Przepis na wino z suszonego czarnego bzu

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Paździoch1984
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 9 sie 2020, 22:30

Post autor: Paździoch1984 »

Witam!
Planuję zrobić wino z suszonego czarnego bzu, czy ktokolwiek ma sprawdzony przepis na takie wino?
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Przepis na wino z suszonego czarnego bzu

Post autor: manowar »

Kiepski pomysł. Jagody bzu mają tak intensywny i swoisty smak, że wino 100% będzie raczej niepijalne. Czarny bez to dobry dodatek kiperski - kolor, aromat, smak - ale nie surowiec na wino solo. Chcesz zrobić na suszonych owocach to rób na rodzynkach lub hibiskusowe.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Przepis na wino z suszonego czarnego bzu

Post autor: wingrul »

Wino z czarnego bzu robiłem 2 razy.
Dokładniej to było wino z odpadów po sokowniku ;).
Jedno wyszło zarąbiste za drugim razem coś nie poszło i było nie pijalne.
Trzeba pamiętać o obróbce cieplnej żeby zneutralizować szkodliwe substancje.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Przepis na wino z suszonego czarnego bzu

Post autor: jakis1234 »

Nie napisałeś co masz na myśli, mówiąc o suszonym czarnym bzie - owoce czy kwiaty.
Wina z owoców bym nie robił, jest bardzo mocne i tak jak koledzy pisali, mało pijalne. Lepsza wychodzi nalewka, chociaż też dosyć esencjonalna.
Natomiast wino z kwiatów czarnego bzu to poezja :). Zrobiłem najpierw 20 l na spróbowanie i teraz już co roku robię po 50 l.
Pięknie pachnie, ma świetny smak - panie przepadają za tym winem :). Tylko najlepsze jest ze świeżych owoców.
I jeszcze jedno - w trakcie fermentacji śmierdzi niesamowicie, normalnie szambo, ale jak już się wyrzuci kwiaty i się wyklaruje, to zostaje sam aromat dzikiego bzu :)
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Paździoch1984
10
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 9 sie 2020, 22:30
Re: Przepis na wino z suszonego czarnego bzu

Post autor: Paździoch1984 »

Planowałem zrobić wino z suszonych owoców czarnego bzu na pół z rodzynkami. Ale chętnie bym spróbował takiego wina z kwiatów gdybyś się podzielił przepisem. :)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Przepis na wino z suszonego czarnego bzu

Post autor: jakis1234 »

Tutaj masz przykładowy przepis,https://.../article/deta ... arnego-bzu
Nie patrzę ile mam kwiatów, ile mi się uda nazbierać, tyle pakuję do fermentora.
Ważne, żeby kwiaty nie myć, żeby się nie pozbywać pyłku, a tylko wyłożyć na jakąś godzinę na balkonie, to robaczki się wyprowadzą.
Następnie kwiaty zalane wrzątkiem i tak sobie stoją, aż woda wystygnie, odcedzamy sam napar i do fermentora. Niektórzy fermentują kilka dni z kwiatami, ale to może wprowadzić gorzkie i trawiaste posmaki.
Kwiaty nie mają kwasów, więc trzeba je dodać (dodaję mieszankę kwasu winowego, cytrynowego i jabłkowego, ale może być tylko cytrynowy), do tego cukier według planowanej mocy wina i oczywiście pożywka i drożdże.
Wino dosyć dobrze się klaruje i jak postoi to traci przykry zapach i zostaje zapach czarnego bzu.
No, ale na to wino musisz chyba kilka miesięcy poczekać, czarny bez kwitnie w czerwcu.
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”