Wypełnienie kolumny Pot Still

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: klak75 »

Witam wszystkich forumowiczów,
właśnie zakupiłem pot-stilla . Keg 15 L kolumna 60 cm dzielona na 2 części 50 cm i 10 cm. Wszystko w KO. W załączniku popis moich umiejętności obsługi painta :D . Chcąc sprawić aby finalny produkt przy użyciu tego sprzętu był możliwie jak najbardziej pijalny postanowiłem zainteresować się wypełnieniem kolumny a konkretniej jej pierwszą częścią. Stosując matematykę wyższą wyliczyłem że przy średnicy wewnętrznej 3,6 cm i wysokości 50 cm objętość wyniesie nieco ponad 0,5 l. Korzystając z wiedzy na forum :poklon; zdecydowałem się na wypełnienie sprężynkami pryzmatycznymi. Patrząc od dołu widzę to tak zmywak , sprężynki miedziane 0,1 l (20 % objętości ), zmywak , sprężynki z stali nierdzewnej do pełna i całość dopchnięta zmywakiem. Czytając wielki test sprężynek pryzmatycznych ( Radius jesteś wielki :poklon; ) testy-sprezynek-pryzmatycznych-t8310.ht ... %C5%BCynek zakładam, że najlepszym wyborem jest oferta kol. pilipek1 . Czy dobrze to rozumiem ? Coś mogę poprawić ? Za wszelkie cenne uwagi z góry dzięki . :respect:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2020, 11:21 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Mówią bimber to nie wszystko...
alembiki
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: .Gacek »

Wypełnienie od Plipka jest pierwsza klasa, ja używałem też wypełnienia z firmy Henitom i też można je szczerze polecić.
Jak będziesz zamawiać sprężynki to domów sobie dedykowane podparcia pod wypełnienie. Oczywiście zmywak może być jak najbardziej, ale podparcie jest znacznie cieńsze i wejdzie Ci więcej sprężynek.
Pomyśl jeszcze o jakimś dodatkowym refluksie na szczycie deflegmatora. Podbije Ci trochę procent i pomoże łatwiej odebrać przedgon.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: klak75 »

Faktycznie te podparcie wygląda dużo lepiej :). Co do dodatkowego refluksu to przemyślę sprawę. Dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2020, 10:14 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Mówią bimber to nie wszystko...
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: rozrywek »

Ale czego ty chcesz? Czego oczekujesz i co zamierzasz na tym destylować? Więcej danych a więcej odpowiedzi uzyskasz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: klak75 »

Zamierzam robić głownie cukrówki, zacząłem się też bawić w zacier na whisky myslę też nad rumem korzystajac z przepisów na forum
Mówią bimber to nie wszystko...

slaw369
20
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 22 sie 2019, 18:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: slaw369 »

Z tą wysokością kolumny, cukrówka będzie raczej mocno średnia.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: .Gacek »

Nastaw na rum i zacier na whisky bez problemu przerobisz na potstillu, ale cukrówka z PS-a to taki bimberek wyjdzie. O gotowaniu na dwa razy nie wspominam...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: klak75 »

Domyślam się że cudów tutaj nie zdziałam i oczywiście ich nie oczekuję. Po prostu chcę aby wynik był możliwie jak najlepszy. Wczesniej meczyłem się na zwykłym szybkowarze z chłodnicą wiec myślę, że po podwójnej destylacji powinieniem być zadowolony z rezultatu :)
Mówią bimber to nie wszystko...
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: Góral bagienny »

Kolego do cukrówki jak najbardziej sprężynki :ok: Ale już do smakówek to proponuje zmywaki bo stracisz dużo z aromatu i smaku ;)
Trzeba lubić delikatny posmak bimberku by smakowało to co uzyskasz :) .
Też pracuje na pot-still i jestem zadowolony z efektu :ok:
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: klak75 »

Lekki posmak bimberku mi nie przeszkadza :) W końcu to bimber a nie wódka :) Myślę, że na drożdżach Crystal i podwójnej destylacji uda się zmajstrować coś smacznego. Dzięki za odpowiedzi .
Mówią bimber to nie wszystko...

