aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy

Post autor: musta »

Na razie jestem teoretykiem. Sprzęt już idzie aabratek OVH z 50l KEG. Teoretycznie już jestem ogarnięty.
Naszło mnie takie przemyślenie praktyczne:
Najpierw ten sprzęt się rozgrzewa i trzeba zalać kolumnę, odebrać przedgony. To tak z 1.5 - 2h. Potrzeba tam trochę działania.
Potem schodzi serce przez około 6h.

I teraz pytanie do praktyków. Wy tam cały czas nad tym siedzicie? Czy można się trochę czasami oddalić?
Co robicie przez te 8 godzin?

użytkownik usunięty
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Jeśli zamiar masz przerwy sobie robić i oddalać się podczas procesu, zostawiając sprzęt bez opieki, nawet się za to nie zabieraj.
musta pisze:Czy można się trochę czasami oddalić?
To ma być żart :?:
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: kleryk88 »

Zawsze ktoś powinien być przy maszynie, możesz sobie siedzieć obok czytać książkę nie wiem oglądać film ale najlepiej mieć fizycznie kolumnę na oku, a podstawowe przeszkolenie ma żona jak muszę na chwile gdzieś wyjść ;)

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: Zbyszek T »

Jak się ma sprzęt ustawiony w Salonie cz Kuchni to można siedzieć i pilnować...

Ale chyba wiele osób ma sprzęt rozstawiony w piwnicy, kotłowni, garażu i innych miejscach gospodarczych....
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: george1255 »

Ja mam sprzęt w oddzielnym budynku poza domem. Zrobiłem podgląd na temperatury w telefonie. Wiem przy jakiej temperaturze w kegu będę miał zaraz skok na 10p, wiem kiedy iść wodę odkręcić itd. A jak zapomnę to mam powiadomienie w telefonie. Mi to pomaga, mogę sobie coś robić na podwórku czy w garażu czy pójść obiad zjeść.
Póki nie poznasz sprzętu, póki nie poznasz różnych sytuacji krytycznych to siedź przy sprzęcie. Z czasem będziesz wiedział na co sobie pozwolić :)

Pozdro!
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: rozrywek »

Robię nowy nastaw. Myję butelki. Sprzątan. Czytam Ludluma. Zawsze jest coś do zrobienia.
Sprzęt zostawiam tylko wtedy jak idę do kibelka.
Przeglądam notatki. W piwnicy zawsze się coś do roboty znajdzie.
Generalnie to w trakcie procesu jest robiony nowy nastaw.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: użytkownik usunięty »

george1255 pisze: Zrobiłem podgląd na temperatury w telefonie.
Serwus.
Mam pytanie.
1.Telefon Ci nawalił, wpadł do kibla - kaput, po telefonie a nie masz zapasu. Co robisz
2.Pękła uszczelka pod sms, tc etc, etc. Para ucieka bokiem i rośnie jej stężenie w pomieszczeniu. Wchodzisz skontrolować z papieroskiem w ustach i... ? Czy telefon zasygnalizuje Ci nieszczelności w układzie?
"Pańskie oko konia tuczy" - Tego należy uczyć młodych adeptów sztuki pędniczej ;)
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: george1255 »

1. Mam podgląd na lcd przy kolumnie i w takim przypadku jestem na bieżąco przy sprzęcie :)
2. Nie mam SMS, mam flansze. Mam też zapasowe uszczelki, mają 4mm grubości więc tak łatwo nie pękną. Nie palę, a drzwi mam cały czas uchylone więc jest ruch powietrza :) nie zostawiam sprzętu samego sobie na 8godz, ale jestem w pobliżu i co 15min zaglądam

Ja mówię na swoim przykładzie, poznałem już mniej więcej sprzęt i wiem na co mogę sobie pozwolić. Nie powiem że telefon jest niezawodny, bo kilka razy zawiódł bo straciłem łączność z WIFI i kolumna się zalała i przelewało się przez głowicę :P

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 lis 2020, 10:02 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/

użytkownik usunięty
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: użytkownik usunięty »

Najważniejsze, że wiesz w czym rzecz i że nie polegasz wyłącznie na WiFi w smartphonie. Ja również podałem proste, może nawet nieprawdopodobne przykłady, ale "strzeżonego Pan Bóg strzeże"
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: george1255 »

Najważniejsza rzecz, kolega nie określił źródła grzania. Czy to elektryk czy gazowiec. Przy gazie to bym raczej sprzętu nie zostawiał, elektryk bezpieczniejszy :)
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: Skir »

