Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
ratan
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 29 lip 2020, 13:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: ratan »

Witam
Co uważacie o wynikach próbki spirytusu?
Widzę że powyżej normy jest aldehyd octowy, acetal i znacząco octan etylu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 29 lip 2020, 14:50 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Nie spożywał bym, powtórna rekta z dłuższą stabilizacją i lepszym odbiorem przedgonów.

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Również tak uważam, ale powinieneś napisać, po którym procesie na jakiej kolumnie i z czego był ten nastaw. :shock: Sporo tego jest. Stabilizowaleś w ogóle psotmaszyne?
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: spawacz »

@ratan a tobie smakuje?
.....tymczasem w blaszaku :?

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Same kwiatki i słodkości ale szacun za odwagę :respect: Ja bym tego nie pokazał ;/
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: spawacz »

A ja to bym sie chyba nawet tego napił. Zapomniał wół jak cielęciem był. Nie ma sie czego wstydzić :ok:
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: Góral bagienny »

@spawacz :klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: prolog1975 »

Po pierwsze nie wiadomo na czym była robiona próbka, z jakiej mocy nastawu, jak odbierano przedgon, czy prowadzono stabilizację.
Napiszę że każdy posiadacz bufora i OLM otrzyma po jednokrotnej rektyfikacji nastawu lepszą jakościowo surówkę. Jeśli badający chciał otrzymać spirytus to otrzymał tylko surówkę gotową do dalszego przerobu. Wstydzić się nie ma czego to dobra surówka do dalszego przerobu.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Nie ma tutaj o co kruszyć kopii. Również uważam, że wiedza na czym to było robione i jak, jest też mało ważna. Padło pytanie o dany produkt. Jasne, że też przechodziłem przez etap szybkowaru (jasna sprawa, że inna jakość urobku), ale bazując na teraźniejszości badany urobek traktowałbym jako surówkę na proces 2,5 (wydaje mi się, że pewne nuty też były by wyczuwalne w smaku i zapachu). Podkresle jeszcze raz: pytanie padło o jakość spirytus, a związki które są ponad normę to związki przedgonowe co wskazuje być może na błędy podczas stabilizacji, odbioru przedgonów ewentualnie może mieć związek z mocą wsadu. A to kto jaką mocą oczyszczająca dysponuje nie powinno mieć wpływu na ocenę jakości.

P.S.
Jeszcze mi wpadła jedna możliwość: a może badana próbka to efekt doczyszczania uzbieranych przedgonów? ;)
Ostatnio zmieniony środa, 29 lip 2020, 23:07 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: patrzal »

@ratan - Witaj na forum! I tak jak napisał kol. nemeto, te związki (i alkohol metylowy) to typowe składniki przedgonów, więc jeśli w destylacie pojawia się ich nadmiar, to znaczy że trzeba więcej uwagi poświęcić odbiorowi przedgonów. Pozostałe związki (poza etanolem, rzecz jasna ;)) tworzą pogony, więc jeśli to one byłyby w dużych ilościach, to trzeba poprawić cięcie z drugiej strony.
Powyższe jest prawdziwe przynajmniej dla stężeń wsadu do ok. 20%. Jak wykazał OIDP kol. lesgo58, przy wyższych stężeniach wsadu (powyżej 30%) niektóre ze związków "pogonowych" potrafią wyjść jako przedgony. Także przy rektyfikacji mocnej surówki obecność np. 2-metylo-1-butanolu też kazałaby zwrócić uwagę na dokładny odbiór przedgonów.
Ha, aż ciekaw jestem, ile "kwiatków" by wyszło z mojej pot-stillowej bimbrocukrówki. Z ciekawości, ile kosztowało badanie?
Ostatnio zmieniony piątek, 31 lip 2020, 08:49 przez patrzal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
ratan
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 29 lip 2020, 13:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: ratan »

