Pot Still - montaż refluxu

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
Tomsi
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 28 sie 2019, 21:15
Podziękował: 8 razy

Post autor: Tomsi »

Witajcie,
mam pytanie odnośnie refluxu na moim PS. Mam mikro P-S z rurek miedzianych własnej roboty. Aby podbić % zastanawiam się nad zrobieniem refluksu.
Płaszczu wodnego wiadomo, że nie zamontuje bo wszystko polutowane. Wedle wiedzy, którą zdobyłem na forum mam teraz dwa wyjścia:
1. zrobić spiralę z rurki i zamontować na zewnątrz, u góry deflegmatora,
2. przewiercić kilka dziurek i przeprowadzić zimne palce.

Pytanie do was:
1. które rozwiązanie będzie bardziej korzystne?
2. Czy posiadając ZP koniecznym jest za każdym razem puszczanie przez nie wody? tzn. destylując owocówki nie do końca zależy mi na refluksie. Cenniejsze są walory zapachowe. Natomiast refluks jest mi potrzebny do zwiększenia % destylatu z nastawów cukrowych.
3. Czy ktoś się orientuje w jaki sposób ewentualnie w miarę prosto można wykonać spiralę na deflegmator?
koncentraty wina

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: patrzal »


Autor tematu
Tomsi
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 28 sie 2019, 21:15
Podziękował: 8 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Tomsi »

patrzal pisze:Można też zrobić o tak: https://alkohole-domowe.com/forum/prost ... 13724.html
Bardzo dziękuje. Faktycznie nie wpadłem na to, że można tak to obejść.
Przy czym walory wizualne tego rozwiązania są średnie, a nie ukrywam, że estetyka się dla mnie liczy.
A czy jesteś w stanie lub ktoś z forumowiczów coś podpowiedzieć odnośnie moich pytań?

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: rastro »

Inny patent dopiero co był omawiany w zeszłym tygodniu:
https://alkohole-domowe.com/forum/topic ... ml#p222064

Ad 2. Przystawka refluksowa niezależnie od jej konstrukcji nie musi być podłączona do obiegu wody.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: rozrywek »

Ciasno owinięte wokół rurki zwoje wyglądają całkiem estetycznie. Coś to da. Minusem jest to że spływa po ściankach nie środkiem.

ZP jeśli się na takie rozwiązanie zdecydujesz może dać lepszy efekt. Prostrze wykonanie i działa na pary bezpośrednio.
Jedno musisz zrobić: wygiąć te paluchy trochę w takie coś jak....✅. Założyć zalutować i urobek na pewno podbije moc. Przewierć parę na krzyż dziurek i nawal paluszków.
Tutaj uprzedzę zgryźliwości ewentualne bo namawiam do przestarzałego ZP.
Nie namawiam do kupowania nowego wieszaka, a jedynie do drobnego mało pracochłonnego tunningu zwykłego poczciwego ps.
Odpływ z chłodnicy bym rodzielił trójniczkiem, nawet własnoręcznie wykonanym z czegokolwiek.
Zginasz dopływ wężyka do Zp wpół i owocujesz bez refluxu.

Ja osobiście to bym rozdzielił chłodzenia osobno i zaworek nsjtańszy paliwowy z motorynki założyl.
Efekt może cię naprawdę mile zaskoczyć.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Tomsi
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 28 sie 2019, 21:15
Podziękował: 8 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Tomsi »

Dziękuje wam Panowie za podpowiedzi. Właśnie o takie rzeczowe podejście mi chodziło. Wiem, że ZP to archaiczne rozwiązanie, ale na ten moment muszę się nim zadowolić w moim mini stillu.

@rozrywek
Czy mógłbym skorzystać jeszcze z twojej wiedzy :) zaintrygowało mnie to co napisałeś, że minusem ciasno owiniętych rurek jest spływanie urobku po ściankach? Czemu jest to minusem, rozwinąłbyś myśl? Bardzo dziękuje z góry.

