Nastaw 100l problem z klarowaniem

Co można przed procesem destylacji aby uzyskać czysty destylat już po.

Autor tematu
Artur999
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2020, 15:57

Post autor: Artur999 »

Witam
Mam problem z nastawem ( zwykła cukrówka ) wstawiłem beczkę nastawu 100L używając drożdży turbo Cobra i Mega Klara Alcotec, drożdże przerobiły cukier super ale klar nie zadziałał.
Cały nastaw wylałem do ścieku i zrobiłem kolejny wszystko zgodnie z instrukcją i znów to samo drożdże ok a klar znów nie zadziałał,
dziwi mnie to bo nie 1 raz robię nastaw I zawsze na tych samych drożdżach turbo i tym samym klar.
Może ktoś coś poradzi.
Ostatnio zmieniony sobota, 26 wrz 2020, 14:35 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

Major07
50
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 19 lut 2018, 08:22
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 4 razy
Re: Nastaw

Post autor: Major07 »

Wywaliłeś tyle cukru bo klar nie zadziałał? A nastaw w ogole skończył pracować,drożdze przerobiły cały cukier?

art81
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 21 lis 2015, 23:58
Podziękował: 9 razy
Re: Nastaw

Post autor: art81 »

Nie wylewaj niesklarowanego nastawu. Z czasem, sam samoistnie się wyklaruje. Niskie temp. pomagają klarować nastaw. Jak ci się spieszy, to możesz spróbować partiami klarować w butelkach, i w lodówce. Chociaż 100 litrów będzie długo, i ciężko ...
Ostatnio zmieniony piątek, 25 wrz 2020, 22:07 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Artur999
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2020, 15:57
Re: Nastaw

Post autor: Artur999 »

Cukromierz pokazywał 0 wiec powinno być ok
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nastaw

Post autor: dziad borowy »

Aułć !!! tyle cukru do ścieku bo nie sklarowało? Co pokazywał cukromierz przed i po fermentacji? Podejrzewam że jest to odwieczny problem wiary w to co co napisane na opakowaniu drożdży że przerobią przesłodkie nastawy.
Oczywiście da się nasypać kilogram cukru do 3 litry wody i są drożdże które są to w stanie zjeść do zera (-4blg) ale wtedy reżim temperaturowy się zwęża i w upalne dni jest wysyp postów pt. Nastaw mi się zatrzymał, nie sklarował ect. Robiąc nastaw 20blg mamy święty spokój zawsze micha wylizana z cukru a i niechcianych frakcji jakby mniej.
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Nastaw

Post autor: nemeto »

Artur999 pisze:Witam
Mam problem z nastawem ( zwykła cukrówka ) wstawiłem beczkę nastawu 100L używając drożdży turbo Cobra i Mega Klara Alcotec, drożdże przerobiły cukier super ale klar nie zadziałał.
Cały nastaw wylałem do ścieku i zrobiłem kolejny wszystko zgodnie z instrukcją i znów to samo drożdże ok a klar znów nie zadziałał,
dziwi mnie to bo nie 1 raz robię nastaw I zawsze na tych samych drożdżach turbo i tym samym klar.
Może ktoś coś poradzi.
Nastaw potrzebuje czasu. W sumie zależy też na czym pracujesz. U siebie jak widzę początki klarowania łapę wiertarkę, po zabiegu czekam 7-10 dni i na zasypową. Nie dodaję żadnych turbo czy innych klarów.

użytkownik usunięty
Re: Nastaw

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Jeśli drożdże zrobily cały cukier, wystarczyło energicznie wymieszać ten nastaw. W ten sposób odgazowalby się i szybciej uległby sklarowaniu, nawet bez wspomagania turbo klarem. Jeśli kolega autor wlał klar do nagazowanego lub pracującego jeszcze "po cichu" nastawu, dziwu nie ma, że efektów klarowania było brak. Szkoda tylko Twojego poświęconego czasu, cukru, drożdży. Inny problem- przegrzany nastaw- zatrzymał się- drożdże kaput. Wtedy również klar nie zadziala poprawnie z uwagi na zalegający, nie przerobiony cukier. Następnym razem więcej cierpliwości i :czytaj:

kumpocik
100
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2020, 15:57
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nastaw