Ja ten spirytus dostałem od znajomego a ponieważ nie znam się na tym za bardzo dlatego zleciłem badanie aby dowiedzieć się czy nadaje się on do spożycia.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

patrzal pisze: Powyższe jest prawdziwe przynajmniej dla stężeń wsadu do ok. 20%. Jak wykazał OIDP kol. lesgo58, przy wyższych stężeniach wsadu (powyżej 30%) niektóre ze związków "pogonowych" potrafią wyjść jako przedgony.
Fajnie by było gdyby tak było. Jest niestety zupełnie odwrotnie co komplikuje nam wszystko.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Czy aby na pewno jest odwrotnie? ;)

Mod.
Nie cytuj postów poprzednika, zwłaszcza w całości.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 20:19 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Tak.
Im mniejsze stężenie wsadu, mniej alkoholu w kotle tym bardziej zanieczyszczenia mają charakter przedgonów.
Gdyby było odwrotnie spirytus klasy lux odebralibyśmy po dwukrotnej destylacji w kance :D Wszystkie syfy zostałyby w wodzie.
Przeanalizuj to na przykładzie Amylu : )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 18:18 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Dobrze to zapytam inaczej, bo chyba komunikacja zawodzi ;) Po co stosujemy metodę 2,5? :) I dlaczego w niej takie ważne są stężenia?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 18:21 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Nie mam pojęcia. Ja nie stosuję od pewnego czasu. Moim zdaniem wystarczy druga rektyfikacja w stężeniu poniżej 25 % - najlepiej 20%. Wtedy więcej substancji ma charakter przedgonów. Zastanow sie nad zachowaniem alkoholu amylowego - opisz jak się zachowuje w zależności od stężeń. Leszek opisał to bardzo dokładnie. Kolega błędnie zacytował i stąd kłopot komunikacyjny : )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 18:28 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: patrzal »

Przyznaję się bez bicia - źle zapamiętałem i kolega wkg_1 ma rację. Przepraszam za odwrócenie sytuacji ewentualnie wprowadzonych w błąd :oops:

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Spoko, marzyłbym o takiej sytuacji jak piszesz : )

Prawda jest taka, że too świństwo (Amyl i podobne) zachowuje się wyjątkowo wrednie. Gotujemy sobie spokojnie powiedzmy 50%, bardzo mało tego paruje, siedzi sobie smród jeden w kotle trzymane przez wysokie stężenie. Możemy stabilizować kilka dni i nic sobie z tego nie robi łajza jedna. Zaczynamy odbiór, stężenie w kotle spada i gdzieś koło 35% gnojek zaczyna się uaktywniać. Coraz więcej tego w oparach.
Hola hola - ktos powie, niech sobie paruje, przecież w dole kolumny i tak jest powyżej 90% to się tam zatrzyma w uścisku wysokiego stężenia. Gówno prawda - tak by było po stabilizacji. Ale przecież już cały czas odbieramy - syf idzie do góry i plącze się po kolumnie jak smród po gaciach. I część trafia do (O)LM-a czy jak tam jest odbiór zorganizowany.

Dlatego właśnie (i tylko dlatego jeżeli chodzi o przedgony - z pogonami tez tak jest ale to nie o tym bajka) tak ważny jest powolny odbiór - im wolniej tym lepiej. Po prostu powolny odbiór zbliża nas do stabilnego stanu kolumny gdzie to, co właśnie stało się przedgonem jest już uwięzione nad OLM w niższych, ukochanych przez przedgony temperaturach. I tak ważny jest OLM bo przez zwykły LM nam wejdzie po prostu do odbieranego gonu. Przecież nie będzie tam siedzieć przepuszczając kurtuazyjnie etanol :D

Co do metody 2,5 - nie napisałem, że jest zła, tylko, że nie mam pojęcia jak działa i dlaczego. Ktoś to wypraktykował i działa. Ale na pewno nie ma związku z cytowanym wykresem.

