Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.

Autor tematu
Lesuaf
5
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 11 maja 2018, 19:39

Post autor: Lesuaf »

Cześć,

Mam kilka pytań dotyczących budowy pierwszego sprzętu. Chcę destylować zbożówki i owocówki ale myślę, że kiedyś będę chciał również spirytus. Wymyśliłem więc, że zamiast pot stilla czy aabratka kupię rurę KO i w zależności od zapotrzebowania zamontuję końcówkę pot still lub aabratek.

1) Czy takie coś ma sens? Nie znam się na modyfikacjach kolumn, ale czy lepiej zainwestować w OLM w aabratku i czy można ustawić go tak, żeby działał jako pot still?

2) Jeśli jednak mam wybrać opcję ze zmienianiem końcówek, to przy zmienianiu z aabratka na pot still zostawić zmywaki w kolumnie?

3) Keg na taborecie gazowym potrzebuje mieszadła w przypadku zbożowych zacierów?

Pozdrawiam, Paweł
alembiki
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: Kòpôcz »

Miałem niedawno jakiem świeżynka podobne dylematy i bardziej doświadczeni zasiali we mnie ziarno Bokakoba. Plan mam taki, jak Ty: najpierw pot-stil, a z czasem dorobię sobie górę boka still'a. Rozważ, bo uważam, że ciekawie mi podpowiadali.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

lift85
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 11 sie 2020, 10:43
Krótko o sobie: lepsze nic niż rydz
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: lift85 »

Też myślę nad tym aby do kolumny dorobić przystawkę pot still ze złączem sms 60,3mm tak by było to wymienne .
Jakie wymiary powinna mieć chłodnica w takim pot stillu ?
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: robert4you »

Przecież każdy abratek jest również potstilem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: rastro »

Koledzy chyba myślą o zainstalowaniu na końcu rury zamiast głowicy aparat ala radius ;) W sumie to nie jest taki głupi pomysł pomysł.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

lift85
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 11 sie 2020, 10:43
Krótko o sobie: lepsze nic niż rydz
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: lift85 »

Aabratek jest pot stilem tylko że chłodnica nie daje rady schłodzić wszystkich par podczas grzania 1,5kW nawet jeśli zwiększę przepływ dlatego pojawił się pomysł żeby zamiast głowicy aabratka zamontować coś takiego jak na zdjęciu z tą różnicą że złącze sms .
Wykonawca poprosił mnie o jakieś wymiary , rysunek dlatego szukam info jakiej długości chłodnica Liebiga tak aby jej wydajność była wystarczająca.
przystawka-pot-still-z-kolnierzem.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: .Gacek »

lift85 pisze:Aabratek jest pot stilem tylko że chłodnica nie daje rady schłodzić wszystkich par podczas grzania 1,5kW nawet jeśli zwiększę przepływ dlatego pojawił się pomysł żeby zamiast głowicy aabratka zamontować coś takiego jak na zdjęciu
Aabratek nie jest potstillem ale może pracować jako potstill... Warunkiem również jest wymiana lub wyciągnięcie części wypełnienia bo przy pełnym zasypie może Ci wykastrować cały aromat z urobku.
Jeżeli skraplacz nie może sobie poradzić z mocą 1,5kW na rurze 60,3 to prawdopodobnie jest źle wykonany lub nie był przewidziany do takiej mocy.
Chłodnica Liebiga na rurach miedzianych 15/28mm i długości płaszcza 70cm spokojnie skropli moc 2kW oraz w zależności od przepływu wody może Ci się uda osiągnąć temperaturę 20 stopni urobku aby nie przekłamywał alkoholomierz.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 22:11 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

lift85
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 11 sie 2020, 10:43
Krótko o sobie: lepsze nic niż rydz
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: lift85 »

Oczywiście ze nie jest pot stillem ale może tak pracować przy nie używaniu refluksu tylko wtedy tmp idzie ostro w górę i chłodnica nie wyrabia bo pewnie była projektowana do trochę innej pracy przy której działa bdb dlatego też chciałbym właśnie inny rodzaj chłodnicy zgodnie z wytycznymi czy takie same wymiary dla stali KO ? wiadomo że miedź ma lepszą przewodność cieplną dlatego też pytam.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: Kòpôcz »