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Mój deflegmator ma wysokość 60 cm. Zakładając, iż będę wiercił dziury na ZP do jakiej wysokości powinienem zasypać deflegmator sprężynkami?
Czy powinno to być do wysokości 1 zamontowanego ZP? Czy ZP również mogą być otoczone sprężynkami. Czy powinny to być sprężynki miedziane czy z stali KO? Czy mix tego i tego ułożony przekrojowo?
Ostatnio zmieniony czwartek, 10 wrz 2020, 13:47 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Kòpôcz »

A ja będę bronił ZP i podkreślał, że ich zła prasa wynika z niezrozumienia ich przeznaczenia. Janusze sprzedają ZP jako kolumny rektyfikacyjne, gdy w rzeczywistości są one potstillem z refluksem i w tej właśnie roli są spoko.
Spływanie po ściankach... Akurat kilka dni temu o tym bodaj na rosyjskojęzycznych forach czytałem. W destylacji prostej nie ma to znaczenia, bo nawet bez refluksu w deflegmatorze (co już sama nazwa tej rury podpowiada) zachodzi częściowy refluks - to dlatego potstilla się nie ociepla, bo ten częściowy refluks po ściankach ma zachodzić.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
Tomsi
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 28 sie 2019, 21:15
Podziękował: 8 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Tomsi »

Ok, ale czy jesteś w stanie wytłumaczyć mi co jest złego w dochodzeniu refluksu po ściankach deflegmatora? Jest on mniej wydajny czy o co chodzi?

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 10 wrz 2020, 16:12 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: rozrywek »

W spiralce zewnętrznej schładzane dą ścianki rury i po nich będzie spływać (ZREFLUKSIONY) urobek.
A powinno iść środkiem.
Pary z kotła porywają z powrotem te lżejsze frakcje.
Inaczej: dobry reflux skrapla prawie wszystko, to wraca z powrotem ale ze wzmocnionym procentem. I tak powinno być.
Stąd moja sugestia aby w V wygiąć ZP. Kierując skropliny na środek wypełnienia.
Sprężynki możesz spokojnie sypać pomiędzy paluchy. Aby nie ciasno, ważne też jak podepniesz wodę. Czy od góry czy od dołu.
A jeszcze jedna kwestia: poszczególne palce nie muszą być idealnie prosto. Lecz wykonane dosyć niechlujnie każdy przesunięty inaczej.
Czyli tak:
..V
.V
..V
.V
...V
V
Zwięszyszysz tym kontakt chlodziwa z parami.
Najprościej to krzyżowo.
Pozdrawiam i wiertarka w dłoń.☺
Oczywiście nie baw się w idealne V. Podegnij je trochę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 10 wrz 2020, 15:40 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

wingdragon
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2020, 09:12
Krótko o sobie: Lubie dobrych ludzi
Ulubiony Alkohol: burbon
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: wingdragon »

Jak już jest refluks zewnętrzny to można zastosować pod nim a wewnątrz rury spiralny pierścień centrujący i mamy skropliny na środku wypełnienia ,tak robią bracia po destylacie Rosjanie :D
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Kòpôcz »

Ale czemu się upieracie przy centrowaniu skroplin? Po pierwsze - i tak po ściankach deflegmatora płynie naturalny refluks, po drugie - w mikroptstillu postawionym na (zapewne) tureckim szybkowarze scentralizowany refluks i tak spłynie na ścianki. Że "tak ma być" wyczytałem tylko w odnosieniu do kolumn rektyfikacyjnych, zaś najstarsze działający do dziś destylator whisky z płaszczowym refluksem działa nieprzerwanie od XIXw.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: czytam »

W mikrokolumnach o mikrośrednicy montowanych na mikrostilach centrowanie refluksu nie ma sensu.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: rastro »

Chyba nawet ktoś wybadał na szklanym aparcie że ściankowanie na kolumnie to mit - nie pamiętam dokładnie, ale chyba któryś z konstruktorów robił ten eksperyment z barwnikiem i nawet niewycentrowany refluks dość szybko rozpływał się po całym wypełnieniu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Wit_Old
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2018, 11:27
Ulubiony Alkohol: Whisky, piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Wit_Old »

