli.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: .Gacek »

Czy kolega @marsyl mógłby podać pojemność bufora?
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: Szlumf »

@marsyl.
Moim zdaniem masz bardzo niedogrzany bufor. Bufor koncentruje pogony przez cały proces i gdy starasz się wyciągnąć z niego alkohol przy 99-100C w kotle i i 81-82C w buforze pogony lądują w odbiorze.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: nemeto »

marsyl pisze:Na zbiorniku mam temperaturę 93 stopnie, bufor 81, 10p 78.1 na głowicy temperatura faluje cały proces od 75.6 do 76.2, wodę utrzymuję pomiędzy 55 a 60 stopni.
Sprawdź termo bo mi się różnica temperatur między 10 a głowicą nie podoba (temperaturę wody utrzymuję w tym samym przedziale - powyżej 60 stopni zaczynają pojawiać się delikatne skropliny na wejściu do płukania w głowicy). U mnie zazwyczaj przy nastawach jest to w okolicach 0,5 stopnia, przy surówce 0,27-0,3 stopnia. Termo kalibrowałem (w trakcie procesu-ustawiałem offset) pod czujkę którą mam na 10 półce (chyba a25 się nazywa).
Na to falowanie temperatury wpływ mogą mieć przedgony, ciśnienie atmosferyczne, ciśnienie wody (ewentualnie jej temperatura przy obiegu zamkniętym - przerabiałem taki), skoki napięcia, przeciąg albo sam termometr.
marsyl pisze:Godzinę później na zbiorniku 100 stopni, bufor 82.6, 10p stoi na 78.0
Po następnych 25 min zbiornik 100, bufor 83.3, na 10p skok 78.1
Odbieram jeszcze 30 minut zbiornik 100, bufor 86.0, 10p skok na 78.2.
W tym miejscu przydają mi się te moje 3 miejsca po przecinku. O ile w trakcie procesu termo "pływa" cały czas (max to setne cześci stopnia) to pod koniec procesu - szczególnie na setnych stopnia daje się zauważyć pewien trend - jest to sygnał do korekty. Jeśli nie będzie korekty nastąpi skok na dziesiętnych.
Tutaj aby dojechać z buforem do 95 stopni przy niezmiennej 10 półce brakło redukcji odbioru ewentualnie pompowania.
Z tego o ile dobrze pamiętam jeden z forumowiczów poddawał analizie urobek z temperatury powyżej 84 stopni w buforze i okazało się, że jest to "w pełni sprawny" alkohol. Mimo tego jak dla mnie osobiście, w tym alkoholu (po 2 pełnej rekcie 2,5 o/z bufor), a dokładniej w jego smaku i zapachu jest coś co mi "nie gra" i nie kwalifikuję go jako serce - traktuję jako pogon i dodaję do nastawu.
Ostatnio zmieniony piątek, 20 lis 2020, 00:32 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
marsyl
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 19:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kiedy zakończyć proces?

Post autor: marsyl »

.Gacek pisze:Czy kolega @marsyl mógłby podać pojemność bufora?
Bufor ma 2,5 litra
Szlumf pisze: Moim zdaniem masz bardzo niedogrzany bufor.
Bufor na szerokiej kryzie, ocieplony armaflexem. Do tej pojemności raczej nikt nie poleca dogrzewaczy.
Takie bufory przecież montowane są też na złączach SMS i działają poprawnie.
nemeto pisze:Na to falowanie temperatury wpływ mogą mieć przedgony, ciśnienie atmosferyczne, ciśnienie wody (ewentualnie jej temperatura przy obiegu zamkniętym - przerabiałem taki), skoki napięcia, przeciąg albo sam termometr.
Na 10p i głowicy mam termometry tablicowe ST-9290C, ciśnienie wody zbyt stabilne nie jest a i jak małżonka odkręci kran w kuchni czy skorzysta się z toalety to mam od razu skok temperatury na wyjściu wody. Na początku procesu zbyt mocno skręciłem wodę i przeoczyłem skok temperatury,poleciał alkohol przez wejście do płukania w głowicy, było wtedy 75 stopni na wyjściu wody.
W suficie mam też mały wentylatorek niecały metr od głowicy, może to winowajca tego falowania :scratch:

Pierwsze dwa procesy to był istny chaos, ale nie skupiałem się tak na temperaturach bo chciałem jedynie wyczyścić kolumnę.
Do ostatniego procesu już chciałem podejść jak należy ale wiadomo emocje wzięły górę.
Na początku byłem tak podekscytowany, że pierwsze 40 minut rozgrzewałem wsad na jednej grzałce bo zapomniałem włączyć drugą.
Później znów konsternacja, kiedy zakończyć. Gdzieś w starszych postach wyczytałem, że mając bufor nie należy się przejmować pogonami bo większość w nim zostaje.
Za kilka tygodni powtórzę proces już na pewno z chłodną głową i zastosuję się do Waszych rad. Bardziej przyjrzę się buforowi, kiedy się napełni i kiedy zacznie wrzeć.
Pierwszą korektę w odbiorze zrobię gdy temperatura skoczy o 1 stopień w buforze, następną kiedy 10p się ruszy.
Serce do 84 stopni w buforze, później pogon do 95 stopni lub niemożności utrzymania stabilnej 10p.
Teraz już będę działał świadomie. Dziękuję :respect:
Nieważne jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”