Multitermometr M v.1.0

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy

Post autor: rastro »

Ciekawe... na TapTalku pojawiają się posty, które jeszcze nie zostały zaakceptowane przez moderatorów ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
alembiki

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: arTii »

Ardusense.io pisze: Druga sprawa, przekaźniki SSR które są tutaj oferowane to podróbki, jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie i może się skończyć kiedyś nieszczęściem!
Tutaj, czyli gdzie? W tym temacie? Jeśli chodzi o nasz sterownik, to nie używamy SSRów...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: pepe59 »

Ardusense.io pisze:
Druga sprawa, przekaźniki SSR które są tutaj oferowane to podróbki, jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie i może się skończyć kiedyś nieszczęściem!
To sformułowanie jest na wskroś trywialne, ponieważ nie zawiera nawet najdrobniejszego uzasadnienia. Osobiście takowego oczekuję i sam staram się to robić. W przeciwnym razie, dostajemy i sami przekazujemy, jako pewnik, puste, nic nie znaczące slogany, które wg. piszącego je, powinny zostać przyjęte do wiadomości i zastosowane. Niby dlaczego ktokolwiek ma to robić ? Na dodatek przekaz ten, choć nie wprost, to pachnie dyskryminacją, kryje w sobie niechęć do jakiejś grupy ludzi, która ten produkt wytworzyła, zarzucając fałszerstwo.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 sie 2020, 22:19 przez pepe59, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

Dyskryminacja? Fałszerstwo? ...Serio? Ja widzę, że tutaj niektórzy nie mają pojęcia o czym piszę albo starają się odwieść od tematu. Strach się bać jeśli któraś z tych osób oferowała/oferuje komuś własne rozwiązania elektroniczne w takim razie.

Przekaźniki Fotek (a takie znajdują się na tym forum najczęściej) są chyba najczęściej podrabiane, i to w sposób karygodny, do 40 wkłada się 2 a jakość ścieżek pozostawia wiele do życzenia. Praktycznie nie sposób kupić już oryginał na rynku detalicznym niestety.

Tutaj jeden z wielu dostępnych w internecie przykładów/przestróg stosowania tanich elementów elektronicznych:

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: piotricz »

Jak zaczynałem zabawę w sterowniki też korzystałem z gotowych rozwiązań typu "FOTEK" kilka wyglądało tak jak te powyżej. Pół biedy kiedy widać optycznie że się upalił, gorzej jak cały czas podaje prąd na grzałki i nie reaguje na sterowanie. Dlatego warto samemu robić układy sterowania czy całe płyty PCB. W sieci są darmowe programy do tworzenia PCB i mnóstwo potrzebnych układów.
robert4you Podzielam zdanie Ardusense.io że korzystanie z czyjegoś serwera nie jest najlepszym rozwiązaniem. Strona www pozwala być niezależnym pod każdym względem.
Szczerze uważam żeby zrobić jakieś dobre urządzenie w nieodległych czasach dobrze dopracowane to potrzeba dobrego zespołu wieloosobowego i zaangażowania wielu osób.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 wrz 2020, 06:48 przez piotricz, łącznie zmieniany 2 razy.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: aakk »

Jakiej firmy kupować przekaźniki SSR? Planuję w przyszłości zbudować dla siebie nowy regulator i myślałem właśnie o foteku i potencjometrze zamiast gotowych chińskich regulatorów..
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

piotricz pisze:Jak zaczynałem zabawę w sterowniki też korzystałem z gotowych rozwiązań typu "FOTEK" kilka wyglądało tak jak te powyżej. Pół biedy kiedy widać optycznie że się upalił, gorzej jak cały czas podaje prąd na grzałki i nie reaguje na sterowanie. Dlatego warto samemu robić układy sterowania czy całe płyty PCB. W sieci są darmowe programy do tworzenia PCB i mnóstwo potrzebnych układów.
robert4you Podzielam zdanie Ardusense.io że korzystanie z czyjegoś serwera nie jest najlepszym rozwiązaniem. Strona www pozwala być niezależnym pod każdym względem.
Szczerze uważam żeby zrobić jakieś dobre urządzenie w nieodległych czasach dobrze dopracowane to potrzeba dobrego zespołu wieloosobowego i zaangażowania wielu osób.
Szczerze mówiąc nie bardzo wiem o co ci chodzi. Blynk został stworzony specjalnie do takich właśnie zadań.
Ja nikogo nie oszukuję.
Dostarczam jedynie stronę sprzętową która jest mojego autorstwa. Każdy kto kupi sterownik musi sam założyć sobie konto w blynku i wykupić dostęp. Tak więc myślę że blynk jest bardzo zainteresowany powstawaniem takich urządzeń, ponieważ właśnie z tego żyje.
I wbrew temu co napisano tu wcześniej, takie wykorzystywanie systemu blynk jest zupełnie legalne.
Również każdy kto kupił u mnie sterownik był wcześniej poinformowany o dodatkowym koszcie w postaci zakupu baterii w blynku.
A patrząc na rozwój urządzeń IoT i wykorzystywanie przez nie platform takich jak Google Home zupełnie przeczy twojemu twierdzeniu że każdy twórca sprzętu musi również wypracować własne rozwiązania internetowe.

