Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy

Post autor: wkg_1 »

lesgo58 pisze:Z kolei nalot występuje prawie zawsze. Tylko, że u mnie jest do zaobserwowania dopiero po długim okresie przechowywania trunku.
Intensywność nalotu zależała od rodzaju trunku.
Hmmm ... dziwne. A w sklepowej wódce też masz nalot ?
Ja używam cały czas tej samej butelki - od ponad roku. I prawie nie piję wódki więc stoi to sobie tygodniami. Potem znowu rozrabiam w tej samej butelce i żadne minerały mi się nie wytrącają. Nie ma tez nalotu. Ani w wódce ani w nalewkach.

Piszesz o cukrówce czy o owocówkach ? Bo o ile pamiętam na buteleczkach z próbkami które mi kiedyś wysłałeś nie było żadnego nalotu - nawet na gruszkówce. Mogę Ci wysłać próbkę cukrówki.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: lesgo58 »

Pisałem o rektyfikatach u destylatach.
Nie przyrównujmy do sklepowych. Bo sklepowe to zupełnie inna bajka. I raczej nie stoją dłużej jak kilka miesięcy. Swoją drogą - podejrzewam, że do rozcieńczania spirytusu używają wody specjalnie przygotowanej. O jednakowych parametrach dla każdej z partii produkcyjnej.
Opisałem tylko to co zaobserwowałem u siebie. Nalot obserwuję po bardzo długim przechowywaniu. W tym samym naczyniu. Długim czasie - mam na myśli lata - nie miesiące. Ty piszesz o tygodniach.
W próbkach, które Ci wysyłałem nie mogłeś nic zaobserwować, bo były świeżo rozcieńczane. Pewnie rozcieńczane wodą z OO. To jest właśnie ta woda o bardzo małej ilości "zanieczyszczeń".
Wspomniałeś gruszkówkę. Faktycznie to jeden z nielicznych destylatów, które mi mętnieją poniżej 45%.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

lesgo58 pisze:Pisałem o rektyfikatach u destylatach.
Nie przyrównujmy do sklepowych. Bo sklepowe to zupełnie inna bajka. I raczej nie stoją dłużej jak kilka miesięcy. Swoją drogą - podejrzewam, że do rozcieńczania spirytusu używają wody specjalnie przygotowanej. O jednakowych parametrach dla każdej z partii produkcyjnej.
Jasne, porównanie z wódką sklepową to chyba był zły pomysł - może nie tylko chodzi o wodę ale i też o chemię której używają w procesie produkcyjnym. Wycofuje się w takim razie z tego pomysłu :)
lesgo58 pisze:Opisałem tylko to co zaobserwowałem u siebie. Nalot obserwuję po bardzo długim przechowywaniu. W tym samym naczyniu. Długim czasie - mam na myśli lata - nie miesiące. Ty piszesz o tygodniach.
No fakt. Latami wódki nie przechowuję :) Ale też i nie o takim horyzoncie czasowym pisaliśmy w tym wątku. Czyli - jak rozumiem - po tygodniach czy miesiącach nic Ci się nie wytrąca.
lesgo58 pisze:Wspomniałeś gruszkówkę. Faktycznie to jeden z nielicznych destylatów, które mi mętnieją poniżej 45%.
No to pewnie miała powyżej 45% :)
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

@wkg_1 rozumiem, że temat nalotu oraz mojego "niechlujnego" spirytusu został wyjaśniony.

