Chropowaty Fermentor

Temat rozwiązany
Wszystko czego potrzebujemy do wytworzenia domowego winka.

Autor tematu
Szczypiornista07
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 31 paź 2018, 12:27
Podziękował: 1 raz

Post autor: Szczypiornista07 »

Wczoraj chciałem odkazić fermentor za pomocą środka OXI. Dałem jednak zdecydowanie mniejszą dawkę niż była sugerowana na opakowaniu(producent zaleca 4g/l), ja dałem około 1g/l. Niestety ale jako że byłem bardzo zmęczony, zapomniałem wylać wodę ze środkiem OXI z fermentora po kilku minutach. Wodę wylałem dopiero dzisiaj, jednak okazało się że wewnętrzne ścianki fermentora stały się chropowate. Powiedzcie proszę czy fermentor taki mam spisać na straty, czy można nadal go używać w produkcji wina?
alembiki

arkdom
50
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 17 paź 2015, 18:05
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Chropowaty Fermentor

Post autor: arkdom »

To dziwne, ja trzymałem roztwór oxi nawet dobę i nic się nie stało. A ten Twój pewnie będzie bardziej podatny na łapanie różnych świństw w tych zakamarkach.

Autor tematu
Szczypiornista07
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 31 paź 2018, 12:27
Podziękował: 1 raz
Re: Chropowaty Fermentor

Post autor: Szczypiornista07 »

Umyłem teraz dokładnie fermentor i okazało się, że w większości był to jakiś dziwny osad. Wydaje mi się więc że problem został poniekąd rozwiązany. Będę teraz na weekendzie nastawiać następne wino 20l i prawdopodobnie w tym fermentorze zrobię jakieś dodatkowe 10l i sam zobaczę czy będzie widać różnicę w smaku. A sam fermentor używałem wcześniej do wyrobu piwa, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Chropowaty Fermentor

Post autor: Pretender »

Bądź spokojny, OXY nie zniszczyło fermentora. Śmiało nastawiaj, nic się nie przejmuj.
Awatar użytkownika

Furtillo
100
Posty: 112
Rejestracja: środa, 4 lis 2020, 15:36
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Forum alkohole-domowe
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Chropowaty Fermentor

Post autor: Furtillo »

OXI ONE jest to jeden chyba z najbezpieczniejszych preparatów do dezynfekcji zarówno butelek jak i sprzętów winiarskich i innych.
Nie ma w nim kwasów czy też siarki które mogły by uszkodzić twój sprzęt tak że zostawianie roztworu nie zniszczy Ci fermentatora.
Poza tym OXI samo się utlenia tak że nie potrzebujesz dodatkowego płukania.
Pozdrawiam :piwo:

Temat własny: :czytaj:
Treść ukryta:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Winiarski”