I jeszcze jedno.
W sterownikach udostępnionych na forum zastosowałem ssr po to żeby każdy mógł w prosty sposób zbudować sobie taki sterownik, bez produkcji PCB.
Każdy kupując dla siebie elementy sam decyduje jakiej jakości elementy kupi.

W sterownikach która obecnie powstają jako wersja komercyjna takie rozwiązanie nie jest stosowane.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 wrz 2020, 08:55 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.
************************************************************************

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: rastro »

Ardusense.io pisze: Tutaj jeden z wielu dostępnych w internecie przykładów/przestróg stosowania tanich elementów elektronicznych:
https://youtu.be/FV9t1GFVbhU
@Ardusense.io ty tak poważnie? Naprawdę? Obejrzałęś filmik do końca? Widziałeś co on zrobił? Zajrzałeś do DataSheet tego SSR'a? Random Matthias lepiej niech zajmie się stolarką i trybikami z drewna - bo wygląda na to że akurat w tej dziedzinie jest ekspertem - w przeciwieństwie do elektryki/elektroniki.

Ja to widzę tak:
random matthias_s.jpg
Z DS wynika że:
wykres.png
a ta blaszka, widoczna na filmie nie wygląda jak zalecany radiator:
radiator_1.png
radiator_2.png
Tak więc jestem w stanie podejrzewać że wewnątrz SSR'a nie było żadnych łuków, natomiast przy 20A to się grzało na tyle że blaszka nie dawała rady schłodzić całości do bezpiecznej wartości co spowodowało że z triaka uciekł magiczny dym i zrobiło się zwarcie, doprowadzając do zwęglenia całej reszty.


@robert4you - im chodzi o to że Twój produkt jest zależny od strony trzeciej - bo można zakładać że blynk się zwinie ze swoim serwisem za pewien czas... Co do regulaminu nie będę się wypowiadał, ale serwis faktycznie sprzedaje jakieś punkty itp, ale też rozumiem że Ty cedujesz sprawy konta i ew. opłat na stronę użytkownika, raczej nie sądzę żeby to dla nich był większy problem - szczególnie że opłata zależy od ruchu generowanego przez urządzenie. No i jest też inna możliwość - każdy może postawić server blynka we własnym zakresie i wtedy problem opłat/regulaminów nie istnieje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 wrz 2020, 09:27 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

@rastro Odwracasz kota ogonem pokazując specyfikację techniczną oryginału. Podałem pierwszy z brzegu przykład z internetu. Sprawę osobiście sprawdziłem gdy sam miałem zamiar wykorzystać te moduły jakiś czas temu i coś mi w nich "śmierdziało". Chodzi o to, że foteki na rynku są obecnie w 99% podróbami no chyba, że masz dostęp do producenta bezpośrednio. Nigdy nie wiesz co masz w środku i oto się tutaj cała spraw rozchodzi. Nie każdy ma możliwość przeprowadzenia testu obciążeniowego. Lepiej znaleźć sobie lokalnego producenta takich elementów albo jak się już za to zabierać to na własnym układzie pcb bo to już nie zabawa jak z 5 czy 12V.

Oferowanie komuś zakładania na siebie konta jest tylko sprytnym obejściem regulaminu. Blynk w takich przypadkach wymaga aby posiadać mimo wszytko "Startup plan" dla swoich klientów - taki jest ich model zarabiania.

rastro
2500
Posty: 2558
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: rastro »

No ale jakie odwracanie kota ogonem? Oglądałeś ten film? Zrozumiałeś co on tam mówi po rozebraniu tego Foteka? Bo nie wspomina nic o fałszywce.

