Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...

Autor tematu
matek24
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 30 lip 2011, 21:34

Post autor: matek24 »

Cześć

Od jakiegoś czasu szukam dobrego sposobu na sterowanie odbiorem. Z racji tego że nic ciekawego nie znalazłem zdecydowałem się na własną konstrukcję zbudowaną z standardowego zaworu kulowego, silnika krokowego i kilku zębatek. Na razie to tylko projekt. Co o tym myślicie?
Obrazek
Obrazek
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: rastro »

Moim zdaniem przekombinowane... ciężko będzie sterować bo to nie będzie miało taką sobie charakterystykę. Lepiej poszukać czegoś pod hasłem pompa perystaltyczna.

Zalety takiej pompy to proste sterowanie i powtarzalne parametry przepływu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 paź 2020, 14:48 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: jatylkonachwile »

Popieram, zawór kulowy to raczej słabe rozwiązanie, chyba że do OVM.

Prędzej zawór iglicowy z silnikiem krokowym, coś jak elektroniczny zawór rozprężny w chłodnictwie.

Ale wg mnie i tak nic nie przebije pompy perystaltycznej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 paź 2020, 16:15 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
matek24
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 30 lip 2011, 21:34
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: matek24 »

Projektując ten zestaw miałem na myśli OVM. Moim zdaniem pompa perystaltyczna jest za droga i też przekombinowana, zawór iglicowy + silnik również drogi. Natomiast tutaj cena jest przystępna, a jedyny minus jaki widzę to dużo roboty.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: robert4you »

Oczywiście pompa to najlepsze rozwiązanie.
Można też użyć zwykłego elektrozaworu i odpowiednio go sterować

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: drgranatt »

Są też gotowe zawory kulowe z silnikiem jak ktoś bardzo chce. Dorobic do niego sterowanie i voila.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: rastro »

Już widziałem że kolega odpisuje że to jednak do (O)VM... skoro tak to najprawdopodobniej moto zawór wspomniany przez kolegę drgranatt jest najbardziej odpowiedni. Wbrew pozorom może okazać się wcale nie droższy od rozwiązania klejonego na ręcznie - szczególnie biorąc pod uwagę czas i ew. nieudane prototypy.

I faktycznie do OVM nie nadaje się pompa... ale do (O)LM nie jest przekombinowana... no i są dostępne niedrogie pompki które w wymaganym zakresie wydajności powinny spokojnie dać radę. Fakt nie z silnikiem krokowym, ale to nie ma większego znaczenia - zwykłym silnikiem DC też da się znośnie sterować.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 paź 2020, 19:22 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: Szlumf »

Do LM lub OLM można też zastosować igłę z windą napędzaną silnikiem krokowym. Na białym forum Cemik przedstawił to rozwiązanie znalezione u wschodnich sąsiadów.
winda.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 paź 2020, 19:16 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: czytam »

Mam zbędny zawór do OVM ze sterowaniem. Kula nierdzewna, łoże teflon, korpus mosiądz niklowany (taki jak w armaturze do wody). Przelot 19mm, przekładnia, silnik DC3...5V i dwie krańcówki sygnalizujące skrajne położenia. Całkowity całkowity czas otwarcie/zamknięcie to kilka sekund więc mozna pokusić się o sterowanie czasowe. Jak jesteś zainteresowany napisz PW.

Autor tematu
matek24
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 30 lip 2011, 21:34
Re: Zawór odbioru ze silnikiem krokowym

Post autor: matek24 »

Chyba macie rację to za dużo zachodu. Mam motozawór ze silnikiem DC na 12V.Czy ma ktoś program który go obsłuży (taki z wyliczaniem pozycji)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”