Amen : )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 19:20 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: bartek71 »

ratan pisze:Ja ten spirytus dostałem od znajomego a ponieważ nie znam się na tym za bardzo dlatego zleciłem badanie aby dowiedzieć się czy nadaje się on do spożycia.
Ile kosztuje takie badanie i gdzie można je zrobić?
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

To i ja posypuję głowę popiołem, trza czytać dokładnie posty :hammer:
A co do metody 2,5 to kiedyś nie praktykowałem, od dłuższego czasu stosuję - jest różnica. Z tym, że ja za każdym razem (nastaw, surówka) przed zalaniem przechodzę na chwilkę w tryb PS aby odebrać przedgon. Ale to opisałem w innym poście ;)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Nie ma co z tym popiołem :)
To nie kwestia czytania postów, tylko obserwacji i zrozumienia procesu. Jak się zapamięta to można zapomnieć ale jak się zrozumie to juz sie rozumie ; )
nemeto pisze: A co do metody 2,5 to kiedyś nie praktykowałem, od dłuższego czasu stosuję - jest różnica. Z tym, że ja za każdym razem (nastaw, surówka) przed zalaniem przechodzę na chwilkę w tryb PS aby odebrać przedgon. Ale to opisałem w innym poście ;)
Przed zalaniem ? Przecież zalanie jest przed stabilizacją, na górze przedgony jeszcze nie zdążą się skoncentrować. Wrzuć linka do tego posta proszę.
bartek71 pisze:Ile kosztuje takie badanie i gdzie można je zrobić?
Jest coś co się nazywa google.
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/badania-alkoholu
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 21:34 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »


wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

No to ja tego kompletnie nie rozumiem. Pracujesz jak z PS i kompletnie nie pozwalasz zadziałać kolumnie i skoncentrować przedgonów przed zrzutem. W efekcie zrzucasz przed zalaniem przedgony z dużą zawartością etanolu (i wody oczywiscie - patrz temperatura na szczycie). Nie zabezpieczysz w ten sposób kolumny przed zalaniem "syfem" - on i tak cały musi przejść przez kolumnę i w trakcie stabilizacji zostać przez kolumnę odseparowany. Kolumna czyści się z tego syfu podczas stabilizacji.
W PS nie ma po prostu możliwości koncentracji czegokolwiek w stabilizacji bo nie ma stabilizacji więc trzeba tak działać.

Jak chcesz być taki perfekcyjny możesz podczas odbioru gonu z OLM kapać sobie powolutku przedgony z LM.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 paź 2020, 23:50 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Czytaj, stabilizację przeprowadzam. Do normalnej pracy kolumny dorzuciłem tylko odbiór syfu przed zalaniem.
Zresztą w zlinkowanych postach jest opis stabilizacji - ile na jakim wsadzie i co podczas niej robię ;)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Wiem, że przeprowadzasz : ) Od tego momentu wszystko OK.
nemeto pisze:Do normalnej pracy kolumny dorzuciłem tylko odbiór syfu przed zalaniem.
I do tego się odniosłem. Tam nie ma wcale syfu. Jest "syfek" z etanolem i wodą - bo stabilizacja (którą przeprowadzasz później) nie zdążyła jeszcze odseparować przedgonów w górze kolumny.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 paź 2020, 01:20 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wolan »

Jest tam sporo syfu, spróbuj tak zrobić i powachaj co wyleci, ja zawsze odbieram tak 50ml.
Wiesz nawet jak się mylę to tylko 50ml ;)
A odbiegając trochę od rektyfikacji, jestem ciekaw wyników z PSa czy smakówki robionej na kolumnie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 paź 2020, 07:25 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: nemeto »

Tak jak kolega wyżej napisał, spróbuj tak zrobić i powachaj co ukapie. Nikogo nie namawiam ani nie forsuje takiego rozwiązania, po prostu w mojej organoleptycznej ocenie uważam, że pozbycie się tego czegoś przed rozpoczęciem standardowej pracy z kolumną jest dobrym pomysłem - przynajmniej w moich procesach.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