@magius wracając do tematu ;) spróbuj metody 2,5 z buforem - poczujesz różnicę. Też na początku robiłem tylko 2 rekty, potem spróbowałem metody 2,5 i jednak różnicę poczułem.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Tak. Nie ma żadnego nalotu. Jednemu z kolegów kiedyś robił się po latach przetrzymywania alkoholu (co mnie dziwi) ale to nie twój przykład.
Może po prostu wyczyść aparaturę.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

A ty dalej swoje. Zjawisko to występuje, zresztą jak widzisz nie tylko u mnie - negacja niestety nie zmieni tego. Z moją aparaturą jest wszystko ok. Widzę, że usilnie starasz się udowodnić, że powstający u mnie nalot w butelkach w których stoi alkohol dluzszy czas to wina albo sposobu prowadzenia procesu albo problemów ze sprzętem - zjawisko to występuje i jak dla mnie odpowiedzialna jest za to woda i minerały w niej rozpuszczone.

Poczytaj forum :read: , zrób eksperymenty z długością przechowywania alkoholu, typem wody i zobaczysz czy aby na pewno ten nalot to tylko jak to określiłeś "przesąd".
Ostatnio zmieniony piątek, 6 lis 2020, 18:15 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Marudzisz. Jak Ci dobrze z kiepskim destylatem - żyj z tym. Dotychczas myślałem, że forum służy wymianie doświadczeń celem polepszenia jakości naszych produktów - Ty udowadniasz, że lepiej nie można i fajnie jak tam coś się wytrąca, średnia jakośc Cię zadowala. Jak nie chcesz - nikt Cię nie zmusza.
Ale błagam - nie siej dyrdymały próbując radzić mniej doświadczonym kolegom bo po prostu wprowadzasz ich w błąd.
Zrobisz jak uważasz - ja bym zaczął od wyczyszczenia aparatury.

I zostaw już te typy wody - ja mam Kingę Pienińską i Nałęczowiankę. Takie lubię :) Każdy sobie leja jaką chce.

Swoją droga ciekaw jestem opinii innych kolegów.

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie będę zabierał głosu w temacie, na którym się nie znam jak również nie staram się nawet pomyśleć, że @nemeto robi coś źle.
Grzej temat, tylko nie staraj się być alfą i omegą bo już chyba każdy zauważył i ma Twoje treście już w głębokim poważaniu. To tyle.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Cóż, nie każdy dąży do wyprodukowania absolutu - jak widać.
defacto pisze:Nie będę zabierał głosu w temacie, na którym się nie znam.
Może warto się tego trzymać.
Ostatnio zmieniony piątek, 6 lis 2020, 19:54 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Widzę, że jakiś rekord postów chcesz zrobić. Nie wiem o co dokładnie Ci chodzi, mam wrażenie, że chcesz ponad wszystko udowodnić, że coś w kwestii rektyfikacji u mnie kuleje. Widzę, że z Ciebie taki "potyczkarz" jest - tu wygrać potyczkę i tam wygrać i jakoś posty lecą.
Przeczytaj jeszcze raz post Leszka - tylko uważnie. Wiedzę (z której czerpałem plus PW) oraz doświadczenie Leszka uważam za bezcenne i jeśli u niego nalot również występuje to ja jestem spokojny o swój produkt.
A jeśli chodzi u udowadnianie, proszę socjotechniki zostaw dla siebie. To ty próbujesz udowodnić, że zjawisko fizyczne (nie jestem specjalistą), które da się zaobserwować nie ma prawa wystąpić, jest tylko przesądem i jeśli wystąpiło jest spowodowana tylko i wyłącznie błędem operatora. Stawiasz się w pozycji nauczyciel-uczeń.
I jeszcze aby w sumie doprecyzować, bo wydaje mi się, że gdy napisałem "odstany" przyjąłeś, że to kilka dni. No cóż każdy przymierza do sobie, to tak jak napotykasz problem to u każdego z podobnymi "objawami" widzisz ten sam problem - Twoja sugestia o czystość - ja o to dbam :)
Urobku nie rozrabiam w jednej butelce, zawsze staram się aby tego było ok. 20l w procesie "odstania" - czytaj: to nie są dni czy tygodnie.