Autor tematu
klak75
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2016, 10:28
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: klak75 »

Witam Szanowne grono. :D
Trochę przerobiłem maszynę dodając refluks. Przy tym sprzęcie raczej nie dało się ogarnać nic innego niż 3 ZP. :problem: Wiem, że szału nie ma ale w 25m kawalerce to maks na jaki mogę sobie pozwolić . W załączniku zdjecie. Ale do rzeczy. Pojawił się mały problem mówiac krótko destylat w smaku ( nie w zapachu ) czuć spalenizną. Żeby wykluczyć część powodów postaram się opisać wszystko tak dokładnie jak potrafię. Sprzęt jest w całości z KO . Kolumna 50 cm ma pojemność ok 0,5 l ( 3,6 cm średnica wewnętrzna ) wypełniłem tak : podpora, spreżynki miedziane ( 0,125l ), podpora, spręzynki stalowe, podpora. Spręzynki Henitom które przed użyciem potraktowałem kwaskiem cytrynowym z woda i zostawiłem na noc. Zanim użyłem sprzętu na nastawie, przepuściłem przez niego wodę. Później zrobiłem nastaw drożdze crystal blg 24 na starcie, po wszystkim blg -4 nastaw wyklarowany przez spitferm tak że dno było widać. Wrzuciłem na rurki. Pierwszy raz ciągnąłem do 10 %, drugi rozcieńczyłem do 30 % i ciąłem frakcje. Kiedy temp. zaczęła rosnąc odebrałem pierwsze 100 ml i wylałem. Grzanie zmieszyłem do minimum i zostawiłem na puszczonej wodzie zeby zalać kolumnę. Później odbierałem. Zaczęło lecieć od 95 % ustabilizowało się na 90 %. Kiedy spadło do 80 % odebrałem setke i poczułem lekki smrodek wiec reszta poszła do innego balona. Później serce rozcieńczyłem, wącham i nie czuję nic poza wódkowym zapachem ( nawet moja Luba która bimber czuje na kilometr powiedziała że w zapachu sama wódka ). Czas na degstację. Łykam, pierwsze wrażenie całkiem ok :D a po chwili taki posmak spalenizny :bardzo_zly: ( zero posmaku bimbru). Czy ktoś może doradzić co jest nie tak ? Może w takiej małej kolumnie lepiej dać samą miedź ? Nie oczekuję, że dostanę z tego sprzętu spiryt de luxe ale chciałbym żeby urobek był chociaż pijalny. Wcześniej psociłem na zwykłym podstillu ( szybkowar i kanka od mleka jako chłodnica ) i waliło typowym bimbrem ale nigdy w smaku nie czułem spalenizny. Co wiecej brat ma sprzęt od tego samego gościa tylko bez refluksu i z kolumną 25 cm ( odejmując termometr nie wiecej niz 20 cm do wypchania) wrzucił tam miedź i twierdzi ze nic takiego w smaku nie czuje.
Dzięki za każdą poradę :poklon;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Mówią bimber to nie wszystko...

living2die@o2.pl
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2020, 20:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: living2die@o2.pl »

Witam szanownych kolegów. Zastanawiam się iloma zmywakami można wypełnić kolumnę podobną do twojej? 50 centymetrowy potstill. Do tej pory używałem dwóch zmywaków miedzianych , ale chciałbym dorzucić jeszcze kolejne dwa zmywaki z Lidla...? Ciekawi mnie czy możliwe jest wypełnienie zmywakami kolumny do pełna bez żadnych negatywnych skutków. Jakie jest panów zdanie na ten temat?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: Góral bagienny »

Wszystko zależy co chcesz robić :scratch:
Jak cukrówkę to kup sprężynki a jak owoce to nic więcej nie dawaj ;)
Pozdrawiam Góral
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: .Gacek »

Tak jak napisał Ci Góral, wszystko zależy od wsadu i tego w jaki urobek celujesz. Zmywaków to wejdzie pewnie i z 8-10... Wg mnie powinieneś i tak sobie kupić takie zmywaki. Będziesz mógł poznać kolumnę i wyrób jaki z niej leci przy różnych kombinacjach. Mniej zmywaków, więcej zmywaków, bez refluksu, z refluksem...
Jeżeli maszynę masz z KO to pomyśl o sprężynkach ale miedzianych. Natomiast jeżeli masz kolumnę z miedzi to kup sobie chociaż litr z KO od Plipka lub z Henitomu.
Pozdrawiam Gacek.

living2die@o2.pl
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 6 paź 2020, 20:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: living2die@o2.pl »

Dziękuję panowie za pomoc. Jak na razie psoce z owoców i chyba na tym pozostanę. Dopiero zaczynam swoją przygodę, w tym roku kupiłem sprzęt. Przeglądam forum, czytam, uczę sie powoli, czasem wszystkiego nie rozumiem, ale powolutku do przodu :) Dziękuję jeszcze raz, pozdrawiam

thxluk
100
Posty: 130
Rejestracja: sobota, 13 lut 2021, 08:16
Krótko o sobie: ... i butelka rumu.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: thxluk »