OK, spróbuję : )
Teoria teorią a praktyka praktyką ; ) Myślę co prawda, że ten syf i tak już przeleciał przez kolumnę i jak trafił do jeziorka to tam zostanie ale fakt - to nie są duże ilości ; )
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Cześć,
To ja wrzucę swoją produkcję:
Obrazek
Te dwa związki siedzą w przedgodnie, dobrze myślę?
Zrobiłem dwa zrzuty jeziorka po 100ml, kolumna z buforem, wypełnienie sprezynki pryzmatyczne henitom łącznie to co w buforze plus nad buforem w kolumnie to około 150cm sprężynek.
Godzina stabilizacji, dwa razy rektyfikacja. Nastaw 15% na cukrze. Odbiór z OLM. Pomiędzy głowicą a OLM 300mm bufor.
Co byście doradzili aby wywalić z produktu jeszcze te dwa związki?
Ostatnio zmieniony środa, 4 lis 2020, 14:57 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wolan »

Drugą rektyfikację robiłeś metodą 2.5 ??
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

Normalna rektyfikacja, jeszcze metody 2,5 nie próbowałem
Ostatnio zmieniony środa, 4 lis 2020, 23:03 przez magius, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Sporo tego jak po dwóch rektyfikacjach. Mimo to, zamiast kilku zrzutów przedgonu z glowicy, kropelkowo starać się go pozbyć. Moim zdaniem, nie dopilnowany przedgon. Można wiedzieć w jakich warunkach drożdże pracują w nastawie i jaka jest pojemność kotła?
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

No dużo dużo. Sam się zdziwiłem. Nastaw 85l wody 25kg cukru drożdże Strongferm "100 Turbo Yeast" kocioł 30l.
A czy jezeli to byłby źle odebrany przedgon to nie miałbym w produkcie równiesz octanu etylu?
Rozmawiałem z kumplem chemikiem powiedział mi, że acetale odpowiadają za aromaty itd. No i zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem nie strzeliłem sobie w kolano tym że wysyłałem próbkę w 100ml butelce po smakowej wódce. Następną wyślę w szklanej, ale po jakiejś wodzie mineralnej, tak aby mieć pewność i wyeliminować nawet to.
Butelka oczywiście była kilkukrotnie myta. Nie wiem, to tylko mój domysł :D

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

:D

Ja próbowałem kikanaście razy domyć słoik po kiszonych ogórkach. Nie robiłbym w nim nalewki. Ale 40 gramów / 100 litrów nie mogło się wziąć z zapachu :(

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

@magius
Kolega autor miał tego octanu w pyte. U Ciebie są można powiedzieć ślady tego estru :scratch:Reszta związków poniżej normy :ok:
Sprzęt masz konkretny, upatrywałbym jedynie błędy operatora. Ale niczym się nie przejmuj. Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi.
wkg_1 pisze:: 40 gramów / 100 litrów nie mogło się wziąć z zapachu :(
To prawda
W jakiej temperaturze pracowały drożdże i kto badał próbkę?
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

wkg_1 pisze::D
Ja próbowałem kikanaście razy domyć słoik po kiszonych ogórkach. Nie robiłbym w nim nalewki. Ale 40 gramów / 100 litrów nie mogło się wziąć z zapachu :(
Ok, to ten trop odwalam :)
defacto pisze:Sprzęt masz konkretny, upatrywałbym jedynie błędy operatora. Ale niczym się nie przejmuj. Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi.
Po to wrzuciłem próbkę na badanie i wynik tutaj aby wiedzieć gdzie występują błędy. A błędy popełniamy my. To był mój pierwszy nastaw który rektyfikowałem w życiu, wiedza tutaj z tego forum :D
defacto pisze:W jakiej temperaturze pracowały drożdże i kto badał próbkę?
Pytasz o temperaturę rozrobionej wody z cukrem przed dosypaniem drożdży, czy temperaturę podczas fermentacji gdy pracowały?
Przed wsypaniem drożdży woda miała 25 stopni, potem już temperatury nie sprawdzałem. "Pracownie" nie mam w miejscu zamieszkania więc zasypuje i wracam zlać osad po sprawdzeniu czy przerobią wszystko. W samym pomieszczeniu gdzie fermentowało było około 15-20 stopni.
Próbka badana przez WSSE Katowicem oferta jest na ich stronie :)
Podsumowując - mam problem z przedgonem. Odbiór wyglądał tak:
- po 20 minutach od zalania zrzut jeziorka, potem zamknięcie bufora,
- po 1h od zalania kolejny zrzut i jeszcze stabilizowałem 10 minut.
Jeziorko 100ml pojemność. Może podczas tej godzinnej stabilizacji zrzucać 3x jeziorko co 20 minut? :)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Ja zrzucam 3x 250-300ml (mam raczej ocean a nie jeziorko :D) przy zbiorniku 50L. Zrzucałbym co najmniej 3 razy, stabilizuję też dłużej.