Post autor: kumpocik »

defacto pisze:Jeśli kolega autor wlał klar do nagazowanego lub pracującego jeszcze "po cichu" nastawu, dziwu nie ma, że efektów klarowania było brak.
Czy to jest równoznaczne z tym że po dodaniu klaru do nieodgazowanego nastawu nie wyklaruje się ?
Lub inaczej: czy po dodaniu turboklaru i odgazowaniu np. po dwóch dniach nastaw jest w stanie samoczynnie się wyklarować?
Mój nastaw stał 14 dni 60l/15kg cukru, BLG-4, 2x drożdże Alcotec VODKA STAR i po dodaniu dwóch turboklarów szału nie ma.
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 lut 2022, 20:58 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Nastaw 100l problem z klarowaniem

Post autor: HeniekStarr »

Kumpocik, a znad osadu zlałeś nastaw? Przed dodaniem klaru?

użytkownik usunięty
Re: Nastaw

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Czy to jest równoznaczne z tym że po dodaniu klaru do nieodgazowanego nastawu nie wyklaruje się ?
Uważam, że jeśli zastosujesz go w ten sposób, żaden klar nie będzie skuteczny.
Ważne jest również to, żeby cukier w nastawie był całkowicie przerobiony. Cukromierz pokazuje wtedy wynik poniżej 0Blg, najlepiej - 4Blg. Wówczas nastaw cukrowy, sam zacznie się klarować. Można mu pomóc, wystawiając go na chłód. Chłodna atmosfera, sprzyja szybszemu klarowaniu grawitacyjnemu a jeśli chcesz użyć środka klarujacego- żeby przyśpieszyć ten proces, to prócz konieczności przerobienia całego cukru, nastaw koniecznie odgazować trzeba, poprzez energiczne, kilkudziesięcio sekundowe wymieszanie. W ten prosty sposób, pozbędzie się zalegającego CO2 .
Lub inaczej: czy po dodaniu turboklaru i odgazowaniu np. po dwóch dniach nastaw jest w stanie samoczynnie się wyklarować?
Mój nastaw stał 14 dni 60l/15kg cukru, BLG-4, 2x drożdże Alcotec VODKA STAR i po dodaniu dwóch turboklarów szału nie ma.
Co do pierwszego pytania - nie jestem pewny.
Jeśli nastaw zakończył pracę z podanym wyżej wynikiem, stawiam na zbyt słabe lub całkowity brak odgazowania. Pozdrawiam :ok:

kumpocik
100
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2020, 15:57
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nastaw 100l problem z klarowaniem

Post autor: kumpocik »

HeniekStarr pisze:Kumpocik, a znad osadu zlałeś nastaw? Przed dodaniem klaru?
Nie zlewałem niczego, nastaw zakońcył pracę na -4 BLG a za 24h dodałem turboklar wg instrukcji ale bez odgazowania. Po obszernej lekturze i poradach chłopaków z forum zlałem nastaw znad osadu, odgazowałem i teraz stoi do samoczynnego klarowania. Turboklar już co prawda dodałem wcześniej ale już go z cieczy nie usunę. Klarowanie grawitacyjne jest w trakcie.

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Nastaw 100l problem z klarowaniem

Post autor: HeniekStarr »

Czytałem w obu wątkach Twoje perypetie. Fajnie się czyta podekscytowanego zapaleńca.
Trzymam kciuki za powodzenie.

kumpocik
100
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2020, 15:57
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nastaw 100l problem z klarowaniem

Post autor: kumpocik »

Dzięki HeniekStarr,
Przez te perypetie zmieniam koncepcje hobby na pracę w ciągłej rotacji płynu - jak to profesjonalnie brzmi .
Metoda "międzyzbiornikowej rotacji płynu" jprd.
Trzeba będzie tylko nabyć drogą kupna więcej pojemników. W jednym będzie fermentować, w drugim się klarować w trzecim czekać na rurę. Dzięki temu ciągle będzie co robić. Najciężej rozkręcić karuzele, później już się kręci.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 lut 2022, 14:19 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Reinchardt
30
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 15 lut 2018, 20:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Lubelskie
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nastaw 100l problem z klarowaniem

Post autor: Reinchardt »

Używaj grzałki akwariowej. Po burzliwej fermentacji wrzucasz do nastawu, ustawiasz temp na 25 i masz pewność, ze drożdże przerobią cały cukier. Dopiero wtedy możesz zacząć klarować


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie nastawu przed destylacją”