Wiśniówka - zalanie miodem

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Lich555 »

Witam.
Robię wiśniówkę wg takiego przepisu:
1.Dojrzałe wiśnie (1 kg) umyć, wydrylować, dodać około 10% pestek. Zalać spirytusem (1 litr 70%) i macerować w cieple 6 tygodni, co kilka dni wstrząsając
2.Zlać nalew, a owoce zalać miodem (0,5 l) i umieścić w ciepłym miejscu, codziennie mieszając, aby miód się rozpuścił
3.Zlać syrop miodowy i wlać do niego nalew spirytusowy
4.Leżakować w ciemnym chłodnym pomieszczeniu co najmniej 3 miesiące

Właśnie wykonałem pkt 2. No i właśnie tak się zastanawiam, czy mogę postawić to na parapecie na słońcu? Czy raczej trzymać w temp. pokojowej, nie wystawiając do słońca? A o słońcu myślę dlatego, żeby ten miód się zrobił jak najbardziej płynny i żeby go łatwiej było potem zlać. Jednak z drugiej strony boję się tak zrobić, bo wiśnie są nasączone alkoholem i może on mi zepsuć wszystko, jak go wystawię do takiego ciepła. Co o tym myślicie?
promocja

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: Wojtek5 »

Ciekawe połączenie, ja wczoraj akurat zalałem wiśnie spirytem :) więc jestem na początku robienia wiśniówki
Co do Twojego pytania to jak masz skrystalizowany miód to rozpuść go w garnku, ostudź i zalej płynnym. Przy obecnych temperaturach na starcie będziesz miał już ok 22 stopni, podgrzej lekko mieszając do 30 i bez problemu się rozpuści, nie tracąc swoich właściwości. Jak nie masz termometru to po prostu włóż palec do środka.
Tylko nie jestem pewien czy miód wyciągnie tak jak cukier alkohol z owocu czy po prostu się z nim zmiesza dodając smak. Może wypowie się ktoś z większym doświadczeniem w tym zakresie

A jaki miód będziesz dodawał?
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

użytkownik usunięty
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Szczerze nie wiem co z tego połączenia wyniknie. Ale...
Podobnie jak autor tematu, zalewam wydrylowane wiśnie wódką 65% (ok.10% było przeciętych, nie wydrylowanych- lubię ich charakterystyczny posmak) i po 2 miesiącach moczenia, zlewałem rzadkie a wiśnie (ok1.5kg) zasypuję szklanką cukru. Po jego rozpuszczeniu, odciskając owoce, ponownie zlewam płyn i łączę z nalewem, mieszam to i odstawiam do klarowania. Rzecz w tym, że nie każdy lubi miód. Osobiście nie przepadam i tradycyjnie, wszelaki owoc, cukrem zasypuję. Niemniej, chętnie poczytam o nowych przepisach, dodatkach, spostrzeżeniach innych @userow. Miód na wiśnie, to dla mnie nowość :D
Wojtek5 pisze: Tylko nie jestem pewien czy miód wyciągnie tak jak cukier alkohol z owocu czy po prostu się z nim zmiesza dodając smak.
Jest w tym pewna nie wiadoma ale myślę, że autor, za czas jakiś się pochwali a może już ktoś tak próbował :?:

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: Lich555 »

Już kilka godzin leżakowania w cieniu i miód stał się całkiem płynny :) Dodaję miód wielokwiatowy, tak jest w przepisie. Ile czasu byście to poradzili trzymać?

użytkownik usunięty
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: użytkownik usunięty »

Lich555 pisze:Ile czasu byście to poradzili trzymać?
:scratch:
Jeżeli trzymasz się ściśle przepisu, jego autor, musiał zapewne podać czas "mieszania się" składników?
Z cukrem nie trzymam dłużej niż 2 tygodnie.