Cześć. Odświeżam temat. Posiadam poniższą kolumnę, na której robię głównie owocówki:
Obrazek

Chciałbym dołożyć reflux aby uzyskać mocniejszy destylat z cukrówki - idealnie by było 90%-92%. Nie chcę wiercić dziur pod zimne palce, więc pomyślałem aby dołożyć spiralę + wypełnienie ze zmywaka z nierdzewki. Spirala taka jak tutaj (foto z naszego forum):
Obrazek

I teraz mam kilka pytań:
1. Czy wypełnienie powinno nachodzić na obszar spirali czy powinno być tylko poniżej jej?
2. Czy można puścić jeden obieg wody, nie dodając zaworka regulującego przepływ wody w refluksie? To pytanie nasunęło mi się po obejrzeniu tego video, na którym nie widać żadnych zaworków:

Nie mam doświadczenia w pracy z refluksem, więc każda Wasza rada będzie dla mnie cenna :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 sty 2024, 11:15 przez Wit_Old, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: rozrywek »

Wodę rozdziel koniecznie.
Jak chcesz spiralę to nakręć więcej niż na zdjęciu. Ale możesz zrobić zewnętrzny płaszcz. Kawałek rurki. 2 redukcjie. Dopływ i odpływ wody. Zlutowane do kupy.
:D
Wybierzesz co będzie łatwiejsze w wykonaniu.
Ale pamiętaj. Powtórzę jeszcze raz. Wodę na dwa zaworki. Wcale nie jest powiedziane że będziesz z refluxu korzystał. A jak już to na bardzo delikatnym poziomie.
Chłodnica wbrew pozorom aż tak dużo wody nie bierze. A reflux tak. Przemyśl temat. :punk:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Zamiast zmywaków kup sprężynki.
Zasyp całość aż do kolanka ,przy tak malej spirali chłodzącej nie musisz rozdzielać wody.
Powodzenia :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: rozrywek »

@Góral bagienny
A w czym przeszkadza rozdzielenie wody? Przecież to malutki zaworek. Na Allegro kosztuje 12,50 tylko.
Od Motorynki czy Rometa. W czym to przeszkadza aby to nie było rozdzielone? Nie rozumiem.

Zawsze można przykręcić, bądź odkręcić na full. Tak?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 sty 2024, 14:57 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: kamilasta »

Hej.
Mam sprzęt taki, jak na filmiku, gdzie jest pokazany jeden obieg wody.
Ja mam podłączone dwa oddzielne. Głównie ze względu na temperaturę wody opuszczającej chłodnicę, która nie jest zbyt zimna. A z kranu owszem.
W przypadku Twojej spiralki, mam wątpliwości, czy nie jest zbyt krótka i przy dość ciepłej wodzie wypływającej z chłodnicy spełni swoje zadanie.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

stuf
250
Posty: 298
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: stuf »

A czy nie łatwiej wywiercić otwory wsadzić kilka rurek, zalutować i zrobić zimne palce?


Nabazgrane w Tapatalk.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 sty 2024, 18:19 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Góral bagienny »

kamilasta pisze: czwartek, 18 sty 2024, 15:39 W przypadku Twojej spiralki, mam wątpliwości, czy nie jest zbyt krótka i przy dość ciepłej wodzie wypływającej z chłodnicy spełni swoje zadanie.
Zawsze można podpiąć najpierw refluks :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: kamilasta »

W sumie racja ;)
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

Wit_Old
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2018, 11:27
Ulubiony Alkohol: Whisky, piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Wit_Old »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)

Chciałem zrobić spiralkę z rurki 10mm. Czy taka się nada? https://allegro.pl/oferta/rurka-miedzia ... 3175222877

Dodam trójnik przy wylocie z kranu, żeby mieć pewność, że woda przy refluksie będzie zimna. Albo rzeczywiście spróbuje puścić najpierw przez refluks... Zobaczymy.

