Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

...na wszystkim da się nastawić "zacier".

Autor tematu
rybal
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 31 lip 2009, 09:58
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: rybal »

Witam
Pierwszy post a zatem … Witam raz jeszcze miłośników wszelkich destylatów.
Domowym wyrobem zajmuje się już kilka lat a moją główną pasją są absyntu, anyżówki i destylaty owocowe. Wcześniej próbowałem sił w winiarstwie, ale u mnie na północy kraju klimat surowy, więc wino nie udawało się. To, co wychodziło idealnie nadawało się na destylat … i tak się zaczęło. Przez ten czas, często czytałem różne fora i zdobywałem doświadczenie, a teraz uznałem, że mogę się tez czym podzielić. Przeglądając rożne strony na temat regionalnych trunków z całego świata, natknąłem się na przepisy pochodzące m.in. z Azji, Oceanii i Indonezji. Wiele z nich jest nie możliwych do zrealizowania gdyż brakuje oryginalnych surowców, ale ten po pewnych modyfikacjach udaje się znakomicie.
Składniki na 50 l balon”
Cukier – 8 kg
Kwasek cytrynowy do obniżenia ph
Banany 1-3 kg
2 kg ryżu (najlepszy -kleisty)
2-3 kokosy (wiórki koksowe tez są dobre -2-3 opakowania)
Woda
Drożdże – winne, lub suche drożdże bayanus +pożywka
Cukier rozpuszczamy w gorącej wodzie z kwaskiem. Ryż gotujemy, Banany kroimy w cienkie plasterki razem ze skórką, a następnie gotujemy przez około 20 min. Jeśli mam całe kokosy, musi wydobyć z nich koprę i zetrzeć na wiórki. Wiórki trzeba nieco opłukać, gdyż często bywają konserwowanie pirosiarczanami (siarkowanie). Umieszczamy wszystkie składniki w balonie. Uzupełniamy wodą i dobrze mieszamy. Następnie zaszczepiamy matką drożdżową. Pierwszego dnia staramy utrzymywać temp około 30 C. Już następnego dnia zacier pracuje jak oszalały. W zależności od temperatury po 3-6 tygodniach gotowy do destylacji.
Powadzenia
Tomek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

Post autor: Zygmunt »

Jak walczysz z tłuszczem? Kilka razy podchodziłem do tematu kokosa, ale zawsze na powierzchni fermentującej cieczy pojawiała mi się oleista warstwa tłuszczu kokosowego, która skutecznie zabierała dostęp powietrza...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

Post autor: Kucyk »

Słyszałem o przeciwpiennych właściwościach tłuszczu w zacierze, może więc on taki zły nie jest?

Autor tematu
rybal
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 31 lip 2009, 09:58
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

Post autor: rybal »

Fakt, w koprze jest dość znaczna ilość tłuszczu ale przy takiej ilości wirków raczej nie przeszkadza fermentacji. Napowietrzanie zacieru potrzebne jest w początkowej fazie fermentacji, a potem powietrze (tlen) jest wręcz szkodliwe. Staram się wiec mieszać przez 2-3 dni. Poza tym fermat nacja zacieru według tego przepisu zachodzi tak burzliwie, że chyba tylko brak cukru zatrzyma drożdże. Nieco gorzej może być podczas destylacji. Ja preferuje destylaty wyraźne aromatyzowane z dużą ilością olejków (np. ouzo), więc mój aparat to bardzo prymitywny pot still i nic mu nie zaszkodzi. Nie wiem jak z bardziej wyrafinowaną aparaturą z kolumnami, z refluksem deflegmatorem itp. gdzie mogą powstać osady z tłuszczu, ale to tylko moje przypuszczenia.
Tomek

bedek
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 3 mar 2017, 11:52
Re: Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

Post autor: bedek »

Witam! Właśnie trafiłem na ten przepis, ale mam pytanie. Jak byś określił, nazwał produkt z tego nastawu? Którą z wódek powinien smakowo przypominać?
Awatar użytkownika

Michał2003
50
Posty: 74
Rejestracja: środa, 24 kwie 2019, 17:36
Krótko o sobie: Amator domowych trunków :) weekendowy kucharz :)
Ulubiony Alkohol: Czysta w każdej postaci :)
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Centrum Dolnegośląska
Re: Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

Post autor: Michał2003 »

Witam :witam: chciałbym odświeżyć temat zacierania ryżu, czy próbował ktoś zacierać na lenia ześrutowany ryż ?? Jakieś porady ?? I jaki był efekt końcowy uzysknego destylatu ??

Gigooo
50
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 9 sie 2014, 21:29
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

Post autor: Gigooo »

Ja zacierałem, a raczej nastawiałem mąkę z daktylami (około 3% daktyli z olx).
70l wody (chyba 40 stopni C )
20kg mąki
160g koji
po 2 tygodniach na rurki
z kilograma wyszło 0,46l 96%
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z ryżu, banaów i kokosów.

Post autor: Doody »

Michale, z tego co kojarzę to ryż trzeba rozgotować na papkę i dopiero wtedy dodawać enzymy.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i nastawy z różnych rzeczy”