W środku znalazł triaka, który teoretycznie ma wydajność 125A w obudowie TO220 która to może rozproszyć 50W ciepła przy zastosowaniu bardzo dobrego radiatora - tak wyczytał z Wikipedii.... Nawet sobie policzył, że w sumie to układ pracował na granicy możliwości odprowadzaniu ciepła(przy założeniu j.w.), mimo wszystko wysnuwa wniosek że skoro obudowa triaka jest cała (w sensie że się nie rozpadła na mniejsze kawałki - w sumie jestem ciekaw jak stwierdził w tym żużlu, że nie ma ona mikro pęknięć albo jakiegoś innego drobnego pęknięcia), więc to nie triak jest winny tylko łuki elektryczne skaczące wewnątrz obudowy. Natomiast ta jego blaszka, do której był przykręcony triak raczej nie wygląda na bardzo dobry radiator - nie wygląda ona nawet na dobry radiator.

Ten film udowadnia, że oryginalny fotek też może się zamienić w żużel jak zamontuje go stolarz bez pojęcia o elektryce/elektronice. Tak sobie spojrzałem na internet i jest kilka filmików pokazujących SSR'y z napisem 40A i triakiem 25A w środku... a i owszem, ale rozumiem tamte tytuły nie są aż tak dramatyczne i z filmików nie wynika że wszyscy się od tego spalimy.

Edit: A swoją drogą... czy zejście na tematy blynk i lewe SSR'y to nie jest przypadkiem odwracanie kota ogonem żeby odejść od tematu magicznego zwiększania możliwości termometrów DS18B20? Bo ja się chętnie dowiem ja się je obsługuje lepiej niż to robi biblioteka DallasTemperature. Chętnie dowiem się jak odczytywać przy najniższej rozdzielczości temperaturę co 5ms? Przecież padłą taka deklaracja że się da:
Ardusense.io pisze: Dodam tylko, żeby zbulwersować specjalistów, że na jednym czujniku da się odczytać kolejne nowe wyniki dla rozdzielczości 0.5 co 5ms zamiast 94ms pozbywając się biblioteki Dallasa. Oszczędzamy czas, ram i wielkość programu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 wrz 2020, 12:47 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: pepe59 »

Ta sama sprawa dotyczy wszystkich produktów dostępnych na rynku (nie tylko polskim) więc chyba nie powinniśmy nic kupować. Nieumiejętne albo mało odpowiedzialne stosowanie wszelkich produktów, może być niebezpieczne dla zdrowia i życia nie tylko własnego. Swoją drogą na 5 szt "FOTEK-ów" zbiegiem okoliczności kupionych w polskich sklepach, więc chyba są to oryginały :D , jeden z nich nie wytrzymał i to prawdopodobnie z mojej winy, gdyż był wyśrubowany prądowo, przy wątpliwym, jak na tę moc, radiatorze. Kupując produkty z takich, a nie innych źródeł, zawsze zostawiam sobie pewien margines na ewentualność, że to "podróby" nie dorównujące jakością oryginałowi, choć zdarzały mi się przypadki, że "uczeń przerósł mistrza" ale każdy z zakupów jest moim osobistym wyborem i ewentualnym rozczarowaniem. Za zaoszczędzone pieniądze, kupuję sobie jeszcze coś innego, na co nie byłoby mnie stać, gdybym celował tylko w markowe produkty. Ze snobizmu wyleczyłem się bardzo dawno i zalecam zdrowy rozsądek.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: robert4you »

Ardusense.io pisze:@rastro

/.../



Oferowanie komuś zakładania na siebie konta jest tylko sprytnym obejściem regulaminu. Blynk w takich przypadkach wymaga aby posiadać mimo wszytko "Startup plan" dla swoich klientów - taki jest ich model zarabiania.
Znowu wypisujesz bzdury.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

V.2

Mała aktualizacja dotycząca drugiej wersji urządzenia. Projekt jest już na etapie wczesnej realizacji, prototyp już działa.