No i przede wszystkim czytaj, czytaj i eksperymentuj. Może zauważysz coś czego do tej pory nie widziałeś.
Ostatnio zmieniony piątek, 6 lis 2020, 20:06 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: bociann2 »

Piaskownica. Było kiedyś takie coś. Wojowało się tam o platykową łopatkei i takiiez wiaderko. Teraz tzw. yorki zasarły już wszstko.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Troszkę :) A co by skończyć @ wkg_1 - 205 strona Cieślaka ;)
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

nemeto pisze:@magius wracając do tematu ;) spróbuj metody 2,5 z buforem - poczujesz różnicę. Też na początku robiłem tylko 2 rekty, potem spróbowałem metody 2,5 i jednak różnicę poczułem.
2,5 czyli pierwsza rektyfikacja normalnie, potem rozrobienie do 55% - odbiór przedgonów (nie pamiętam po jakim czasie stabilizacji?). Następnie rozcieńczenie do 20% i normalna rektyfikacja. Stabilizacja i odbiór przedgony dla mocy 55% na otwartym buforze, prawda?
Ostatnio zmieniony piątek, 6 lis 2020, 21:23 przez magius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Mam ufo, czyli pojemność coś około 250 ml jeziorko. Wszystkie swoje stabilizacje dziele na 3 części. Np. stabilizacja 60 min: zaczynam z otwartym buforem, po 20 min zrzut i zamykam bufor. Po kolejnych 20 min nastepny zrzut i po kolejnych 20 min odbiór serca - oczywiście pierwszą setkę oddzielnie (z reguły dolewam do lepszych przedgonów). Tak jak napisałeś, nastaw - pełna rekta, potem wyższe stężenie: pełna stabilizacja, rozcieńczenie i znowu pełna stabilizacja, a później odbiór. Wszystkie stabilizacje z odbiorem przedgonów. Moje czasy stabilizacji to: nastaw 60-70 min, surówka (wyższe i niższe stężenie) po 90 min każda.
Możesz też spróbować odbioru przedgonow przed zalaniem w chwilowym trybie (PS). Tak sobie wymyśliłem, że wyrzucę z pracującego układu pierwsze syfy (chyba działa sądząc po zapachu tego co wylewam ;) - gdzieś to opisywałem. Odbieram w ten sposób 200 ml, ale ktoś napisał, że odbiera podobnie i jest to ilość 50 ml.
Próbuj kombinuj - nos i jezyk poprowadzi Cię ;)

Z tego co pamiętam masz chyba mniejsze jeziorko więc odbiór przedgonow właściwy do pojemności. Dobrze jak bufor w momencie przejscia na serce jest napełniony i wzmocniony - zobaczysz to na termo w nim ;)
Ostatnio zmieniony piątek, 6 lis 2020, 21:41 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

nemeto pisze:Widzę, że jakiś rekord postów chcesz zrobić. Nie wiem o co dokładnie Ci chodzi
Myślę, że bardzo dokładnie piszę o co mi chodzi.
Chodzi o to, że poprawnie przeprowadzony, dwukrotny proces jest w stanie dać praktycznie neutralny alkohol pozbawiony jakichkolwiek wytrąceń. Myślę też, że o to wszystkim nam chodzi. Żeby właśnie taki stan uzyskać.
nemeto pisze: zjawisko fizyczne (nie jestem specjalistą), które da się zaobserwować nie ma prawa wystąpić, jest tylko przesądem
Nie, ma prawo wystąpić. Też raz to miałem - pisałem o tym teraz jak i kilka lat temu gdy wystąpiło. Pomogło wyczyszczenie kolumny.
Ostatnio zmieniony piątek, 6 lis 2020, 22:09 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: robert.michal »