Podepnę .
Jakie sugerujecie wypełnienie w kolumnie 90cm KO do produkcji rumu ? Próbowałem bez i ze szkłem - nie wyczuwałem różnicy w smaku i zapachu .
Czy zostać przy szkle , a może dorzucić z racji KO trochę miedzi ?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: Góral bagienny »

Pół litra sprężynek miedzianych i nic więcej :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: MASaKrA_Domingo »

I tak, i nie.
kolego @thxluk - musisz wiedzieć, że wypełnienie w kolumnie działa TYLKO WTEDY, gdy masz powrót flegmy, czyli tzw reflux. Innymi słowy, jeśli wypełnisz kolumnę, ale działa ona jak Ps ( czyli bez zimnych palcy, bez nasadki refluxowej ), to wypełnienie sprężynkami nic Ci nie da. Ot tyle, ile będziesz mieć wykroplenia przyściankowego.
Dlatego też możesz nie czuć różnicy.
Poza tym, przy rumie dobrze Ci pisze góral. Pół litra miedzi i tyle. Rum to nie cukrówka - tutaj chcesz jak najwięcej smaku cukru ( trzcinowego ) oraz nieco pogonów, które dodają po czasie bukietu. W cukrówce z kolei odwrotnie.
Sugerowałbym podobnie jak Góral dać ok 40cm sprężynek miedzianych, ale nie stosować refluxu. Dopiero na sam koniec, gdy już pora zacząć kończyć serce ( mówię o drugiej destylacji ) dodać nieco refluxu i postarać się odebrać jeszcze więcej serca zanieczyszczonego w pewnym stopniu pogonami. Oczywiście do osobnego naczynia. W przypadku rumu te pogony po czasie dadzą Ci pożądany aromat, jeśli tylko dasz im pooddychać.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Slawek2000
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 27 mar 2021, 09:39
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: Slawek2000 »

Warto jest upychać wypełnienie aż styknie się z ZP czy lepiej jest zostawić ze 2-3 cm wolnej przestrzeni między? Kiedyś zastanawiałem się czy wepchnięcie zmywaka KO miedzy Palce nie zwiększyło by refluxu (zmywak by sie schładzal i powodował lepsze skroplenie) i czy nie mieli byśmy dzięki temu większej kontroli przez przepływ wody
Awatar użytkownika

bgdancu
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 16:34
Podziękował: 35 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: bgdancu »

Ja mam z kolei inne pytanie do braci bimbrowniczej. I nie do teoretyków, tylko do praktyków z doświadczeniem! Pot Still to destylacja prosta coś ala Alembik? Dlatego zastanawia mnie sens wypełniania przy pracy ze smakówkami? Jaki wpływ ma to na proces i efektk końcowy. Pytam bo chcę otrzymać jakieś ciekawe wódeczki z owoców po nalewkach. Wydaje mi się że cukrówki to na innych maszynach. Za wszystkie merytoryczne odpowiedzi dziękuję!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: Góral bagienny »

Masz rację pot-still to taki NIBY alembik :)
Gdy pracowałem na pot-stillu (nadal go mam ) to wypełnienie u mnie wynosiło 3 zmywaki przy owocówkach :D
Pod koniec mojej przygody z pot-stillem zszedłem do 1 zmywaka nad kegiem w razie spienienia nastawu ;)
Gdy ktoś pracuje na pot-stillu z ko to polecam 0.5l sprężynek miedzianych, czasami nastaw capi jajem :)
W tej chwili alembik wyparł pot-stilla :)
Zrobiłem kiedyś eksperyment i zasypałem deflagmator 80cm fi 54 1l sprężynkami z ko :o
Straciłem z połowę aromatu z owoców :o nigdy więcej :angry:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Post autor: .Gacek »

No właśnie a'la alembik to słowo klucz. W kawałku prostej rury czy to miedzianej czy z KO nie mamy takiej powierzchni jak w czaszy alembikowej. Przy pracy na potstillu nie mamy ocieplenia i zawsze występuje jakiś niewielki refluks przyściankowy. Destylując z wypełnieniem i korzystając z tego naturalnego refluksu możemy sobie delikatnie oczyścić destylat nie tracąc mocno aromatu.
Ja wspomagałem się dodatkowo niewielką spiralą na szczycie PS'a robiąc z niego klasycznego CM'a. Pod koniec procesu gdzie tempo odbioru było już tragiczne mogłem ten refluks zwiększyć i zrobić destylat o wiele mocniejszy oraz wyciągnąć z kotła jeszcze trochę tego "dobra"...
No właśnie, tu jest bardzo dobra rada od Górala. Z wypełnieniem trzeba uważać aby nie przegiąć bo zamiast kalwadosu może wyjść bimber z posmakiem jabłka :mrgreen:
Ostatnio zmieniony środa, 13 paź 2021, 20:21 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”