Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy

Post autor: wkg_1 »

Ostatnio jakoś nie byłem zbytnio zadowolony z jakości swojego produktu. Zawsze super, proces idealnie taki sam a tu ZONK - coś zalatuje jakimś plastykiem. Raczej w smaku niż w zapachu. Trochę byłem podłamany. W końcu postanowiłem rozebrać kolumnę i sprawdzić, czy nie mam czegoś w wypełnieniu - jakiegoś kawałka nakrętki, węzyka, nie wiem czego. Nie miałem :) Ale jak już rozebrałem to (dawno tego nie
robiłem) wygotowałem sprężynki i kocioł w tabletkach do zmywarki, wymyłem, poskładałem, przepuściłem.

Zniknęło jak ręką odjął. Znowu zupełnie neutralny spirytus 96,6, może nawet 96,7 (było wysokie ciśnienie akurat). W smaku jak woda, po przełknięciu rozgrzewa ale poniżej przełyku.

W sumie sprężynki cały czas są myte czystym, wrzącym spirytusem więc sens ich mycia był mierny. Ale na dnie kotła zgromadziła się warstewka "mydlanego" osadu - wymyłem go oczywiście przed wygotowaniem kotła. Czy to ona mogł byc przyczyną tego "plastykowego" (nie)smaczku ? Bo raczej nie wężyk (na wszelki wypadek kupiłem nowy).

Jak często myjecie kolumnę i zbiornik ? JA teraz myślę, że warto po kilku odpędach przed rektyfikacją to wszystko umyć dokładnie.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Post autor: Drupi »

A czy lałeś nie sklarowany nastaw? Ja lałem zawsze sklarowane i nigdy nie myłem, a tylko opłukałem cośkolwiek po skończonej pracy i nie zauważyłem że coś przechodzi. ;)
I like noble drinks.

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Post autor: wkg_1 »

Oczywiście, że sklarowany ale to już było dosyć dużo procesów (ze dwa lata) więc coś tam się nazbierało. Klaruję zawsze turbo clarem alkoteca, nie chce mi się czekać.
Po procesie przepłukuję zawsze kolumnę wodą z góry ale tego mydlanego osadu chyba zimna woda nie doczyści.

Kiedyś miałem też ciekawy przypadek - alkohol mętniał po rozrobieniu. Nawet w destylowanej wodzie. Jak wymyłem, wygotowałem - przeszło jak ręką odjął. A maję zawsze stosunkowo wysokozmineralizowaną King Pienińską czy Nałęczowianką - bo lubię.

użytkownik usunięty
Re: Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Zbiornik płukalem obficie, po każdym procesie. Nigdy nie byl myty agresywnymi środkami bo nie było sensu. Kolumna co 3-4 procesy z racji wykorzystanego do jej budowy metalu.
Czy kolega sprawdził "dach" kega?

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Post autor: wkg_1 »

Tak, oczywiście.
Zastanawiam się, czy to nie warstewka drożdży na dnie mogła dać ten posmak.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Post autor: bartek71 »

defacto pisze:Serwus.
Zbiornik płukalem obficie, po każdym procesie. Nigdy nie byl myty agresywnymi środkami bo nie było sensu. Kolumna co 3-4 procesy z racji wykorzystanego do jej budowy metalu.
Czy chodzi o miedź?

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Post autor: kondon »

wkg_1 pisze:coś zalatuje jakimś plastykiem. Raczej w smaku niż w zapachu.
Mógłbyś dokładniej opisać? Być może mam podobny problem.
wygotowałem sprężynki i kocioł w tabletkach do zmywarki
Tzn. nalałeś wody, wrzuciłeś tabletkę i włączyłeś grzanie?

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Jak często myjecie zbiornik i kolumnę ?

Post autor: wkg_1 »

kondon pisze:
wkg_1 pisze:coś zalatuje jakimś plastykiem. Raczej w smaku niż w zapachu.
Mógłbyś dokładniej opisać? Być może mam podobny problem.
wygotowałem sprężynki i kocioł w tabletkach do zmywarki
Tzn. nalałeś wody, wrzuciłeś tabletkę i włączyłeś grzanie?
Co tu opisywać - produkt łagodny ale w smaku i zapachu podobny do tego, co miałem gdy podłączyłem do odpowietrzenia w głowicy wąż ogrodowy żeby odebrać przedgony w ten sposób :D

Tak. Sprężynki wygotowałem w garze i też poszły dwie tabletki. Oczywiście wszystko dobrze wypłukałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”