robert.michal pisze:Wkg_1 nikt inny tego nie jest w stanie zrobić.
Bądź tak miły i rozrób ze dwie flaszki, ale nie z jakimiś popierdułkami typu żywiec, tylko z 'konkretną" wodą mineralną. Proponuję muszyniankę i wodę zuber. Swoje musi odstać. Koszt niewielki, można to potem powtórnie przedestylować.
A może powinieneś przesłać próbkę koledze, aby sam rozcieńczył. Miałby okazję porównać ze swoim "lekkim nalotem".
Ponawiam swój apel. Sam bym chętnie to sprawdził, ale nie wytwarzam idealnego spirytusu.
Jeżeli tego nie zrobisz, wyjdzie na to, że jesteś mocny tylko w gębie.... (bez urazy, to zwrot potoczny, oddający istotę rzeczy) Jeżeli są wątpliwości warto je rozwiać doświadczalnie. Wszyscy skorzystamy. :piwo:
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: kleryk88 »

Może mały offtopic ale też związany z dobrą jakością wyrobu ;)

Mam pytanko bo właśnie jestem po rektyfikacji 70l cukrówki na 3 razy (keg30) i teraz przede mną metoda 2,5.
Mój sprzęt to keg 30, bufor ok 2l (wypełnieni 230mm plipek) potem 1m kolumna wypełnieni plipek (rura54/51 miedziana), OLM, 20cm bufor(plipek), głowica Bokakob.
Będę wlewał 6 l bo więcej nie ogarnę do kega bo jak rozcieńczę do 55 a potem do 20 będę miał prawie 28l.
1) Rozgrzewam na otwartym buforze jak już otworze wodę ustawiam temperaturę na ok 55-60 °C (2x2000w dwa razy zalanie wyłączenie jednej grzałki stabilizacja/reszta procesu na 2000w)
2) Stabilizacja po 20 minutach zrzucam jeziorko (pojemność ok 20ml) przepłukuje wychodzi ok 50ml i ustawiam odbiór przedgonu na 1-2krople na sekundę. Zamykam bufor.
3) Czekam aż się bufor napełni i stabilizuje do uzyskanie w miarę stabilnej temperatury w buforze przeważnie 60-80min od napełnienia bufora, w trakcie wzmacniania zrobię jeszcze jeden zrzut i ponownie ustawie na odbiór kropelkowy.
4) Gdy bufor jest już wzmocniony zrzucam jeziorko w głowicy w sumie mam już 200ml ustawiam kropelkowy odbiór przedgonu na 1 krople na 3-5s

Tak wygląda u mnie początek przy cukrówce. W metodzie 2,5 po 4 punkcie wyłączam grzałkę otwieram bufor czekam 10min i rozcieńczam do 20% i wszystko powtarzam. Wszystkie procesy prowadzę tak samo nie robię odpędu nastawy.
---------------------
5) Przepłukuję OLM (pojemność ok 20ml) wychodzi ok 50ml, zamykam czekam 5-10min i otwieram z prędkością 20ml.
6) Pierwsze 100ml idzie do osobnego naczynia potem już podstawiam 5l damę
7) Obserwuje temperatury czy nie ma jakiś skoków itp., przedgon cały czas leci 1 kropla na 3-5s
8) Temperatura na buforze wzrosła o 1°C redukuję prędkość odbioru o 50% w moim przypadku ustawiam 9-10ml.
9) Obserwuję temperatury czy nie ma skoków jeżeli na 10 półce widzę skok redukuje o następne 50% na 5ml.
10) W buforze zaczyna powoli ubywać płynu, spada poniżej wziernika, na wysokości ok 60% kończę proces i pogonów nie odbieram wyłączam grzałki. Nie warto brudzić kolumny.
***11) Na sam koniec po wyłączeniu grzałek od razu otwieram bufor jak się opróżni zamykam a następnego dnia co zleci do bufora z kolumny idzie do słoja z napisem "DO OCZYSZCZENIA" przeważnie ok 100ml;)

Co myślicie o takim prowadzeniu procesu, jeżeli coś robię źle proszę o radę ???