Na homedestillers wiki znajdziesz kalkulatory m.in. wydajności chłodnicy Liebiga. 15mm w płaszczu 28 to taki standard u nas, choć po lekturze rosyjskojęzycznych portali śmiem stwierdzić, że płaszcz 28 przy rurze 15 to marnowanie wody - dziś robił bym to w płaszczu 22, albo płaszcz 28, ale w środku 18. Ja poszedłem w inną stronę - shotgun w płaszczu 28, a w środku 7 rurek 6x0,5. Wiem, że ryzykowna konstrukcja (zazwyczaj shotguna robi się w większym płaszczu), ale zapragnąłem się w takie coś zabawić. Teoretycznie przy tym układzie będę miał 3 razy większą powierzchnię skraplania przy tej samej objętości medium chłodzącego.
W moich klockach lego stawiam przede wszystkim na pot stilla, a kolumna do rektyfikacji to tylko dodatek. Kolumna zasypowa podzielona na 2x60cm. W opcji potstill jedna rura 60cm, na to opcjonalnie wizjer, nad nim refluks shotgun (w środku 7 rurek 10x0,5), na to puszki aromatyzujące. Na razie mam dwie, zakładam możliwość dzielenia botaników np. część do jednej puszki przed łukiem, część do drugiej za łukiem, aoze jedna puszka nad drugą... ObrazekObrazekObrazek
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

aakk
1150
Posty: 1163
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: aakk »

@lift85 możesz wrzucić zdjęcie swojej chłodnicy? Może wystarczy wymienić chłodnicę na bardziej wydajną bez dodatkowych inwestycji.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

lift85
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 11 sie 2020, 10:43
Krótko o sobie: lepsze nic niż rydz
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: lift85 »

Na zdjęciu poniżej ów chłodnica .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aakk
1150
Posty: 1163
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: aakk »

Niestety ta chłodnica jest kiepska. Chłodnica z rury karbowanej jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: prolog1975 »

Dokładnie tak miałem w pierwszym kupionym Aabratku miałem z 6 metrów gładkiej rurki zwiniętej podwójnie w chłodnicę. Miałem ten sam problem, podczas pracy bez refluksu jeśli temp wody chłodzącej przekroczyła 30 stopni to głowica puszczała pary. Grzanie 1200W. Po wymianie chłodnicy na rurkę karbowaną długości 3 m problem puszczania par zniknął a z głowicy wylatuje woda 60-65* zależnie od mocy. Możesz kupić gotową chłodnicę karbowaną pod swój skraplacz taniej niż te kombinacje. Włożyć do głowicy nawet bez tej zaślepki, podłączyć chłodzenie i cieszyć się trybem PS w Aabratku.

lift85
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 11 sie 2020, 10:43
Krótko o sobie: lepsze nic niż rydz
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: lift85 »

Brałem pod uwagę wymianę skraplacza na taki z rurki karbowanej i w sumie jest to najprostsza opcja a jak to nie da rady to zrobię wynalazek :
złącze sms 63,6->redukcja stożkowa do 33,6 -> mufa 1" -> śrubunek mosiężny stożkowy ->nypel mosiężny do lutowania i dalej 2 kolanka miedziane 28mm kilka redukcji chłodnica ale pierw zaryzykuję z karbowaną rurką.
Czy wybrać jakiegoś konkretnego producenta czy nie ma większej różnicy ?

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: prolog1975 »

Jeśli chłodnica to ja kupowałem http://stalowkasklep.pl/advanced_search ... 5%82odnica
Ale też ten producent zrobi chłodnicę https://allegro.pl/oferta/chlodnica-kar ... 6782669161
Robiłem u niego zakupy i ok wybierz co Ci pasuje. Są pewnie inni producenci ale u nich nie kupowałem.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: Kòpôcz »

karbowane.pl - dowolny wymiar, dowolne zakończenie rurek, koszt ok. 70zł plus 25zł przesyłka.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

lift85
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 11 sie 2020, 10:43
Krótko o sobie: lepsze nic niż rydz
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: lift85 »

Chłodnicę karbowaną nabędę a z resztek zbudowałem takie coś i działa poprawnie póki co :) w połączeniu z 30cm katalizatorem wypełnionym miedzią .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

posdro600
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 16 sie 2015, 09:42
Re: Pot still i Aabratek na jednej kolumnie

Post autor: posdro600 »

Witam.. Nie mogłem napisać w poście od którego się wszystko zaczęło :) Powoli ale do przodu :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 gru 2020, 21:07 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”