Aby obniżyć koszty myślę, że dobrym sposobem dystrybucji może okazać się przede wszystkim sama płytka PCB z zamontowanym Arduino i wgranym programem. Większość osób ma już niezbędne elementy by zbudować całe urządzenie albo woli zamówić brakujące w cenie która im bardziej odpowiada. Oczywiście byłaby też możliwość zamówienia kompletnego urządzenia wraz z obudową. Urządzenie jest projektowane na zapas, pojawią się oczywiście darmowe aktualizacje oprogramowania, rozszerzenia dostępnych funkcji i opcje podpięcia nowych modułów w miarę rozwoju projektu. A może i cała platforma analityczno/sterująca DIY z tego powstanie, kto wie.


FUNKCJE:
  • - wygodna nawigacja po menu za pomocą jednego pokrętła;
    - alarm dźwiękowy dla każdego z czujników z zadanym zakresem maksymalnym i minimalnym;
    - wyświetlanie temperatur od 1 do 4 czujników DS18B20 (z późniejszą możliwością do 8 ;)
    - rozdzielczość wyświetlanych wyników: 0.1, 0.05 albo standardowe 0.06 ;)
    - dodawanie własnych czujników oraz zmiany ich kolejności;
    - możliwość kalibracji odczytu każdego z czujników.

DODATKOWE ATUTY:
  • - urządzenie działa bez potrzeby połączenia z telefonem albo siecią;
    - urządzenie działa na autorskim rozwiązaniu, nie trzeba polegać na zewnętrznych dostawcach usług i dodatkowych opłatach;
    - budowa płytki PCB pozwoli zwiększać funkcje urządzenia w przyszłości (plus darmowa aktualizacja oprogramowania);
    - wykorzystane Arduino Nano V3 marki RobotDyn (bardzo dobra jakość, ulepszona budowa, wejście Micro-USB).

Uprzedzając pytania o czas odczytu, jeszcze nie wiem czy standardowa 1s czy mniej - to się dopiero okaże na koniec po refaktoryzacji i testach działania.

Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

Krótki wpis prezentujący poruszanie się po menu urządzenia za pomocą jednego pokrętła na podstawowym wyświetlaczu 16x2 (później również dodam obsługę 16x4). Oczywiście obudowa będzie inna oraz zostaną dodane polskie znaki. Został mi już ostatni element oprogramowania do napisania (połączenie alarmów z buzzerem) i będę mógł przejść do kolejnego etapu czyli projektowania płytki. Konstruktywne uwagi mile widziane.

[vimeo]https://vimeo.com/463840557[/vimeo]
https://vimeo.com/463840557

PS. Chwilowo mnie nie będzie więc dalsze prace wznowię po 20 października.
Pozdrawiam!

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

Wróciłem i zabrałem się do pracy, tak więc aktualizacja z postępów. Postanowiłem zaprojektować bardziej uniwersalne urządzenie i od teraz funkcja alarmu posiada trzy tryby dla każdego z czujników. Można ustawić alarm przekroczenia temperatury o zadany zakres, obniżenia o zadany (np. inny) zakres oraz oba tryby naraz. Ustawienie temperatury można "wykręcić ręcznie" w dwóch etapach (kliknięcie > jednostki, kliknięcie > części po przecinku) albo podwójne kliknięcie pobiera aktualną temperaturę czujnika. Wszystkim oczywiście sterujemy z panelu LCD i jednego pokrętła.

Początkowo planowałem buzzer pasywny, możliwe byłoby indywidualne konfigurowanie czasów przerwań i częstotliwości ale źle sprawdza się to w tym układzie. Zamówiłem w takim razie aktywny z generatorem, tutaj będzie można wybrać sobie tylko czas przerwań (i ewentualnie rezystorem ograniczyć natężenie dźwięku).

Cały układ zasilany będzie z gniazda Micro USB (rozważałem wariant C, AKR, klasyczne rurkowe DC). Czujniki na złącza zaciskowe ARK. Na płytce dodam dodatkowe wyprowadzenia (na przyszłość) np. na czujnik ciśnienia atmosferycznego. Teoretycznie mogę zacząć powoli już projektować płytkę więc to ostatni dzwonek na ewentualne uwagi tutaj lub w PW.


Pozdrawiam!

Autor tematu
Ardusense.io
50
Posty: 66
Rejestracja: środa, 26 sie 2020, 14:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Glengoyne
Lokalizacja: Scotland / Poland
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Multitermometr M v.1.0

Post autor: Ardusense.io »

Finalna wersja 2.1 programu i urządzenia gotowa! Płytki polutowane i gotowe do wysyłki. Szczegółowe informacji opublikuję w poniedziałek.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”