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

robert.michal pisze:
robert.michal pisze:Wkg_1 nikt inny tego nie jest w stanie zrobić.
Jeżeli tego nie zrobisz, wyjdzie na to, że jesteś mocny tylko w gębie....
Wysyłałem. Odezwij sie do kolegi @Forma. Kilku innych też oceniało. Pisałem już o tym. Podaj adres to Ci wyślę. I nie oskarżaj jak nie wiesz o czym piszesz. Chętnie Ci wyślę do oceny. Wierzę, że ocenisz rzetelnie. Mam już przygotowane buteleczki. Ale jeżeli tylko tak piszesz, żeby pisać, zaistnieć to proszę - nie zaśmiecaj wątku i nie rób z gęby cholewy. Bo zarzuty stawiasz łatwo, bardzo łatwo anonimowy kolego.

PS: Nie nikt inny. Prawie nikomu nic się nie wytrąca. W końcu od lat nad tym pracujemy. Nie każdy produkuje berbeluchę - po to mamy to forum.
Ostatnio zmieniony sobota, 7 lis 2020, 01:37 przez wkg_1, łącznie zmieniany 5 razy.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: robert.michal »

Wkg_1 chętnie przyjmę próbkę i sprawdzę czy wytrącają sie minerały.
Przeczytaj w końcu o czym rozmawiamy .
Cyt: "delikatny nalot (pod światło) na butelkach w których przechowuję rozrobiony płyn. Nie jest to zmętnienie czy tym podobne rzeczy. Szczególnie widać to w butelce opróżnionej która zdążyła wyschnąć - bez mycia czy płukania."
To, że kiedyś komuś coś wysylałeś? Prawdopodobnie po otworzeniu paczki koledzy udali się do barku po kieliszki. Któryś z obdarowanych kolegów trzymał twój trunek kilka miesięcy i oglądał potem butelkę?
Nie napadam na Ciebie , ani nie podważam jakości twojego produktu.
Odnośnie anonimowości to porównaj nasze nicki :D
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

@kleryk88 wygląda ok, ważne że ty jesteś zadowolony. Ja po zakończonym procesie zlewam bufor ma włączonej roboczej - aby utrzymać dobry alkohol w kolumnie (analogicznie po zalaniu nie wyłączam grzania co by przedgony nie spłynęły). Ja osobiście określiłem sobie punkty w których redukuję (dosyć łatwe i schematyczne) odbiór, kończę proces na 100 w kotle i 95 w buforze przy stabilnej 10 półce. Oczywiście wszystko ponad 84 stopni w buforze traktuję jako pogon i dodaję do następnego nastawu.
Nie napisałeś średnicy, zmierz sobie wydajność - chyba, że już to zrobiłeś. Mój konstruktor też zalecał jedna grzałka (2 kw) i 20ml/min przy kolumnie 63. Wydaje mi się, że chodziło to to że to grzanie i ta prędkość to wartości bezpieczne. Po zmierzeniu okazało się, że można więcej przy dobrej jakości - u mnie RR to 1/6.
Ostatnio zmieniony sobota, 7 lis 2020, 15:02 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: kleryk88 »

Rura jest 54/51 miedziana, jak sprawdzałem maksymalny odbiór z głowicy to wychodziła jak dobrze pamiętam 115-120ml przy 2000w na nieocieplonym kegu, buforze oraz kolumnie, będę ocieplał w tym tygodniu bo już zamówiłem sobie karimatę 120x200x2 z pianka polietylenowej wyszło ok 50zł.
Domyślam się że jak ocieplę to wydajność się jeszcze zwiększy i tu się też zastanawiam czy nie podłączyć regulatora i ustawić prędkość roboczą trochę niżej bo teraz podłączam na krótko od razu do gniazdka.