Biję się w pierś: nie daję rady być 100% podczas procesu. W zależności od etapu schodzę (piwnica) co 15-25 minut. Radzę nie zostawiać procesu na dłużej. Kilka przypadków już miałem.
- nieszczelny sms (uszkodzenie uszczelnienia czy zwykłe "zapomnienie" założenia uszczelki);
- brak wody (awaria, wysunięcie się węża);
- wysunięcie się wężyka odpływu i rozlanie cennego towaru po podłodze;
- zbyt duża moc przyłożona przy stabilizacji i wyciek "towaru" przez głowicę (np. przesadny barbotaż na półkowej);
- odgotowanie się nastawu i grzałki bez zalania w KEGu - w efekcie dym z głowicy;
- spienienie się nastawu i zabrudzenie kolumny (zbyt dużo w KEGu, nieodgazowany i nieodfermentowany do końca, specyfika nastawu).
To się zdarza. Kiedy jesteś w pobliżu, możesz szybko zareagować. Najlepiej, jak koledzy piszą wyżej: ze spokojem przygotowywać kolejny nastaw, porządkować "zbiory" i nie degustować więcej niż 3-5 kielonków :).
I Z DALEKA Z OGNIEM! Są zwolennicy grzania na gazie, ale ja wychodzę z założenia: po co kusić los?
Edit: co robić: dociągnąć neta i czytać forum :).
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 lis 2020, 10:10 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

artur.sukiennik
300
Posty: 334
Rejestracja: piątek, 5 paź 2018, 18:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: artur.sukiennik »

Ja mam ustawione w pomieszczeniu dwie kamery i jedną na temperatury drugą na całośc sprzętu. Jeśli mam coś do roboty a często mam to korzystam z tego rozwiązania. Ale staram się co jakieś 20-30 minut zaglądac czy wszystko gra. Ale jak nie ma nic do roboty to posiedzieć przy kolumnie, posluchać szumu grzałek i satysfakcjującego odgłosu kapania alkoholu to sama przyjemność ;-) ;-)
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: george1255 »

I warto mieć uświadomioną drugą osobę, żonę/dziewczyne/kochankę, która w razie potrzeby wyskoku na miasto będzie wiedziała gdzie wyłączyć prąd albo odkręcić mocniej wodę :)
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/

użytkownik usunięty
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: użytkownik usunięty »

Można mieć smartphony, wifi, kamery, full opcje z automatem- wszystko jest dla ludzi, ale trzeba będzie pomyśleć nad 10 przykazaniami destylera. Niezwłocznie :ok:
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: rozrywek »

Defacto całą prawdę rzecze. Popieram.
Jest i 11 przykazanie:
Nie pij podczaz procesu. Nawet kropli.

A co do bezpieczeństwa to durny kot mi kiedyś przez okienko wskoczył. Grzeję gazem. I jakby mi sierściich wywalił flaszkę spirytu to nie było by rozrywkowo.
Ps: gaśnicę też w kącie mam.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: musta »

Dzięki!
Ja od razu napisze ze przez pierwsze kilka razy nie zamierzam się oddalać i zostawiać bez nadzoru, nawet mimo ze to elektryk. Trzeba się tego nauczyć. Jednak fizjologia jest rzeczą ludzką. I to mi uświadomiło ze to ładnych kilka (8?) godzin.
Dlatego pytałem jak sobie radzicie. Opcja z żona zostanie przetestowana. Z książka też. Kamera wifi na krótkie przerwy tez fajna opcja.
Możliwe ze zrobię sobie biurko w garażu i wezmę tam laptopa jak będę pracował z domu....tylko musze jakies tło sobie powiesić żeby aparatury na videocallach nie było widać :-)
Tak to bym wziął kolumnę do gabinetu....ale nie mam tam podłączenia wody :-)

MastaMari
150
Posty: 168
Rejestracja: poniedziałek, 10 lut 2020, 21:47
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: MastaMari »

Witaj, Musisz sobie odpowiedzieć jak dobrze znasz swoja aparaturę, jak jesteś pewien jej konstrukcji i pracy w czasie procesu. Jak poprzednicy wspomnieli gdy znasz bardzo dobrze swoja kolumnę i parametry jej pracy to wiesz kiedy jest stabilna praca i można sie oddalić od kolumny fizycznie.

Ja osobiście w czasie procesu gdy już wszystko ustawie zaglądam co około 30 min sprawdzić przebieg procesu. W razie co posiadam smart gniazdka i mogę wyłączyć w każdej chwili proces. Na dłuższą chwile raczej nie oddalał bym sie od aparatury
Awatar użytkownika

gpawel76
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 2 kwie 2019, 15:00
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: gpawel76 »

Cześć. Wszystko zależy ile mam czasu i jak akurat pracuje. Jak puszczam w ciągu dnia to zaglądam co godzinę, wszystko zależy ile cukru było w nastawie i czy dolałem pogon z poprzedniego procesu. Często puszczam na noc po stabilizacji, wiem mniej więcej ile jest alkoholu w kegu, zmniejszam odbiór i idę spać. Rano odbiorę pogon. Obieg wody mam zamknięty, jedynie zanik prądu lub wody spowoduje wyłączenie kolumny.
Sprzęt jaki używam
https://www.aabratek.pl/produkty/786/OL ... bufor.html
Tylko keg 60 l.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 lis 2020, 16:13 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Post autor: nemeto »

gpawel76 pisze:Często puszczam na noc po stabilizacji, wiem mniej więcej ile jest alkoholu w kegu, zmniejszam odbiór i idę spać. Rano odbiorę pogon.
Widzisz i nie grzmisz :shock:
A tak serio: kusisz los.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”