Do wypełnienia, za namową @Góral bagienny dam sprężynki (takie będą ok? https://allegro.pl/oferta/sprezynki-nie ... 8097281651), ale i tak na dół będę musiał dać zmywak, bo mi wlecą wszystkie do gara :D

Teraz najważniejsze pytanie. Jak sterować wodą przy refluksie? @kamilasta, jak u Ciebie to wygląda? Pisałeś, że masz sprzęt jak z video, które wstawiłem. Refluks masz cały czas odkręcony razem z chłodnicą Liebiga czy regulujesz przepływ wody?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: rozrywek »

Kamilasta to dziewczyna. :D

Podpowiem ci jak to czynić.
Ustawiasz poziom refluksu raz. Chłodnicę regulujesz jak będzie trzeba.

Ale nie dotykaj jak nie ma potrzeby. Cały proces regulujesz mocą grzania. Ale masz to robić delikatnie i z wyczuciem.
Ps: jakieś kwiatki virtualnie wyślij tej damie. Pani Kamie.
Ok?
Tylko nie pisz pani Kamo. Bo się wścieknie. Znam ją. Kamilasta i koniec. Jasne :D
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: kamilasta »

To zależy, co robię.
Jeśli spirytus, refluks działa od początku do końca procesu.
Przepływ wody musisz sam sprawdzić. Im większy przeplyw, tym wolniej leci destylat.
Jeśli robię destylat, w którym zależy mi na zachwaniu jak największej ilości aromatów, refluks włączam pod koniec odbioru serca, aby podbić procent destylatu.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

Wit_Old
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2018, 11:27
Ulubiony Alkohol: Whisky, piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Wit_Old »

rozrywek pisze: czwartek, 18 sty 2024, 18:24 Kamilasta to dziewczyna. :D
O matko, ale wtopa 🙈

@kamilasta, najmocniej przepraszam 💐🌷
Czyli smakówki też robisz z wypełnieniem kolumny (bez tego refluks chyba nie zadziała)? Myślałem, że smakówki to raczej na pustej rurze się robi aby jak najwięcej aromatów przeszło.

Dziękuję Wam za rady. Zakupię zatem odpowiednie materiały i będę działał 😎
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 sty 2024, 19:36 przez Wit_Old, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: kamilasta »

Nie przejmuj się. Nie Ty pierwszy i pewnie nie ostatni :smiech:
Jak już zmajstrujesz, pochwal się rezultatem.
Powodzenia.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 166
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: aras.aras »

Wit_Old pisze: czwartek, 18 sty 2024, 11:14 Chciałbym dołożyć reflux aby uzyskać mocniejszy destylat z cukrówki - idealnie by było 90%-92%. Nie chcę wiercić dziur pod zimne palce, więc pomyślałem aby dołożyć spiralę + wypełnienie ze zmywaka z nierdzewki.
Jeżeli mowa o cukrówce na tym małym bzyku to pomyśl o wydłużeniu rurki i takim refluksie. Wypełnienie pryzmatyczne jest wskazane. Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wit_Old
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2018, 11:27
Ulubiony Alkohol: Whisky, piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Wit_Old »

kamilasta pisze: czwartek, 18 sty 2024, 19:37 Nie przejmuj się. Nie Ty pierwszy i pewnie nie ostatni :smiech:
Jasna sprawa :D

A odpowiesz mi jeszcze na pytanie dotyczące owocówek i refluksu? Edytowałem poprzednią, wiadomość, więc mogło Cię ominąć. Dzięki z góry :)
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: kamilasta »

Smakówki rzeczywiscie robi się na pustej rurze. I nie używa się refluksu, który wycina aromaty.
Jednak, tak jak pisalam wcześniej, włączam refluks pod koniec odbioru serca, żeby podbić trochę procent destylatu.
Nawet bez wypełnienia w rurze, refluks spełnia zadanie.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Góral bagienny »

Podbić procent żeby opóźnić pogon :ok:
To tak żeby było wiadomo po co :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Wit_Old
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2018, 11:27
Ulubiony Alkohol: Whisky, piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Wit_Old »

Jasna sprawa :D
Awatar użytkownika

Wit_Old
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2018, 11:27
Ulubiony Alkohol: Whisky, piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Wit_Old »

Cześć. Miałem się podzielić z Wami wynikami moich przeróbek. Oto i one.