Co do zalania to nie wyłączam obu grzałek tylko zmniejszam do mocy roboczej czyli rozgrzewanie i zalewanie na 4000w a stabilizacja/moc robocza 2000w

Co do temperatury w buforze to maks jaką uzyskałem to chyba 81 stopni a w kegu stabilnie 99 (stabilnie czyli to maks co wskazuje ds18b20)

Generalnie jak na razie mam za sobą 6 cukrówek i 1 raz metodę 2,5. Więc jeszcze się uczę ;)
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Jak już ocieplisz kega kup regulator. Z nim określisz moc zalania. Ja przyjąłem moc roboczą jako wartość 15% niższą nic moc zalania. Jak już ustalisz moc roboczą sprawdź na niej wydajność swojej maszynki ;)
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: kleryk88 »

Regulator mam już dawno kupiony tylko nie miałem potrzeby go używać bo jechałem na 2kw
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

wkg_1 pisze: Jakie minerały ? Jakie wytrącanie ? Ty robisz na kolumnie czy na kance od mleka ?
Nic nie ma prawa się wtrącać !
wkg_1 pisze: Przy poprawnie przeprowadzonym procesie i dobrym sprzęcie nic nie ma prawa się wytrącać przy stężeniu nawet 20% (o 40% nawet nie piszę) i dowolnej, dobranej do smaku wodzie.
wkg_1 pisze: Nie koncentruj się na linkach, artykułach, postach czy innych pierdołach tylko zrób prosty eksperyment: Kup małpkę spirytusu w Żabce i rozcieńcz w litrze wody. Nic się nie wytrąci. Tak jak u nas - nic się nie ma prawa wtrącać.
wkg_1 pisze: Nie mam pojęcia jak z kryształu wytrącają Ci się jakieś syfy ale zdecydowanie nie powinno tak być. Popróbuj ze sklepowym spirytusem - nawet tam się nic nie wytrąca.
Tak się dzieje z niechlujnie rektyfikowanym spirytusem i tyle. Nie wiem jak można to prościej powiedzieć - innym się tak nie robi i tyle.
wkg_1 pisze:Tak. Nie ma żadnego nalotu. Jednemu z kolegów kiedyś robił się po latach przetrzymywania alkoholu (co mnie dziwi) ale to nie twój przykład.
Może po prostu wyczyść aparaturę.
lesgo58 pisze: Z kolei nalot występuje prawie zawsze. Tylko, że u mnie jest do zaobserwowania dopiero po długim okresie przechowywania trunku.
lesgo58 pisze:Długim czasie - mam na myśli lata - nie miesiące.
nemeto pisze:To ty próbujesz udowodnić, że zjawisko fizyczne (nie jestem specjalistą), które da się zaobserwować nie ma prawa wystąpić, jest tylko przesądem i jeśli wystąpiło jest spowodowana tylko i wyłącznie błędem operatora.
wkg_1 pisze: Nie, ma prawo wystąpić. Też raz to miałem - pisałem o tym teraz jak i kilka lat temu gdy wystąpiło. Pomogło wyczyszczenie kolumny.
Zmiana narracji? Widzisz w tym momencie jestem pewny, że nie wiesz o czym piszę. Cały czas porównujesz to do siebie, a u Ciebie wystąpiło zmętnienie spowodowane błędem operatora.
wkg_1 pisze: Wskazówka - kiedyś to opisywałem ale ginie w przepaściach archiwum. Dwa czy trzy lata temu też mi zmętniało poniżej 40%. Nie chciałem wierzyć ale zmętniało. Wygotowałem sprężynki w tabletkach do zmywarki, kocioł tak samo i znowu kryształ. Może to drobinki drożdży nazbierane po wielu odpędach unosiło przy zbyt pełnym kotle i mocnym grzaniu - nie wiem do dzisiaj. Ale po czyszczeniu wszystk o wróciło do normy - kryształ. Może to jest rozwiązanie twoich problemów.
Nie dopuszczasz możliwości (co jest błędem), że to tylko i wyłącznie woda może odpowiadać za nalot w naczyniu (może precyzyjniejsze określenie to - smugi) w którym dłużej był przechowywany rozrobiony urobek.
Jeśli Cieślak Cię nie przekonał - to ja nie mam więcej pytań.