1)W tym samym reżimie robiłeś i odpęd i rektyfikację ?
2) Odbierasz z OLM ?
3) Nie zapomniałeś o przepłukaniu jeziorka OLM przed rozpoczęciem odbioru gonu ?
4) Temperatura na 10-ej była cały czas stabilna ? Nie miałeś miejscowych zalań ?
5) Jak szybko odbierałeś i na jakiej mocy grzania ?
6) Jak smak i zapach gotowego produktu ?
7) Gotowałeś sklarowany osad ?
PS: 8) Wymyłeś dokładnie sprzęt przed pierwszym użyciem ?

Nastaw raczej z pewnością OK. Ja bym używał drożdży Alkoteca albo Black Label ale to drobiazgi, temperatury raczej OK.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 16:16 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: magius »

To tak:
Ad1) Tak,
Ad2) Odbiór tylko z OLM
Ad3) Zanim odebrałem gon 50ml przepłukałem do osobnego naczynia a potem zacząłem odbierać serce
Ad4) Temperatura stabilna. Jeżeli chodzi o zalanie, to raczej nie było. Mam pomiar ciśnienia w kegu. W trakcie zalewania ciśnienie około było około 30hPa powyżej atmosferycznego, w trakcie pracy około 10-12. Jak trzeba to wyrysuje wykres z cienieniem z msra.
Ad5) Odbiór około 22ml/min, grzanie jedna grzałka na max tj 2000W plus druga skrecona na 20% na regulatorze,
Ad6) Spirytus, normalnie. Nie mam mocnego porównania więc ciężko coś więcej mi się wypowiedzieć,
Ad7) Sklarowany i odgazowany nastaw wlałem do kotła

użytkownik usunięty
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Temperatura rozrobionej wody przed dodaniem drożdży jest :ok:
Chodzi mi o temperature fermentacji. Zmierzam do tego, że drożdże prócz CO2 i C2H5OH, produkują sporo ciepła a w podwyższonej temperaturze pracują z prędkością twin turbo, pozostawiając zdecydowanie więcej syfu. Staraj się sprawdzać temperature pracy drożdży a w razie skrajnosci temperaturowych, odpowiednio reagować.
wkg_1 pisze:
1)W tym samym reżimie robiłeś i odpęd i rektyfikację ?
magius pisze: Godzina stabilizacji, dwa razy rektyfikacja.
Tu jest pies pogrzebany :hmm:

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy te wyniki próbki są akceptowalne?

Post autor: wkg_1 »

Hmmm ... wszystko wygląda OK.

PS: 8) Wymyłeś dokładnie sprzęt przed pierwszym użyciem ?
Ja odbieram wolniej, przy grzaniu 2400 odbieram 16ml/min - litr na godzinę ale to twoje tempo też wygląda OK.

W sumie nie wiem, czy to świństwo to przedgon czy pogon - jak i kiedy zakończyłeś proces ? Zmniejszyłeś odbiór pod koniec ?
Zwróciłeś uwagę na temperatury pod koniec procesu (kocioł, bufor i 10-a ?). Bufor pod koniec był już pusty czy pełny ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”