Opcja ze spiralą z rurki miedzianej fi 8mm niestety nie zdała egzaminu. Rurkę zasypałem solą, zatkałem oba końce, nawinąłem na potstilla, ale sól tak się zakitowała, że nie szło jej ani wysypać ani wypłukać. Może coś źle zrobiłem, może gdzieś delikatnie się załamała na środku, nie wiem.
Nie poddałem się i postanowiłem wykorzystać inny patent, opisywany na tym forum, a mianowicie rurę PCV. Zakupiłem mufę PCV 50mm, do tego dwie redukcje gumowe 50/25mm. W mufie wywierciłem dwa otworki, do których wsadziłem króćce zrobione ze wspomnianej wcześniej rurki miedzianej. Z zewnątrz otwory uszczelniłem poxipolem (akurat to miałem w domu). Sprawdziłem szczelność. Wszystko super, można zabierać się do testowania.

Test nr 1.
Za namową jednego z forumowiczów dorobiłem przedłużenie 50cm do potstilla. Całość wypełniłem zmywakami nierdzewnymi (jeden rozciągnięty w przedłużeniu potstilla plus jeden w samym potstillu). Z racji tego, że taki zestaw nie zmieścił mi się na kuchni, postanowiłem użyć kuchenki turystycznej na kartusze. Wiem, że to glupi pomysł, ale chciałem przetestować cały sprzęt. Niestety kuchenka elektryczna wyłączą termostat po kilku minutach, więc użyłem jej tylko do rozruchu i później przestawiłem gar na gazówkę (temat kuchenki elektrycznej poruszałem w innym temacie na forum). Gotowałem tylko 5l nastawu (blg początkowe 20) aby przetestować czy wszystko działa. Pozostałe 20l przegotowałem później, ale o tym w kolejnej części posta.
Nie rozdzielałem obiegów wody, ponieważ jeden w zupełności wystarczył aby refluks mógł zadziałać. Co więcej, destylat miał na wyjściu tylko15 stopni Celsjusza.

Odebrałem przedgon (z 5l odebrałem 50ml) i rozpocząłem odbieranie serca. Wskaźnik, po korekcie temperatury, wskazał 91,5%.
Nakapało 400ml o stałej mocy i... się zatrzymało. Pomyślałem, że to wina kuchenki i kończącego się gazu w kartuszu. Temperatura na "głowicy" też zaczęła spadać. Odłączyłem szybko refluks i nagle ruszyło. Temperatura skoczyła. Nakapało jeszcze 200ml pogonów. Zatrzymałem grzanie jak papuga pokazała zero.
Powyższe utwierdziło mnie w przekonaniu, że to na pewno wina grzania, więc postanowiłem zrobić kolejny test...

Test nr 2.
Tym razem użyłem stacjonarnej kuchenki gazowej, ale musiałem odłączyć przedłużkę 50cm aby sprzęt się zmieścił pod sufitem.
Odebrałem 200ml przedgonu i zacząłem odbiór serca. Odebrałem go 1800ml w woltażu identycznym jak przy pierwszym teście. Niestety, znowu przestało kapać, praktycznie w tym samym momencie!

Co zrobiłem źle? Złe wypełnienie? Za mało go było? A może trzeba jakoś bardziej kontrolować grzanie lub wodę? A może gaz w ogóle nie nadaje się do pracy z refluksem?
Na filmie instruktażowym destylatorów miedzianych dotyczącym potstilla z przystawką refluksową nie kontrolują w ogóle grzania. Po prostu w pewnym momencie procent spada i odbiera się pogony.
Z góry dzięki za pomoc!

A tutaj fotki sprzętu:
Obrazek
Obrazek
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Pot Still - montaż refluxu

Post autor: Góral bagienny »

Za duży refluks, rozdziel wodę na 2 oddzielne układy z możliwością regulacji powinno pomóc :ok:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 lut 2024, 07:26 przez Góral bagienny, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”