Tak jak napisałem wcześniej czytaj, czytaj :read: , eksperymentuj, a może zobaczysz coś czego nie widziałeś.
Ostatnio zmieniony sobota, 7 lis 2020, 18:39 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: robert.michal »

Dla tych co nie mają Cieślaka
O wodzie używanej do wódek gatunkowych , dalej jest jak sobie radzą z problemem zmętnienia i osadu wytwórnie.
woda wg cieślaka.jpg
woda wg cieślaka cd.jpg
Książka jest z 1954 roku. :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 lis 2020, 17:26 przez robert.michal, łącznie zmieniany 2 razy.
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

robert.michal pisze:Wkg_1 chętnie przyjmę próbkę i sprawdzę czy wytrącają sie minerały.
To nie rżnij głąba., nie ośmieszaj się tylko po prostu sprawdź, będziesz wiedział o czym piszesz. Powiedziałem - ufam, że ocenisz obiektywnie. Powiedziałeś "sprawdzam", to sprawdź albo zamilcz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

nemeto pisze:
wkg_1 pisze: Nie dopuszczasz możliwości (co jest błędem),
Mylisz się. Ja nie dopuszczam możliwości, że dobre majtki to takie, które z tyłu są brązowe a z przodu żółte. Ty powołując się na mądre źródła próbujesz udowodnić, że majtki które nie są zabrudzone nie istnieją. Trudno nawiązać dialog w tej sytuacji z człowiekiem, któremu wystarczy poślednia jakość. :( Tylko nie zaśmiecaj proszę forum dyrdymałą. Bo nasz produkt może być czysty - tylko trzeba się trochę postarać.

Moze @robert.michal odważy się sprawdzić - ale wątpię. Myśle, że szuka taniego poklasku ale kto wie, może odważy się powiedzieć sprawdzam. Nie sądzę, ale może. Tak sobie tylko pyskuje. Tak czy owak buteleczki czekają. Pewnie "ad mortem defeacetam" - nawiązując do twojego produktu :D

Ale błagam - nie szukaj w internecie potwierdzenia tezy, że dobre majtki to żółte z przodu a brązowe z tyłu. Ucz się chłopcze od tych, którzy mają czyste. Albo umyj sprzęt.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Pogubiłeś się w swoim świecie, prawisz o jakiś majtkach, które mało mnie interesują. Tak zachwyciłeś się swoimi umiejętnościami (coś tam komuś wysłałeś, może coś tam wyszło itp), że nie widzisz realnego świata. Zjawisko występuje, zostało opisane - nawet zostały przytoczone fragmenty (skany i odnośnik 205 strona domowego wyrobu) z prac osoby, która jak dla mnie jest kilka lig nade mną jeśli chodzi o wiedzę z zakresu wytwarzania alkoholi. Twoje twierdzenie, negacje i w sumie obrażanie userow pokazują tylko Twój poziom doświadczenia i wiedzy.
Przypominasz mi osobę z błękitnego - ten co ma najwięcej postów nabite.
To ty już zaczynasz dyrdymaly prawić, zaczynasz podważać wiedzę książkową argumentami: "coś tam kiedyś wysłałem...", "Też miałem tak samo ale naprawiłem.." itp.
Aż się samo ciśnie powiedzonko z błękitnego : "fizyki nie oszukasz" :hahaha:

P.S.
I zdradzę Ci tajemnicę: nie piszemy tutaj i czystości naszego produktu, a o czystości wody używanej do jego rozbicia :lol:

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Pi sze o tym, że jeżeli nie umiesz zrobić czystego alkoholu albo doprać majtek to się przynajmniej tym nie chwal. A już na pewno nie doradzaj. Woda - jak woda - dobrego produktu żadna nie zepsuje.
I nie zasłaniaj się książkami - po prostu się naucz robić porządny alkohol. Bo trolujesz :(
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 lis 2020, 21:51 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Przeczytałeś wogole wskazany fragment i skany?
Sprawa została wyjaśniona, wszystko po wklejonych skanach jest tylko biciem piany przez Ciebie.
Dawaj na rekord, następnego posta poproszę nic nie wnoszącego. Wrecz obrażającego innych.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Nie. Widzę swój destylat. Mogę go wysłać - kryształ. Jak to poprawny destylat.
I nie zaśmiecaj już forum, pozwól ludziom się uczyć trollu..
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: Góral bagienny »

@wkg_1 :scratch: Odstaw szklankę i daj se na wstrzymanie bo przesadzasz ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

O jest post :klaszcze: to w sumie i ja jeszcze jednego "sieknę" :mrgreen:
A patrz ile chcesz - pokazałeś swoim postem, że kompletnie nie rozumiesz o czym piszemy.
Ja troll? To nie ja próbuję dyskutować z wiedzą zawartą w książkach :hahaha:
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 lis 2020, 22:16 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Góral bagienny pisze:@wkg_1 :scratch: Odstaw szklankę i daj se na wstrzymanie bo przesadzasz ;)
Widzisz, nie, nie przesadzam. Wiele się tu nauczyłem. Na swoich ale w większości na cudzych błędach. Zawsze myślałem, że chodzi tu o to, żeby sobie pomagać, promować najlepsze techniki. I dosyć trudno mi zaakceptować fakt, że ktoś promuje słaby destylat z jakimiś paprochami., wtrąceniami, osadami - nie, to nie powinno tak być.

Po prostu dobry destylat nie ma prawa mieć wtrąceń, osadów rozmajony z woda ze sklepu. Oczywiscie Tobie też chętnie wyślę - nie jesteś tu człowiekiem znikąd, ocenisz. Ale proszę - trzymajmy poziom. I nie pozwalajmy na promocję dyrdymały :(
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 lis 2020, 22:26 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

:klaszcze: @wkg_1, lecisz jak z mantrą - a licznik bije :respect:

Przeczytaj, od początku o czym piszemy - może coś zaskoczy.....

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: rastro »

wkg_1 pisze:
nemeto pisze:
wkg_1 pisze: Mylisz się. Ja nie dopuszczam możliwości, że dobre majtki to takie, które z tyłu są brązowe a z przodu żółte. Ty powołując się na mądre źródła próbujesz udowodnić, że majtki które nie są zabrudzone nie istnieją.
A widzisz kolego, tutaj sytuacja jest odwrotna... ty próbujesz udowodnić że czyste majtki założne na brudną dupę wciąż będą śnieżnobiałe ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: robert.michal »

wkg_1 pisze:
robert.michal pisze:Wkg_1 chętnie przyjmę próbkę i sprawdzę czy wytrącają sie minerały.
To nie rżnij głąba., nie ośmieszaj się tylko po prostu sprawdź, będziesz wiedział o czym piszesz. Powiedziałem - ufam, że ocenisz obiektywnie. Powiedziałeś "sprawdzam", to sprawdź albo zamilcz.


Kolego bardzo Cię przepraszam, nawet miałem już do Ciebie napisanego posta z namiarami, ale po przeczytaniu kilku ostatnich postów jakoś odechcialo mi się pić twój alkohol. :cry2:
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

A wracając do tematu zwiększonej ilości acetali w moim wyrobie. Rozumiem, że proponujecie skupić się nad odbiorem przedgonow i powinno już być ok? :)

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Odpowiednia ilość odebranych przedgonów względem pojemności wsadu i odpowiednio długa stabilizacja, moim zdaniem powinny zdecydowanie pomóc.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Na kega 30l ile powinno się odebrać? 15% nastaw cukrowy. Obecnie odebrałem 200ml, myślę teraz odebrać 300ml. Stabilizacja 1h10min
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”