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: Lich555 »

W przepisie jest "Zlać nalew, a owoce zalać miodem i umieścić w ciepłym miejscu, codziennie mieszając, aby miód się rozpuścił". Miód już jest płynny (o wiele bardziej niż na początku). Może potrzymam do weekendu.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: Wojtek5 »

W pewnym sensie będziesz miód macerował z alkoholem znajdującym się w owocach no i jeszcze jakimś tam sokiem. Czyli po części wyjdzie na to samo jakbyś robił miodówkę rozpuszczając miód w alkoholu tylko na mikro skalę. Gdybyś zasypał cukrem, doradziłby Ci to samo co defacto, ale że miód to nie cukier to spokojnie możesz potraktować to jakbyś robił drugą nalewkę w nalewce :) Spokojnie możesz trzymać 6 tyg a nawet i dłużej. W tym czasie miód lepiej rozpuści się w resztkach alkoholu. Tydzień to prawie tak jakbyś władował miód bezpośrednio do nalewu. Próbuj raz na tydzień i sam ocenisz kiedy go zlać.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: Lich555 »

Jak dla mnie to już przeszło smakiem haha :D Ale poczekam cierpliwie.

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: Lich555 »

Wiśnie wyjąłem, zmieszałem z wcześniejszym nalewem i teraz sobie leżakuje. Na razie jedyne co mogę powiedzieć to że wiśnie były przepyszne! :D
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: JanOkowita »

Zrobiłeś mi smaka. A jeszcze do tych wiśni lody waniliowe, ech!
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: jakis1234 »

Generalnie cukier i miód trzymam w owocach tyle samo, jego głównym zadaniem jest wyciągnąć z owoców alkohol, którym wcześniej były zalane. Na ogół 2-3 tygodnie wystarczą, chociaż czasami to zależy od rodzaju nalewki. Na pewno nic się nie stanie, jeżeli poleżą dłużej. Wiśniówka to fajna nalewka, zawsze się udaje :), można jeszcze dodać trochę aronii, albo liści aronii, ale troszeczkę, aronia ma silny smak i trzeba uważać, żeby nie zdominowała smaku wiśni. Ile zrobiłeś tej nalewki? Jak możesz, to zostaw tak na trzy-cztery lata, będzie przepyszna :)
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: Lich555 »

Niestety tylko około 1,5-2 litry. Nie dotrzyma tak długo, nie ma szans ha ha :D Ja zawsze jak pierwszy raz robię jakąś nalewkę, to nie robię dużych ilości.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 paź 2020, 13:49 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: rozrywek »

A co z owocami po nalewce?
Jest jeszcze opcja 3
Najpierw zalewasz 70%
Potem miód bądź cukier
A potem te owoce znowu. Wódką 40%.
Wyciągnie i alko i jeszte słodyczy.
I albo połaczysz wszystkie 3 płyny, albo 2 pierwsze, a trzeci jako cienkusz dosłodzić dodać parę kropel aronii ( daje niesamowicie intensywny kolor) albo z czymkolwiek. Nalewki to wariacje.
Jedno wiem jaki najczęściej ludzie robią błąd:
Po pierwszym kieliszku pada zdanie " kurwa czego tak nało tego zrobiłem".
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Wiśniówka - zalanie miodem

Post autor: jakis1234 »

Niektóre owoce faktycznie zalane drugi raz potrafią oddać jeszcze sporo smaków, ale wiśnie, jako owoce miękkie, raczej już nie. Jak dla mnie, nie ma sensu zalewać wiśnie trzeci raz (trzeci, bo mamy raz alkohol, drugi miód albo cukier). Same wiśnie są pyszne :) i lepiej je spożyć takie, a kolejny nastaw zrobić na świeżych.
@ rozrywek, masz rację :), ja już też się nauczyłem, że minimalna ilość nalewki to 5 litrów, a najlepiej wielokrotność 5 litrów ;). Pamiętam, że najlepsza nalewka z dzikiej róży wyszła mi za pierwszym razem (fuks nowicjusza :)), i do dzisiaj żałuje, że zrobiłem tylko 2 litry :(
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”